Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Speed port router Αποσυνδέσεις

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή Speed port router Αποσυνδέσεις

    Γεια σας.
    Εδώ και κάποιους μήνες εχω εγκαταστήσει το ρουτερ του ΟΤΕ speedport entry 2i.
    Χρησιμοποίω 2 κανάλια φωνής και dyndns για τις κάμερες.
    Σχεδόν καθημερινά του κάνω επανεκκίνηση, επειδή χάνεται η σύνδεση στο Ίντερνετ.
    Το περίεργο είναι το εξής: ενώ η σύνδεση μέσω wifi εμφανίζεται στα κινητά, δεν έχω Ίντερνετ. Το pc που συνδέεται με Ethernet στο ρούτερ επίσης, παρ όλο που μπαίνω στη σελίδα του ρούτερ(192.1681.1).
    Και αν αυτό δεν είναι και τόσο περίεργο, τότε πώς εξηγήτε να συνδέομαι κανονικά από 2 αναμεταδότες έναν ασύρματα και ´εναν καλωδιακά;
    Σημειώστε ότι έχω δοκιμάσει και άλλο ρούτερ του ΟΤΕ speedport 724?
    Πριν την αναγκαστική αναβάθμιση σε ευρυζωνική, με τον vigor router, το Ίντερνετ πέταγε...
    Δεν μπόρεσε κανένας από τον ΟΤΕ να μου λύσει το πρόβλημα και το μόνο που κάνουν είναι να έρχονται να ελέγχουν την γραμμή, όπου οι αποσυνδέσεις είναι μηδαμινές.

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Τα router έχουν 2 interface. Ένα για το Internet και ένα για το εσωτερικό δίκτυο (lan ή wlan). Αν αποσυνδέσεις τη γραμμή το εσωτερικό δίκτυο θα συνεχίσει να λειτουργεί και η συσκευές θα βλέπουν η μια την άλλη. Άρα το πρόβλημα σου είναι στη σύνδεση του Internet. Φαντάζομαι ότι στη διάρκεια της διακοπής δεν έχεις ούτε τηλέφωνο. Η πρώτη κίνηση είναι να συνδεθεί το router ακριβώς στο σημείο που παραδίδεται η γραμμή απο τον ΟΤΕ (αν είναι εφικτό ). Αυτό θα σου δώσει την δυνατότητα να αποκλίσεις τη περίπτωση προβλήματος της εσωτερικής καλωδίωσης. Αν και εκεί έχεις πρόβλημα κυνηγάς τον ΟΤΕ. Άν εκεί δεν έχεις πρόβλημα τότε πας για νέα καλωδίωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από krissgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα router έχουν 2 interface. Ένα για το Internet και ένα για το εσωτερικό δίκτυο (lan ή wlan). Αν αποσυνδέσεις τη γραμμή το εσωτερικό δίκτυο θα συνεχίσει να λειτουργεί και η συσκευές θα βλέπουν η μια την άλλη. Άρα το πρόβλημα σου είναι στη σύνδεση του Internet. Φαντάζομαι ότι στη διάρκεια της διακοπής δεν έχεις ούτε τηλέφωνο. Η πρώτη κίνηση είναι να συνδεθεί το router ακριβώς στο σημείο που παραδίδεται η γραμμή απο τον ΟΤΕ (αν είναι εφικτό ). Αυτό θα σου δώσει την δυνατότητα να αποκλίσεις τη περίπτωση προβλήματος της εσωτερικής καλωδίωσης. Αν και εκεί έχεις πρόβλημα κυνηγάς τον ΟΤΕ. Άν εκεί δεν έχεις πρόβλημα τότε πας για νέα καλωδίωση.
    Γεια σου Χρήστο.
    Έχεις δίκιο για τα 2 interfaces.
    Το θέμα είναι ότι ιντερνετ μπορεί να μην έχω στο speedport αλλά στον αναμεταδότη του έχω!
    Επίσης, τα τηλέφωνα ποτέ δεν σταμάτησαν να λειτουργούν!
    Δηλαδή, εμένα μου φαίνεται σαν το speedport ξαφνικά να μουλαρώνει σε κάποιες συσκευές που θέλουν να βγουν στο ιντερνετ ενώ στο αναμεταδότη λ.χ. Όχι. Αυτό γίνεται Και στον υπολογιστή που είναι συνδεμένος με καλώδιο cat5.
    Έτσι αναγκάζομαι όλες οι wifi συσκευές να συνδέονται στον αναμεταδότη.
    Όμως έχουν σεταριστεί λάμπες κλπ στον speedport και αναγκάζομαι να κάνω επαννεκίνηση διαρκώς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Οι αναμεταδότες είναι ενσύρματοι (με utp) οι ασύρματοι (repeater); Κάνε και μια κίνηση : Κάντου clear και μην προγραμματίσεις τίποτα (κάμερες κτλ.). Δοκίμασε το έτσι να δεις πως συμπεριφέρεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από krissgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αναμεταδότες είναι ενσύρματοι (με utp) οι ασύρματοι (repeater); Κάνε και μια κίνηση : Κάντου clear και μην προγραμματίσεις τίποτα (κάμερες κτλ.). Δοκίμασε το έτσι να δεις πως συμπεριφέρεται.
    Χρήστο οι αναμεταδότες είναι 2. Ένας με utp (tp link) και ο άλλος ασύρματος (dlink). Εχτές το βράδυ μπλόκαρε ο tp link και ο dlink και δεν είχα ίντερνετ και δούλευε το speedport!. Δεν έκανα τίποτα και μετά από λίγη ώρα.....και τα 3 δούλευαν άψογα. Έχω απελπιστεί!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Ισως εχεις προβλημα με τις ip. Το dhcp ειναι ανοιχτο; σε ολλες τις συσκευες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από her Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως εχεις προβλημα με τις ip. Το dhcp ειναι ανοιχτο; σε ολλες τις συσκευες;
    Καλησπέρα Ηρακλή.
    Αν δεν ήταν ανοιχτό σε όλες δεν θα είχα μόνιμο πρόβλημα;
    Οι 2 αναμεταδότες πρέπει να έχουν σταθερή ip ή να την πάριυν αυτόματα;
    Για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι και θα πρέπει να δω τις ρυθμίσεις που τους είχα κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    454

    Προεπιλογή

    Κατά τη γνώμη μου, μόνο 1 dhcp θα πρέπει να υπάρχει αν υπάρχει μόνο 1 δίκτιο (π.χ. στο 192.168.1.0/24 πρέπει να υπάρχει μόνο 1 dhcp)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Οπωσδήποτε ένα dhcp, και αν οι αναμεταδότες είναι και router σε ρύθμιση AP (access point) .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    router ote dhcp on
    tp link, dlink dhcp off
    υπολογιστές, κινητά κ.α dhcp off

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. σύνδεση router σε router μέσο ethernet
    By paulos2610 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-14, 18:05
  2. SPEED CONTROL
    By fm355 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-13, 17:33
  3. Microcontroller Parallel Port speed
    By Paris in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 23:16
  4. modem router to wirless router
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-07, 02:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας