Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: ΛΑΜΠΑΤΟΣ 2Χ10 EL84 P-P

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια.
    Νίκο η επιλογή με άξονα φαίνεται καλύτερη φάση, αν το γνώριζα θα τον έκανα με αυτό.
    Σπύρο πες μου σε παρακαλώ τι προβλήματα μπορούν να παρουσιαστούν με τους μετασχηματιστές. Δηλαδή τι σημαίνει να έρθουν σε κόρο, θα έχω μελλοντικά κάποιο πρόβλημα;
    Όταν μίλησα με τον Αντωνιάδη δεν μου ανάφερε από ότι θυμάμαι για κατηγορίες, εγώ του είπα για 20 Hz και πάνω και μου είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Μαζί με τον τροφοδοσίας πήγαν 90 € + 5 μεταφορικά για Κέρκυρα
    Μερικές ακόμη Φώτο καλύτερης ευκρίνειας
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_1297.jpg Εμφανίσεις:  252 Μέγεθος:  150,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_1299.jpg Εμφανίσεις:  269 Μέγεθος:  153,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_1300.jpg Εμφανίσεις:  252 Μέγεθος:  151,2 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    πολυ ωραια κατασκευουλα.
    Αν ειναι 2χ10w λογικα το χεις σε ταξη Α οποτε δε πιστευω να μπορεσουν να φτασουν στον κορο οι μετασχηματιστες, αλλα σιγουρα θα ηταν προτιμοτερο να δινοταν μια καλυτερη προσοχη στην τοποθετηση, οπως επισεις απ τη στιγμη που εφτιαξες πλακετα θα μπορουσες να κολλησεις πανω της τον προεπιλογεα και να μην εχεις γραμμες να κυκλοφορουν εκει μεσα. Οπως και να χει, αφου το φτιαξες ετσι, ΑΝ σου βγαλει βομβο λογο καλωδιων σηματων δοκιμασε να γειωσεις τα μπλενταζ μονο απ τη μια μερια, αυτο το κολπο συνηθως ποιανει.
    μου αρεσει ο τροπος που κολλησες τις ντιζες ( η βιδες? ) αν και προσωπικα παιζει να μαι ο μονος ανωμαλος που του αρεσει να φαινονται τα κεφαλια απ τις βιδες και το πανω μερος απ τις βασεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια Σπύρο και πραγματικά χαίρομαι που κατάφερες να φτιάξεις κάτι για το οποιο δεν είχες εμπειρία.
    Αυτός είναι κσι ο σκοπός του φόρουμ ανταλλαγή γνώσεων που αυτό εινσι η μεταφορά τεχνογνωσίας. Κανείς δεν τα ξέρει όλα, το όλοι από λίγο βοηθάει και εγώ μπορεί να μίλησα για ένα που γνώριζα , αλλά έμαθα δέκα που δεν ήξερα .
    Συζητήσεις και κατασκευές γίνανε άπειρες, όμως τα μεγαλύτερα θέματα σε εκταση ,έγιναν από "κουτές" ερωτήσεις αρχαρίων , γιαυτό η κάθε ερώτηση όσο απλή και να είναι για μερικούς για άλλους είναι γρίφος.
    Καλές ακροάσεις.

    Και τέλος το Σπύρος και Κέρκυρα μας φέρνει στο νου ένα παλαιότερο μέλος πολύ μας έχει εγκαταλείψει "spyroscfu", ας είναι καλά και χαιρετισμούς εάν μας διαβάζει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 05-03-17 στις 13:33

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Όνομα
    Andy
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Kallithea - Athens
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Τύφλα να 'χουν τα εμπορικά ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον andyferraristi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    marougos (06-04-17)

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Με μεγάλη μου χαρα βλεπω πως ακομα ενας ''tomhel-ατος" λαμπατος ( 6 χρονια μετα απο τον αρχικό ) φτιάχτηκε απο έναν 'αρχαριο' στον κοσμο της λυχνίας όπως ακριβώς ήμουν ( αλλα και ειμαι ) και εγω.
    Νιωθω μεγάλη ικανοποίηση γιατι το project "φθηνος λαμπατος" , μου κόστισε αρκετο χρονο και χρημα , αλλα χαλαλι γιατι με έχει ξεπληρώσει με το παραπάνω βλέποντας οτι εχει δωσει την χαρά της δημιουργίας σε ολους τους φιλους του diy και της ποιοτικής κατασκευής.
    Αν και εχω αποσυρθεί απο το αγαπημένο μου χομπι εδω και μια πενταετια ( ενεκα οικογένειας πλεον ) , παντα κλεβω λιγο χρονο και μπαίνω στο forum για να σας διαβάζω.

    Τωρα στα της κατασκευής , ενα μεγαλο μπραβο στον Σπυρο , όμορφη και μαζεμένη κατασκευή και ελπίζω να ακούγετε εξίσου ωραια..
    Να πω την δικη μου αληθεια στο αρχικο μου σχεδιο ειχα Μ/τ εξοδου γενικης χρησης της hammond που μαλλον δεν βγαζουν οτι εχει ο ενισχυτής να δωσει..
    Θα ηθελα να τον ακούσω και με τους Μ/Σ του Αντωνιαδη..
    Ισως αυτος ειναι ενας καλος λογος να ξαναπιάσω το κολλητήρι.
    Ειδωμεν.

    Και παλι μπραβο για την ομορφη κατασκευή Σπυρο , και καλα ακούσματα..!!!

    4 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tomhel για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    marougos (06-04-17)

  8. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Τάσο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Στο αρχικό post ξέχασα το link από την κατασκευή σου http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57310 .
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_1312.jpg Εμφανίσεις:  111 Μέγεθος:  155,8 KB

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    27


    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη 1kostasa50
    Όνομα
    Gus
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Buenos Aires
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Αψογος,,,μπορεις να πεις ποσο εκαναν οι Μ/τες απο αντωνιαδη?

    0 Not allowed! Not allowed!

    Αν δεν παιδευτείς δεν μαθαίνεις....

  11. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας μετά από αρκετό καιρό που έχω ολοκλήρωση την εν λόγο κατασκευή θα ήθελα την βοήθεια σας με το θέμα που έχει προκύψει. Πέρασε το «συνεργείο καθαρισμού» και αποσυνδέθηκε το ένα από τα ηχεία που είχα στον ενισχυτή. Όταν τον άνοιξα δεν το κατάλαβα αμέσως, ότι δούλευε μόνο το ένα ηχείο και σαν αποτέλεσμα αυτού ήταν να μου καεί ο μετασχηματιστής εξόδου. Αφού παράγγειλα και τοποθέτησα τον νέο μετασχηματιστή από τον Αντωνιάδη και όλα λειτουργούν όπως και πριν, σκέφτηκα πως θα μπορούσα να αποφύγω το πρόβλημα με τυχόν νέα επίσκεψη του «συνεργείου καθαρισμού». Στον Ελέκτορα για τον ενισχυτή των 35 watt έχει στην έξοδο του μετασχηματιστή μία αντίσταση 1Κ και δεν αναφέρει πόσα watt πρέπει να είναι. Θα μπορούσα να τοποθετήσω εγώ μία αντίσταση των 100 Ωμ και να έχω την επιθυμητή προστασία ; Επειδή έχω μετασχηματιστή με έξοδο στα 4 και 8 Ωμ πως πρέπει να συνδέσω τις αντιστάσεις ώστε να έχω προστασία χωρίς να δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    κάποιος φίλος να βοηθήσει ???

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή DPP EL84
    By daffygr in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-23, 17:41
  2. Λαμπατος ενισχυτης 2X8w push-pull EL84
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-12, 16:53
  3. EL84 pincode
    By amiga in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 19:22
  4. EL84-EL504 ΣΤΑ AM
    By 582 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-08, 09:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας