Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Εμβέλεια σε RF Wireless Arduino Modules (433Mhz)

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Το LORA απ'οσο ειδα δεν ειναι για την περιπτωση μου γιατι ειναι για λιγα byte σε αραιους χρονους, εγω θελω μινιμουμ καθε δευτερολεπτο και απ'οσο διαβασα δε το κανει αυτο δυστυχως.
    Οσον αφορα αυτο που λετε με το usb, νομιζω πως ετσι οπως ειναι ο εξωτερικος χωρος δε θα χω με τιποτα οπτικη επαφη οπου και να βγαλω τις κεραιες. Ειδα σημερα τον εξωτερικο χωρο αλλα και στο google maps. Εχει μια σειρα απο παλιοδεντρα αλλα και 2 κτιρια ενδιαμεσα. Αρα οπου και να σηκωσω και το μεν και το δε, δε θα "βλεπονται", γιαυτο σκεφτηκα την κεραια. Ουσιαστικα απογοητευτηκα γιατι νομιζω δυσκολα θα υπαρξει οπτικη επαφη..
    Αυτο με τις απωλειες στο καλωδιο, που θα με επηρεασει ακριβως? Εγω ουσιαστικα θα στελνω καθε πχ καθε 1 δευτερολεπτο ενα string με τις τιμες που θελω. Θα με επηρεασει τοσο πολυ λετε?
    Επισης, το baud που λετε πιο πανω (symbol rate) να το ριξω αρκετα? Οσον αφορα την ενισχυση, πως το πειραζω? Αυτα ειναι που μπορεις να ρυθμισεις για τα modules: https://www.dfrobot.com/wiki/images/...unAPCSTART.png

    Σορυ για τις πολλες ερωτησεις, απλα προσπαθω να βρω μια λυση και εχω ζαλισει το κεφαλι μου με πιθανες λυσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Y.Γ. ειδα αυτο: https://www.freebytes.com/catalog/pr...roducts_id=430
    και εστειλα mail. Μου απαντησε και μου ειπε πως μπορει να γινει με αυτες τις κεραιες, αν σηκωσω δυο τετοιες κεραιες σε πομπο και δεκτη στις ταρατσες/σκεπες των κτιριων που βρισκονται και τις ενωσω με καλης ποιοτητας καλωδιο με τα modules. δε ξερω, απλα το αναφερω κ αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Δύσκολο πολύ από τη στιγμή που λες ότι παρεμβάλλονται κτήρια και δέντρα και δεν υπάρχει οπτική επαφή. Μην ξεχνάς ότι η ισχύς εκπομπής είναι πολύ χαμηλή όπως είπαμε γύρω στα 20 mW. Μια άλλη λύση είναι η τοποθέτηση repeater ενδιάμεσα σε κάποιο από τα κτήρια που παρεμβάλλονται, αλλά ξεφεύγουμε μετά σχετικά με το κόστος όσο και με την εγκατάσταση του γιατί θα πρέπει να πάρεις άδεια από τον ιδιοκτήτη του κτηρίου κλπ κλπ. Αν έχεις φίλους ή γνωστούς ραδιοερασιτέχνες και μπορούν να σου δανείσουν κεραίες (πανκατευθυντικές ή κατευθυντικές) να κάνεις δοκιμές να δεις αν θα έχεις αποτέλεσμα, καλώς. Αλλιώς δε συμφέρει να αγοράσεις κεραίες και μετά να σου μείνουν αν δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    πιστευετε δηλαδη οτι και να σηκωσω κεραιες στις οροφες (ειτε yagi, ειτε πανκατευθυντικες) δε θα εχει αποτελεσμα?
    εχω αρχισει να σκεφτομαι για κατευθυντικες (yagi) ψηλα, γιαυτο. απλα δεν εχω καποιον γνωστο, θα πρεπει να τις αγορασω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη redoom : 23-02-17 στις 21:27

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Κάτι άλλο που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου όταν πειραματίζεσαι με wireless modules, ότι πολλές φορές βοηθάει να στέλνουμε πάνω από μία φορά το ίδιο πακέτο. Στα modules των 443MHz που δουλεύω για να αποφύγω προβλήματα παρεμβολών, στέλνω το κάθε πακέτο 3 φορές, με ένα gap ανάμεσά τους στα 5ms. Φυσικά σε αυτή την περίπτωση για να μην λαμβάνεις πολλαπλές φορές το ίδιο πακέτο, θα πρέπει να υπάρχει μέριμνα από τον κώδικα που τρέχει ο μικροκοντρόλερ λήψης, ότι από την στιγμή που λάβει ένα σωστό πακέτο, να σταματάει να λαμβάνει πακέτα για ένα x διάστημα, πχ 200ms. Μια άλλη λύση είναι να υπάρχει ένα index στο κάθε πακέτο και από την στιγμή που λάβει ένα από αυτά, να αγνοεί τα επόμενα που έχουν το ίδιο index.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    βρε ας βρω τη λυση πρωτα πως να επικοινωνησουν.. χεχε. εχω απογοητευτει. ρε σεις, με yagi θα γινει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Εσύ ξέρεις πως ακριβώς είναι η γεωμορφομετρία της περιοχής εκεί. Μόνο με δοκιμές θα μάθεις σίγουρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Με σχετικα απλές κεραιες και προσεγμενο hardware ( cc1120 cc1190 TI kow power RF , performance line ) , καλή οπτικη επαφη , 140 km στα 868 Mhz
    https://www.youtube.com/watch?v=wgqtEu5PfAw


    και 200 km με LORA
    https://www.youtube.com/watch?v=adhWIo-7gr4

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 01-03-17 στις 19:55

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από redoom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα ζευγος απο αυτα: http://www.ebay.com/itm/APC220-Wirel...MAAOSw44BYH~B0

    Τα εχω ρυθμισει στα 433Mhz και εχω επικοινωνια arduino-laptop. Οσο εχω τη μια στο arduino και μεσα σε μια αποθηκη διπλα σε ενα παραθυρο και την αλλη εκτος, φτανουν μεχρι τα 80 με 100 μετρα. Θα ηθελα ομως να φτανει τα 450 μετρα περιπου. Θα θελα να μου πειτε οι γνωστες τα των κεραιων τι πρεπει να κανω? Καταρχην σκεφτηκα οτι ισως το ζευγος κεραιων που εχουν αυτα δεν κανει, αλλα μετα ειδα οτι ο κατασκευαστης λεει οτι φτανουν μεχρι 1km. Μαλλον θα εννοει σε απολυτη ευθεια χωρις εμποδια. Εγω ομως θα εχω εμποδια στην επικοινωνια μου. Αρα σε τι λυση να οδηγηθω? Αλλες κεραιες? Να εγκαταστησω καπως καποια επεκταση της κεραιας εκτος αποθηκης ωστε να μην ειναι κλεισμενη μεσα στους μεταλλικους τοιχους?

    τελος, θα εκανε κατι απο εδω?
    https://www.rfsolutions.co.uk/antennas-c8/frequency-c103/433mhz-c105

    Διαβασα καποια πραγματα για τις κεραιες και το μηκος κυματος, ωστοσο δε ξερω τι ειναι πιο σημαντικο εν τελει αυτη τη στιγμη. Να καταφερω να εχω και τις δυο κεραιες σε εξωτερικο χωρο (με καποιο καλωδιο να βγαινουν εξω) ωστε να μην υπαρχουν εμποδια μεταξυ τους, ή να προμηθευτω πιο μακριες ή με πιο μεγαλο Gain κεραιες.
    Νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση το πρόβλημα θα λυθεί με κάποιου είδους ενισχυτή σήματος στην έξοδο των module
    Και εξηγούμαι
    Με 20mWισχύ το σήμα είναι πολύ ασθενές για να φτάσει στα 450 Μέτρα με οποιαδήποτε κεραία ιδίως εάν ανάμεσα στις κεραίες υπάρχουν εμπόδια
    Η επόμενη κίνηση είναι κάποιο Linear

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Κεραία για 433MHz πομποδέκτες modules
    By luhe98922 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-16, 02:08
  2. RF Wireless Transmitter and Receiver Link Kit Module 433Mhz for Remote Control
    By Αείν Μηχανεύειν in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-15, 14:38
  3. Arduino + wireless communication
    By JIMKAF in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-11, 22:57
  4. Εμβέλεια πομπού
    By triharas in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-04, 07:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας