Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: λαμπατος ενισχυτής με bluetooth

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΑΒΒΑΣ
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΧΑΛΚ/ΚΗ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή λαμπατος ενισχυτής με bluetooth

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  51357585_2116222111787714_917251336200781824_n.jpg Εμφανίσεις:  540 Μέγεθος:  69,2 KBhttps://www.youtube.com/watch?v=G-zU...5v6rt6MF1KFXhE και ξαφνικά η κορακλα σου λέει ..θέλω ηχείο με bluetooth.Να φτιάξουμε ένα λες εσύ και βρίσκεις τελικά έναν ωραίο μπελά.Aρχικα ειχα EL84 αλλά λόγο θερμοκρασίας έδωσε την θέση της στην μικρότερη σε μέγεθος και ποιο <κρύα >.6π1π με δυο fan .Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  130805703233016214545_6P1Psingle_schematic5.gif Εμφανίσεις:  319 Μέγεθος:  13,8 KBέγινε στην πορεία και ένας μικρος θαλαμος για τα ηχεία . το bluetooth ειναι περίπου σαν αυτά που χρησιμοποιουνται στα marsall με κοστος αγορας 35ε.το πρόβλημα ήταν το μικρο του χώρου και η μηχανική ώστε να είναι επισκέψιμο το εσωτερικό εύκολα. ο ηχος καλούτσικος και θόρυβος σχεδον μηδέν .πανω απο όλα ιδικατασκευη για την κόρη μου .

    14 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apollonios : 06-02-19 στις 22:27

  2. 8 μέλη ευχαρίστησαν τον apollonios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    betacord85 (21-02-19), CLOCKMAN (25-02-19), Hulk (07-02-19), jdm (08-02-19), mikemtb (06-02-19), Τρελός Επιστήμονας (07-02-19), VaselPi (08-02-19), vasilllis (06-02-19)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΑΒΒΑΣ
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΧΑΛΚ/ΚΗ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή φωτο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  51411394_601198160350612_7817798514125045760_n.jpg Εμφανίσεις:  238 Μέγεθος:  36,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  51440190_1875563809222086_74952895916670976_n.jpg Εμφανίσεις:  235 Μέγεθος:  138,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  51357585_2116222111787714_917251336200781824_n.jpg Εμφανίσεις:  237 Μέγεθος:  69,2 KB

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον apollonios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hulk (07-02-19), mikemtb (06-02-19), vasilllis (06-02-19)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    καλο σαν ιδεα αλλα απο την στιγμή που ειναι για την κόρη σου καλο ηταν να το φτιάξεις με κανένα ενισχυτή class D που α) και ποιο πολυ ισχύει θα ειχε ( βασικό στοιχείο για τους νέους ) Β) θα μπορούσε να τροφοδοτηθεί με μπαταρίες αρα και θα ηταν και φορητό ( δεύτερο βασικό για τους νέους ) και γ) οι τάσεις θα ηταν 12ν οπότε θα ηταν ακίνδυνες για την μικρή
    Πάντως μπράβο για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΑΒΒΑΣ
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΧΑΛΚ/ΚΗ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    εχει στο σπιτι να ακουσει.αυτο το ηθελε για το δωμάτιο της και ζήτησε τα marsall.εκεί μου μπήκε η ιδέα της εμφανισιακά αντιγραφής αλλά με λάμπες.βεβαια το κόστος εδώ είναι μεγαλύτερο και ο ήχος υποδεέστερος αλλά είπαμε η προσπάθεια για την ιδιοκατασκευη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Μπράβο συνονόματε! Πολύ όμορφο εμφανισιακά και συγχαρητήρια για την προσπάθεια.
    Την πρόσοψη την έφτιαξες μόνος σου; αν ναι, πως;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hulk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    apollonios (09-02-19)

  9. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apollonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ηχος καλούτσικος και θόρυβος σχεδον μηδέν
    Αφού ο ήχος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, μήπως δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις με λάμπες;
    Απορία εκφράζω αφού με λάμπες φτιάχνουμε όταν θέλουμε τον ξεχωριστό ήχο της λάμπας, έτσι δεν είναι;

    2 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    apollonios (09-02-19)

  11. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Σαββα ωραιο το φτιαξες αλλα οπως ειπωθηκε και πιο πανω, αν ο ηχος δεν ειναι κατι ιδιεταιρο και μαλιστα τον βλεπεις υποδεεστερο των εργοστασιακων για ποιο λογο εφτιαξες λαμπα?
    Η λαμπα κατα τη γνωμη μου ειναι "ολα η τιποτα", δηλαδη η θα χωσεις χρημα και κοπο να φτιαξεις κατι σουπερ αξιολογο, η απλα δε βγαζει νοημα μια κατασκευη αν ειναι να στοιχισει ακριβα και τελικα να παραγει ηχο κατωτερο απο ενα εργοστασιακο. (τωρα βεβαια το κατωτερο και το ανωτερο ειναι πολυ σχετικο θεματα αν μιλαμε για κατι τοσο υποκειμενικο οπως ο ηχος αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).
    Αν ειναι να μην παιρνεις αυτο που θεωρεις κορυφαιο (η τεσπα κατι να το πλησιαζει) τοτε δε βλεπω καμια λογικη να μην πας σε ενα class-D που και αντικειμενικα εχει αριστες μετρησεις, και εχει παμφθηνη υλοποιηση με τεραστιες αποδοσεις και αυθονη ισχυ.
    btw θα δεχομουν τον φετιχισμο της λαμπας (τον εχω κι εγω αρκετα ) αλλα αυτο προυποθετει μια κατασκευη οπου οι λαμπιτσες ειναι εμφανεις.
    Οπως και να χει, συγχαρητηρια για την κατασκευη και ευχομαι η κορη σου να την εκτιμησει (περισσοτερο απο σενα που την εφτιαξες )

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    apollonios (09-02-19)

  13. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Θέλω ιδιαίτερα να συγχαρώ τον κ. Σάββα (apollonios), για την πρωτοβουλία, ιδέα, έμπνευση και μεράκι με το οποίο έκανε τελικά αυτήν την πολύ ωραία κατασκευή. Θα ευχόμουν περισσότερες τέτοιες πρωτοβουλίες! Όσο για την ποιότητα του ήχου, είναι αλήθεια, ότι κάτι τι θα χάσει, αλλά στη δική μας ακοή, που έχουμε συνηθίσει το ηχείο. Η νέα γενιά, τον ήχο τον απολαμβάνει κυρίως με ακουστικά. Είναι, βλέπετε, η τρέχουσα πραγματικότητα.
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο ήχος του «λαμπάτου» είναι ποιο απολαυστικός, λόγω των παραμορφώσεων που ο ενισχυτής εισάγει, κάνοντάς τον να ακούγεται με «βάθος» και «όγκο», ενώ σε έναν ενισχυτή με παραμορφώσεις μικρότερες από 0,1 %, η αίσθηση αυτή χάνεται. Θέλω να πω ότι το μεγαλύτερο μέρος των «απολαυστικών» παραμορφώσεων το σύστημα αυτό - το διατηρεί. Χάνονται μόνο οι παραμορφώσεις του ηχείου, αλλά και αυτές που εισάγει ο χώρος.
    Ενδιαφέρον είναι και το σχηματικό. Η απλότητά του, με μία λάμπα μόνο, αλλά και ο τρόπος εξομάλυνσης της υψηλής τάσης, τύπου πυκνωτής-δυναμική αντίσταση-πυκνωτής. Θα προσέξατε, ότι αναφέρει σχεδόν μηδενικό θόρυβο, εννοώντας, μάλλον, το βουητό των 50 Hz. Ενδιαφέρον είναι και το σύνολο των αρνητικών αναδράσεων, που μειώνουν τις παραμορφώσεις σε «απολαυστικά» επίπεδα των 2-5 %, όπως νομίζω. Συγχαρητήρια και πάλι.
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    apollonios (09-02-19)

  15. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Να δώσω και εγώ τα συγχαρητήρια στον φίλο Σαββα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ ΥΛΟΠΟΊΗΣΗ ΘΑΥΜΆΣΙΑ ΥΠΈΡΟΧΗ ΜΟΝΑΔΙΚΉ

    Για την απόδοση των λυχνιών τα έχω πει πολλές φορές δεν θα τα επαναλάβω , ομως ασχέτως των όλων προσφέρει μια διαχρονική υπέροχη κατασκευή που μένει . γιατί αν κάποιος φτιάξει κάτι παρόμοιας ισχυος ενισχυτή σε λίγα χρονια θα πάει στα σκουπίδια .
    Δεν έχουμε βόμβο 50ηζ απο το τροφοδοτικό αλλά απο άλλους παράγοντες επηρεασμού του προενισχυτή από την τάση δικτύου (γειώσεις τις περισσότερες φόρες η από τα νηματα ) το τροφοδοτικό από κακή εξομάλυνση θα δώσει βόμβο 100ηζ λόγω της διπλής ανόρθωσης

    Edit
    Διόρθωση λόγω λάθους εκτίμησης του κυκλώματος εξομαλυνσης τροφοδοσίας

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 09-02-19 στις 00:26

  16. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    apollonios (09-02-19), VaselPi (09-02-19)

  17. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για την ποιότητα του ήχου, είναι αλήθεια, ότι κάτι τι θα χάσει
    ...
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο ήχος του «λαμπάτου» είναι ποιο απολαυστικός, λόγω των παραμορφώσεων που ο ενισχυτής εισάγει, κάνοντάς τον να ακούγεται με «βάθος» και «όγκο», ενώ σε έναν ενισχυτή με παραμορφώσεις μικρότερες από 0,1 %, η αίσθηση αυτή χάνεται.
    Βασιλη δεν καταλαβαινω ουτε εσενα που λες οτι "θα χασει", ουτε το θεματοθετη οταν λεει οτι τον βλεπει υποδεεστερο.
    Το να εχουμε εισαγωγη συγκεκριμενης αρμονικης παραμορφωσης χρησιμοποιοντας λυχνιες ειναι ΚΑΛΟ και ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ενος συστηματος, οχι υποβαθμιση (γι αυτο εξ αλλου υπαρχουν και τα buffer, harmonic restorers κατι cathode followers που η δουλεια τους ειναι ακριβως αυτη οπως πχ αυτα της musical fidelity, κτλ κτλ κτλ) οπως επισεις υπαρχουν και απειρες υλοποιησεις καλων ψηφιακων ενισχυτων που προσπαθουν να πετυχουν με φιλτρα ακριβως αυτη την ιδιεταιρη αρμονικη παραμορφωση της λυχνιας .
    Οταν διαβαζω απο τον ιδιο το θεματοθετη οτι δε βλεπει ιδιεταιρο τον ηχο του υποθετω πως δεν εχει πετυχει αυτο που αναζηταμε στη λυχνια (η ισως το χει πετυχει αλλα δε τον εντυπωσιαζει τον ιδιο σαν ακουσμα). Τουλαχιστο ετσι τα εκλεμβανω εγω τα πραγματα. Αν απλως εχει γινει λαθος επιλογη λεξεων και ηθελε να πει κατι αλλο τοτε ειναι αλλο θεμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δώσω και εγώ τα συγχαρητήρια στον φίλο Σαββα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ ΥΛΟΠΟΊΗΣΗ ΘΑΥΜΆΣΙΑ ΥΠΈΡΟΧΗ ΜΟΝΑΔΙΚΉ
    Για την απόδοση των λυχνιών τα έχω πει πολλές φορές δεν θα τα επαναλάβω , ομως ασχέτως των όλων προσφέρει μια διαχρονική υπέροχη κατασκευή που μένει . γιατί αν κάποιος φτιάξει κάτι παρόμοιας ισχυος ενισχυτή σε λίγα χρονια θα πάει στα σκουπίδια .
    Μα δε διαφωνουμε σε κατι ως προς αυτο, τα σχολια αφορουν αποκλειστικα το οτι ο θεματοθετης ο ιδιος λεει οτι ο ηχος δεν εχει κατι ιδιεταιρο και τον βρισκει κατωτερο ενος εργοστασιακου μοντερνου marsall (αν οντως υστερει μηπως το ολο θεμα εχει να κανει με το γνωστο υποπτο, δηλαδη τους μετασχηματιστες εξοδου).

    1 Not allowed! Not allowed!

  18. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    apollonios (09-02-19)

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής ενχορδων λαμπατος 40 watt
    By aris285 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 13:38
  2. Κατασκευή μικρού φορητού στερεο ενισχυτή με bluetooth
    By Alxnks in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-16, 14:55
  3. Arduino Bluetooth Remote Control toy car - Τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο με Bluetooth
    By guscokes in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 22:04
  4. Ενισχυτής για bluetooth handsfree?
    By PCBmaster in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-12, 12:51
  5. λαμπατος ενισχυτής
    By loukianos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-10, 11:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας