Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Διαχωρισμός φάσεων τριφασικού σε μονοφασικούς πίνακες

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Zisis
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    V
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω οτι το πρόβλημα σου είναι πολύ απλό.
    Όλοι οι κινητήρες κατά την εκίνηση τους τραβάνε πολλλαπλάσιο ρεύμα από το νορμάλ λειτουργίας. Σε μια ήδη φορτομένη γραμμή το ρεύμα εκκίνησης του κομπρεσερ του κλιματιστικού σου ρίχνει την ασφάλεια που προφανώς είναι κάποιο γρήγορο αυτοματάκι.
    Μπορείς να αλλάξεις, όπου χρειάζεται, τους ασφαλειοδιακόπτες με σκέτους διακόπτες και να προσθέσεις ασφάλειες τηκτές (φυσίγγια) τα οποία είναι πιο αργά στο κάψιμο και δεν προλαβαίνουν να καούν από το ρεύμα εκκίνησης του κινητήρα το οποίο είναι στιγμιαίο και επανέρχεται σε ελάχιστο χρόνο στη φυσιολογική τιμή λειτουργίας.
    Για να μην το θεωρήσεις αναχρονιστικό αναφέρω ότι υπάρχουν και οι ασφαλειοζεύκτες που είναι στο μέγεθος όσο ένα αυτοματάκι και παίρνουν φυσίγγιο Φ10χ38 σαν μια μικρή μπαταρία.
    Κι εγώ αυτό πιστεύω καθώς ο ηλεκτροκινητήρας τραβάει υπερδιπλάσιο ρεύμα κατά την εκκίνηση αλλά και πάλι αν εγώ με τα 3 ac ανάψω και την κουζίνα ας πούμε δεν υπάρχει αμφιβολία θα καεί και η τήξεως. Δεν θεωρώ ότι είναι η σίγουρη λύση και θα αναγκάζομαι να τις αλλάζω συνέχεια.

    Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zisis123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ αυτό πιστεύω καθώς ο ηλεκτροκινητήρας τραβάει υπερδιπλάσιο ρεύμα κατά την εκκίνηση αλλά και πάλι αν εγώ με τα 3 ac ανάψω και την κουζίνα ας πούμε δεν υπάρχει αμφιβολία θα καεί και η τήξεως. Δεν θεωρώ ότι είναι η σίγουρη λύση και θα αναγκάζομαι να τις αλλάζω συνέχεια.

    Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Οι κινητήρες τραβάνε (στιγμιαία) εξαπλάσιο ρεύμα. Βέβαια το ρεύμα του κινητήρα δεν είναι το συνολικό που αναφέρεται στο ταμπελάκι (δηλαδή 14Α χ 6) αλλά λιγότερο.
    Αν η εγκατάσταση σου είναι μελετημένη και αντέχει τις καταναλώσεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Αυτό με την κουζίνα δεν ισχύει γιατί έχει δική της γραμμή ανεξάρτητη και τραβάει από την αρχή το φυσιολογικό ρεύμα λειτουργίας. Αν ρου ρίχνει η κουζίνα (μαζί με τα κλιματιστικά) τον γενικό σημαίνει ότι δεν αντέχει η εγκατάσταση τις καταναλώσεις.

    Αυτό που αναφέρεις αρχικά για τις φάσεις αν δεν έχεις τριφασικό ρολόι δεν μπορεί να γίνει. Αν έχεις τριφασικό θα έπρεπε να το έχει ήδη κάνει ο ηλεκτρολόγος της εγκατάστασης.

    Αν κάποια γραμμή είναι φορτωμένη μπορείς να την ενισχύσεις σε διατομή καλωδίου και μεγαλύτερο αυτοματάκι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 24-02-17 στις 08:05
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης αν μπλέξεις με την ΔΕΗ (ΔΕΗΔΔΕ ή όπως αλλιώς λέγεται ) είναι πολύ πιθανό να σου ζητήσουν ΥΔΕ (υπέυθυνη δήλωση εγκαταστάτη) και αν η παροχή ήταν για 35Α πχ για κανα σπίτι 50τμ και ξαφνικά εμφανίσεις 3όροφο.....
    Πολύ σωστή παρατήρηση!
    Αυτό που αναφέρεις για τον υποπίνακα δίπλα στο μετρητή είναι παράνομο γιατί οι παροχές των διαμερισμάτων θα πρέπει να πηγαίνουν απευθείας στο μετρητή και μάλιστα στους μετρητές! (απορώ πως η ΔΕΗ δεν τοχει δει)
    Είναι δηλωμένος ο πίνακας που καταλήγουν οι παροχές δίπλα στο μετρητή? Στην Υπ. Δήλωση Εγκατ/τη εννοώ

    Εκτός και αν πήρες αρχικά ένα μονοφασικό μετρητή υποδεικνύοντας σε ΥΔΕ ηλεκτρολόγου παροχή σε ένα μόνο διαμέρισμα και αφού πήρες ρεύμα τότε για λόγους που εσύ ξέρεις (ίσως ενοικίασης) έδωσες και σε άλλα δύο!

    Το πως προέκυψε το πινακάκι διαχωρισμού των παροχών των διαμερισμάτων ας πούμε πως προέρχεται από αρχικό.........εργοταξιακό πίνακα?
    Εσύ θα μας πεις

    Τα υπόλοιπα που ψάχνεις το γιατί σου πέφτουν οι ασφάλειες αυτά θα τακτοποιηθούν όταν ξεκαθαρίσεις με τη ΔΕΔΔΗΕ το τι θέλεις να κάνεις και εφόσον πάρεις και τη γνώμη ενός επαγγελματία ηλεκτρολόγου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 24-02-17 στις 09:57
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον antonisfa για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (24-02-17)

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν υπάρχουν ασφάλειες με διαφορετική καμπύλη , υποτίθεται ο ηλεκτρολόγος είδε τις διατομες και έκανε υπολογισμούς

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω οτι το πρόβλημα σου είναι πολύ απλό.
    Όλοι οι κινητήρες κατά την εκίνηση τους τραβάνε πολλλαπλάσιο ρεύμα από το νορμάλ λειτουργίας.
    Ναι αλλα εδω εχουμε (mitsubishi inverter max 13.8A λέει το ταμπελάκι) που σημαίνει οτι δεν τραβάει τίποτα στην εκκίνηση... άντε να τραβήξει 3-4Α

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Nemmesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (28-02-17)

  8. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Zisis
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    V
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστή παρατήρηση!
    Αυτό που αναφέρεις για τον υποπίνακα δίπλα στο μετρητή είναι παράνομο γιατί οι παροχές των διαμερισμάτων θα πρέπει να πηγαίνουν απευθείας στο μετρητή και μάλιστα στους μετρητές! (απορώ πως η ΔΕΗ δεν τοχει δει)
    Είναι δηλωμένος ο πίνακας που καταλήγουν οι παροχές δίπλα στο μετρητή? Στην Υπ. Δήλωση Εγκατ/τη εννοώ

    Εκτός και αν πήρες αρχικά ένα μονοφασικό μετρητή υποδεικνύοντας σε ΥΔΕ ηλεκτρολόγου παροχή σε ένα μόνο διαμέρισμα και αφού πήρες ρεύμα τότε για λόγους που εσύ ξέρεις (ίσως ενοικίασης) έδωσες και σε άλλα δύο!

    Το πως προέκυψε το πινακάκι διαχωρισμού των παροχών των διαμερισμάτων ας πούμε πως προέρχεται από αρχικό.........εργοταξιακό πίνακα?
    Εσύ θα μας πεις

    Τα υπόλοιπα που ψάχνεις το γιατί σου πέφτουν οι ασφάλειες αυτά θα τακτοποιηθούν όταν ξεκαθαρίσεις με τη ΔΕΔΔΗΕ το τι θέλεις να κάνεις και εφόσον πάρεις και τη γνώμη ενός επαγγελματία ηλεκτρολόγου
    Συγγνώμη έκανα ένα λάθος ή μάλλον παρερμηνεία. Δεν υπάρχει υποπίνακας, μία ασφάλεια έχει το ρολόι και από εκεί χωρίζεται σε τρία καλώδια που πάνε ξεχωριστά σε κάθε πίνακα. Απλώς εγώ σκέφτηκα αν θα ήταν δυνατό αφού αλλαχθεί ο μετρητής και γίνουν τα διαδικαστικά (γύρω στο 1000αρικο το υπολογίζω) να μπει ένας υποπίνακας που να στέλνει μία φάση σε κάθε όροφο ώστε αντί για 35Α όλο το σπίτι να είναι 35Α ο κάθε όροφος.
    Επίσης στο λογαριασμό είναι 140τ.μ. (δεν υπολογίζει υπόγειο απλώς εγώ το ανέφερα γιατί στο υπόγειο υπάρχουν κάποιοι καταναλωτές όπως ψυγείο καταψύκτης κλπ). Και ξαναεπισημαίνω το κτίριο είναι μεζονέτα, μία μονοκατοικία.

    Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zisis123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη έκανα ένα λάθος ή μάλλον παρερμηνεία. Δεν υπάρχει υποπίνακας, μία ασφάλεια έχει το ρολόι και από εκεί χωρίζεται σε τρία καλώδια που πάνε ξεχωριστά σε κάθε πίνακα. Απλώς εγώ σκέφτηκα αν θα ήταν δυνατό αφού αλλαχθεί ο μετρητής και γίνουν τα διαδικαστικά (γύρω στο 1000αρικο το υπολογίζω) να μπει ένας υποπίνακας που να στέλνει μία φάση σε κάθε όροφο ώστε αντί για 35Α όλο το σπίτι να είναι 35Α ο κάθε όροφος.
    Επίσης στο λογαριασμό είναι 140τ.μ. (δεν υπολογίζει υπόγειο απλώς εγώ το ανέφερα γιατί στο υπόγειο υπάρχουν κάποιοι καταναλωτές όπως ψυγείο καταψύκτης κλπ). Και ξαναεπισημαίνω το κτίριο είναι μεζονέτα, μία μονοκατοικία.

    Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εκει που αναφερεις οτι απο το ρολοι χωριζεται σε 3 παροχες μια για καθε πινακα οροφου ΕΚΕΙ ειναι και το λαθος. Εκει πρεπει να υπαρχει πινακας με γενικη ασφαλεια και στην αναχωρηση του οι 3 γραμμες και να ασφαλιζονται με ξεχωριστες επιμερους ασφαλειες .

    Αλλα η παροχη στο μετρητη ειναι μια.

    Σωστα θελεις και ειναι εφικτο να παρεις 3Χ35Α επαυξηση για να σε καλυπτει σε φορτια.

    Στάλθηκε από το ZTE Blade V220 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  10. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Zisis
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    V
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω ίσως υπάρχει λάθος πάντως η εγκατάσταση είναι έτσι, ο κάθε όροφος ξεχωριστά και πίνακας στον μετρητή δεν υπάρχει, προφανώς υπάρχει μια ασφάλεια μέσα στο κουτί του μετρητή. Τώρα αν θέλω αφού μπει ο τριφασικός μετρητής να κάνω υποπίνακα στην κολόνα χρειάζομαι ειδική άδεια απ' ότι κατάλαβα για την οποία αίτηση θα κάνει ο ηλεκτρολόγος που θα αναλάβει τη διαδικασία. Ο ηλεκτρολόγος που είχα ρωτήσει μου είπε πως ο μόνος τρόπος είναι να αλλάξω όλη την ηλεκτρική εγκατάσταση. Εφ' όσον μου λέτε ότι γίνεται και ο διαχωρισμός των τριών φάσεων σε κάθε πίνακα μπορώ να το προτείνω και στον ίδιο ή να πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Το μόνο που με ανησυχεί πλέον είναι ο υποπίνακας, και τι ακριβώς πρέπει να γίνει με τη ΔΕΔΔΗΕ για να αποκτήσω άδεια, λογικά αφαιρώντας το παλιό ρολόι, εκδίδοντας νέα άδεια και στην ΥΔΕ του ηλεκτρολόγου συμπεριληφθεί και αυτό. Γνωρίζετε αν κοστίζει κάτι επιπλέον;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zisis123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω ίσως υπάρχει λάθος πάντως η εγκατάσταση είναι έτσι, ο κάθε όροφος ξεχωριστά και πίνακας στον μετρητή δεν υπάρχει, προφανώς υπάρχει μια ασφάλεια μέσα στο κουτί του μετρητή. Τώρα αν θέλω αφού μπει ο τριφασικός μετρητής να κάνω υποπίνακα στην κολόνα χρειάζομαι ειδική άδεια απ' ότι κατάλαβα για την οποία αίτηση θα κάνει ο ηλεκτρολόγος που θα αναλάβει τη διαδικασία. Ο ηλεκτρολόγος που είχα ρωτήσει μου είπε πως ο μόνος τρόπος είναι να αλλάξω όλη την ηλεκτρική εγκατάσταση. Εφ' όσον μου λέτε ότι γίνεται και ο διαχωρισμός των τριών φάσεων σε κάθε πίνακα μπορώ να το προτείνω και στον ίδιο ή να πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Το μόνο που με ανησυχεί πλέον είναι ο υποπίνακας, και τι ακριβώς πρέπει να γίνει με τη ΔΕΔΔΗΕ για να αποκτήσω άδεια, λογικά αφαιρώντας το παλιό ρολόι, εκδίδοντας νέα άδεια και στην ΥΔΕ του ηλεκτρολόγου συμπεριληφθεί και αυτό. Γνωρίζετε αν κοστίζει κάτι επιπλέον;
    Aυτό με τον υποπίνακα που σου αναφέρω θα τοποθετηθεί εντός της οικίας και όχι στο μετρητή.
    Ξέρει τι θα κάνει ο ηλεκτρολόγος σου. Σωστά και πρέπει να έχει κάθε όροφος δικό του υποπίνακα αλλά στο μετρητή θα πάει μιά παροχή, ένα καλώδιο

    Εκτός της επαύξησης σε τριφασικό δεν υπάρχει άλλη χρέωση για υποπίνακα ή άλλο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  12. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Zisis
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    V
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό με τον υποπίνακα που σου αναφέρω θα τοποθετηθεί εντός της οικίας και όχι στο μετρητή.
    Ξέρει τι θα κάνει ο ηλεκτρολόγος σου. Σωστά και πρέπει να έχει κάθε όροφος δικό του υποπίνακα αλλά στο μετρητή θα πάει μιά παροχή, ένα καλώδιο

    Εκτός της επαύξησης σε τριφασικό δεν υπάρχει άλλη χρέωση για υποπίνακα ή άλλο!
    Λογικά θα υπάρχει κάποιο σημείο στο σπίτι που θα γίνεται ο διαχωρισμός των καλωδίων αλλά δεν ξέρω που. Λογικά σε αυτό το σημείο θα μπει ο υποπίνακας και η μόνη αλλαγή πέρα από την τοποθέτηση υποπίνακα ασφαλειών κλπ θα είναι το καλώδιο 5χ10 (ή ότι άλλο) που θα έρχεται από τον μετρητή. Αν δεν γνωρίζω που έίναι το σημείο αυτό θα υπάρξει άραγε κάποια λύση; (δεν μπορώ να βρω το σχέδιο του ηλεκτρολόγου)

    Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαχωρισμός internet
    By sotiris12 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-16, 21:21
  2. Διαχωρισμός Καναλιών Ήχου
    By Sotos112233 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 14:04
  3. Διαχωρισμός ερασιτεχνών;
    By electron in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-13, 01:15
  4. πίνακες αμπερ
    By soulhealer in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-09, 21:35
  5. Διαχωρισμός audio σε tracks
    By Danza in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-06, 20:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας