Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 50

Θέμα: Στοκάρισμα χωνευτών κουτιών διακλάδωσης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή Στοκάρισμα χωνευτών κουτιών διακλάδωσης

    Στην περίπτωση που για αισθητικούς λόγους ο ιδιοκτήτης της οικίας - καταστήματος σας ενημερώσει ότι θέλει να τοποθετήσετε τα (χωνευτά) κουτιά της εγκατάστασης που κάνατε λιγο πιο μέσα από την αλφαδιά του τελικού σοβά, ποια θα είναι η αντίδρασή σας και αν υποκύψετε ή έχετε υποκύψει σε τέτοια δήλωση πως μπορείτε να εξασφαλίσετε τον εντοπισμό των ηλεκτρ. γραμμών αλλά και των κουτιών?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Εννοεις πιο βαθεια στον τοιχο να μην φαινονται;για πιο λογω πρεπει να φαινονταις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις πιο βαθεια στον τοιχο να μην φαινονται;για πιο λογω πρεπει να φαινονταις
    Mα το είπα πιο πάνω πρέπει να φαίνονται για να μην δημιουργούνται τυφλά σημεία για να εντοπίζονται εύκολα οι γραμμές από κουτιά σε κουτιά για να υπάρχει ασφάλεια με το να είναι εμφανή...μη πάει κάποιος και στηρίξει ένα έπιπλο στον τοιχο ή κάποιο κάδρο πίνακα κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Να τα στοκάρεις και να υπογράψετε χαρτί ότι δεν έχεις ευθύνη για οποιοδήποτε μελλοντική ζημιά συμβεί στην εγκατάσταση επειδή κάποιος δεν είδε το μπουάτ ή επειδή κάποιος θέλησε να τραβήξει ένα καλώδιο και γέμισε όλο το σπίτι με σοβάδες μέχρι να βρει τα μπουάτ.

    Αν πάλι θες να ξέρεις που είναι τα κουτιά, εκτυπώνεις φωτογραφία του κάθε τοίχου και βάζεις συντεταγμένες από κάποια γωνία (οριζόντια και κάθετη απόσταση). Απλά σκέψου τη ζημιά θα κάνεις στο μέλλον αν χρειαστεί να ανοίξεις κάποιο από αυτά. Εδώ μετά από 2-3 χέρια βαψίματος και γίνονται ένα με τον τοίχο κι έχεις προβλήματα στο άνοιγμα...

    Τον τελευταίο μήνα άνοιξα περίπου 500 τέτοια και πέρυσι πάνω από 1000 οπότε μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι είναι μεγάλη παπαριά αυτό που σκέφτηκε ο πελάτης σου!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τα στοκάρεις και να υπογράψετε χαρτί ότι δεν έχεις ευθύνη για οποιοδήποτε μελλοντική ζημιά συμβεί στην εγκατάσταση επειδή κάποιος δεν είδε το μπουάτ ή επειδή κάποιος θέλησε να τραβήξει ένα καλώδιο και γέμισε όλο το σπίτι με σοβάδες μέχρι να βρει τα μπουάτ.

    Αν πάλι θες να ξέρεις που είναι τα κουτιά, εκτυπώνεις φωτογραφία του κάθε τοίχου και βάζεις συντεταγμένες από κάποια γωνία (οριζόντια και κάθετη απόσταση). Απλά σκέψου τη ζημιά θα κάνεις στο μέλλον αν χρειαστεί να ανοίξεις κάποιο από αυτά. Εδώ μετά από 2-3 χέρια βαψίματος και γίνονται ένα με τον τοίχο κι έχεις προβλήματα στο άνοιγμα...

    Τον τελευταίο μήνα άνοιξα περίπου 500 τέτοια και πέρυσι πάνω από 1000 οπότε μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι είναι μεγάλη παπαριά αυτό που σκέφτηκε ο πελάτης σου!
    Xαχα!! Μαρέσει η αμεσότητά σου... να σου πω δεν το είχα συναντήσει ποτέ χτές μου έτυχε μια μισοτελειωμένη παλια δουλεια που είχε μείνει πίσω ο πελάτης (πολ΄μηχανικός) δε θέλει να φαίνεται τπτ στους τοίχους.
    Δε μ ενοχλεί μου λέει ναι αλλά αν χρειαστεί να ανοίξουμε μπουατ στο μέλλον του λεω θα ειναι δύσκολο και ασε τα μερεμέτια που ούτως ειάλλως δεν τα γλυτώνεις.!
    -Άστο πάνω μου λέει μη σε απασχολεί
    Εχει και ένα μεγάλο τοιχείο από μπετόν σε ένα υπόγειο, έχει να φάει σκάψιμο εκει... ..(στα κουτιά εννοώ μόνο)

    Σκαρίφημα της πρόσοψης του κάθε τοίχου ξεχωριστά θέλει και όπως λες να σημειώσω τις θέσεις των κουτιών με συντεταγμένες ...πολλή δουλεια , ά φυσικά να υπογράψει ότι παίρνει την ευθύνη για μελλοντικά μερεμέτια - στα ανοίγματα αλλά και για την ασφάλεια των χρηστών της εγκατάστασης..
    Πως δεν έβαλε να του χωνέψει μελλοντικά και ο υδραυλικός τις μπαταρίες στα μπάνια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 07-02-17 στις 23:16
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    αν ο πελατης θελει να το κανει ολο σπατουλαριστο (πριν χρονια ηταν μοδα αλλα ακομα καπου καποιοι το θελουν) μονο φωτο βοηθανε. ετυχα σε μικρη εκγκατασταση 80τμ που εκανα περσι και οπρεσαδορος που εβαλε το σοβα μου εβαλε ολα τα κουτια 2 cm μεσα. για να εχω ομως τον ελενχο εβαλα μεγαλητερα καπακια στην επιφανεια του τοιχου χωρις ο ιδιωκτητης να φερει αντιρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    -Mια λύση είναι να γίνει μια πολύ μικρή διακριτική λακουβίτσα στο χώρο του κουτιού, νομίζω ότι πολλοί το κάνουν.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Mια λύση είναι να γίνει μια πολύ μικρή διακριτική λακουβίτσα στο χώρο του κουτιού, νομίζω ότι πολλοί το κάνουν.

    Ναι το έχω κάνει στο παρελθόν κ γω αλλά το ξερό του το κεφάλι δεν το θέλει ούτε κι αυτό!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Πρέπει να του κάνεις σαφές ότι θα υποστεί τις συνέπειες και τους κινδύνους σε περίπτωση καρφώματος ή τρυπήματος στα τυφλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ο πελατης θελει να το κανει ολο σπατουλαριστο (πριν χρονια ηταν μοδα αλλα ακομα καπου καποιοι το θελουν) μονο φωτο βοηθανε. ετυχα σε μικρη εκγκατασταση 80τμ που εκανα περσι και οπρεσαδορος που εβαλε το σοβα μου εβαλε ολα τα κουτια 2 cm μεσα. για να εχω ομως τον ελενχο εβαλα μεγαλητερα καπακια στην επιφανεια του τοιχου χωρις ο ιδιωκτητης να φερει αντιρηση.
    Δεν το θέλει Γιώργο τι να πω.. δε θέλει να φαίνονται καπάκια, στο μπέτινο τοιχείο έβαλα ένα κομμάτι φελιζόλ από τα πετσώματα κι όλας για τον γεν. πίνακα στο υπόγειο και τράβηξα μια σωλήνα για την παροχή μέσα του.
    Στο μπάνιο θέλει τους αστερισμούς να φαίνονται στην οροφή του με οπτ. ίνες (δεν ξέρω αν είναι εφικτό) και με το άνοιγμα του φωτός του μπάνιου να παίζει κάποιος συγκεκριμένος σταθμός σε ράδιο.
    Στο δε ισόγειο κύριο υπνδωμάτιο να μπορεί πατώντας ένα μπουτόν στο κρεβάτι δίπλα ας πούμε στο κομοδίνο ώστε να απομονώνονται όλα τα ισχυρά ρεύματα που "τυλίγουν" το υπνοδωμάτιο να μπορεί να κοιμάται χωρίς την ακτινοβολία που εκπέμπουν.
    Και τον ρωτάω θα βάλεις και μολύβι μέσα στις πόρτες του υπνοδωματίου?
    -Ααα αυτό δεν το σκέφτηκα καλά που μου τόπες ...
    ΑΑαααα του λέω εγώ πρέπει να στα λέω? Στα καλύτερα σπίτια στην εκάλη - κηφισιά πολιτεία έχουν βάλει ακόμα και στους φράχτες τους ουάααχαχαχακαι του άναψα φωτιά χεχε....μεγάλη λόξα

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή κουτιών ηχείων και ενισχυτή με το TDA1552Q
    By andrew321 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 20:00
  2. Οδηγός κατασκευής κουτιών - D.I.Y quide for enclosures.
    By SeAfasia in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-16, 01:14
  3. Απορία με κουτί διακλάδωσης
    By paulk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 03:06
  4. Εργαλείο κοπής πλαστικών κουτιών
    By rigas1 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-13, 12:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας