Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 60

Θέμα: Ερωτήσεις σχετικές με τον Rigol DS1054Z

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Έχεις παλμογράφο με εργοστασιακό διπολικό φις; Ή μήπως απλώς κάποιος έκοψε το εργοστασιακό φις που είχε και γείωση, και έβαλε ένα διπολικό; Εγώ προσωπικά ποτέ δεν έχω δει παλμογράφο χωρίς γείωση. Ακόμα και ο αρχαίος TRIO, ενός καναλιού, με λυχνίες και με υποδοχή εισόδου PL αντί για BNC που είχαμε στο λύκειο, με γείωση ήταν. Σε οποιαδήποτε περίπτωση επιβάλλεται να τον γειώσεις.

    Αυτό για τα παλμοτροφοδοτικά το είπα επειδή αυτά πάντα συνοδεύονται από φίλτρα EMC στην πλευρά του δικτύου (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ένας παλμογράφος με συμβατικό τροφοδοτικό οπωσδήποτε δεν θα έχει), τα οποία περιλαμβάνουν πάντα τουλάχιστον δύο πυκνωτές ασφαλείας κλάσης Υ, έναν μεταξύ φάσης και γείωσης, και έναν μεταξύ ουδετέρου και γείωσης. Αν εσύ αποσυνδέσεις τη γείωση τότε το σώμα του παλμογράφου (που είναι το ίδιο με τη γείωση των καναλιών μέτρησης) έχει 115V~ ως προς γη, και ενώ δεν μπορεί να σου προκαλέσει ηλεκτροπληξία λόγω περιορισμένης παροχής ρεύματος, μπορεί ωραιότατα να κάνει ζημιά σε ευαίσθητα εξαρτήματα (π.χ. πύλες MOSFET).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Ο δικός μου παλμογράφος είναι πλαστικός , εκτός αυτού οι μετρήσεις που κάνω χωρίς χρέωση είναι ενισχυτή class's , αν και μπορεί να το κάνεις χωρίς γείωση . Για 220volt μετασχηματιστή απομόνωσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ¶νω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις παλμογράφο με εργοστασιακό διπολικό φις; Ή μήπως απλώς κάποιος έκοψε το εργοστασιακό φις που είχε και γείωση, και έβαλε ένα διπολικό; Εγώ προσωπικά ποτέ δεν έχω δει παλμογράφο χωρίς γείωση. Ακόμα και ο αρχαίος TRIO, ενός καναλιού, με λυχνίες και με υποδοχή εισόδου PL αντί για BNC που είχαμε στο λύκειο, με γείωση ήταν. Σε οποιαδήποτε περίπτωση επιβάλλεται να τον γειώσεις.

    Αυτό για τα παλμοτροφοδοτικά το είπα επειδή αυτά πάντα συνοδεύονται από φίλτρα EMC στην πλευρά του δικτύου (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ένας παλμογράφος με συμβατικό τροφοδοτικό οπωσδήποτε δεν θα έχει), τα οποία περιλαμβάνουν πάντα τουλάχιστον δύο πυκνωτές ασφαλείας κλάσης Υ, έναν μεταξύ φάσης και γείωσης, και έναν μεταξύ ουδετέρου και γείωσης. Αν εσύ αποσυνδέσεις τη γείωση τότε το σώμα του παλμογράφου (που είναι το ίδιο με τη γείωση των καναλιών μέτρησης) έχει 115V~ ως προς γη, και ενώ δεν μπορεί να σου προκαλέσει ηλεκτροπληξία λόγω περιορισμένης παροχής ρεύματος, μπορεί ωραιότατα να κάνει ζημιά σε ευαίσθητα εξαρτήματα (π.χ. πύλες MOSFET).
    Το φις που έχει ο Leader, το έχει από τη μάνα του. Ακόμα και το καλώδιο που πάει στο φις είναι διπολικό. Μιλάμε για έναν παλμογράφο που είναι εξολοκλήρου από μεταλλικό κουτί, ενώ στο Rigol τα μεταλλικά μέρη είναι ελάχιστα.

    Σήμερα έκανα τις πρώτες δοκιμές με το Rigol, έχοντας αποσυνδεμένη την γείωση. Σε ότι μετρήσεις έκανα, δεν είδα να δημιουργεί πρόβλημα το παλμοτροφοδοτικό του στην απεικόνιση. Πάντως το παράδοξο ήταν, ότι όταν μέτρησα τάση AC ανάμεσα στο common του Rigol και στην γείωση, μου έδειξε τιμή λίγο κάτω από 1 volt πράγμα που είναι λίγο ανεξήγητο! Δυστυχώς ξέχασα να κάνω την ίδια μέτρηση στον παλιό μου αναλογικό παλμογράφο για να κάνω σύγκριση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Όπως σου είπε ο φιλμαν τα τροφοδοτικά έχουν φίλτρα Έμc x y , με μία μικρή διαρροή προς τη γη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 31-03-17 στις 09:14

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δικός μου παλμογράφος είναι πλαστικός , εκτός αυτού οι μετρήσεις που κάνω χωρίς χρέωση είναι ενισχυτή class's , αν και μπορεί να το κάνεις χωρίς γείωση . Για 220volt μετασχηματιστή απομόνωσης
    Δηλαδή το σώμα των BNC είναι πλαστικό;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φις που έχει ο Leader, το έχει από τη μάνα του. Ακόμα και το καλώδιο που πάει στο φις είναι διπολικό. Μιλάμε για έναν παλμογράφο που είναι εξολοκλήρου από μεταλλικό κουτί, ενώ στο Rigol τα μεταλλικά μέρη είναι ελάχιστα.

    Σήμερα έκανα τις πρώτες δοκιμές με το Rigol, έχοντας αποσυνδεμένη την γείωση. Σε ότι μετρήσεις έκανα, δεν είδα να δημιουργεί πρόβλημα το παλμοτροφοδοτικό του στην απεικόνιση. Πάντως το παράδοξο ήταν, ότι όταν μέτρησα τάση AC ανάμεσα στο common του Rigol και στην γείωση, μου έδειξε τιμή λίγο κάτω από 1 volt πράγμα που είναι λίγο ανεξήγητο! Δυστυχώς ξέχασα να κάνω την ίδια μέτρηση στον παλιό μου αναλογικό παλμογράφο για να κάνω σύγκριση.
    Είπαμε να βάλεις γείωση στον παλιό, όχι να κόψεις τη γείωση από τον καινούριο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ¶νω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπαμε να βάλεις γείωση στον παλιό, όχι να κόψεις τη γείωση από τον καινούριο!
    Είμαι της παλιάς σχολής που επιμένει σε όλα float...

    Σήμερα ξαναέκανα μετρήσεις σε διάφορα όργανα που έχουν το common σε float σύνδεση σε σχέση με την γείωση. Τελικά η διαφορά της τάσης δεν είναι σταθερή. Σήμερα ο Rigol σε διάφορες στιγμές που μέτρησα μου έδινε από 9-13 volt. Μία γεννήτρια σήματος μου έδινε 1-2 volt, ενώ ο παλιός μου παλμογράφος μου έδωσε γύρω στα 65 volt, οπότε κατάλαβα πως δεν έχει σημασία η τάση που μετράω.

    Ευχαριστώ για τις γνώμες και τις απόψεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Είναι θέμα ασφάλειας και όχι παλαιότητας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους
    Από σήμερα είμαι και εγώ κάτοχος του RIGOL €“DS1054Z
    Τον πρώτο παλμογράφο τον είχα πάρει το 1975 από τον ΒΕΝΙΕΡΗ
    Ένα λάπατο 1,5 mhz σαν ερασιτέχνης στα μεσαία τότε
    Τα χρήματα τα είχα μαζέψει σιγά-σιγά και με θυσίες
    Την εποχή εκείνη ήταν πολύ προχωρημένο για την παρέα μας
    Μετά άνοιξα ηλεκτρονικό εργαστήριο με επισκευές TV- STEREO κλπ
    Πέρασαν από τα χέρια μου μερικοί παλμογράφοι για να κάνω την δουλειά μου
    Αλλά τίποτα το αξιόλογο για την σημερινή εποχή
    Αν και οι επισκευές τότε δεν απαιτούσαν συχνά τον παλμογράφο, σε λίγα πράγματα μόνο
    Σήμερα λοιπόν σαν συνταξιούχος έχω ακόμα την (αρρώστια-χόμπι πλέων) να ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά σαν χόμπι και είπα να πάρω έναν ψηφιακό παλμογράφο
    Και διαβάζοντας από εσάς τα πολύ καλά λόγια για τον RIGOL €“DS1054Z τον πήρα

    Τώρα λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω τον Κωνσταντίνο €“leosedf, εάν έχει την ευγενή
    Καλοσύνη να βοηθήσει και εμένα με το θέμα του παλμογράφου

    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kos56 : 06-04-17 στις 13:59

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον kos56 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (06-04-17), SRF (15-04-17)

  10. #49
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Στείλε τον σειριακό του μηχανήματος με προσωπικό μήνυμα.

    Καλά ρε κανείς δε θέλει το δικό μου που έχω στις αγγελίες??

    2 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (15-04-17)

  12. #50
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους
    Θέλω να ευχαριστήσω τον
    Κωνσταντίνο leosedf για την βοήθεια του σχετικά με τον
    RIGOL DS1054Z
    Κωνσταντίνε όλα καλά και
    Σε ευχαριστώ πολύ
    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-15, 13:49
  2. Rigol vs Atten
    By spiroscfu in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-12, 01:20
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 13:06
  4. Απορίες σχετικές με αναπτυξιακά
    By funk in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-07, 21:51
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-05, 16:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας