Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Προβλημα με GPS Tracker σε παπι

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Question Προβλημα με GPS Tracker σε παπι

    Οπως μου ειχε πει και ενας απο συνεργειο, αμα βαλεις στο παπι GPS Tracker θα εχεις προβλημα γιατι θα σου τρωει ολη την μπαταρια.
    Και οντως ετσι εγινε, η μπαταρια του παποιου πρεπει να ειναι 12V - 4A (υποθετω) και μετα απο 3 μερες με sleep mode την ψοφησε...
    Συνηθως μετα απο τετοιες φασεις τα βγαζουν και τα πετανε.

    Εγω μουλαρωσα και θελω να το βαλω

    Εχω λοιπον τους εξης προβληματισμους:


    1. Σαν λυση μετα απο διαφορες συζητησεις, κατεληξα οτι πρεπει να του βαλω ανεξαρτητη πηγη τροφοδοσιας και την μπαταρια του παπιου να την αφησω ησυχη..... οκ παει αυτο.

    2. Θα βαλω μια εξτρα μπαταρια στην θεση κατω απο την σελα εκει που παει το κρανος.
    Σκεφτηκα να του βαλω μια μπαταρια οσο μεγαλυτερη γινεται, ισως κοντα στα 18 Ah.
    Απο οσο εχω δει απο μεγεθος την παιρνει, ισως βαλω και μεγαλυτερη αν χωραει, αυτο θα το δω στη πραξη οταν
    παω στο μαγαζι να αγορασω.

    Τωρα παμε στα προβληματα...

    3. Μπορω να συνδεσω την μπαταρια και να την φορτωνει ο ανορθωτης του παπιου ως εχει? η θα εχω προβλημα?

    4. Αν δεν μπορω, σκεφτομαι να την ξεκουμπωνω (δεν θα ειναι προβλημα αυτο μιας και το μονο που θα εχω να κανω ειναι να σηκωνω την σελα) και να ανεβαζω σπιτι να την φορτωνω και να βαζω μια δευτερη εξτρα ετοιμη και φορτισμενη. Τι σοι φορτιστη πρεπει να παρω? πχ αυτος κανει η θελω κατι καλυτερο?
    http://www.ebay.com/itm/12-Volt-Auto...AAAOSw6DtYU8Bt

    5. Σκεφτομαι να υπαρχει μια αυτονομια τουλαχιστον μιας εβδομαδας, αν υποθεσουμε οτι το μηχανημα καταναλωνει 20-30 mA, ποσο μεγαλη μπαταρια θα θελω για μια 7 ημερες?


    Γενικα πως το βλεπεται το ολο σχεδιο? θα παιξει η τσαμπα την παλευω?
    Εχετε να πειτε καποια τροποποιηση σε ολο τα παραπανω που εχω σκεφτει λαθος?
    Ειναι το τριτο παπι που παιρνω και δεν θελω να παω σε 4 με τιποτα....

    ΥΓ αν τυχον μου το φανε με GSM Jammer, με γεια τους και χαρα τους, το θεωρω απιθανο κλεφτης με Jammer να ασχοληθει για ενα παπι που βλεπει δαγκανα δισκοφρενου, αλυσιδα πισω και να εχει και Jammer πανω του για να βουτηξει το παπι, τουλαχιστον ετσι ελπιζω ε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    παλέυεις τσάμπα......

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    θα το παλεψω παντως και θα το παω μεχρι το τελος, θα το στησω ο κοσμος να χαλασει

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.016

    Προεπιλογή

    ετσι χαλαρα τρωει και τις μπαταριες στα αυτοκινητα οσο για το jammer υπαρχουν σε τιμς χωμα οποτε μην εισαι σιγουρος οτι ο απλος κλεφτης δεν θα εχει

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Φοβαμαι οτι θα δημιουργησει προβληματα η αδεια μπαταρια στην φορτιση στο μηχανακι.Αν την κανεις τελειως ανεξαρτητη τοτε,υποθετικα τελειως μιλαω,αν την 4ΑΗ στην εφαγε σε 3 μερες η 18 θα σε βγαλει μια εβδομαδα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβαμαι οτι θα δημιουργησει προβληματα η αδεια μπαταρια στην φορτιση στο μηχανακι.Αν την κανεις τελειως ανεξαρτητη τοτε,υποθετικα τελειως μιλαω,αν την 4ΑΗ στην εφαγε σε 3 μερες η 18 θα σε βγαλει μια εβδομαδα.

    τουλαχιστον μια απαντηση που βοηθαει
    αρα λοιπον λες οτι ο ανορθωτης που εχει το παπι, δεν μπορει να φορτωνει και τις δυο σωστα?

    Επισης με μια 18 ΑΗ θα με βγαζει μια εβδομαδα... καλο σκορ λοιπον. Θα εχω δυο και μια φορτωνω - μια θα την εχω πανω για αυτη δουλεια. Ισχυει το σκεπτικο μου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    δες στο web για το Α8 τρακερ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αμα σηκώσει ο κλέφτης τη σέλα , δεν θα δει την έξτρα μπαταρία να την πετάξει ;

    Οσο για το sleep mode , εξαρτάται πόσο έξυπνο είναι ( αν είναι deep sleep ή μουφα sleep ! )
    Κανονικα πρεπει να στέλνει καθε 5 - 10 λεπτα το στίγμα και τις άλλες ώρες να κοιμάται
    Οταν κουνηθει ή οταν εχει μονιμη τροφοδοσία ( λειτουργει η μηχανη ) πρέπει να στέλνει συνέχεια
    ( καθε 20 - 30 sec πχ ) .
    Τα υποστηρίζει αυτα το Α8 ; δεν ξέρω
    Απο σοβαρες εταιριες θα προτεινα teltonica , δεν το εχω ομως μετρησει για deep sleep κλπ
    http://teltonika.lt/product/fm1120-i...-with-battery/


    Αν στο κλέψουν και δεν το βρεις την πρώτη ώρα , ξέχνα το ... Τα αφήνουν μια βδομάδα σε ένα ξέφωτο να
    αδειάσουν όλες οι μπαταρίες και να σιγουρευτουν οτι δεν το ψαχνεις ακομα ... και μετα ανταλλακτικά

    Οσο για την κατανάλωση σε deep sleep , την μετρας ( κανονικά πρεπει να την λέει και ο κατασκευαστης )
    και κανεις εύκολα συγκρίσεις σε διαφορετικά μοντελλα


    υ/γ καθε φορα που διαφημίζω προιόντα απο Λιθουανία ... ( τετοιοι ειναι και οι συναγερμοι nova kodinis-raktas που συμπαθω )
    με πιάνει το παράπονο τι παραπάνω εχουν αυτοι ( 3 εκατομύρια χώρα ) και ευδοκιμούν τα προιόντα τους !!!
    και εμεις εδω τσακωνόμαστε για τον Σοιμπλε κλπ , αλλά αγοράζουμε ακόμα και κουνουπίδια Τουρκίας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 08-02-17 στις 09:35

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tornado Εμφάνιση μηνυμάτων
    τουλαχιστον μια απαντηση που βοηθαει
    αρα λοιπον λες οτι ο ανορθωτης που εχει το παπι, δεν μπορει να φορτωνει και τις δυο σωστα?

    Επισης με μια 18 ΑΗ θα με βγαζει μια εβδομαδα... καλο σκορ λοιπον. Θα εχω δυο και μια φορτωνω - μια θα την εχω πανω για αυτη δουλεια. Ισχυει το σκεπτικο μου?
    Δεν
    γνωριζω ποιο μηχανακι εχεις οποτε δεν εχουμε τεχνικα χαρακτηριστικα αν και δεν θα βρουμε τιποτα περι ισχυς κυκλωματος φορτισης.Θεωρω ομως οτι μια αδεια μπαταρια θα διαλυσει το συστημα σου.Ισως μια δοκιμη με βολτομετρα και αμπερομετρα μας ελυνε την απορια.Μεχρι να γινει αυτο ομως,αφου δεν σε ενοχλει αστο ανεξαρτητο και κανε αλλαγες με το χερι.
    Για τις 3 μερες,επειδη παλι δεν εχουμε στοιχεια του traker (αν ειναι κινεζικο,μονο εικασιες θα κανουμε) ,τις αναφερες εσυ οτι 3 μερες αντεξε η μπαταρια απο το παπι.Και δυο να αντεξε θα σε βγαλει 1 εβδομαδα/5 μερες.Ισως χρειαστει και καποιο κυκλωμα να βγαζει το συστημα εκτος οταν αδειασει η μπαταρια.Κανενα κυκλωμς να κοβει την δυνατοτητα εκκινησης εχει το μηχανακι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tornado Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εγω μουλαρωσα και θελω να το βαλω

    Εχω λοιπον τους εξης προβληματισμους:


    1. Σαν λυση μετα απο διαφορες συζητησεις, κατεληξα οτι πρεπει να του βαλω ........ ε?

    δεν σκέφτηκες το πιο απλό ρε φιλε.....

    το gps δεν χρειάζεται να δουλεύει μόνιμα αλλά μόνο όταν κινηται.

    βάζοντας ενα κυκλωματακι-τιλτ θα ενεργοποιηται κατά την κίνηση.
    έτσι ητε δουλεύει οταν κάποιος το οδηγα ή όταν κάποιος του βγάζει τα ανταλακτικα ένα-ενα.

    αν έγκαιρα συνηδητοποιησεις οτι σου κλέψανε το μηχανάκι , πας παρέα με την αστυνομία στο ''σπιτακι'' του κλεφτη και τον μπουζουριαζετε.


    ουτε προβλημα με την μπαταρια ουτε τιποτα, μονο καλο κρυψιμο του gps και της προσθετης μπαταριας ουτοσωστε αν στο κλεψουν ακομη και να αφαιρέσουν την κύρια μπαταριά θα εχεις 2-3 μερες
    στην διάθεση σου να τους ''τσιμπήσεις''

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά gps tracker
    By passer07 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 12:00
  2. Συνδεσμολογία στο GSM GPS tracker
    By Georges in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-16, 00:09
  3. GPS TRACKER AUTO
    By RNR in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-16, 23:49
  4. gps tracker
    By spiroscfu in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 23:22
  5. Προβλημα με GPS GSM/GPRS tracker
    By furtune in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-12, 18:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας