Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 60

Θέμα: Ερωτήσεις σχετικές με τον Rigol DS1054Z

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ένας αναλογικός δείχνει αυτό που πραγματικά υπάρχει συν ίσως κάποιον θόρυβο. Αντίθετα ο ψηφιακός προσπαθεί να απεικονισει το αρχικό σήμα. Ότι και να κάνει όσο καλός και να είναι δουλεύει με δείγμα, κάτι σαν τα exit polls. Το πλεονέκτημα του έναντι του αναλογικου λοιπόν δεν μπορεί να είναι στην απεικόνιση, αλλά στα βοηθητικά στοιχεία που δίνει, στις τεμπελικες μετρήσεις, όπως χρόνοι, pp, rms, delay και άλλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στείλε μου με προσωπικό μήνυμα τον σειριακό του παλμογράφου σου.
    Αν ήξερα και πως βρίσκουμε τον σειριακό... Υποθέτω μέσα από κάποιο μενού, αλλά πως το βρίσκουνε... Περιμένω οδηγίες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας αναλογικός δείχνει αυτό που πραγματικά υπάρχει συν ίσως κάποιον θόρυβο. Αντίθετα ο ψηφιακός προσπαθεί να απεικονισει το αρχικό σήμα. Ότι και να κάνει όσο καλός και να είναι δουλεύει με δείγμα, κάτι σαν τα exit polls. Το πλεονέκτημα του έναντι του αναλογικου λοιπόν δεν μπορεί να είναι στην απεικόνιση, αλλά στα βοηθητικά στοιχεία που δίνει, στις τεμπελικες μετρήσεις, όπως χρόνοι, pp, rms, delay και άλλα.
    Αυτό έχω καταλάβει και εγώ. Πάντως ακόμα δεν έχω κατανοήσει το πως δουλεύει το trigger. Προσπαθώντας να κλειδώσω σε ένα τριγωνικό σήμα κάπου στον 1KHz, αν δεν πάταγα στο τέλος το AUTO, ακόμα θα παιδευόμουν. Η φάση είναι ότι όταν μετακινούσα την κυματομορφή ως προς το κάθετο, κλείδωνε και με το που σταματούσα πάλι τα ίδια. Ή εγώ είμαι παντελώς άσχετος ή στο θέμα της λειτουργικότητας η Rigol δεν τα πάει και τόσο καλά.

    Πάντως πήρα μια ικανοποίηση σήμερα, γιατί μπόρεσα να δω ένα σήμα που δεν μπορούσα να δω λόγω συχνότητος στον αναλογικό. Του σύνδεσα μιά παλιά γεννήτρια RF της Leader, και κατάφερα να δω μιά αρκετά καλή κυματομορφή ημιτόνου μέχρι τους 40MHz και κάτι, στα 310mV. Δυστυχώς στην επόμενη σκάλα που πάει από 25MHz-100MHz δεν μου έδειχνε κάτι, αλλά υποπτεύομαι πως είναι πρόβλημα της γεννήτριας. Τα έχει και αυτή τα χρονάκια της.

    Πάλι σήμερα μου έσπασε τα νεύρα το πινακάκι που μπαίνει μέσα στην κυματομορφή. Τελικά αυτό, δεν υπάρχει τρόπος να φύγει; Επίσης κάτι ακόμα. Η ρύθμιση του μενού που έχει για το probe, που πρέπει να είναι; Στην αντίστοιχη θέση που βάζουμε τον διακόπτη εξασθένησης του probe; Δηλαδή, ή X1 ή X10;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Πάτα Utility και μετά στα κουμπιά της οθόνης system info, αν και νομίζω το γράφει και από πίσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alefgr (11-03-17)

  5. #14
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Αν πατήσεις measure μετά στα κουμπιά της οθόνης έχει measure all το κάνεις on η off.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alefgr (11-03-17)

  7. #15
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας κάνω μια προσπάθεια, αν και είμαι δουλειά και δεν τον έχω μπροστά μου να τον δοκιμάσω.

    Σχετικά με τον θόρυβο, αν ψάξεις στο youtube υπάρχει ένα βίντεο απο τον eevblog που εξηγεί για τον μύθο του ότι οι ψηφιακοί παλμογράφοι δείχνουν περισσότερο θόρυβο απο τους αναλογικούς. Νομίζω το εξηγεί καλά. Σε γενικές γραμμές αυτό που βλέπεις υπάρχει και στς δύο περιπτώσεις, απλά στους αναλογικούς δεν το βλέπεις γιατί η δέσμη δεν προλαβαίνει να το δείξει... και το μάτι να το πιάσει. Νομίζω είναι αυτό
    Επίσης θα πρέπει να καταλάβεις το πως ο ψηφιακός κάνει την δειγματοληψία και πως την μετατρέπει σε σήμα. Ειδικά για τετράγωνους παλμούς είναι ένας εφιάλτης και σχεδόν ποτέ ένας ψηφιακός δεν θα δείξει σωστό τετράγωνο είδικά σε μεγάλες συχνότητες.

    Σχετικά με τις μετρήσεις, αν εννοείς αυτές που μετράνε συχνότητα/duty cycle rise time κτλ, υπάρχει το κουμπί measurment και απο εκεί υπάρχει επιλογή να σβύσεις όλες τις ενδείξεις απο την οθόνη... Ακόμα δεν έχω βρει πως να σβύνω μια-μια αλλά δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με τον παλμογράφο, φαντάσου τον έχω 4 μήνες και ακόμα δεν έχει περάσει το demo των διαφόρων optional...

    Η σύνδεση με το PC απλά θα σου δώσει την δυνατότητα να παίρνεις τις "οθονιές" ευκολότερα. Δεν βλέπω κάτι άλλο εκτος αυτού... επίσης είναι ευκολότερο να βάζεις τα διάφορα κλειδιά για τα optional, αλλά και να τον κάνεις reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (χωρίς τα optional )

    Για το trigger έχει κουμπί menu πάνω απο το κουμπί που το ρθυμίζεις.. εκεί μπορείς να ρυθμίσεις τόσο σε ποιο κανάλι κάνεις, όσο και πολλά άλλα. Εχει έτοιμες ρυθμίσεις για i2c, serial spi, κτλ κτλ. Αυτά βέβαια όσο τα optional είναι σε ισχύ.

    Οσον αφορά τα έξτρα, νομίζω σημαντικότερο όλων είναι η μνήμη. Επίσης την δυνατότητα να ξεκλειδώσεις το εύρος και να το πας στα 100MHz δεν την πουλάει επίσημα η Rigol. Δεν είμαι σίγουρος πάντως αν πωλούνται ένα-ένα ξεχωριστά, νομίζω ότι είναι μόνο σε πακέτα, πχ όλα τα trigger, όλα τα decoders ή κάτι ανάμεικτο...
    nkarama σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πατήσεις measure μετά στα κουμπιά της οθόνης έχει measure all το κάνεις on η off.
    Λογικά πρέπει να είναι αυτό για τις πληροφορίες. Θα το δοκιμάσω αύριο. Έχεις PM με το sn.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήξερα και πως βρίσκουμε τον σειριακό... Υποθέτω μέσα από κάποιο μενού, αλλά πως το βρίσκουνε... Περιμένω οδηγίες.



    Αυτό έχω καταλάβει και εγώ. Πάντως ακόμα δεν έχω κατανοήσει το πως δουλεύει το trigger. Προσπαθώντας να κλειδώσω σε ένα τριγωνικό σήμα κάπου στον 1KHz, αν δεν πάταγα στο τέλος το AUTO, ακόμα θα παιδευόμουν. Η φάση είναι ότι όταν μετακινούσα την κυματομορφή ως προς το κάθετο, κλείδωνε και με το που σταματούσα πάλι τα ίδια. Ή εγώ είμαι παντελώς άσχετος ή στο θέμα της λειτουργικότητας η Rigol δεν τα πάει και τόσο καλά.

    Πάντως πήρα μια ικανοποίηση σήμερα, γιατί μπόρεσα να δω ένα σήμα που δεν μπορούσα να δω λόγω συχνότητος στον αναλογικό. Του σύνδεσα μιά παλιά γεννήτρια RF της Leader, και κατάφερα να δω μιά αρκετά καλή κυματομορφή ημιτόνου μέχρι τους 40MHz και κάτι, στα 310mV. Δυστυχώς στην επόμενη σκάλα που πάει από 25MHz-100MHz δεν μου έδειχνε κάτι, αλλά υποπτεύομαι πως είναι πρόβλημα της γεννήτριας. Τα έχει και αυτή τα χρονάκια της.

    Πάλι σήμερα μου έσπασε τα νεύρα το πινακάκι που μπαίνει μέσα στην κυματομορφή. Τελικά αυτό, δεν υπάρχει τρόπος να φύγει; Επίσης κάτι ακόμα. Η ρύθμιση του μενού που έχει για το probe, που πρέπει να είναι; Στην αντίστοιχη θέση που βάζουμε τον διακόπτη εξασθένησης του probe; Δηλαδή, ή X1 ή X10;
    Ως χρηστης ψηφιακών της ΤΕΚ για πάνω από 10 έτη... εώς πολύ πρόσφατα... που απέκτησα έναν ρι-ΚΩΛ και μάλιστα λίγο μεγαλύτερο από τον δικό σου, θα τονίσω αυτό που είναι αληθές!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάτα Utility και μετά στα κουμπιά της οθόνης system info, αν και νομίζω το γράφει και από πίσω.
    Many Thanks!!! Ειδικά το τελευταίο 100Μ είναι όλα τα λεφτά... Κοιτώντας το αρχείο settings που πήρα, αναφέρει DS1104Z!!!

    Τελικά βρήκα τι παίζει με το trigger. Την νύκτα λειτουργώ καλύτερα. Το ξεκινάει το level πάντα από τα 0 volts και θέλει κάθε φορά ρύθμιση. Στον αναλογικό σχεδόν πάντα το είχα στο off, που μάλλον το θεωρούσε σαν auto trigger.

    Τώρα σχετικά με το ηλίθιο πινακάκι που προσπαθώ να διώξω, δεν έχει σχέση με το Display All (On/Off). Βρήκα όμως πώς να αποθηκεύω image, οπότε σας δείχνω το ποιό πινακάκι εννοώ.

    File1.png

    Ερώτηση. Θέλεις να φύγεις για 10 λεπτά από το εργαστήριο αλλά δεν έχεις την υπομονή να περιμένεις 20 με 25 δευτ. κάθε φορά για να ξεκινήσει ο παλμογράφος. Υπάρχει τρόπος να κλείνει η οθόνη ή κάτι τέτοιο το θεωρεί λεπτομέρεια η Rigol;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Πάτα Cursor και μετά στο mode βάλε Auto.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alefgr (12-03-17)

  12. #19
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάτα Cursor και μετά στο mode βάλε Auto.
    Κάποια στιγμή "παίζοντας" με τα κουμπιά το σπαστικό info παράθυρο εξαφανίστηκε. Μάλλον κατά λάθος θα πάτησα αυτό τον συνδυασμό.

    Έχω όμως ένα άλλο πρόβλημα. Δεν ξέρω τι έχω κάνει και έχει πάψει να βγάζει πληροφορία συχνότητας καθώς και άλλα info που έχουν σχέση με τον χρόνο, όταν βλέπω σήμα κάτω από 10 περιόδους. Αν τους αυξήσω δείχνει κανονικά.

    002.png003.png

    Τι πατατιά έχω κάνει;

    Και κάτι τελευταίο. Όταν λένε ότι τα 500uV Vertical είναι buggy τι εννοούν. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι ότι οι κινεζικοί είναι αργοί και ζοριζονται στο τριγκερ.
    Έναν παλιό τεκ που δούλευα σε μία δουλειά ποτέ δεν ασχολήθηκα με το τριγκερ. Για έναν agilent της τάξης των 2-3000€ εκεί τι να πω , τριγκαρε 2-3 σήματα θορύβου ταυτοχρονα! Και τα δεύτερα στα έβγαζε σαν σκιά ,ναι τέτοια δεν κάνουν οι κινεζικοί

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-15, 14:49
  2. Rigol vs Atten
    By spiroscfu in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-12, 02:20
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 14:06
  4. Απορίες σχετικές με αναπτυξιακά
    By funk in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-07, 22:51
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-05, 17:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας