Σελίδα 9 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 154

Θέμα: Απίστευτη εγκατάσταση.

  1. #81
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Πολύ καιρό βλέπω φώς εδώ και δεν μπαινω. Εν οψη του ****βαρεματος της ημέρας να πώ και εγώ την γνώμη μου.
    Αυτο που καταλαβα για ολους τους επαγγελματίες παστόρους στην χώρα μας ειναι ότι όλοι έχουν πολύ υψηλη καταρτιση στο αντικειμενο τους αλλα το ηθος του καθενος ειναι αυτο που κάνει την διαφορά και στον επαγγελματισμο τους αλλα και στην ανθρωπινη φύση τους.

    Αυτο φυσικά το συνειδητοποιησα πρώτα στον χώρο των κατασκευών οπου δραστηριοποιήθηκα για αρκετά χρόνια κατόπιν στον μηχανολογικό ( ώς πελάτης ) και τέλος παντου....!

    εγω παρότι ειδα πολλά θα παραθέσω μονο ένα παραδειγμα οπου ανθρωπος ειχε κόψει την υπογεια πλάκα μιας μαζονέτας επειδή "δεν γινοταν" να περάσει απο αλλου την αποχετευση. ο ανθρωπος ηταν και συγγενης του πελάτου μου. εγώ όταν το ειδα μεχρι να ενημερωσω μου πηρε κανα 15λεπτο να καταλάβω τι ειχε γινει και να ειδοποιησω πελάτη και μηχανικο. το κοψιμο της πλακας ηταν στον διαμήκη αξονα του σπιτιου ( όχι ότι έκανε μεγάλη διαφορα ) και πελατης και μηχανικος πάθανε σοκ όταν το ειδαν.

    με σκιτζηδες εγώ ποτε δεν συνεργάστηκα οποτε ευτραπελα βρίσκαμε απο άλλους. ηταν λυπηρά ομως τέτοια γεγονότα να συμβαινουν. και όλα έχουν - ειχαν σαν βάση το δεν βαριεσαι.

    και καλη σαρακοστή να εχουμε οπου επι της ευκαιριας ειναι ακριβώς το αντιθετου του σταρχιδισμου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #82
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που καταλαβα για ολους τους επαγγελματίες παστόρους στην χώρα μας ειναι ότι όλοι έχουν πολύ υψηλη καταρτιση στο αντικειμενο τους αλλα το ηθος του καθενος ειναι αυτο που κάνει την διαφορά
    Φαντάζομαι εννοείς μαστόρους !

    Ναι, έχεις δίκιο σε μεγάλο ποσοστό. Αυτό που κάνει την διαφορά είναι ότι οι διάφοροι "μάστορες" και "εγκαταστάτες" έχουν αναπτύξει ένα ιδιαίτερα θεατρικό και τσαμπουκαλίδικο στυλ (συχνά σε βαθμό αλητείας), το οποίο δυστυχώς βρίσκει ανταπόκριση στους πελάτες. Με αυτό απαξιώνουν οποιονδήποτε γνώστη (μηχανικό κλπ) επισημάνει τις κακοτεχνίες.

    1 Not allowed! Not allowed!


  3. #83
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Οι ηλεκτρολόγοι (μην κολλήσετε στη λεπτομέρεια και το πάρετε προσωπικά) σε γενικές γραμμές έχουν μία εγκληματική τάση απλοποίησης σε πολλούς τομείς.
    Αυτό το έχω δει πολλές φορές και στον βιομηχανικό τομέα με την μορφή της παράκαμψης relay, αισθητηρίων κλπ.
    Βέβαια ίσως να φταίει το γεγονός ότι η δουλειά τους είναι συνήθως ορατή, οπότε οι άλλοι την γλυτώνουν εξαιτίας αυτού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #84
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια ίσως να φταίει το γεγονός ότι η δουλειά τους είναι συνήθως ορατή, οπότε οι άλλοι την γλυτώνουν εξαιτίας αυτού.
    Ή ότι ποτέ δεν έμαθαν ηλεκτρολογία γιατί ποτέ δεν διάβασαν και δεν ασχολήθηκαν.
    Οι περισσότεροι δηλαδή, κάπου στο 99,9% τους υπολογίζω .
    Οι σωστοί και οι γνώστες είναι η εξαίρεση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #85
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι προτιμωτερο να κανεις ανάρτηση σχαρων ή σωληνώσεων απο την οροφη σε αυτες τις περιπτώσεις (κλασικα σε υπογεια με εμφανή μπετα) και να συμβουλευτείς τον πολ. μηχ. για τις κατεβασιες (μαλλον θα σου υποδειξει τοιχείο κι οχι δοκάρι ή κολώνα). Τις κολώνες και τα δοκάρια μπορεις να τις "αγκαλιάζεις" με σωληνα κουβιδη και να βαλεις τα στηρίγματα/κολλάρα εκατέρωθεν αυτών.
    Σε ποιο σοβαρες μελέτες θα υπάρχει μεταλλικό σπιράλ εντος της πλάκας για τα σημεια φωτιστικών ενώ στον ιδανικό κόσμο που καποιοι νομιζουν οτι ζουμε, θα γκρεμισουμε ολο το οικοδόμημα και τη δευτερη φορά θα υπολογιστούν όλα στη μελέτη.

    Η επιστασία παίζει ρόλο αλλά ο επιστάτης μηχανικός θα πρέπει να εχει εμπειρία απο εγκαταστάσεις και να μην είναι καποιος που μόλις πήρε το πτυχίο του και τον "έχωσαν" στο γιαπί μαζι με τα μαστόρια (που μπορεί να είναι στην πιατσα 20+ χρόνια). Δεν υπαρχει περίπτωση να τους επιβληθεί ο νέος όση θέληση κι αν υπάρχει... Στο τέλος, ο μάστορας θα κάνει αυτο που εχει μάθει να κανει από παντα.

    Παρολαυτα, αν η μελέτη εγινε στο πόδι, τέτοια πρόβληματα προκύπτουν παντού και κάθε μέρα. Εδώ "κολλαει" και το ότι "οπου μπορουμε να το αποφυγουμε, καλο θα ηταν να το αποφυγουμε" (το τρυπημα σε κολωνες δοκαρια).
    Παναγιωτη
    οι πιο σοβαρες μελετες απαιτουν καινουργια κτιρια,κατι που εδω στην αττικη ειναι περιπου το 10-15%.Το υπολοιπο 85% ειναι κτιρια του 70 και του 80 που ξαφνικα καποιοι αποφασισαν να βαλουν υποσταθμο στο κτιριο,γεννητρια στην ταρατσα μαζι με και με μια κεραια και δεν ξερω τι αλλο.
    Εννοειται οτι μπορουμε να να αποφυγουμε αποφευγετε αλλα δεν ειναι και λυση αυτη .
    Επισης σε αυτες τις εγκαταστασεις δεν αρκει να ερθει ο μηχανικος να σου 'υποδειξει' αλλα και ενυπογραφη μελετη .Αρκετες φορες μου εχουν υποδειξει με ενα κινητο στο αυτι και μια τσαντα στην ωμο χωρις να μετρησουν το παραμικρο (χωρις να θελω να τους μειωσω).Δυστηχως σοβαροτητα μηδεν.

    μια και μιλαμε για αγγλια
    εκει εχουν λιγο πιο αυστηρους ελεγχους αλλα:
    5cb9ec2af1fdb3dc4aab684036ff3ef0.jpg

    http://www.dailymail.co.uk/news/arti...-job-done.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (27-02-17)

  7. #86
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    μια και μιλαμε για αγγλια
    εκει εχουν λιγο πιο αυστηρους ελεγχους αλλα:


    http://www.dailymail.co.uk/news/arti...-job-done.html
    Φρικη!!!!!!Αν κι αυτο με τη σκαλα τοχω κανει αλλα με ζωνη ασφαλειας και δυο να τη κρατανε....

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #87
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Αυτό που κάνει την διαφορά είναι ότι οι διάφοροι "μάστορες" και "εγκαταστάτες" έχουν αναπτύξει ένα ιδιαίτερα θεατρικό και τσαμπουκαλίδικο στυλ (συχνά σε βαθμό αλητείας),..
    αυτο πάλι νομιζω ότι ειναι χαρακτηριστικό της νεοκουλτουρας μας και δεν ειναι γνώρισμα ενος κλάδου αλλα μάλλον ενος εθνους πλέον.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οποίο δυστυχώς βρίσκει ανταπόκριση στους πελάτες..
    μα για αυτο η κοινωνια μας εδώ και χρονια εδειχνε την παρακμή της . επιβραβευονταν πάντα ,ακομα και σήμερα που ειμαστε στον πάτο, το κακο το χειροτερο όλων και χλευαζοταν το σωστο και δικαιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Gaou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Dragonborn (27-02-17)

  10. #88
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φρικη!!!!!!Αν κι αυτο με τη σκαλα τοχω κανει αλλα με ζωνη ασφαλειας και δυο να τη κρατανε....
    Λιγο
    πολυ ολοι εχουμε κανει τις βλακειες μας.
    Αυτες οι συζητησεις περισσοτερο για καφενειο ειναι .
    Οπως και ο Παυλος που παρεθεσε στο ποστ του (χωρις να εχω ασχοληθει πολυ με οικοδομη) ,νομιζω οτι γινεται καποια μελετη για το που θα περασουν σωληνες,παροχικα καλωδια και οτι αλλο χρειαζεται .Επισης πλεον αφηνουν τρυπες για αυτα (διορθωστε με αν κανω λαθος) ωστε να μην διαταρασουν με κοψιματα τρυπηματα.Υπηρχαν αυτα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #89
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    τελειώνοντας τον πρώτο κουβά ποπ κορν να μπω σφήνα για το αν γίνετε μελέτη κλπ κλπ για περάσματα.
    από τις 10 φορές που κλήθηκα για θεμελιακή γείωση (που υποτίθεται υποχρεούνται κλπ κλπ κλπ και πρέπει κλπ κλπ κλπ ) τις 7 με ειδοποιήσανε αφού ρίξανε τα θεμέλια τις δύο όταν ρίχνανε τα θεμέλια και την μια μου το είπανε μεσημέρι ή και απόγευμα και ότι την επομένη μέρα το πρωί θα ρίξουν τα θεμέλια.
    και εσείς ψάχνετε αν κάνουν ή σκεφτούν να κάνουν μελέτη για να περάσει υδραυλικός ηλεκτρολόγος κλπ................... πάω για τον επόμενο κουβά....

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 27-02-17 στις 19:49
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  12. #90
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελειώνοντας τον πρώτο κουβά ποπ κορν να μπω σφήνα για το αν γίνετε μελέτη κλπ κλπ για περάσματα.
    από τις 10 φορές που κλήθηκα για θεμελιακή γείωση (που υποτίθεται υποχρεούνται κλπ κλπ κλπ και πρέπει κλπ κλπ κλπ ) τις 7 με ειδοποιήσανε αφού ρίξανε τα θεμέλια τις δύο όταν ρίχνανε τα θεμέλια και την μια μου το είπανε μεσημέρι ή και απόγευμα και ότι την επομένη μέρα το πρωί θα ρίξουν τα θεμέλια.
    και εσείς ψάχνετε αν κάνουν ή σκεφτούν να κάνουν μελέτη για να περάσει υδραυλικός ηλεκτρολόγος κλπ................... πάω για τον επόμενο κουβά....
    Έφερα φρέσκο γιαουρτάκι.... είσαι?


    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 9 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-15, 14:11
  2. Εγκατάσταση ήχου σε Εκκλησία
    By clock in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 11:10
  3. Εγκατάσταση ηχείων
    By panagism9 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-13, 08:32
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-09, 23:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας