Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Εντολές προγραμματισμού Mega 2560

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Ίσως δεν το εξέφρασα εγώ κατάλληλα και για αυτό υπάρχει η σύγχυση.

    Ο MEGA διαθέτει τα παρακάτω:



    Πολλά, ή μάλλον τα περισσότερα απο αυτά επιτελούν πολλαπλές λειτουργίες. Για παράδειγμα, πάρε το #43 ποδαράκι. Δίπλα του θα δείς περισσότερα απο ένα χρώματα,
    το κάθε ένα απο αυτά κάνει και αυτό που είναι γραμμένο μέσα στο πλαίσιο. Το #43 λοιπόν είναι ένα κλασσικό ψηφιακό (D21) πινάκι που μπορεί να οριστεί σαν είσοδος ή έξοδος,
    μπορεί όμως αν είναι ορισμένο σαν είσοδος να έχει και δυνατότητα διακοπής στο πρόγραμμα σαν εξωτερικό interrupt (ΙΝΤ0). Όμως, αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον δίαυλο I2C,
    αυτό θα είναι ορισμένο ΜΟΝΟΝ σαν SCL του διαύλου. Δεν σε περιορίζει εντούτοις, χρήση μόνο μιας ομάδας ή όλων μαζί των ομάδων ή οποιοσδήποτε συνδυασμός τους.

    Ομοίως και ανάλογα για τα υπόλοιπα πινάκια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Αυτο που εχεις στο λινκ ειναι το shield για να μπει πανω στη πλακετα του uno Κυκλοφορει και μονο του πανω σε πλακετακι στο στυλ του arduinno nano με ετοιμη τη σηρειακη συνδεση μεσω usb που χρησιμευει και για το προγραμματισμο του απο το IDE.
    Για το μεγα τωρσ αφου θελεις μονο ψηφιακες εισοδους και εξοδους δεν θα εχεις προβλημα. Για την οθονη lcd παρε αυτη με τα μικροδιακοπτακια. Στα παραδειγματα που εχει μαζι του το IDE για την lcd αναφερει και τη διαφορα συνδεσης. Για τα αναλογικα που θα χρειαστεις χρησιμοποιησε τα Α0 κτλ που εχει πανω ονοματισμενα η πλακετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Meduino
    2560 Core
    Αντίστοιχα μπορείς να βρεις και DUE, Nano που μπαίνουν κάθετα κλπ

    Γνώμη μου αν έχεις σκοπό για έτοιμες και έχεις περιορισμό χώρου να πας για ξερό atmega, έχει μια δυσκολία (αν και πιο πολύ στο μυαλό είναι πιστεύω γιατί δεν με ζόρισαν άλλα παρόμοια και έχω πείρα 0) αλλά το αποτέλεσμα καμία σχέση εμφανισιακά και με τα ίδια χρήματα έχεις χ3 μΕ.

    Αν είναι για χειροποίητη (που σου βγαίνει η ψυχή με τα smd) και δεν έχεις περιορισμό χώρου είναι πολύ καλά.
    Είναι πολύ βολικά για debug πάνω στην πλακέτα αν το τοποθετήσεις έξυπνα για να κουμπώνουν και από πάνω καλώδια.
    Δεν θα βασιζόμουν πολύ στο ότι θα υπάρχουν σε μερικούς μήνες στην αγορά, πολύ λίγοι πωλητές στο ebay. (1-2)

    *Για τα 2 πρώτα υπάρχου τα footprint αν σε ενδιαφέρει (το Core το έκανε ο Μάνος στο κολλητήρι και το Meduino μου το έδωσε ο πωλητής)

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Meduino
    2560 Core
    Αντίστοιχα μπορείς να βρεις και DUE, Nano που μπαίνουν κάθετα κλπ

    Γνώμη μου αν έχεις σκοπό για έτοιμες και έχεις περιορισμό χώρου να πας για ξερό atmega, έχει μια δυσκολία (αν και πιο πολύ στο μυαλό είναι πιστεύω γιατί δεν με ζόρισαν άλλα παρόμοια και έχω πείρα 0) αλλά το αποτέλεσμα καμία σχέση εμφανισιακά και με τα ίδια χρήματα έχεις χ3 μΕ.

    Αν είναι για χειροποίητη (που σου βγαίνει η ψυχή με τα smd) και δεν έχεις περιορισμό χώρου είναι πολύ καλά.
    Είναι πολύ βολικά για debug πάνω στην πλακέτα αν το τοποθετήσεις έξυπνα για να κουμπώνουν και από πάνω καλώδια.
    Δεν θα βασιζόμουν πολύ στο ότι θα υπάρχουν σε μερικούς μήνες στην αγορά, πολύ λίγοι πωλητές στο ebay. (1-2)

    *Για τα 2 πρώτα υπάρχου τα footprint αν σε ενδιαφέρει (το Core το έκανε ο Μάνος στο κολλητήρι και το Meduino μου το έδωσε ο πωλητής)
    Στέφανε σε ευχαριστώ,
    προς το παρόν παρήγγειλα το κλασικό board για να κάνω την κατασκευή και αν όλα πάνε καλά μετά μπορώ να το συμμαζέψω σε κατασκευή πλακέτας με χρήση του module ή ίσως και με σκέτο τον ελεγκτή (πιο απίθανο).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino mega 2560 μετρητης
    By nio-4- in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-15, 23:05
  2. Atduino mega controled psu
    By finos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-15, 19:34
  3. Αγορά Arduino Mega
    By xmaze in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-14, 01:30
  4. arduino ethernet mega?
    By takhs764 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-12, 14:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας