Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: μετάδοση <<διαφόρων>> δεδομένων μέσω 433mhz RF Transmitter and RF Receiver

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή μετάδοση <<διαφόρων>> δεδομένων μέσω 433mhz RF Transmitter and RF Receiver

    Θέλω να στείλω ''πολλές'' πληροφορίες μέσω 433mhz Transmitter-Receiver.Δηλαδή θέλω μέσα από το πιν data του 433mhz RF Transmitter να στείλω σήματα από πολλούς αισθητήρες ταυτόχρονα!!!Μέσα από το πιν του data να στείλω 0-15v στάθμη,2 αναλογικά σήματα και 3 ψηφιακά σήματα ταυτόχρονα,ή αν δεν γίνεται διαδοχικά!!!Πως θα τα διαμορφώσω αυτά ώστε να τα στείλω μέσα από το ένα πιν του 433mhz πομπού.Γνωρίζω την διαμόρφωση μέσω του π.χ ht-12e αλλά δεν κάνει γι αυτό που το θέλω.

    Θέλω να μου πείτε τα ονόματα από τα πρωτόκολλα διαμόρφωσης που πρέπει να ψάξω,πως λέγονται γιατί δεν γνωρίζω ή αν υπάρχουν ειδικά ολοκληρωμένα για αυτή την δουλειά.Θέλω να στείλω δεδομένα σαν ένα είδος τηλεμετρίας περίπου και να τα λαμβάνω αποκωδικοποιώντας τα ταυτόχρονα στον δέκτη 433mhz.

    Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Μικροελεγκτής, τα μαζεύεις όλα εκεί και με manchester encoding στέλνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν παίρνεις κάτι έτοιμο σε module , μπορείς. Αν το κάνεις και έτσι αλλά πρέπει να υλοποιήσεις και πρωτόκολο με επιβεβαίωση λήψης

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικροελεγκτής, τα μαζεύεις όλα εκεί
    Εννοείς δηλαδή με έναν μικροελεγκτή και τον κατάλληλο κώδικα,μαζεύω π.χ 10 διαφορετικά σήματα και τα στέλνω μέσω rf;

    Ευχαριστώ πολύ,θα το κοιτάξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν παίρνεις κάτι έτοιμο σε module , μπορείς. Αν το κάνεις και έτσι αλλά πρέπει να υλοποιήσεις και πρωτόκολο με επιβεβαίωση λήψης

    Ξέρεις κανένα module κωδικό ή ονομασία του για να το ψάξω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Γράψε λίγο αναλυτικά τι θες να κάνεις , γιατί δεν έχω καταλάβει .
    Υπάρχουν και έτοιμα προγραμματιζόμενα που μεταφέρουν a/d και data

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Θέλω τα περιεχόμενα μιας οθόνης,τις ενδείξεις που απεικονίζει(από διάφορους αισθητήρες,όργανα) π.χ Τάση dc 0-15V,τάση ac 220V,3 ενδείξεις θερμοκρασίας και κάποιο μήνυμα στην οθόνη(data) αφού ''κωδικοποιηθούν κατάλληλα'' να τα στείλω μέσω rf (είτε είναι 433mhz,είτε είναι 144mhz,είτε είναι 2,4ghz) και να τα λάβει αντίστοιχα δέκτης να τα αποκωδικοποιήσει κατάλληλα και να τα απεικονίσει σε μια οθόνη.Ένα είδος τηλεμετρίας.
    Από κώδικα arduino γνωρίζω,από module NRF24L01,433mhz,hc-12 γνωρίζω.Έχω φτιάξει τηλεχειρισμούς on off με αυτά.Τώρα διαβάζω για Wireless Weather Station,γιατί μετράει σήματα από 2 αισθητήρες,τα μετατρέπει τα εκπέμπει μέσω rf και μετά με άλλο κύκλωμα τα λαμβάνει τα αποκωδικοποιεί και τα στέλνει σε οθόνη!!!
    ένα χαρακτήρα,μια εντολή ξέρω πως να στείλω μέσω rf,πολλές μαζί όχι!!!
    έχω κολλήσει δηλαδή στο πως γίνεται η ''πολύπλεξη''πολλών σημάτων,το πάντρεμα αυτών, για να τα στείλω μέσω της rf.Eκεί έχω φάει σκάλωμα και ζητάω την βοήθειά σας.

    Συγνώμη αν σας μπέρδεψα με τα γραφόμενα μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Όταν λες ταυτόχρονα εννοείς να βρίσκονται στον "αέρα" την ίδια στιγμή ή να φτάσουν σαν ένα πακέτο?
    Αν θέλεις να φτάνουν σαν ένα πακέτο μπορείς πολύ εύκολα στέλνοντας struct αντί για int ή char κλπ και να έχεις μέσα στο struct ότι χρειάζεσαι και μαζί checksum πχ αν θες να είσαι και 100% σίγουρος για την εγκυρότητα.
    http://www.bajdi.com/sending-structs...-rf24-library/

    Τώρα διάβασα για μέγεθος payload και μερικές βιβλιοθήκες έχουν θέματα ανάλογα με το μέγεθος τους struct αλλά δεν ξέρω παραπάνω να σου πω με σιγουριά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    andreasmon (09-03-17), manolena (09-03-17)

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    ναι,να φτάνουν σαν ένα πακέτο ή αν δεν είναι εφικτό π.χ τις μισές στην μια μετάδοση και τις άλλες στην επόμενη,δεν με πειράζει.Σωστά το λες να το κάνω στέλνοντας struct, το κάνουν και στο Wireless Weather Station που διάβαζα, αλλά εκεί έχει 2 μεταβλητές.Με περισσότερες δεν ξέρω τι προβλήματα θα εμφανιστούν,αλλά θα δοκιμάσω με struct.

    Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.....με καθοδηγήσατε μια χαρά σε αυτό που ήθελα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Αυτό που έχω κάνει και δουλεύει, είναι το εξής:

    Μετατρέπω τις μεταβλητές (όποιου μήκους, ακέραιες, με υποδιαστολή, βλ. int, double, float) σε string και κάνω concatenate τα strings με τη σειρά, φροντίζοντας όμως
    1. ...να προσθέτω μετά απο τις τιμές που έχουν μετατραπεί και έναν ειδικό χαρακτήρα ASCII, π.χ. '#", ώστε αργότερα στο parsing που θα κάνει ο κώδικας του δέκτη, να καταλαβαίνει που σταματάει το string κάθε μεταβλητής
    2. ...να τοποθετώ στην αρχή του συρμού της πληροφορίας έναν άλλον ειδικό χαρακτήρα για να ανιχνεύεται η έναρξη και έναν άλλον στο τέλος για τη λήξη.
    3. ...το τελικό string το κάνω char array με textForTransmission.toCharArray(concatenatedString , sizeof(concatenatedString));, ;όπου

    String textForTransmission= String("");
    char concatenatedString[250];


    Κάθε φορά που προσθέτεις πληροφορία στο concatenatedString το κάνεις με concatenatedString+="1234#"΄, concatenatedString+="5678#" κτλ., φροντίζοντας και με έναν counter να μετράς τις μεταβλητές που προστίθενται στην πληροφορία. Έτσι λοιπόν, το string της πληροφορίας μπορεί να έχει μια τέτοια μορφή:

    Κώδικας:
    "&25.4C#77.7F#13.8VDC#224AC#GOOD MORNING FROM MASTER XMITTER!%"
    
    &= χαρακτήρας έναρξης
    
    #= χαρακτήρας διαχωρισμού
    
    %= χαρακτήρας λήξης
    
    25.4C= θερμοκρασία σε C
    77.7F= θερμοκρασία σε F
    13.8VDC= τάση σε VDC
    224AC= τάση σε VAC
    GOOD MORNING FROM MASTER XMITTER!= DATA
    Μετά εύκολα το στέλνεις με την εντολή vw_send(concatenatedString, strlen(concatenatedString)); Αν του κάνεις και CRC έλεγχο, δεν χάνεις τίποτα.

    Αντίθετα στο δέκτη, κάνεις το ανάποδο, περιμένοντας το σειριακό module, όταν δεί τον χαρακτήρα '&' να αρχίσει να κάνει επεξεργασία (parsing) του συρμού που λαμβάνει. Ότι βλέπει μεταξύ '#' το
    αποθηκεύει με τη σειρά και με τη βοήθεια πάλι ενός counter και τελειώνει η λήψη όταν δεί '%'

    Παιδιά, συγχωρήστε με αν είναι περίεργα αυτά που γράφω, προγραμματιστής δεν είμαι, τα έκανα μετά απο διάβασμα και δουλεύουν. Είναι τελείως προσωπική γνώμη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον manolena για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    andreasmon (09-03-17)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. RF Wireless Transmitter and Receiver Link Kit Module 433Mhz for Remote Control
    By Αείν Μηχανεύειν in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-15, 13:38
  2. Μετάδοση σήματος AV μέσω GSM / GPRS modem
    By αλπινιστης in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-14, 14:41
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-10, 13:21
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 13:50
  5. IR sound transmitter and receiver
    By NUKE in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-05, 00:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας