Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Διαχωρισμός φάσεων τριφασικού σε μονοφασικούς πίνακες

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Zisis
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    V
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Διαχωρισμός φάσεων τριφασικού σε μονοφασικούς πίνακες

    Καλησπέρα.
    Σε τριώροφη μονοκατοικία με μονοφασική εγκατάσταση και ρολόι πέφτουν οι ασφάλειες καθώς δεν επαρκεί η ισχύς των 8 kva. Συμβουλεύτηκα ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι θα πρέπει να αλλαχθεί ολόκληρη η εγκατάσταση ώστε να προσθεθούν οι 2 επιπλέον φάσεις + πίνακες και καλώδια από το ρολόι, πράγμα πολύ ακριβό και ίσως αδύνατο.
    Χωρίς γνώσεις ηλεκτρολόγου (έχω όμως κάποιες θεωρητικές γνώσεις λόγω επαγγέλματος) σκέφτηκα το εξής: Ο κάθε όροφος διαθέτει ανεξάρτητο πίνακα και ο καθένας συνδέεται με ξεχωριστό καλώδιο 3χ10+1.5 αν δεν κάνω λάθος σε υποπίνακα που βρίσκεται δίπλα στο ρολόι οπότε θα μπορούσα μήπως να συνδέσω την κάθε φάση στον εκάστοτε πίνακα ώστε να μην αλλαχθεί τίποτα στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού; Αν γινόταν κάτι τέτοιο θα κέρδιζα κάτι ή πάλι τα ίδια προβλήματα θα αντιμετώπιζα;
    Να σημειώσω πως το φορτίο είναι σχετικά ομοιόμορφα μοιρασμένο στους 3 πίνακες, δεν υπάρχει πιθανότητα να φτάσω τα 40Α σε έναν πίνακα.
    Ευχαριστώ.

    Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zisis123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Σε τριώροφη μονοκατοικία με μονοφασική εγκατάσταση και ρολόι πέφτουν οι ασφάλειες καθώς δεν επαρκεί η ισχύς των 8 kva. Συμβουλεύτηκα ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι θα πρέπει να αλλαχθεί ολόκληρη η εγκατάσταση ώστε να προσθεθούν οι 2 επιπλέον φάσεις + πίνακες και καλώδια από το ρολόι, πράγμα πολύ ακριβό και ίσως αδύνατο.
    Χωρίς γνώσεις ηλεκτρολόγου (έχω όμως κάποιες θεωρητικές γνώσεις λόγω επαγγέλματος) σκέφτηκα το εξής: Ο κάθε όροφος διαθέτει ανεξάρτητο πίνακα και ο καθένας συνδέεται με ξεχωριστό καλώδιο 3χ10+1.5 αν δεν κάνω λάθος σε υποπίνακα που βρίσκεται δίπλα στο ρολόι οπότε θα μπορούσα μήπως να συνδέσω την κάθε φάση στον εκάστοτε πίνακα ώστε να μην αλλαχθεί τίποτα στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού; Αν γινόταν κάτι τέτοιο θα κέρδιζα κάτι ή πάλι τα ίδια προβλήματα θα αντιμετώπιζα;
    Να σημειώσω πως το φορτίο είναι σχετικά ομοιόμορφα μοιρασμένο στους 3 πίνακες, δεν υπάρχει πιθανότητα να φτάσω τα 40Α σε έναν πίνακα.
    Ευχαριστώ.

    Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    οταν λες πεφτουν οι ασφαλειες ποιες εννοεις απ το ρολοι ή απο τους πινακες των οροφων;και ποτε πεφτουν οταν π.χ βαζεις σομπες air condition μαζι;δωσε λιγες λεπτομερειες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Zisis
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    V
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pourpou Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν λες πεφτουν οι ασφαλειες ποιες εννοεις απ το ρολοι ή απο τους πινακες των οροφων;και ποτε πεφτουν οταν π.χ βαζεις σομπες air condition μαζι;δωσε λιγες λεπτομερειες
    Είχα ξανακάνει ένα ποστ πριν μερικούς μήνες για αυτό το θέμα και μου το επιβεβαίωσε ο ηλεκτρολόγος. Στο μεσαίο πάτωμα (σαλόνι) βρίσκεται 24αρι a/c ενώ στο επάνω πάτωμα ένα 9αρι κι ένα 14αρι. Όταν δουλεύουν τα 2 και ανάψει και το 3ο πέφτει είτε ο γενικός του σαλονιού είτε του πάνω ορόφου ανάλογα με το ποιο θα ανάψει τελευταίο. Παράλληλα είναι πάνω στο ρεύμα 2 ψυγεία και καταψύκτης. Στην αρχή δεν ήξερα ούτε εγώ τι έφταιγε αλλά με ένα πρόχειρο υπολογισμό της ολικής ισχύος των καταναλωτώ ξεπερνάω εύκολα τα 8 kva. Οι διακόπτες του ρολογιού δεν πέφτουν

    Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Δηλαδή θά κανείς αίτηση γιά τριφασικό 3χ40Α ? Εάν ναι τότε θά βάλεις ένα τριφασικό υποπινακα η ασφαλοδιακοπτη δίπλα στο ρολόι καί θά συνδέσεις τής τρείς παροχές τών ορόφων στίς τρείς ασφάλειες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alpha uk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (28-02-17)

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    εφ οσων οπως λες υπαρχουν πινακες σε καθε οροφο κανονικα δε θα επρεπε να εχει σχεση η καταναλωση του ενως οροφου με την πτωση ασφαλειας του αλλου.
    πρεπει να φωναξεις ηλεκτρολογο να δει τις παροχες των air condition μη τυχων ο ενας οροφος δινει γραμμες και στον αλλον

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pourpou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (28-02-17)

  8. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Zisis
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    V
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pourpou Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφ οσων οπως λες υπαρχουν πινακες σε καθε οροφο κανονικα δε θα επρεπε να εχει σχεση η καταναλωση του ενως οροφου με την πτωση ασφαλειας του αλλου.
    πρεπει να φωναξεις ηλεκτρολογο να δει τις παροχες των air condition μη τυχων ο ενας οροφος δινει γραμμες και στον αλλον
    Σύμφωνα με το αρχικό σχέδιο ο κάθε όροφος είναι ανεξάρτητος και το έχω δοκιμάσει ο ίδιος ελέγχοντας όλες τις αδφάλειες μία προς μία. Απλώς αν για παράδειγμα λειτουργεί το 24αρι του σαλονιού και το ένα από τα δύο στον πάνω όροφο και εγώ ανάψω και το 2ο κατά 70% θα πέσει ο γενικός του πάνω ορόφου (40αρα ασφάλεια). Είναι περίεργο το ξέρω αλλά δεδομένου ότι το 24άρι τραβάει max 14Α το 9αρι 7Α και το 14αρι 12Α (σύμφωνα με τα καρτελάκια του κατασκευαστή) σύνολο 33Α από τα 35 που δίνει η δεη. Και δεν υπολογίζω λάμπες ψυγεία κλπ.
    Δηλαδή αυτό που εννοείς εσύ είναι ότι ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που πέφτουν οι γενικοί των ορόφων και όχι ο κεντρικός του μετρητή για παράδειγμα. Πιθανόν αλλά ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα η υπερφόρτωση.

    Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Γιατί να βάλεις 3φασικό δεν κατάλαβα. Μπορείς να κάνεις επαύξηση μονοφασικής παροχής σε περισσότερα. Τι ασφάλεια έχεις στο ρολόι? Πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι? Η παροχή έγινε εξαρχής για το σπίτι ή ήταν για κάποιο άλλο? (Δες πόσα τετραγωνικά γράφει στο λογαριασμό της ΔΕΗ)

    Επίσης γιατί να πέφτει μόνο στον ένα όροφο η ασφάλεια. Μήπως έχει τραβήξει παροχές για τις εξωτερικές μονάδες των A/C απο τον έναν μόνο όροφο? Μήπως οι εξωτερική μονάδα του σαλονιού είναι πιο κοντά στον πάνω όροφο? οπότε υπερφορτίζεις πάντα τον πάνω όροφο.

    Σε περίπτωση που πας σε 3φασικό, άν είναι όπως τα λές με υποπίνακα δίπλα απ το ρολόι, δεν χρειάζεται να αλλαχτούν οι πίνακες μέσα στο σπίτι. Απλά τα έξοδα είναι περισσότερα για 3φασικό μετρητη. Στην επάυξηση δεν ξέρω αν αλλάζει ο μετρητής αν και δεν νομίζω. Επίσης αν μπλέξεις με την ΔΕΗ (ΔΕΗΔΔΕ ή όπως αλλιώς λέγεται ) είναι πολύ πιθανό να σου ζητήσουν ΥΔΕ (υπέυθυνη δήλωση εγκαταστάτη) και αν η παροχή ήταν για 35Α πχ για κανα σπίτι 50τμ και ξαφνικά εμφανίσεις 3όροφο.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον gsmaster για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (24-02-17), FILMAN (28-02-17)

  11. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zisis123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με το αρχικό σχέδιο ο κάθε όροφος είναι ανεξάρτητος και το έχω δοκιμάσει ο ίδιος ελέγχοντας όλες τις αδφάλειες μία προς μία. Απλώς αν για παράδειγμα λειτουργεί το 24αρι του σαλονιού και το ένα από τα δύο στον πάνω όροφο και εγώ ανάψω και το 2ο κατά 70% θα πέσει ο γενικός του πάνω ορόφου (40αρα ασφάλεια). Είναι περίεργο το ξέρω αλλά δεδομένου ότι το 24άρι τραβάει max 14Α το 9αρι 7Α και το 14αρι 12Α (σύμφωνα με τα καρτελάκια του κατασκευαστή) σύνολο 33Α από τα 35 που δίνει η δεη. Και δεν υπολογίζω λάμπες ψυγεία κλπ.
    Δηλαδή αυτό που εννοείς εσύ είναι ότι ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που πέφτουν οι γενικοί των ορόφων και όχι ο κεντρικός του μετρητή για παράδειγμα. Πιθανόν αλλά ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα η υπερφόρτωση.

    Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    εστω οτι το 24αρι δεν ειναι inverter και οτι οντως τραβαει 14αμπερ,αν η γραμμη του σαλονιου ηταν υπερφορτωμενη επρεπε να ριξει την ασφαλεια του σαλονιου και οχι του επανω οροφου γι αυτο ξανακοιτα τις παροχες των air condition.κανε την εξης δοκιμη,κατεβασε τον γενικο του επανω οροφου και δες αν εχεις ρευμα στο air condition του σαλονιου μετα κανε το αντιθετο κατεβασε τον γενικο του σαλονιου και δες αν εχεις ρευμα στα επανω,αν κλεινωντας γενικο ενως οροφου κοβει το ρευμα και σε καποιο air condition του αλλου οροφου τοτε εχεις κοινη παροχη και πρεπει να το διορθωσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pourpou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (28-02-17)

  13. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Zisis
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    V
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pourpou Εμφάνιση μηνυμάτων
    εστω οτι το 24αρι δεν ειναι inverter και οτι οντως τραβαει 14αμπερ,αν η γραμμη του σαλονιου ηταν υπερφορτωμενη επρεπε να ριξει την ασφαλεια του σαλονιου και οχι του επανω οροφου γι αυτο ξανακοιτα τις παροχες των air condition.κανε την εξης δοκιμη,κατεβασε τον γενικο του επανω οροφου και δες αν εχεις ρευμα στο air condition του σαλονιου μετα κανε το αντιθετο κατεβασε τον γενικο του σαλονιου και δες αν εχεις ρευμα στα επανω,αν κλεινωντας γενικο ενως οροφου κοβει το ρευμα και σε καποιο air condition του αλλου οροφου τοτε εχεις κοινη παροχη και πρεπει να το διορθωσεις
    Το τελευταίο το έχω δοκιμάσει και ο κάθε όροφος είναι όντως διαχωρισμένος. Δεν υπάρχουν κοινές γραμμές. Το σπίτι είναι κατασκευή 1990 210τμ και εξ αρχής μονοφασικό (για έναν κουφό λόγο τον οποίο δεν θα αναλύσω τώρα).
    Δεν είπα ότι πέφτει μόνο πάνω. Συνήθως πέφτει εκεί που θα ανοίξω την τελευταία συσκευή πχ αν λειτουργούν τα 2 μικρά πάνω και εγώ ανοίξω το 24αρι (mitsubishi inverter max 13.8A λέει το ταμπελάκι) θα πέσει του σαλονιού, εκεί που είναι το 24αρι το οποίο άναψε τελευταίο.

    Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Πιστεύω οτι το πρόβλημα σου είναι πολύ απλό.
    Όλοι οι κινητήρες κατά την εκίνηση τους τραβάνε πολλλαπλάσιο ρεύμα από το νορμάλ λειτουργίας. Σε μια ήδη φορτομένη γραμμή το ρεύμα εκκίνησης του κομπρεσερ του κλιματιστικού σου ρίχνει την ασφάλεια που προφανώς είναι κάποιο γρήγορο αυτοματάκι.
    Μπορείς να αλλάξεις, όπου χρειάζεται, τους ασφαλειοδιακόπτες με σκέτους διακόπτες και να προσθέσεις ασφάλειες τηκτές (φυσίγγια) τα οποία είναι πιο αργά στο κάψιμο και δεν προλαβαίνουν να καούν από το ρεύμα εκκίνησης του κινητήρα το οποίο είναι στιγμιαίο και επανέρχεται σε ελάχιστο χρόνο στη φυσιολογική τιμή λειτουργίας.
    Για να μην το θεωρήσεις αναχρονιστικό αναφέρω ότι υπάρχουν και οι ασφαλειοζεύκτες που είναι στο μέγεθος όσο ένα αυτοματάκι και παίρνουν φυσίγγιο Φ10χ38 σαν μια μικρή μπαταρία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαχωρισμός internet
    By sotiris12 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-16, 21:21
  2. Διαχωρισμός Καναλιών Ήχου
    By Sotos112233 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 14:04
  3. Διαχωρισμός ερασιτεχνών;
    By electron in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-13, 01:15
  4. πίνακες αμπερ
    By soulhealer in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-09, 21:35
  5. Διαχωρισμός audio σε tracks
    By Danza in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-06, 20:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας