Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα DC

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Εφόσον μπει ένα MOSFET καλό είναι να αλλαχτεί η συνδεσμολογία από κοινού συλλέκτη που έχει τώρα σε κοινής πηγής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Σκεφτομουν να συνδεσω το μοτερ με 2 απο τα 4 τρανζιστορ/μοσφετ, για μιας φορας περιστροφη. Οπως στη εικονα που παραθετω. Ειναι λαθος; Ειναι περιττο? pwn motor driver.ms12_1.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    443

    Προεπιλογή

    Ναι, είναι λάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fyb82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτομουν να συνδεσω το μοτερ με 2 απο τα 4 τρανζιστορ/μοσφετ, για μιας φορας περιστροφη. Οπως στη εικονα που παραθετω. Ειναι λαθος; Ειναι περιττο? pwn motor driver.ms12_1.png
    Το σχέδιο είναι λάθος με τα δύο τρανσίστορς κατ'αυτόν τον τρόπο συνδεδεμένα. Το καλλίτερο και σωστό είναι να τα βάλεις παράλληλα για να επιτύχεις μεγαλύτερο ρεύμα για τον κινητήρα. Εάν έχεις πρόβλημα με το κύκλωμα και μπορείς να κατασκευάσεις ένα άλλο στείλε μου το mail σου να σου στείλω ένα κύκλωμα δοκιμασμένο.Το δικό μου mail είναι στην #3 ενότητα. Παρεπμιπτώντος το ένα απο τα δύο τρανσίστορς στο σχεδιαγραμά σου πρέπει να είναι ΝΡΝ και όχι και τα δύο ΡΝΡ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Λόγω βιασύνης δεν πρόσεξα τα τρανσίστορς που όντως είναι ένα ΝΡΝ και το άλλο ΡΝΡ. Σβύσε την τελευταία πρόταση στην προηγούμενη απάντηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    το email μου ειναι fyb82@yahoo.gr. Αν μπορεις να μου στειλεις καποιο αλλο σχεδιο. Σε ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για την αναστατωση. Ειμαι πολυ αρχαριος με τα ηλεκτρονικα. Προσπαθω με DIY να μαθω καποια πραγματα, εχω μαθει καποια αλλα ελαχιστα. Και με τα τρανζιστορ το χανω, ειδικα με pnp. Με μπερδευουν πολυ. Επισης αν μπορουσες να μου στειλεις κ καποιο σχεδιαγραμμα ωστε να μπορω να τραβηξω περισσσοτερα αμπερ (π.χ 10Α) απο το 7812 σταθεροποιητη τασης. Το datasheet του ολοκληρομενου εχει σχεδιαραμμα αλλα δεν εχω τα συγκεκριμενα τρανζιστορ. αν εχεις καποιο σχεδιο με TIP35 ή ΤΙP 36 ή MJE2955 που εχω διαθεσιμα. Θα μπορουσα να πειραματιστω μονος μου αλλα δεν μπορω-δεν ξερω να υπολογισω την σωστη τιμη των αντιστασεων που χρειαζεται.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gchal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγω βιασύνης δεν πρόσεξα τα τρανσίστορς που όντως είναι ένα ΝΡΝ και το άλλο ΡΝΡ. Σβύσε την τελευταία πρόταση στην προηγούμενη απάντηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Ειπες οτι θελεις να γυρναει προς μια κατευθυνση..θελεις και να φρεναρει;


    Ειτε θες να φρεναρει ή οχι ..δεν χρειαζονται εξωτερικες διοδοι.


    Εαν δεν θελεις να φρεναρει βαλε μονο P Mosfet να κοβει την τροφοδοσια.Μοιρασε και το ρευμα σε 2-3 και τελος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Οχι δεν θελω να φρεναρει. Δεν χρειαζεται. Για απλη χρηση ειναι. "Σουβλισμα" . Το μονο που θελω σε πολυ χαμηλη ταχυτητα να γυριζει. Να χει τη ροπη για να γυριζει ομαλα. Οι εξωτερικες διοδοι δεν χρειαζονται για την προστασια των μοσφετ απο την EMF του μοτερ; Με ενα μοσφετ το ξερω. το χω δοκιμασει. ειτε με P ειτε με Ν. pwn motor driver.ms12_2.png
    Οπως το χω στο σχεδιο σκεφτομαι να το κανω. Αν θα ειναι P ή N θα το δοκιμασω πρωτα. Το ενα μοσφετ δεν αρκει; Πανω απο 3-4 αμπερ δεν τραβαει το μοτερ με φορτιο. Τουλαχιστον τοσο ειχα μετρησει στην πιο χαμηλη ταχυτητα και με φορτιο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπες οτι θελεις να γυρναει προς μια κατευθυνση..θελεις και να φρεναρει;


    Ειτε θες να φρεναρει ή οχι ..δεν χρειαζονται εξωτερικες διοδοι.


    Εαν δεν θελεις να φρεναρει βαλε μονο P Mosfet να κοβει την τροφοδοσια.Μοιρασε και το ρευμα σε 2-3 και τελος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fyb82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν θελω να φρεναρει. Δεν χρειαζεται. Για απλη χρηση ειναι. "Σουβλισμα" . Το μονο που θελω σε πολυ χαμηλη ταχυτητα να γυριζει. Να χει τη ροπη για να γυριζει ομαλα. Οι εξωτερικες διοδοι δεν χρειαζονται για την προστασια των μοσφετ απο την EMF του μοτερ; Με ενα μοσφετ το ξερω. το χω δοκιμασει. ειτε με P ειτε με Ν. pwn motor driver.ms12_2.png
    Οπως το χω στο σχεδιο σκεφτομαι να το κανω. Αν θα ειναι P ή N θα το δοκιμασω πρωτα. Το ενα μοσφετ δεν αρκει; Πανω απο 3-4 αμπερ δεν τραβαει το μοτερ με φορτιο. Τουλαχιστον τοσο ειχα μετρησει στην πιο χαμηλη ταχυτητα και με φορτιο.
    Στο σχήμα αυτό θα βάλεις υποχρεωτικά MOSFET καναλιού Ν, εκτός αν θες να καταργήσεις τα κάρβουνα και να ψήνεις τα κοψίδια με τη ζέστη που θα βγάζει το MOSFET, οπότε θα βάλεις καναλιού Ρ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Επανερχομαι λιγο στο θεμα γιατι αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το μοτερ. Εχω φτιαξει ενα PWM με το lm324 και με μοσφετ για να κοντρολαρω την ταχυτητα του μοτερ. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω σταθερη ταχυτητα. Δηλ. στη μιση περιστροφη λογου του βαρους (του αρνιου) περιστρεφεται πιο γρηγορα! Υπαρχει καποιος τροπος να το φρεναρω? Εχω σκεφτει π.χ να οταν το pwm ειναι να στελνει 0 (μηδεν) ταση, να το κανω αναστροφη πολικοτητας. Μπορει να γινει κατι τετοιο? η να φταιξω το παρακατω σχεδιο το οποιο χτησιμοποιει την back EMF για μετρηση ταχυτητας?
    https://www.precisionmicrodrives.com...or-a-dc-motor/

    1.png

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρύθμιση στροφών κινητήρα συνεχούς ρεύματος
    By tigiakou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-16, 18:58
  2. Ρύθμιση στροφών σε φραπιέρα
    By iliasgog in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-16, 17:44
  3. Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα πλυντηρίου - Συνδεσμολογία
    By Στέλιος Χριστοδούλου in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-15, 13:24
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-07, 10:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας