Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: NON STOP POWER BANK

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Νομίζω έχει να κάνει με την ισχύ του, για αυτο το λογο ο κατασκευαστής κόβει την έξοδο.Έχει πάντως σχόλια στο σκρουτζ για τέτοια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης (SV8PKL)
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Όλα τα powerbank το κάνουν αυτο να σταματάνε τη φόρτιση μόλις γεμίσει η μπαταρία 100%. Απλά ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να μην σβήνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkaltsid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα powerbank το κάνουν αυτο να σταματάνε τη φόρτιση μόλις γεμίσει η μπαταρία 100%. Απλά ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να μην σβήνει.
    Αφού το λες και μόνος σου, σε όλα σταματάει η φόρτιση μόλις γεμίσει η μπαταρία. Και πολύ καλά το κάνει, γιατί αν συνεχίσει να φορτίζει θα κάνει ένα ωραιότατο μπαμ. Αν είναι μόνιμα συνδεδεμένο στον φορτιστή, μόλις η τάση της μπαταρίας πέσει λίγο θα ξεκινήσει πάλι να φορτίζει και ούτω κάθε εξής.
    Το πρόβλημα ποιο είναι δεν καταλαβαίνουμε..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    δεν καταφερα να βρω κατι(περα απο κατι κινεζιες)
    Ισως η καλυτερη λυση ειναι ups στα 12v με μπαταρια μολυβδου και μετα στα 5.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    Πω ακριβως το ιδιο θεμα εχω κ εγω σε ενα ιντερνετορομποτ που εχω φτιαξει..Το raspberry pi τροφοδοτειτε απο ενα Power bank ομως πρεπει καθε μερα να το σβηνω και να το φορτιζω γιατ το λογο οτι αν εβαζα πχ να μπαινει το ρομποτ σε ενα φορτιστη με το που εβγαινε απο τον φορτιστη σβηνει το power bank

    δηλαη σε εμενα το εχεις αναμενο χωρις φορτιστη , το συνδες μενει αναμενο και μολις το βγαζεις τοτε σβηνει κ πρεπει να πατησιες ενα κουμπι. Δοκιμασα να φτιαξω μια εξτρα διαταξη ωστε οταν φορτηζει να ακολουθει μια διαδικασια με rele που πρωτα συνδεει το rapsberry pi με την εξωτερικη τροφοδοσια μετα αποσυνδει το powerbank απο το ρευμα , μετα του παταει το κουμπι να αναψει κ μετα ξανασυνδεει το raspberry με το power phone.Μετα οταν γινουν ολα αυτα αποσυνδεετε εντελως ο φορτιστης

    Υπαρχουν powerbanks που το κανουν αυτο αλλα αν θες η γνωμη μου ειναι αν δε βρεις χρησιμοποιησε ενα αλλο τυπο μπαταριας σε φαση καμια μολυβδου η κατι αλλο που να μη νιωθει γενικα.Τελικα εγω αυτο εκανα οποτε το pi περνει μονο απο τη μπαταρια κ δε μας νοιαζει αν φορτηζει η οχι η μπαταρια

    Αν βρεις καποιο πες ομως

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης (SV8PKL)
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Η λύση που έχω βρει είναι να εγχειρησω το powerbank και την μπαταρία του να την συνδέω απευθείας με ένα κλιπ στην μπαταρία της συσκευής και απλά όταν θέλει ξανά φόρτιση την συνδέω στην πλακέτα του powerbank

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Αρχικα ειχα καταλαβει οτι αν δεν ειναι στη φορτιση πεφτει η μπαταρια του, που ειναι ψιλοσυνηθισμενο, μετα τις υπολοιπες διευκρινησεις δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα ποιο ειναι πραγματικα το προβλημα...
    Οταν φορτιζεις κατι δεν μπορει να φορτιζει παραλληλα η power bank?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Ούτε εγώ έχω καταλάβει ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημά σου. Εννοείς ότι αν έχεις επάνω στο power bank μία συσκευή για να φορτιστεί, ενώ παράλληλα έχεις και τάση τροφοδοσίας 5V στο power bank, αυτό σταματάει να φορτίζει την εσωτερική του μπαταρία και δίνει μόνο τάση στην εξωτερική συσκευή;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Εδώ και μήνες έχω βάλει αυτό το powerbank (ISY-0479, 2200mAh) με ένα raspberry Pi2 με ένα module 868Mhz.
    Δουλεύει άψογα σε όσες διακοπές ρεύματος έχουν γίνει. Είναι συνδεμένο με ένα φορτιστή κινητού >1A και όταν κόβεται το ρεύμα απλά το Rpi συνεχίζει και δουλεύει με την μπαταρία του powerbank. Όταν επενέρχεται το ρεύμα απλα συνεχίζει και φορτίζει την μπαταρία του powerbank χωρίς όμως το Rpi να καταλάβει τίποτα. Δουλεύει δηλαδή σαν ένα on-line UPS όπως ήθλεα και πιστεύω πως κάτι τέτοιο θέλεις να κάνεις και εσύ.

    Δοκίμασα και με άλλα 2 Power banks που έχω -με μεγαλύτερη χωρητικότητα- αλλά δυστυχώς εκείνα όταν ήταν συνδεμένα στον φορτιστή σταματούσαν να βγάζουν έξοδο στο Raspberry.

    Rpi2-ISY-0479.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Painter για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (21-02-17)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Power bank με 18650
    By finos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-20, 20:30
  2. Σχεδιασμός power bank...
    By the_phantom_boy in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-17, 01:29
  3. Power bank
    By Πατέντες in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-17, 17:37
  4. Power Bank 5V 9000mah
    By KOKAR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-15, 00:17
  5. προβλημα με power bank?
    By makis 20 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-15, 15:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας