Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: Αντικατάσταση μπαταριών Nicd σε επαναφορτιζόμενο δραπανο και επεμβαση στο κυκλωμα .

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή Αντικατάσταση μπαταριών Nicd σε επαναφορτιζόμενο δραπανο και επεμβαση στο κυκλωμα .

    Καλησπέρα μου έδωσε ο πατέρας μου ενα δράπανο boss επαναφορτιζόμενο στο οποίο έχουν χαλάσει οι μπαταρίες, το εχω ανοίξει και βρήκα οτι έχει 12 μπαταρίες τον 1,2 v , με λίγο ψάξιμο βρήκα αντίστοιχες μπαταρίες άλλα με πολύ περισσότερα mah (2200 Mah) ο φορτιστής μου βγάζει έξοδο 14.4 και 0.4 amper αν εγώ του βάλω μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίες δεν νομίζω να αντιμετωπίσω καποιο πρόβλημα έτσι δεν είναι? Απλά θα χρειάζετε περισσότερο χρόνο η φόρτιση, θα ήθελα να ρωτήσω σε αυτό το σημείο αν μπορώ να παρέμβω στο κύκλωμα του φορτιστή ωστε να βγάζει περισσότερα αμπερ. Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα μου έδωσε ο πατέρας μου ενα δράπανο boss επαναφορτιζόμενο στο οποίο έχουν χαλάσει οι μπαταρίες, το εχω ανοίξει και βρήκα οτι έχει 12 μπαταρίες τον 1,2 v , με λίγο ψάξιμο βρήκα αντίστοιχες μπαταρίες άλλα με πολύ περισσότερα mah (2200 Mah) ο φορτιστής μου βγάζει έξοδο 14.4 και 0.4 amper αν εγώ του βάλω μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίες δεν νομίζω να αντιμετωπίσω καποιο πρόβλημα έτσι δεν είναι? Απλά θα χρειάζετε περισσότερο χρόνο η φόρτιση, θα ήθελα να ρωτήσω σε αυτό το σημείο αν μπορώ να παρέμβω στο κύκλωμα του φορτιστή ωστε να βγάζει περισσότερα αμπερ. Ευχαριστώ.
    οπως το ειπες ειναι,θα θελει περισσοτερο χρονο.απλα δες για μετατροπη σε λιθιου,εγω αυτο εκανα,υπαρχουν πολλα σχετικα θεματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντικατάσταση μπαταριών από μετασχηματιστή
    By aze in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-16, 19:09
  2. Αντικατάσταση μπαταριών από τροφοδοτικό
    By Ulysses in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 20:21
  3. κυκλωμα ενεργοποιησης ενισχυτη και ραδιο cd αυτοκινητου στο σπιτι .
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-11, 19:04
  4. ΚΥΚΛΩΜΑ , Φορτιστής μπαταριών μολύβδου
    By TKelectronic in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-07, 17:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας