Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Υπάρχουν εξτρά βιβλιοθήκες εξαρτημάτων για Proteus ???

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή Υπάρχουν εξτρά βιβλιοθήκες εξαρτημάτων για Proteus ???

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

    Ξέρει κάποιος που μπορεί να βρει κανείς βιβλιοθήκες για απλά εξαρτήματα (through-hole), όπως πχ ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές σε διάφορα μεγέθη?
    Θέλω σχεδιάσω ένα PCB και η γκάμα εξαρτημάτων που υπάρχουν εγκατεστημένα από default είναι κάπως περιορισμένη, δηλαδή μπορεί να έχει 500 διαφορετικά 74xx ολοκληρωμένα αλλά μόνο ένα μοντέλο για ηλεκτρολυτικό πυκνωτή με ποδαράκια: "CAP-ELEC, Generic electrolytic capacitor"
    Σε SMD έχει 500 διαφορετικούς...
    Και εγώ που θέλω να βάλω έναν 10μF/25V και 470μF/25V που έχουν διαφορετικό μέγεθος ο κάθε ένας, πως θα ξέρω αν θα χωράνε στο PCB μετά?

    Googlάρισα αρκετά για "Proteus capacitor library" κτλ, αλλά δεν βρήκα κάτι

    Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

    Edit:
    Ξέχασα να γράψω έκδοση, το Proteus 8 έχω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 06-03-17 στις 07:03

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    μπορεις να σχεδιασεις εσυ τα εξαρτηματα σου και στο Isis και στο ARES. το πως το κανουν δες το στο youtube.
    Επισης να σου πω πως δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα για εναν πυκνωτη.
    Μπορεις να βαλεις το ιδιο footprint και απλα να αφησεις λιγο χωρο απο γυρω του. Μην κολας σε εξαρτηματα με 2 ποδαρακια τοσο πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Χμ, είχα βρει οδηγίες για το πως να φτιάξεις εξάρτημα μόνος σου, αλλά:
    Πρώτον την μοναδική φορά που το δοκίμασα για να δημιουργήσω το BC546 σε ΤΟ-92 (από μαμά το έχει μόνο σε ένα περίεργο "ELINE" case ενώ το BC547 το έχει σε TO-92) δεν μου το κράτησε όταν έκλεισα το πρόγραμμα και το ξανάνοιξα, αλλά αυτό κάλλιστα μπορεί να ήταν δικό μου λάθος, αφού ήταν η πρώτη φορά που δοκιμάζω κάτι τέτοιο...
    Δεύτερον πιστεύω ότι τόσο κοινά εξαρτήματα σαν αυτό που θέλω, πρέπει να κυκλοφορούν γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι για κάτι τόσο κοινό όπως ένας μικρός (δεν μιλάω για χιλιάδες μF) ηλεκτρολυτικός κάθονται όλοι και φτιάχνουν "custom" μοντέλα! Φαντάζομαι ότι είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό πλακετών που έχουν έναν τέτοιο ηλεκτρολυτικό πυκνωτή 1-470μF πάνω τους, τι στο καλό, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει κάτσει να μοιραστεί την βιβλιοθήκη που αναγκάστηκε να φτιάξει ???
    Εντάξει το ξέρω ότι όλοι φτιάχνουν SMD και καλά κάνουν, αλλά δεν μπορεί ΚΑΜΙΑ πλακέτα να μην τροφοδοτείται από εξωτερική DC τάση και να μην έχει ένα ηλεκτρολυτικό εκεί στην είσοδο της εν λόγο τροφοδοσίας...
    Έτσι φαντάζομαι βέβαια εγώ, μπορει φυσικά να είμαι τελείως λάθος!

    Σε κάθε περίπτωση δεν κολλάω στο "πω πω τι θα κάνω, πως θα υπολογίσω το μέγεθος του πυκνωτή πάνω στο PCB", μάλιστα 99% δεν θα γίνει η πλακέτα αυτή PCB, απλώς είπα να χρησιμοποιήσω το Proteus για να δω πως βολεύει να καλύτερα να βάλω τα υλικά πάνω στο PCB, δηλαδή πχ αν τα δύο DIP-14 ολοκληρωμένα θα είναι "δίπλα-δίπλα" ή "το ένα πάνω από το άλλο" κτλ. Δεν είναι καμιά τραγικά μεγάλη πλακέτα, τα δύο DIP-14 και καμία χούφτα ακόμα αντιστασούλες είναι, απλώς δεν θέλω να αρχίσω να κολλάω εξαρτήματα στην διάτρητη και αφού φτιάξω το μισό κύκλωμα να ανακαλύψω ότι σε διαφορετική διάταξη θα ήταν 20 φορές πιο "μαζεμένο" ή ότι έτσι που το έκανα θα χρειαστώ 125 jumper για να το τελειώσω...

    Τέλος πάντων είπα ότι μιας και το πέρασα το Proteus, να μπορώ να το δουλέψω τουλάχιστον, αν έχει μόνο SMD πυκνωτάκια/αντιστάσεις/MOSFET τι να το κάνω, εγώ γουστάρω τα παλιά τα κολλητήρια που ήταν σε στυλ πιστόλι με σκανδάλη, δώσε μπάρμπα Watt να κολλήσω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Τα φανταζεσαι λαθος τα πραγματα.
    Οταν θα κατσεις και θα σχεδιασεις μερικες πλακετες θα αποκτησεις αλλη αποψη.
    Ας πουμε πως ο καθε κατασκευαστης μπορει να εχει διαφορετικο μεγεθος για ακριβως ιδιο πυκνωτη?
    Επισης Εγω ας πουμε ολα τα εξαρτηματα τα σχεδιαζω ωστε να εχουν το silk που επιθυμω.

    Τελωςπαντων στις βιβλιοθηκες του isis υπαρχουν παρα πολλα πυκνωτακια through hole.
    capacitors-->radial electric

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον katmadas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (06-03-17)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Προφανώς λάθος τα φαντάζομαι, αφού ακόμα και αυτό που το έψαξα (και 2-3 φορές), υπάρχει ακριβώς εκεί που είπες, "Radial Electrolytic" !!!
    Δεν ξέρω τι τύφλα είχα και δεν τους είδα, έψαχνα μέσω της αναζήτησης με λέξεις-κλειδιά όπως "cap", "capacitor" "elec" "100uf" κτλ, θα ήταν στην λίστα και αυτοί που έψαχνα, αλλά δεν τους είδα.

    Σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια φίλε μου!

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν υπάρχουν εικόνες
    By dimitris_p in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 10:19
  2. άλλες χρήσεις για joule thief. υπάρχουν;
    By haris_216 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-12, 11:20
  3. Μπαταρίες επαναφορτιζόμενες 1.5 V-Υπάρχουν?
    By Papas00zas in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-12, 03:47
  4. Υπάρχουν σχέδια για προενυσχυτή ηλεκτρικού μπάσου?
    By staaronis3 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-08, 23:17
  5. Ποντίκι 9-πιν. Υπάρχουν ?
    By Επιστήμων in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 23:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας