Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Βοήθεια: Πτυχιακή Arduino με nrf24l01 και Raspberry

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή Βοήθεια: Πτυχιακή Arduino με nrf24l01 και Raspberry

    Καλησπέρα σας!

    Σε παλαιότερη μου ανάρτηση είχα αναφερθεί ξανά στο ίδιο θέμα, επανέρχομαι όμως με πιο ώριμες και κατασταλαγμένες απορίες.
    Στο ζουμί:
    Στην πτυχιακή μου λοιπόν χρησιμοποιώ 6 Arduino UNO, 5 "περιφερειακά", καθένα από τα οποία περιλαμβάνει και ένα αισθητήρα, και ένα "κεντρικό", το οποίο λαμβάνει τα δεδομένα των αισθητήρων, το καθένα από αυτά έχει ένα nrf24l01, οπότε τα 5 περιφερειακά επικοινωνούν με το κεντρικό με τα αυτά. Ως εδώ, το κομμάτι της επικοινωνίας δηλαδή έχει επιτευχθεί σε καλό βαθμό. Έχω καταφέρει δηλαδή να παίρνω τις τιμές των αισθητήρων από τα 5 περιφερειακά arduino και να τις τυπώνω στην σειριακή του κεντρικού arduino.
    Από εδώ και πέρα το πράμα δυσκολεύει και οι απαιτήσεις αυξάνονται μιας και θα πρέπει τα δεδομένα αυτά να συλλέγονται σε μια βάση, από την οποία να μπορεί ο χρήστης να εμφανίζει γραφήματα των τιμών και να μπορεί επίσης να ανατρέξει στο παρελθόν και να δει τιμές που έχουν καταγραφεί και αυτό θα είναι από web server (μάλλον).
    Στο κομμάτι της βάσης και της συλλογής των δεδομένων εμπλέκεται και ένα raspberry που θα τα κάνει όλα αυτά. (ελπίζω να μη σας μπέρδεψα)

    Σε αυτό το τελευταίο κομμάτι (το οποίο μου φαίνεται βουνό), έχω κολλήσει και ζητώ την ουσιαστική βοήθεια σας. Εγώ λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να ασχοληθώ πάρα πολύ, επίσης ο χρόνος πιέζει, λόγω του ότι ήδη έχω πάρει παράταση στο χρόνο ολοκλήρωσης της εργασίας.

    Όποιο μέλος μπορεί να βοηθήσει και έχει γνώσεις πάνω σε αυτό ας επικοινωνήσει, χρειάζομαι καθοδήγηση, προτιμώ να μην "αγοράσω" μια έτοιμη πτυχιακή.
    Η όλη βοήθεια βέβαια θα είναι επ' αμοιβή!

    Ευχαριστώ πολύ και περιμένω με μεγάλη αγωνία τις απαντήσεις σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    11 μήνες και κατάφερες να συνδέσεις 6 arduino? Πότε πρόλαβες...
    Εδώ εμείς το παλέψαμε μπορεί και 2 μέρες.... http://www.hlektronika.gr/forum/show...light=nrf24l01

    Ένα κομμάτι απ' τον δικό μας κανονισμό πτυχιακών.
    Το να πληρώσεις κάποιον να σε καθοδηγήσει δεν θεωρείτε φροντιστήριο?


    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Στέφανε , με όλο το σεβασμο , νομίζω είσαι υπερβολικός , ο καλός καθηγητής πρεπει να εχει υπομονη
    και ίσως υπάρχει και μια μερίδα ευθύνης και στον καθηγητή που δεν μπόρεσε ο μαθητής μετα απο τόσο καιρό
    να βρει λύση .

    Δυο μερες πηρε στον Θανάση να πει στον Σωτηρη που ειναι το λάθος , αμα ηταν μονος του ο Σωτηρης θα χανόταν σαν τον φίλο μας

    Στις μέρες μας με το ανοιχτό λογισμικό , πολλά ειναι απο άλλους
    Λογοκλοπή ειναι να το πάρει αυτούσιο , κανονικά πρεπει να διαβάσει 5 -10 παρόμοια θέματα
    και να πάρει ιδεες για το δικό του , και να αναφέρει τα θέματα στην βιβλιογραφία του
    Το πρόβλημα του φίλου μας που ρωταει ειναι οτι τοσο καιρο τα παρατησε και τρεχει τελευταια στιγμη
    και φοβάται να ρωτήσει και τον καθηγητή του για βοήθεια , πράγμα απαράδεκτο για μένα

    Αφου λοιπόν ψαχνει το κομματι αποθηκευση δεδομένων σε βαση και web server
    μπορεί να ψαξει και να βρει αυτα πχ

    http://raspberrywebserver.com/sql-da...pberry-pi.html
    https://iotbytes.wordpress.com/sqlite-db-on-raspberry-pi/
    http://raspberrywebserver.com/cgiscr...e-monitor.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 08-02-17 στις 10:10

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Έτσι όπως το τοποθετείς δεκτό, αν ο νηματοθέτης θέλει πληροφορίες, συμβουλές και εύρεση bug δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, πάνω κάτω αυτά προσφέρει και ο καθηγητής και μια απλή ερώτηση να έκανε όπως για το nrf χωρίς όλα τα υπόλοιπα θα έπαιρνε τις απαντήσεις που ήθελε.
    Από τα συμφραζόμενα όμως ("Εγώ λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να ασχοληθώ πάρα πολύ") δεν βγαίνει το ότι θέλει μερικά link αλλά κάποιον να του το κάνει ή ένα μέρος του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν βάζεις το raspberry να λαμβάνει άυτο τα δεδομένα, αντί να έχεις το arduino και μετά να προσπαθείς να τα μεταφέρεις στο raspberry?
    Μετά με λίγο ψάξιμο είναι εύκολο να κανείς αυτό που θες. Επίσης αν τον καθηγητή δεν τον νοιάζει για το πως θα υλοποιήσεις την βάση δεδομένων θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και μια έτοιμη υπηρεσία IoT όπως πχ το thingspeak.com το οποίο έχει και matlab για να επεξεργάζεσαι τα δεδομένα σου όπως θες εσυ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    500€, τι βολεύει; εθνική η eurobank.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Το raspberry δεν έχει mrtg ?? Αν πείσεις το mrtg να διαβάσει τις τιμές έχεις έτοιμο το storage, γραφήματα κλπ κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το raspberry δεν έχει mrtg ?? Αν πείσεις το mrtg να διαβάσει τις τιμές έχεις έτοιμο το storage, γραφήματα κλπ κλπ.
    Ε, πήγες Αθήνα-Πάτρα μέσω Θεσσαλονίκης
    Πολύ απλά "φτύνει" τις τιμές σε text αρχεία τα οποία χρησιμοποιεί σαν data source για τα τα D3.js Javascripts. Ετσι κρατάει και το utilization του raspberry χαμηλά μιας και το rendering των γραφημάτων γίνετε στον browser.
    Το κάνω έτσι με έναν μόνο αισθητήρα προς το παρών, αλλά παράλληλα στέλνω κάθε 15 λεπτά τις τιμές και στο thingspeak για να έχω πρόσβαση όταν είμαι εντός σπιτιού... μιας και δεν θέλω να ανοίγω πόρτες στο δίκτυο μου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

Παρόμοια Θέματα

  1. Επικοινωνία Arduino με NRF24L01+ (Πτυχιακή)
    By QRTSIDAKIS in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-16, 09:26
  2. Βοήθεια με πτυχιακή
    By marinaki in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 00:29
  3. Πτυχιακή με Arduino (μέτρηση U/I) & ΦΒ/ΑΓ
    By Sted in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-13, 22:19
  4. Βοήθεια για πτυχιακή
    By ggero in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-05, 21:40
  5. Βοήθεια σε πτυχιακή
    By Προκόπης in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-05, 11:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας