Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: HP 54615B πρόβλημα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή HP 54615B πρόβλημα

    Καλησπέρα!
    Λοιπόν σήμερα βρήκα πεταμένο ένα παλμογράφο HP 54615B. Ναι λέει HP πάνω... Είναι προ Agilent εποχής...
    Είχε ένα χαρτάκι κολλημένο πάνω του που έλεγε BROKEN. Αλλά λέω γιατί όχι??? Πολλές φορές πετάνε πράγματα για broken αλλά στην πραγματικότητα δουλεύουν.
    Τον μάζεψα λοιπόν κ ξεκίνησα μερικά tests. Όλα φαίνονται να δουλεύουν μια χαρά εκτός από ένα πράγμα.
    Το channel 1 είναι off κατά έναν παράγοντα 5. Δηλαδή ενώ θα έπρεπε να μου δείχνει 1V, μου δείχνει 200mV.
    Η συχνότητα είναι οκ. Και το channel 2 είναι επίσης οκ.

    Μου φάνηκε αρκετά περίεργο να είναι off ακριβώς κατά έναν παράγοντα 5 κ θεώρησα ότι μπορεί να είναι κάποια ρύθμιση.
    Ομως όσο κ να έψαξα δεν βρήκα κάποια ρύθμιση που να το αλλάζει αυτό.

    Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να είναι???

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Inferno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Λοιπόν σήμερα βρήκα πεταμένο ένα παλμογράφο HP 54615B. Ναι λέει HP πάνω... Είναι προ Agilent εποχής...
    Είχε ένα χαρτάκι κολλημένο πάνω του που έλεγε BROKEN. Αλλά λέω γιατί όχι??? Πολλές φορές πετάνε πράγματα για broken αλλά στην πραγματικότητα δουλεύουν.
    Τον μάζεψα λοιπόν κ ξεκίνησα μερικά tests. Όλα φαίνονται να δουλεύουν μια χαρά εκτός από ένα πράγμα.
    Το channel 1 είναι off κατά έναν παράγοντα 5. Δηλαδή ενώ θα έπρεπε να μου δείχνει 1V, μου δείχνει 200mV.
    Η συχνότητα είναι οκ. Και το channel 2 είναι επίσης οκ.

    Μου φάνηκε αρκετά περίεργο να είναι off ακριβώς κατά έναν παράγοντα 5 κ θεώρησα ότι μπορεί να είναι κάποια ρύθμιση.
    Ομως όσο κ να έψαξα δεν βρήκα κάποια ρύθμιση που να το αλλάζει αυτό.

    Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να είναι???
    Που τριγυρνάς? Που είναι αυτή η "χωματερή" που πετάνε όργανα? Να πεταχτώ μια βόλτα με το "τρίκυκλο" και εγώ!

    3 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (09-03-17), Sakan89 (13-03-17)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Είμαι σε πανεπιστήμιο στο εξωτερικό. Το τι πετάνε δεν περιγράφεται.... Είναι πραγματικά κρίμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    μην πειράξεις ρυθμιστικά,
    κάπου στον atenuator υπάρχει πρόβλημα, αν είσαι τυχερός θα είναι κάποιο ρελέ, αλλά αυτά τα μηχανήματα έχουν υβριδικά και custom ολοκληρωμένα στο front end (έτσι πετύχαιναν 500MHz εύρος ζώνης ακόμα και σε μοντέλα με αστεία sampling rate) οπότε λίγο δύσκολο να πούμε ιδέες χωρίς να μας δώσεις καν φωτογραφίες... εννοείτε ψάξε για service manual...

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Κατέβασε αυτό
    http://www.keysight.com/main/editori...00342:epsg:man
    και κάνε ένα self calibration έστω! Νομίζω όμως θα χρειαστείς και μια γεννήτρια εξωτερική...
    Αν δεν "έρθει" αρχίζεις γενικότερη ακολουθία επισκευής!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Inferno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σε πανεπιστήμιο στο εξωτερικό. Το τι πετάνε δεν περιγράφεται.... Είναι πραγματικά κρίμα...
    ΡΑΪΑΝ ΑΙΡ έρχεται εκεί? Έχει κάτι προσφορές... μούρλια!!!!!!
    Εδώ έναν ταλαντωτή τον πληρώνουμε πιο πολύ από ένα εισιτήριο για Αγγλία! Για ένα όργανο ξοδεύω και όσο για δέκα ταλαντωτές τουλάχιστον!
    Που είσαι... να δω τι προσφορά υπάρχει?

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  8. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Να πάμε!!!!!

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (09-03-17)

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    χαχαχαχα παιδιά μάλλον είμαι λίγο μακριά για να έρθετε όλοι... Βοστόνη... Αλλά μπορείτε να στείλετε εκπρόσωπο να φορτώσει αν θέλετε...

    Thanks για το service manual. Θα ανοίξω τον ασθενή αύριο και μακάρι να είναι κάτι απλό.
    Απλά επειδή χάνει ακριβώς κατά ένα factor of 5 έλεγα μήπως ήμουν τυχερός κ ήταν κάτι απλό.

    Έχουν τη φάση τους αυτά τα "παλιά" μηχανήματα. Γι αυτό το μάζεψα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Inferno Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχαχα παιδιά μάλλον είμαι λίγο μακριά για να έρθετε όλοι... Βοστόνη... Αλλά μπορείτε να στείλετε εκπρόσωπο να φορτώσει αν θέλετε...

    Thanks για το service manual. Θα ανοίξω τον ασθενή αύριο και μακάρι να είναι κάτι απλό.
    Απλά επειδή χάνει ακριβώς κατά ένα factor of 5 έλεγα μήπως ήμουν τυχερός κ ήταν κάτι απλό.

    Έχουν τη φάση τους αυτά τα "παλιά" μηχανήματα. Γι αυτό το μάζεψα.
    Φτου! Βοστώνη? Δεν πάει Ράϊαν Αιρ εκεί! Άτυχος βρε παιδί μου... Άτυχος είμαι πάλι!

    Το manual δεν ειναι πλήρες! Αλλά θα σου επιτρέψει να κάνεις ελέγχους και διάγνωση!
    Αν τον βαρεθείς τον βάζεις Ebay και τον πουλάς ως έχει! Ή τον στέλνεις πατρίδα σε διεύθυνση που θα σου πω... για "θάψιμο" σε καλή χωματερή!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Έκανα κάποια πράγματα σήμερα αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Πρώτα απ όλα τσέκαρα αν το calibration output που έχει από πίσω δίνει τα σωστά νούμερα. Πράγματι δίνει τα σωστά.
    Επομένως προχώρησα στο να κάνω self-calibration. Το self-calibration ξεκινάει από το channel 1 που έχει κ το πρόβλημα κ κάνει fail αμέσως κ δεν προχωράει καν στο channel 2.

    2ο βήμα ήταν να τον ανοίξω. Οπτικά όλα φαίνονται νορμάλ. Δοκίμασα τις τάσεις σε κάποια συγκεκριμένα σημεία που αναφέρει το service guide και είναι within specs. Επομένως απέκλεισα το ενδεχόμενο να μην δίνει σωστή τάση κάπου. Έτσι κ αλλιώς αν συνεβαινε αυτό πιστεύω θα είχαν πρόβλημα και τα 2 κανάλια.

    Στη συνέχεια άνοιξα τα attenuators μήπως δω τίποτα εκεί μέσα αλλά τίποτα και εκεί.

    Γενικά δεν έχω ιδέα από επισκευή παλμογράφων αλλά πραγματικά δεν είδα κάτι που θα μπορούσε να διορθωθεί με μια απλή αντικατάσταση. Επομένως μάλλον θα μείνει έτσι.
    Ντάξει μικρό το κακό. Απλά θα πρέπει να πολλαπλασιάζω επί 5 κάθε τάση που βλέπω στο κανάλι 1.

    att.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας