Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 43

Θέμα: Phone swith with RTC

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Οταν γίνει η διαδικασία του #10 τότε το περιβάλλον του arduino μαθαίνει τις βιβλιοθήκες και τα χαρακτηριστικά κάθε πλάκέτας.
    Μετά γράφεις τον κώδικά κανονικά σα να είχες καρτάκι arduino. Για τα εξειδικευμένα σημεία π.χ. wifi ακολουθείς τις βιβλιοθήκες για το esp.
    Θέλει λίγο διαβασμα στην αρχή. Τα παραδείγματα θα σας βοηθήσουν να μπείτε στο πνέυμα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    το βιντεο παρουσίασης του δικόπτη.
    Θα ακολουθήσει άλλο ένα με πραγματικές δοκιμές 220ν

    https://youtu.be/4tBPeDuX3Sc

    <a href="https://youtu.be/4tBPeDuX3Sc" target="_blank">


    3 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον kalarakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (17-04-17), nestoras (16-03-17)

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Ποιος θα το έλεγε και ποιος θα το πίστευε ότι θα ερχόταν στιγμή που στο σαλόνι μου θα είχα Λαμπατέρ με ενσωματωμένη IP KAI WIFI ΚΑΙ μάλιστα θα το είχα φτιάξει ο ίδιος. Λοιπόν , στα φωτιστικά που φτιάχνω με μπουκάλι από ποτό πρόσθεσα και τον διακόπτη χειριζόμενο από το κινητό τηλέφωνο. Το αποτέλεσμα μπορείτε να το δείτε στις παρακάτω φωτο ενώ περιγραφή του στα βιντεο που θα ανεβάσω στο youtube Το μπλέ που υπάρχει στις φωτό είναι από τον ψυχρό φωτισμό μέσα στο μπουκάλι , το βλέπει μόνο η κάμερα, κανονικά φαίνεται μονο το χρώμα του τοίχου. Μπορείτε να μου τηλεφωνήσετε στο 6932435031 για να σας κάνω μια επίδειξη. το φωτισκό διαθέτει δύο λάμπες . Μια μέσα στο καπέλο (το καπέλο είναι λευκό) 5w=60 παλιά θερμού φωτός για θαλωρή και 5w λαμπάκι μέσα στο μπουκάλι ψυχρού φωτός για να υπάρχει αρκετός φωτισμός γύρο από το λαμπατέρ , ,αν το βάλετε σε γραφείο, για διάβασμα κτλ δουλειές. Μπορώ επήσεις να μετατρέψω το δικό σας φωτιστικό προσθέτωντας του το διακόπτη. ο διακόπτης μόνος του κοστίζει 30 ευρώ Το εν λόγω φωτιστικό πωλείτε στα 60 ευρώ.

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20150107_012649A.jpg Εμφανίσεις:  114 Μέγεθος:  44,3 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20150107_014513A.jpg Εμφανίσεις:  121 Μέγεθος:  34,8 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20150107_014543A.jpg Εμφανίσεις:  114 Μέγεθος:  34,3 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20150107_014630A.jpg Εμφανίσεις:  118 Μέγεθος:  33,3 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20150107_014642A.jpg Εμφανίσεις:  109 Μέγεθος:  34,8 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Μια χαρά ο διακόπτης αλλά το λαμπατερ είναι τόσο χάλια που θα προτιμούσα αντί για διακόπτη να του βάζετε μια ενσωματωμένη βόμβα με τηλεχειρισμό.

    -3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη soler : 13-05-17 στις 13:51
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αμα δεν σου αρέσει φτιάξε ένα δικό σου ... ή πες τη γνώμη σου πιο διακριτικά
    Δεν νομίζω οτι πρέπει να ασκούμε τοσο μονόφθαλμη κριτική στις κατασκευές .
    Στο τέλος θα μιλάνε όλοι εδω μέσα για το " Πότε θα γίνουν εκλογές " και όλοι οι χομπιστες θα φύγουν
    ή θα φοβούντε να γράψουν κάτι

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 13-05-17 στις 15:18

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα δεν σου αρέσει φτιάξε ένα δικό σου ... ή πες τη γνώμη σου πιο διακριτικά
    Δεν νομίζω οτι πρέπει να ασκούμε τοσο μονόφθαλμη κριτική στις κατασκευές .
    Στο τέλος θα μιλάνε όλοι εδω μέσα για το " Πότε θα γίνουν εκλογές " και όλοι οι χομπιστες θα φύγουν
    ή θα φοβούντε να γράψουν κάτι
    Καταρχάς πλάκα έκανα αλλά δεν κατάλαβα, για ποιον λόγο αν δεν μου αρέσει να φτιάξω δικό μου? Δεν μπορώ απλά να πω τη γνώμη μου? Για ποιον λόγο να ανεβάσει κάποιος μια κατασκευή αν όχι για να πάρει feedback? Μόνο για να ακούσει μπράβο?
    Επίσης χομπιστας χομπιστας αλλά θέλει να πουλήσει και 60 ευρω ένα λαμπατερ από μπουκάλι ποτού και βάση κουτί από πασχαλινα αυγά!
    Δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο, προς θεού απλά ας είμαστε λίγο λογικοί!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soler Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς πλάκα έκανα αλλά δεν κατάλαβα, για ποιον λόγο αν δεν μου αρέσει να φτιάξω δικό μου? Δεν μπορώ απλά να πω τη γνώμη μου? Για ποιον λόγο να ανεβάσει κάποιος μια κατασκευή αν όχι για να πάρει feedback? Μόνο για να ακούσει μπράβο?
    Επίσης χομπιστας χομπιστας αλλά θέλει να πουλήσει και 60 ευρω ένα λαμπατερ από μπουκάλι ποτού και βάση κουτί από πασχαλινα αυγά!
    Δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο, προς θεού απλά ας είμαστε λίγο λογικοί!
    Περί του εικαστικού ... καθένας με τα γούστα του!!! Είναι το 6ο
    Εσένα μπορεί να μη σου αρέσει Σε ενημερώνω ότι αρκετές κυρίες ξετρελάθηκαν. Το κοστολόγιο τώρα:
    το κουτί 7 ευρώ άβαφο και 14 ευρώ το βερνίκη το κιλό για να βαφεί (ελάχιστη ποσότητα αγοράς το 1κιλό)
    καπέλο 7 ευρώ από το praktiker Ηρακλείου
    λαμπιονι έξω 1.50 λαμπιονι μέσα 1
    Χόρτο 5.45 από του Βεκράκη (ελάχσιτο 0,5Κ αξια 5.45)
    Ντουι μπρουτζινο 2 και καλώδιο με διακόπτη και φισ ετοιμο 2.50
    Εργασία τόρνου για μουφίτσα ντουι 6
    Διακόπτης 15 ευρώ
    Να λογαριάσω και ένα 20 δικό μου για να μαζέψω υλικά να το συναρμολογήσω να τρίψω να βάψω και λοιπές εργασίες
    Παρουσιάζω τα έξοδα αυτά ΟΧΙ για να σε πείσω για τα 60 ευρώ. κάθε κατασκευή έχει ένα κόστος
    εμένα προσωπικά ο Πικάσο δεν μου αρέσει Δεκάρα δεν θα δώσω για πίνακά του
    ΑΛΛΟΙ ΟΜΩΣ ΔΙΝΟΥΝ ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ ΕΥΡΩ
    Ο διακόπτης που περιέχει είναι το 5ο πρότυπο που κατασκευάζω. Στα προηγούμενα 4 όλο και κάτι έλειπε άτι δεν ήταν σωστό στη θέση του
    Ενα ολοκληρωμένο project βρήκε μια θέση εφαρμογής την οποία και παρουσίασα σε τούτο το forum.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να το έχει από κοντά για να αξιολογήσεις το εικαστικό και το software που ενσωματώνει

    Σε επόμενα post θα σας παρουσιάσω τον ίδιο διακόπτη ενσωματωμένο σε πρίζα εξωτερική με καπάκι

    δείτε εδω το βιντεο της παρουσίασης του
    https://youtu.be/lluGIluCT30

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι μπορεί να αρέσει..και το Survivor βαράει 85αρια. Δεν μου λέει κάτι.
    εγώ τη γνώμη μου είπα κύριε Μηνά, δεν είχα διάθεση να σας προσβάλλω αλλά εξακολουθώ να το βρίσκω πολύ χάλια και δεν μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί κάποιος να δώσει 60euro για να το αγοράσει ακόμα και αν δουλεύει με τηλεχειρισμό.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Το εικαστικό είναι υποκειμενικό , ο διακόπτης είναι ωραίος και μια χαρά κατασκευή . Φόρουμ ηλεκτρονικών είμαστε , η κριτική σου για το αν είναι ωραίο το φωτιστικό είναι της Κατίνας της γειτονιά

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. RTC/CTS Bluetooth απορία
    By acmilangr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 20:29
  2. Βοηθεια με το M41T94 RTC
    By bchris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-12, 12:50
  3. RTC (ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΟ) ΣΕ 0-10V
    By GALIATSATOS THEO in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-10, 10:53
  4. Ενα ακομα RTC με lcd
    By HeavenNHell in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-10, 10:10
  5. ds1302 RTC
    By billtech in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-08, 21:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας