Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 60

Θέμα: Ερωτήσεις σχετικές με τον Rigol DS1054Z

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Εαν ειναι σε θεση να βγει το Hack,υποθετω εαν δε ξεκιναει καθολου ο παλμογραφος δε μπορεις να αλλαξεις τιποτα.Δ
    Επισης δε νομιζω να μην φαινεται η αλλαγη ή το πειραγμα ακομα και να το γυρισεις στην αρχικη κατασταση.

    Δεν καταλαβαινω πως γλυτωνεις λεφτα οταν μπορει εστω και 1% να χαλασεις ενα οργανο ή να χασεις την εγγυηση.Σε ξενα Site γραφουν οτι ακυρωνει την εγγυηση.

    Ο καθενας βεβαια κανει οτι θελει.Εγω γραφω πως το βλεπω εγω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.559

    Προεπιλογή

    Σάββα 400ευρώπουλα έχει ο παλογράφος. Το ρίσκο να χαλάσει δεν είναι και τόσο τρομερό με τέτοια τιμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω όμως ένα άλλο πρόβλημα. Δεν ξέρω τι έχω κάνει και έχει πάψει να βγάζει πληροφορία συχνότητας καθώς και άλλα info που έχουν σχέση με τον χρόνο, όταν βλέπω σήμα κάτω από 10 περιόδους. Αν τους αυξήσω δείχνει κανονικά.

    Συνημμένο Αρχείο 68968Συνημμένο Αρχείο 68969

    Τι πατατιά έχω κάνει;
    Τελικά ήταν μάλλον bug του software. Σήμερα που τον άνοιξα έδειχνε κανονικά συχνότητα και τα υπόλοιπα. Η version που έχω είναι η 00.04.04.SP1. Αυτή είναι και η νεότερη;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 500uV ο 1054Z δεν έχει κατάλληλο hardware για να τα υποστηρίξει. Το συγκεκριμένο optional είναι σχεδιασμένο η
    για τον 1154...
    Οπότε δεν το βάζω. Το αφήνω εκτός...

    Άλλες δύο ερωτήσεις. Για να βάλω σε Win7 το UltraScope, πρέπει οπωσδήποτε να έχω βάλει πρώτα το UltraSigma που είναι πάνω από 500MB; Υπάρχει κανένα μικρό προγραμματάκι για Windows, που να μπορεί να συνδεθεί δικτυακά με τον Rigol και να κάνει screen capture;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τελικά το λογισμικό του Rigol αρχίζει να μου θυμίζει κάτι από Windows. Αφού ήδη βρήκα 3 bugs, τα οποία για να λυθούν έπρεπε να κλείσω τον παλμογράφο και να τον ξανανοίξω, σήμερα είχα και το κερασάκι στη τούρτα. Μέσα σε 5 μέρες και με συνολική λειτουργία κάπου στις 10 ώρες, κατάφερα να τον κολλήσω τελείως! Μετά από κάποια πειράματα με την εγγραφή και το playback, δοκίμασα να κάνω μια ρύθμιση στο Horizontal menu, που είχε σχέση με την απεικόνιση της κυματομορφής σε Roll mode, και πάνω που άρχισε να δείχνει την κυματομορφή, κώλυσε η οθόνη και όλα τα πλήκτρα έπαψαν να ανταποκρίνονται. Για να επανέρθει έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση. Αρχίζω να αναπολώ την εποχή των αναλογικών μηχανημάτων, που η λέξη "κόλλημα" λογισμικού ήταν το κάτι άγνωστο...

    Δυστυχώς προς χάρη της ευκολίας στην σημερινή ψηφιακή εποχή, έχουμε θυσιάσει την σιγουριά που μας έδινε η χθεσινή αναλογική εποχή...

    Ένα πάντως από τα καλά που είδα εχθές μετά την επισκευή μιας παλιάς RF γεννήτριας, ώστε να μου δουλέψει και η τελευταία κλίμακα, πήρα αυτή την κυματομορφή.

    006.png

    Αναρωτιέμαι αν είχα δοκιμάσει το ίδιο σήμα, πριν το ξεκλείδωμα των 100MHz, το τι θα μου έδειχνε. Θα μείνω με την απορία. Δεν έχω βρει σε κανένα forum σύγκριση μετρήσεων του bandwidth, στο πριν και στο μετά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Ερώτηση κρίσης...

    Χρειάζεται οπωσδήποτε την γείωση ο Rigol; Σήμερα την "πάτησα" με έναν έλεγχο που πήγα να κάνω σε έναν ενισχυτή αυτοκινήτου με εξόδους τύπου bridge. Με το που πήγα να συνδέσω το common του Rigol στην έξοδο του ενισχυτή, έβγαλα off ένα LA4470. Είχα συνηθίσει με τον αναλογικό παλμογράφο, που έχει το common σε float, και πιστεύοντας ότι και ο Rigol έχει και αυτός το common σε float σε σχέση με την γείωση, δεν έλεγξα για διαφορά τάσης. Μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον αναλογικό μου παλμογράφο, ακόμα και σε μετρήσεις απ' ευθείας στο δίκτυο.

    Οπότε θέλω να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας στο να αποσυνδέσω την γείωση από τον Rigol. Εν υπ' όψη και ο Rigol καθώς και όλα τα υπόλοιπα όργανα μαζί με την κάθε υπό μέτρηση συσκευή, είναι πάντα πάνω σε μετ/τη απομόνωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει παλμογράφος που έχει float τη γείωση , εγώ έχω φτιάξει ένα καλώδιο τροφοδοσίας χωρίς γείωση για τέτοιες μετρήσεις .
    Ο φτηνός τρόπος για να μετρήσεις ήχο είναι να μετρήσεις με 2 κανάλια μία έξοδο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.981

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση κρίσης...

    Χρειάζεται οπωσδήποτε την γείωση ο Rigol; Σήμερα την "πάτησα" με έναν έλεγχο που πήγα να κάνω σε έναν ενισχυτή αυτοκινήτου με εξόδους τύπου bridge. Με το που πήγα να συνδέσω το common του Rigol στην έξοδο του ενισχυτή, έβγαλα off ένα LA4470. Είχα συνηθίσει με τον αναλογικό παλμογράφο, που έχει το common σε float, και πιστεύοντας ότι και ο Rigol έχει και αυτός το common σε float σε σχέση με την γείωση, δεν έλεγξα για διαφορά τάσης. Μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον αναλογικό μου παλμογράφο, ακόμα και σε μετρήσεις απ' ευθείας στο δίκτυο.

    Οπότε θέλω να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας στο να αποσυνδέσω την γείωση από τον Rigol. Εν υπ' όψη και ο Rigol καθώς και όλα τα υπόλοιπα όργανα μαζί με την κάθε υπό μέτρηση συσκευή, είναι πάντα πάνω σε μετ/τη απομόνωσης.
    Κρίσης ή απλά γνώσης;
    Σε ΟΛΟΥΣ τους παλμογράφους η γείωση όλων των μερών τους (μεταλλικό περίβλημα, καλώδιο τροφοδοσίας 230V, βύσματα εισόδων) είναι ΚΟΙΝΗ. Οπότε αν εσύ τροφοδοτούσες τον υπό έλεγχο ενισχυτή από τροφοδοτικό που το - του ήταν γειωμένο ή του είχες συνδέσει πηγή ήχου που ήταν γειωμένη (διότι αν έπαιρνε από μπαταρία και η πηγή ήχου ήταν floating δεν θα είχες πρόβλημα), με αυτό που έκανες βραχυκύκλωσες την αντίστοιχη έξοδο μεγαφώνου (που σε ηρεμία έχει στάθμη DC ίση με το 1/2 της τροφοδοσίας) με τη γείωση. Τη γείωση ΔΕΝ θα τη βγάλεις από κανένα παλμογράφο εκτός αν θες να κάνεις ζημιές στα κυκλώματα που πας να ελέγξεις (ειδικά αν ο παλμογράφος έχει παλμοτροφοδοτικό) ή να σκοτωθείς.

    Τα όργανα μέτρησης που λες ότι τα έχεις πάνω σε μ/ς απομόνωσης γιατί τα έχεις εκεί, το τροφοδοτικό μέσα τους δεν έχει μ/ς και βγαίνει η φάση ή ο ουδέτερος στις υποδοχές σύνδεσης των οργάνων που είναι για βάζεις/παίρνεις τα διάφορα σήματα;

    Το να βάζεις μ/ς απομόνωσης στην τροφοδοσία του οργάνου εκτός από ότι δεν προσφέρει τίποτα δείχνει πλήρη άγνοια για το ζήτημα της γείωσης ή του τί κάνει ένας μ/ς απομόνωσης, και αν δεν το βελτιώσεις αυτό θα κάνεις κι άλλες ζημιές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.981

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει παλμογράφος που έχει float τη γείωση , εγώ έχω φτιάξει ένα καλώδιο τροφοδοσίας χωρίς γείωση για τέτοιες μετρήσεις .
    Ο φτηνός τρόπος για να μετρήσεις ήχο είναι να μετρήσεις με 2 κανάλια μία έξοδο
    Επικίνδυνο

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παίδες με τον αναλογικό παλμογράφο Leader, δουλεύω από την δεκαετία του 70, χωρίς να έχω ποτέ το παραμικρό πρόβλημα, ούτε εγώ ούτε και οι πάμπολλες συσκευές που έχει δεχτεί. Ποτέ δεν έχω κάνει ζημιά σε καμία συσκευή, ενώ με τον Rigol, πρόλαβα να κάνω ζημιά σε συσκευή, σε λιγότερο από ένα μήνα. Επίσης είναι σίγουρο πως αυτός ο παλμογράφος (ο Leader) έχει το common αγείωτο, αφού το φις της τροφοδοσίας του είναι διπολικό!

    Αυτό πάλι με τα παλμοτροφοδοτικά; Δηλαδή όλα τα κλασικά τροφοδοτικά με μετ/τη, δεν είχαν ποτέ ανάγκη γειώσεως, ενώ στα υποτίθεται "μοντέρνα τροφοδοτικά", επιβάλετε η γείωση;

    Μπορώ να πω πως μέχρι στιγμής, οι δικαιολογίες για την επιβολή των γειωμένων οργάνων, δεν μ' έχουν πείσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (30-03-17), Nightkeeper (09-04-17), picdev (30-03-17)

  11. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Πρέπει να έχεις μετασχηματιστή 1-1 για τις συσκευές που εξετάζεις .
    Δεν φταίει ο παλμογράφος που έκανες ζημιά , όλοι οι παλμογράφοι έχουν γείωση στο probe, για το 70 δεν ξέρω τι γινόταν αλλα μάλλον τότε η γείωση δεν και πολύ διαδεδομένη.

    Η γείωση είναι μέσα στις προδιαγραφές , τα παλμοτροφοδοτικα την έχουν και για την αποβολή του θορύβου και τη θωράκιση , υπάρχουν και τα κινέζικα βέβαια που εκπέμπουν στα φμ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-15, 13:49
  2. Rigol vs Atten
    By spiroscfu in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-12, 01:20
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 13:06
  4. Απορίες σχετικές με αναπτυξιακά
    By funk in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-07, 21:51
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-05, 16:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας