Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Βοήθεια για αγορά καινούριου modem/router

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη thant
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή Βοήθεια για αγορά καινούριου modem/router

    Καλησπέρα. Τους τελευταίους 6 μήνες στο καινούριο μου σπιτι εχω προβλήματα σύνδεσης. Θόρυβος στο τηλέφωνο, συχνές επανεκκινήσεις, κλείδωμα ταχύτητας όπου κάτσει η μπίλια.

    Τέσσερις μεχρι στιγμής οι επισκέψεις τεχνικών της HOL στο σπιτι μου και οι παρατηρήσεις τους ειναι του στιλ "κοίτα το καλωδιο σου, κοιτα το φίλτρο σου, το τηλέφωνο που εχεις ειναι κινεζιά"!!! Μάλιστα μεσα σε ολα αυτα μου έριξαν την ταχύτητα κατα 3 Mbps και φυσικά το πρόβλημα δεν λύθηκε.

    Ετσι λοιπόν πριν αποφασίσω να παω σε αλλη εταιρεία, μηπως και εχουν πιο σοβαρούς τεχνικούς, θελω να αλλάξω το ρουτερ NetFaster που εχω εδω και χρονια με κατι που θεωρητικά θα ειναι πιο καλο. Το μπάτζετ δεν ειναι μεγάλο, το πολύ 50€, αλλα πιστεύω πως οτι και να βάλω σε σχέση με το ρουτερ της hol θα ειναι καλύτερο.

    Εχω συνδεση adsl 24mbps, στο μόντεμ ρούτερ θα συνδέω ένα λάπτοπ, δύο κινητά και ένα τάμπλετ για σερφαρισμα στο ιντερνέτ και κανα βίντεο στο youtube...

    Ποιο από αυτά τα δυο θεωρείτε πιο αξιόπιστο;

    http://www.public.gr/product/perifer...prod6570205pp/

    http://www.public.gr/product/perifer...prod8072003pp/

    Επίσης ειδα αυτο που ρυθμίζει το Noise Margin...

    http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n14u-p...s-p-PER.617275


    Τι γνώμη έχετε για τα δυο πρώτα;
    Εχετε να μου προτείνετε κατι αλλο σε αυτα τα λεφτά;
    Υπάρχει κατι πιο οικονομικό απο το Asus Dsl-n 14u για ρύθμιση Noise Margin;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη georged30
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Ν Χαλκηδονα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Αν εχεις το netfaster το μαυρο ειναι μια χαρα και πολυ καλυτερο απο πολλα καινουρια αλλα απο την πολη χρηση μπορει να τα εχει παιξει το τροφοδοτικο του δοκιμασε να το αλλαξεις με ενα αλλο και πες μας αποτελεσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Τους τελευταίους 6 μήνες στο καινούριο μου σπιτι εχω προβλήματα σύνδεσης. Θόρυβος στο τηλέφωνο, συχνές επανεκκινήσεις, κλείδωμα ταχύτητας όπου κάτσει η μπίλια.

    Τέσσερις μεχρι στιγμής οι επισκέψεις τεχνικών της HOL στο σπιτι μου και οι παρατηρήσεις τους ειναι του στιλ "κοίτα το καλωδιο σου, κοιτα το φίλτρο σου, το τηλέφωνο που εχεις ειναι κινεζιά"!!! Μάλιστα μεσα σε ολα αυτα μου έριξαν την ταχύτητα κατα 3 Mbps και φυσικά το πρόβλημα δεν λύθηκε.

    Ετσι λοιπόν πριν αποφασίσω να παω σε αλλη εταιρεία, μηπως και εχουν πιο σοβαρούς τεχνικούς, θελω να αλλάξω το ρουτερ NetFaster που εχω εδω και χρονια με κατι που θεωρητικά θα ειναι πιο καλο. Το μπάτζετ δεν ειναι μεγάλο, το πολύ 50€, αλλα πιστεύω πως οτι και να βάλω σε σχέση με το ρουτερ της hol θα ειναι καλύτερο.

    Εχω συνδεση adsl 24mbps, στο μόντεμ ρούτερ θα συνδέω ένα λάπτοπ, δύο κινητά και ένα τάμπλετ για σερφαρισμα στο ιντερνέτ και κανα βίντεο στο youtube...

    Ποιο από αυτά τα δυο θεωρείτε πιο αξιόπιστο;

    http://www.public.gr/product/perifer...prod6570205pp/

    http://www.public.gr/product/perifer...prod8072003pp/

    Επίσης ειδα αυτο που ρυθμίζει το Noise Margin...

    http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n14u-p...s-p-PER.617275


    Τι γνώμη έχετε για τα δυο πρώτα;
    Εχετε να μου προτείνετε κατι αλλο σε αυτα τα λεφτά;
    Υπάρχει κατι πιο οικονομικό απο το Asus Dsl-n 14u για ρύθμιση Noise Margin;

    ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ MODEM ROUTER. ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΡΟΧΟΥ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ...!!!Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΕΛΟΣ...!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 09-03-17 στις 17:39
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    Αυτα που σου ειπανε οι τεχνικοι τα δοκιμασες?

    Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή

    Με μπαλαντέζα και το ρούτερ που έχεις ήδη στο χέρι και ένα λαπτοπ παρέα πας στην είσοδο της πολυκατοικίας και βάζεις κατευθίαν το ρούτερ πάνω στην γραμμή του ΟΤΕ. Δοκίμασέ το για κανένα 2ωρο και αν είσαι ΟΚ τότε κάνεις με καλό καλώδιο δικτύου μία εξωτερική γραμμή bypass απο κάτω πάνω στο διαμέρισμά σου. Αν έχεις πάλι τα ίδια χάλια νούμερα τότε δεν είναι δικό σου θέμα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Άντε και σου χαρίζουν ένα. Τους κωδικούς Adsl και voip τους ξέρεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε και σου χαρίζουν ένα. Τους κωδικούς Adsl και voip τους ξέρεις;

    hol εχει αρα username guest pass guest

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και απο μενα,


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georged30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις το netfaster το μαυρο ειναι μια χαρα και πολυ καλυτερο απο πολλα καινουρια αλλα απο την πολη χρηση μπορει να τα εχει παιξει το τροφοδοτικο του δοκιμασε να το αλλαξεις με ενα αλλο και πες μας αποτελεσματα.
    Δεν ξερω να πω για το παραπανω modem αλλα πολλες φορες φταιει το τροφοδοτικο για τα προβληματα του ιντερνετ. Ειδικα στα καινουρια που δινουν οι παροχοι που ειναι ψευτοκινεζιες


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ MODEM ROUTER. ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΡΟΧΟΥ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ...!!!Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΕΛΟΣ...!!!
    Μην εισαι τοσο σιγουρος η WIND και η VODAFONE πλεον τα χρεωνουν 19,90 αν θες modem η να βαλεις δικο σου αν εχεις. Κατα κει παει και ο ΟΤΕ προς το παρον στο εχει με χρησηδανεισμο και αν δεν το επιστρεψεις βαραει 60ρικο στο κεφαλι. CYTA και NOVA δενω ξερω ακομα τι κανουν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μπαλαντέζα και το ρούτερ που έχεις ήδη στο χέρι και ένα λαπτοπ παρέα πας στην είσοδο της πολυκατοικίας και βάζεις κατευθίαν το ρούτερ πάνω στην γραμμή του ΟΤΕ. Δοκίμασέ το για κανένα 2ωρο και αν είσαι ΟΚ τότε κάνεις με καλό καλώδιο δικτύου μία εξωτερική γραμμή bypass απο κάτω πάνω στο διαμέρισμά σου. Αν έχεις πάλι τα ίδια χάλια νούμερα τότε δεν είναι δικό σου θέμα.
    Αυτο θα ηταν το ιδανικο για δοκιμη. Ειδικα αν λες οτι εχεις αποσυνδεσεις και θορυβο στην τηλεφωνια σιγουρα δεν ειναι προβλημα στο modem αλλα κατι καλωδιακο. Δεν χανεις τιποτα να τσεκαρεις το modem απευθειας στην εισαγωγη αφαιροντας την εσωτερικη καλωδιωση παντα.
    Μια στο εκατομυριο να εχουν δικιο οι τεχνικοι που εχουν ερθει θα γλυτωσεις αγορες modem και ταλαιπωριες με αλλαγες παροχου.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    hol εχει αρα username guest pass guest
    Σωστος αν και στην πραξη δεν χρειαζονται ουτε αυτα. Το μονο που θελει ειναι να μην ειναι κενα τα πεδια username/password . Oτι και να βαλει ειναι οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη thant
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georged30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις το netfaster το μαυρο ειναι μια χαρα και πολυ καλυτερο απο πολλα καινουρια αλλα απο την πολη χρηση μπορει να τα εχει παιξει το τροφοδοτικο του δοκιμασε να το αλλαξεις με ενα αλλο και πες μας αποτελεσματα.
    Ναι, έχω το μαυρο. Εχω δοκιμάσει ενα ίδιο χωρις να δω βελτίωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ MODEM ROUTER. ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΡΟΧΟΥ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ...!!!Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΕΛΟΣ...!!!
    Να αλλάξω παροχο για να παρω δωρεαν ρουτερ? Η αλλαγη παροχου θα ειναι η τελευταια λύση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mitsus78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα που σου ειπανε οι τεχνικοι τα δοκιμασες?

    Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ναι. εβαλα μικρο καλώδιο, άλλαξα φίλτρο και σπλιτερ. Το μονο που δεν εχω κανει ειναι να δοκιμάσω ενα πιο σοβαρό ρουτερ. Το ρουτερ ζήτησα 2-3 φορες να αλλαχτεί αλλα μου ειπαν οτι δεν χρειάζεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μπαλαντέζα και το ρούτερ που έχεις ήδη στο χέρι και ένα λαπτοπ παρέα πας στην είσοδο της πολυκατοικίας και βάζεις κατευθίαν το ρούτερ πάνω στην γραμμή του ΟΤΕ. Δοκίμασέ το για κανένα 2ωρο και αν είσαι ΟΚ τότε κάνεις με καλό καλώδιο δικτύου μία εξωτερική γραμμή bypass απο κάτω πάνω στο διαμέρισμά σου. Αν έχεις πάλι τα ίδια χάλια νούμερα τότε δεν είναι δικό σου θέμα.
    Αυτο που λες ειναι δύσκολο να γίνει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο θα ηταν το ιδανικο για δοκιμη. Ειδικα αν λες οτι εχεις αποσυνδεσεις και θορυβο στην τηλεφωνια σιγουρα δεν ειναι προβλημα στο modem αλλα κατι καλωδιακο.
    Ο θόρυβος υπάρχει μονο οταν το ρουτερ ειναι σε λειτουργία και δεν εχει συγχρονίσει στη μέγιστη ταχύτητα. Αν κλείσω το ρουτερ ο θόρυβος φεύγει.


    Συγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω αλλα δούλευα.
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας αλλα δεν ψαχνω να λυσω το προβλημα της γραμμής μου μεσω ιντερνετ. Για αυτη τη δουλειά εχουν ερθει τεχνικοί. Εγω σαν τελευταια λυση κοιταω για ενα αλλο ρουτερ γιατι λενε οτι αυτα που δίνουν οι εταιρείες ειναι κονσερβοκούτια.
    Εχετε να προτείνετε κατι οικονομικό, αξιόπιστο που να μην χρειάζεται να εισαι χακερ για να το ρυθμίζεις;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thant : 10-03-17 στις 03:31

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    Χωρις τηλ συσκευη δοκιμασες να δεις ποσο πιανεις? Χωρις σπλιτερ και φιλτρα. Μου εχει τυχει να φταει το τηλ. Αν εχεις συναγερμο συνδεμενο στην γραμμη, δοκιμασε και με αυτον εκτος/ αλλαξε το φιλτρο. Αν καποιος εχει βλαβη, η hol κλειδωνει το snr στο 11 με αποτελεσμα να συγχρονιζεις πιο χαμηλα. Οταν λυσεις το προβλημα, τους παιρνεις τηλ να στο βαλουνε στο 9

    Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-16, 02:53
  2. συμβουλή για κεραία modem router.
    By giorgosxristou in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-14, 16:31
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 15:57
  4. ups για modem/router
    By oxide in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-09, 18:44
  5. modem router to wirless router
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-07, 02:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας