Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Arduino και bootloader

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκο;
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Arduino και bootloader

    Καλησπέρα σε όλους η ερώτησή μου είναι η εξής έχω ένα arduino uno R3 και προσπάθησα να περάσω με τον xloader κάποιο αρχείο hex και μου βγάζει upload fail με την ταπεινή μου γνώμη και γνώση θεώρησα να πάρω ένα καινούργιο γιατί το έχω περίπου 4 χρόνια και αυτό έκανα δοκιμάζοντας λοιπόν και το καινούριο μου κάνει ακριβώς το ίδιο μήπως έχουν παλιό bootloader και τα 2 και δεν μπορεί να αποθηκεύσει το αρχείο αν και τα led tx και rx κατά την διαδικασία ανάβουν.... Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Όταν λές "arduino uno R3" φαντάζομαι εννοείς πλακέτα με σειριακή θύρα τύπου CH340, FT232 , και όχι σκέτο επεξεργαστή.
    Αν ναι, τότε μπορείς να δοκιμάσεις με το πρόγραμμα (IDE) ένα απλό sketch, π.χ το blink.
    Αν όλα πάνε καλά, θα αναβοσβήνει το κίτρινο led κάθε δευτερόλεπτο, σύμφωνα με το sketch.
    Έτσι ξέρεις ότι η σειριακή και οι driver της σειριακής σου είναι εντάξει, μιας και κλειδώνουν σε κάποιες περιπτώσεις link.
    Από εκεί και πέρα, αν υπάρχει ο κώδικας τον φορτώσεις με την IDE σου.
    Αν όχι, το πρόβλημά σου μάλλον είναι ότι ίσως το hex που έχεις δεν προορίζεται για τον επεξεργαστή σου 328 η έχει ενσωματωμένο και τον bootloader, οπότε και στις δύο περιπτώσεις είναι λογικό να μην μπορεί να τον φορτώσει.
    Για να φορτώσεις bootloader, χρειάζεσαι εξωτερικό προγραμματιστή που μιλάει με τον επεξεργαστή μέσω isp, και όχι μέσω της σειριακής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκο;
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Έχω δοκιμάσει το blink και το παίρνει μία χαρά το hex είναι για το uno το έχουν περάσει αρκετά άτομα που γνωρίζω και το κατεβάζω από εδώ μιας και θέλω να το δουλέψω με το dvmega www.dvmega.auria.nl/Downloads.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκο;
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Firmware V 3.07 αυτό είναι το όνομα του αρχείου που θέλω να περάσω αν έχει κάποιος τον χρόνο και την διάθεση αν μπορεί να το δοκιμάσει να το περάσει με το xloader σε arduino uno να μου πει αν το παρει ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    -Στο δικό μου ανεβαίνει.
    Άλλα hex δοκίμασες; Δοκίμασε το blink από τα συνημμένα.
    Από εκεί και πέρα, αν δεν ανεβαίνει και αυτό και αφού έχεις δύο Uno, ξαναβάλε τον bootloader. How to!
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    καλησπέρα! Ανοίγω το θέμα μετά από ένα χρόνο. θέλω να προγραμματισω έναν ATMEGA 328 P ME ENA ARDUINO UNO R3. Κάνω αυτό το κύκλωμα. Επιλέγω στο ARDUINO IDE ARDUINO AS ISP και ARDUINO UNO φορτώνω το παράδειγμα ARDUINO ISP. Όταν τελιώσει το φόρτωμα και μετά πατάω την επιλογή εργαλεία --> γράψιμοbootloader και όταν τελειώνει μου βγάζει μετά από πολλά άλλα αυτό:

    avrdude: verifying ...
    avrdude: 1 bytes of lock verified


    avrdude done. Thank you.

    μετά στέλνω το blink από τα παραδείγματα με μία αλλαγή σαν εξοδο βάζω την 9. Το φορτώνει κανονικά. αλλά το led δεν κάνει τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Να υποθεσουμε οτι εχει βαλει ενα λεδ στο πιν 9 και εχεις κανει και τη παραμετροποιηση για το 9
    Χωρις την αλλαγη το λεδ αναγοσβηνει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Συνάντησα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα όταν προσπάθησα να περάσω bootloader σε μια παρτίδα 328P, ενώ την ίδια διαδικασία είχα κάνει στο παρελθόν αρκετές φορές με επιτυχία. Μετά από αρκετό ψάξιμο θυμήθηκα ότι όλες τις προηγούμενες φορές, το είχα κάνει με το παλιό μου netbook που τρέχω την version IDE 1.0.6. Με το που το δοκίμασα στο netbook, προγραμματίστηκαν κανονικότατα και οι 10 328P. Υποθέτω πως κάτι πρέπει να παίζει με την version που έχω στο μεγάλο μου φορητό, την 1.8 και κάτι ψιλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Μιχάλη ναι την έχω κάνει την αλλαγή. Αλέξανδρε έχω την 1,8,4 λες να κατεβάσω καμιά πιο παλιά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τι να σου πω. Από την στιγμή που έκανα την δουλεία μου με το παλιό IDE δεν έκατσα να ψάξω το πώς και το γιατί. Μάλλον κάποια αλλαγή πρέπει να υπάρχει να υπάρχει στον τομέα αυτό ανάμεσα στις παλιές version και στις νέες.

    Κάτι άλλο χαρακτηριστικό που θυμήθηκα, ήταν ο χρόνος που έκανε η νέα version όταν "περνούσε" τον bottloader, και που ήταν πολύ μικρός. Κάπου στα 2 με 3 δευτερόλεπτα το πολύ, ενώ ο κανονικός χρόνος είναι 12 με 14 δευτερόλεπτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. atmega bootloader helpppp
    By bill.lask in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 00:38
  2. arduino uno burning bootloader problem.
    By manis13 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-12, 15:58
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-12, 19:10
  4. BootLoader σε Arduino
    By makridelacos in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 00:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας