Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 60

Θέμα: Ερωτήσεις σχετικές με τον Rigol DS1054Z

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή Ερωτήσεις σχετικές με τον Rigol DS1054Z

    Έχοντας διαβάσει αρκετά καλές κριτικές για τον εν λόγω παλμογράφο, είπα να κάνω μια αναβάθμιση μιας και ο Leader dual trace που έχω, φέτος συμπληρώνει τα 40 χρόνια! Τον παρέλαβα σήμερα τον συγκεκριμένο παλμογράφο από την εδώ αντιπροσωπεία. Δουλεύοντάς τον, αισθάνθηκα να είμαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο, μιας και η φιλοσοφία των ψηφιακών παλμογράφων είναι τελείως διαφορετική από τους παλιούς αναλογικούς.

    Μία από τις πρώτες δοκιμές, ήταν να του κάνω test σε κυματομορφές που έπαιρνα από έναν πρόχειρα στημένο ATMEGA328, που μου έδινε από 1HZ έως 2MHz, σε τετράγωνο σήμα με duty cycle ακριβώς 50% και με πλάτος φυσικά 5V. Αυτό που παρατήρησα και δεν μου πολυάρεσε, ήταν ότι οι οριζόντιες γραμμές του low και του high, είχαν μια ασάφεια ως προς το πάχος τους, σημάδι ότι έβλεπε να υπάρχει θόρυβος στο σήμα. Στον αναλογικό όμως παλμογράφο, οι κυματομορφές ήταν καθαρές σε όλες τις συχνότητες. Αυτό σημαίνει κάτι;

    Επίσης δεν μπόρεσα να βρω αν και το έψαξα στο user guide, το πώς φεύγει ο πίνακας με τις διάφορες τιμές που μου έβγαινε μέσα στην κυματομορφή επάνω αριστερά.

    Η 3η ερώτηση έχει να κάνει, με το ποια optional θεωρούνται πιο σημαντικά. Πιστεύω το πιο σημαντικό να είναι η μνήμη, που την έχει κόψει στο μισό ο κατασκευαστής. Ίσως και η ανάλυση των bus I2C και SPI, αν και έχω στην άκρη το κινέζικο logic analyzer, που κάποια στιγμή πρέπει επιτέλους να βρω χρόνο να ασχοληθώ, μιας και για αυτό το λόγο υποτίθεται ότι έκανα αναβάθμιση στον φορητό μου. Επίσης για όσους το έχουν ψάξει. Υπάρχει κάποια πηγή στο εξωτερικό που να αγοραστούν οι κωδικοί των optional και να έρθουν πιο φθηνά από τον εδώ αντιπρόσωπο; Οι τιμές που μου είπε είναι φωτιά...

    Κάτι τελευταίο. Αξίζει να ασχοληθώ με σύνδεση στο pc, είτε μέσω usb είτε μέσω ethernet; Σου δίνει κάτι παραπάνω στην λειτουργικότητά του; Δεν κοίταξα καν από πίσω για να δω αν έχει ethernet, απλά το είδα να το λέει στο manual.

    Σίγουρα έχω και άλλες απορίες όπως για παράδειγμα για το trigger που δεν κατάφερα να βρώ, πως του λέω σε ποιο κανάλι από τα δύο που χρησιμοποίησα θα κάνει trigger, αλλά είμαι σίγουρος πως αυτά είναι απλά πράγματα, τώρα μάλιστα που τύπωσα και το manual. Αν έχω κάποια άλλη σοβαρή απορία θα επανέλθω. Προς το παρόν αυτές...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Ας κάνω μια προσπάθεια, αν και είμαι δουλειά και δεν τον έχω μπροστά μου να τον δοκιμάσω.

    Σχετικά με τον θόρυβο, αν ψάξεις στο youtube υπάρχει ένα βίντεο απο τον eevblog που εξηγεί για τον μύθο του ότι οι ψηφιακοί παλμογράφοι δείχνουν περισσότερο θόρυβο απο τους αναλογικούς. Νομίζω το εξηγεί καλά. Σε γενικές γραμμές αυτό που βλέπεις υπάρχει και στς δύο περιπτώσεις, απλά στους αναλογικούς δεν το βλέπεις γιατί η δέσμη δεν προλαβαίνει να το δείξει... και το μάτι να το πιάσει. Νομίζω είναι αυτό
    Επίσης θα πρέπει να καταλάβεις το πως ο ψηφιακός κάνει την δειγματοληψία και πως την μετατρέπει σε σήμα. Ειδικά για τετράγωνους παλμούς είναι ένας εφιάλτης και σχεδόν ποτέ ένας ψηφιακός δεν θα δείξει σωστό τετράγωνο είδικά σε μεγάλες συχνότητες.

    Σχετικά με τις μετρήσεις, αν εννοείς αυτές που μετράνε συχνότητα/duty cycle rise time κτλ, υπάρχει το κουμπί measurment και απο εκεί υπάρχει επιλογή να σβύσεις όλες τις ενδείξεις απο την οθόνη... Ακόμα δεν έχω βρει πως να σβύνω μια-μια αλλά δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με τον παλμογράφο, φαντάσου τον έχω 4 μήνες και ακόμα δεν έχει περάσει το demo των διαφόρων optional...

    Η σύνδεση με το PC απλά θα σου δώσει την δυνατότητα να παίρνεις τις "οθονιές" ευκολότερα. Δεν βλέπω κάτι άλλο εκτος αυτού... επίσης είναι ευκολότερο να βάζεις τα διάφορα κλειδιά για τα optional, αλλά και να τον κάνεις reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (χωρίς τα optional )

    Για το trigger έχει κουμπί menu πάνω απο το κουμπί που το ρθυμίζεις.. εκεί μπορείς να ρυθμίσεις τόσο σε ποιο κανάλι κάνεις, όσο και πολλά άλλα. Εχει έτοιμες ρυθμίσεις για i2c, serial spi, κτλ κτλ. Αυτά βέβαια όσο τα optional είναι σε ισχύ.

    Οσον αφορά τα έξτρα, νομίζω σημαντικότερο όλων είναι η μνήμη. Επίσης την δυνατότητα να ξεκλειδώσεις το εύρος και να το πας στα 100MHz δεν την πουλάει επίσημα η Rigol. Δεν είμαι σίγουρος πάντως αν πωλούνται ένα-ένα ξεχωριστά, νομίζω ότι είναι μόνο σε πακέτα, πχ όλα τα trigger, όλα τα decoders ή κάτι ανάμεικτο...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nkarama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alefgr (11-03-17)

  4. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Στείλε μου με προσωπικό μήνυμα τον σειριακό του παλμογράφου σου.

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alefgr (11-03-17)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στείλε μου με προσωπικό μήνυμα τον σειριακό του παλμογράφου σου.
    εχεις μήνυμα...
    #νοτ#...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  7. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις μήνυμα...
    #νοτ#...
    Ο Αλέξανδρος όχι εσύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Αλέξανδρος όχι εσύ.
    ααα, καλά...
    Να μας πει πάτνως αν δουλεύουν ακόμα γιατί και εγώ δεν τα έχω βάλει... μήπως είναι κακό να περιμένω... απο την άλλη δεν έχω αναβαθμίσει και firmware οπότε έχω πιθανότητες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  9. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Εγώ έχω τελευταίο firmware και παίζει μια χαρά

    3 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nkarama (10-03-17)

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω τελευταίο firmware και παίζει μια χαρά
    Όλα εκτός από DSEA και DSFR ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    DSER ................

    1 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Και η Keysight το ίδιο πάει να κάνει, 1/3 ανακοινώθηκε η σειρά 1000, 9/3 ο Dave άλλαξε τα boot configuration...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-15, 14:49
  2. Rigol vs Atten
    By spiroscfu in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-12, 02:20
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 14:06
  4. Απορίες σχετικές με αναπτυξιακά
    By funk in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-07, 22:51
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-05, 17:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας