Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43

Θέμα: Phone swith with RTC

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Ο χαρακτηρισμός "πολύ χάλια" δεν νομίζω πως ταιριάζει σε κάτι που δεν σου αρέσει, αν για παράδειγμα το δει κάποιος που του αρέσει και διαβάσει το σχόλιό σου θα νομίζει πως υπάρχει πρόβλημα. Πιστεύω πως υπάρχει τρόπος να εκφράσεις διαφορετικά το ότι δεν σου άρεσε αυτή η κατασκευή.

    Και εμένα δεν μου αρέσει καλλιτεχνικά αυτή η σύνθεση αλλά μπορώ να φανταστώ πολλούς συνδυασμούς με έπιπλα στους οποίους θα ταίριαζε. Και δεν αναφέρομαι σε έπιπλα απ' το ΙΚΕΑ αλλά σε βαριά έπιπλα, σε κάβες στο σαλόνι κ.ο.κ τα οποία όποιος τα έχει συνήθως μπορεί να δώσει και 60€ για λαμπατέρ.

    Εγώ θα προτιμούσα μια βάση με μεταλλικά και ξύλινα στοιχεία και να φωτίζει με RGB led στην βάση στο μπουκάλι το οποίο δεν θα είναι "λαμπατέρ" αλλά εικαστικό στοιχείο με λίγο φως. (Και κάποιο υγρό μέσα στο μπουκάλι για την διάθλαση του φωτός)

    Βλέπεις ότι αυτό που μου αρέσει είναι διαφορετικό, εγώ προτιμώ πιο λιτές γραμμές και δυνατότητες (ότι μπουκάλι θέλω, πολλά χρώματα), εξέφρασα το ότι δεν μου αρέσει εικαστικά και παρέθεσα το αντίστοιχο που θα μου αρέσει, δεν κάνω αρνητική κριτική αλλά εποικοδομητική, δίνω ιδέες στον κατασκευαστή.

    Φαντάσου 10 άτομα να πουν ότι είναι χάλια και 10 άτομα να πουν τι διαφορετικό θα ήθελαν να δουν, καταλαβαίνεις την διαφορά της αξίας που αποκτά το σχόλιο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    soler (13-05-17)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εικαστικό είναι υποκειμενικό , ο διακόπτης είναι ωραίος και μια χαρά κατασκευή . Φόρουμ ηλεκτρονικών είμαστε , η κριτική σου για το αν είναι ωραίο το φωτιστικό είναι της Κατίνας της γειτονιά

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Για τον διακόπτη έγραψα και παραπάνω πως είναι μια χαρά κατασκευή, φόρουμ ηλεκτρονικών είμαστε αλλά ο ίδιος ο δημιουργός της ηλεκτρονικής κατασκευής δεν περιορίστηκε στην ίδια την κατασκευή αλλά ανέβασε φωτογραφίες του λαμπατερ, με τιμή και τηλέφωνο επικοινωνίας χωρίς να βρίσκεται στο χώρο των αγγελιών. Εγώ γιατί δεν έχω δικαίωμα να πω την καθαρά υποκειμενικη μου άποψη, δεν ζήτησα από κανέναν να την προσυπογραψει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χαρακτηρισμός "πολύ χάλια" δεν νομίζω πως ταιριάζει σε κάτι που δεν σου αρέσει, αν για παράδειγμα το δει κάποιος που του αρέσει και διαβάσει το σχόλιό σου θα νομίζει πως υπάρχει πρόβλημα. Πιστεύω πως υπάρχει τρόπος να εκφράσεις διαφορετικά το ότι δεν σου άρεσε αυτή η κατασκευή.
    Δεν βγάζω νόημα από τα παραπάνω, αν πω ότι προσωπικά το βρίσκω πολύ χάλια και δεν μου αρέσει για ποιον λόγο κάποιος που του αρέσει θα νομίζει ότι υπάρχει πρόβλημα, και τι είδους πρόβλημα? Είπα και ξαναλέω πως είναι η προσωπική μου άποψη! Τι άλλο να πω δηλαδή?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Για μένα καλά κάνει και το πουλάει , αυτους που φτιάχνουν σουβλάκια και καφέδες του κάνεις κρητική ?
    Το ξέρω μπορεί να ακουστεί λίγο χαζό αλλά με τέτοιες κατασκευές ένας νέος ίσως ξεκινήσει μια βιοτεχνία και να μένει λίγο χρημα στην Ελλάδα .

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    , αυτους που φτιάχνουν σουβλάκια και καφέδες του κάνεις κρητική ?

    τη ..... είχαμε στην παρουσίαση κατασκευών θέμα σουβλάκι και καφέ και το έχασα?

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα καλά κάνει και το πουλάει , αυτους που φτιάχνουν σουβλάκια και καφέδες του κάνεις κρητική ?
    Το ξέρω μπορεί να ακουστεί λίγο χαζό αλλά με τέτοιες κατασκευές ένας νέος ίσως ξεκινήσει μια βιοτεχνία και να μένει λίγο χρημα στην Ελλάδα .

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Βρε δεν αντιλέγω καλά κάνει ο άνθρωπος ειδικά άμα βρίσκει να τα πουλάει μπράβο του! απλά δεν καταλαβαίνω γιατί πεσατε να με φάτε που είπα ότι είναι χάλια το λαμπατερ! Μάλλον παίρνετε ποσοστά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    τη ..... είχαμε στην παρουσίαση κατασκευών θέμα σουβλάκι και καφέ και το έχασα?
    Δεν τόχασες, έλα στη Θεσσαλλλλλονίκη να σε κεράσουμε σουβλάκι τηλεχειριζόμενο μέσω wifi!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Χάλια -> πολύ κακή κατάσταση, από υλική άποψη (όχι καλλιτεχνική)
    Δεν είναι "χάλια". Ούτε σπασμένο είναι, ούτε γρατζουνισμένο, ούτε χτυπημένο, ούτε μη λειτουργικό κ.ο.κ. Και βαμμένο είναι, και όμορφα κομμένο κλπ.
    Το αν είναι όμορφο ή άσχημο στο δικό σου μάτι δεν το κάνει χάλια ή όχι, το κάνει όμορφο ή άσχημο.
    Για αυτό είπα ότι η συγκεκριμένη έκφραση ήταν ατυχής. Αν εγώ διαβάσω ότι κάτι είναι χάλια δεν θα σκεφτώ ότι το βρήκε άσχημο αλλά ότι είδε κατασκευαστικό ελάττωμα.

    Το 2ο σκέλος αφορούσε την εξέλιξη ενός σχολίου για το αν είναι άσχημο ή όμορφο για να προσφέρουμε και παραπάνω πληροφορίες στον κατασκευαστή για να έχει την δυνατότητα να κατασκευάσει και κάτι στα μέτρα μας ή να το βελτιώσει (αν μιλάμε για software πχ).

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάλια -> πολύ κακή κατάσταση, από υλική άποψη (όχι καλλιτεχνική)
    Δεν είναι "χάλια". Ούτε σπασμένο είναι, ούτε γρατζουνισμένο, ούτε χτυπημένο, ούτε μη λειτουργικό κ.ο.κ. Και βαμμένο είναι, και όμορφα κομμένο κλπ.
    Το αν είναι όμορφο ή άσχημο στο δικό σου μάτι δεν το κάνει χάλια ή όχι, το κάνει όμορφο ή άσχημο.
    Για αυτό είπα ότι η συγκεκριμένη έκφραση ήταν ατυχής. Αν εγώ διαβάσω ότι κάτι είναι χάλια δεν θα σκεφτώ ότι το βρήκε άσχημο αλλά ότι είδε κατασκευαστικό ελάττωμα.
    Το ίδιο πράγμα λες φίλε μου, μη παίζουμε με τις λέξεις και μπλεκουμε τώρα και την καλλιτεχνία στο παιχνίδι.
    Προφανώς αναφέρθηκα στο τελικό αισθητικό αποτέλεσμα το οποίο βρίσκω άσχημο. Δεν μίλησα ούτε για την ποιότητα των υλικών ούτε για το βαψιμο ούτε για το αν έχει καποιο λάθος τεχνικά. Δεν νομίζω να χρειάζεται εξήγηση αυτό, είναι προφανές πως το αισθητικό αποτέλεσμα σχολίασα. το βρίσκω χάλια αισθητικά λοιπόν εάν είναι τόσο σημαντικές οι λέξεις και πραγματικά δεν το κατάλαβες εξαρχής.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, εγω το βρίσκω περίφιμο. Τράβηξα νέες φωτο που το αντιπροσοπέυουν καλύτερα και τις παραθέτω.
    Σας παραθέτω και τον διακόπτη όπως τον υλοποιήσα για 30 Α και για υγρό περιβάλλον. Για το λόγο αυτό του έβαλα και τη
    μπλέ μάσκα. Το πλυντηριο των πιάτων εκτός από τον ΟΝ έχει και το κουμπί cycle που αν δεν πατηθεί δεν ξεκινά ο κύκλος.
    Ετσι δεν μπορεσα να αυτοματοποιήσω την πλύση στις 2 το πρωιί και μέιναμε στο χειροκίνητο.
    Ο διακόπτης είναι διαθέσιμος για πώληση - 20 ευρω. Εχει δική του τροφοδοσία από τα 100-220ν,
    Διακρίνεται και το διακοπτάκι του setup. Η εμβέλεια του είναι περι τα 10 μέτρα ( μέσα στο σπίτι).
    Το software παραμένει το ίδιο σε όλες τις εκδόσεις. Αυτό που αλλάζει είναι η τοπολογία των εξαρτημάτων και η ισχύ τους
    Εδω δηλ υπάρχει module 220v , ρελε 30Α και αντίστοιχα καλώδια. Στον διακόπτη του Λαμπατέρ Ολα είναι τοποθετημένα στη σειρα
    και έχω χρησιμοποιήσει έτοιμο module για το ρελε. Στην έκδοση που έχω καταλήξει (παρουσιάση θα γινει την επόμενη εβδομάδα) η διαστάσεις
    ειναι 64Χ64mm για suco και 30Χ70 χωρίς μπρίζα Ρελέ 10Α φτάνει για το 80% των χρήσεων
    Αναλυτική παρουσίαση του software θα κάνω εδώ
    τις επόμενες μέρες με φωτο και video.

    Α!!! μην ξεχνιομαστε πωλούνται τα πάντα, σχεδια , πρωτυπα, software. Iσως έχετε δικές σας κατασκευες και θελετε υποστήριξη wifiΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_2761-1280.jpg Εμφανίσεις:  124 Μέγεθος:  130,8 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_2762_1-2888.jpg Εμφανίσεις:  109 Μέγεθος:  149,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_2760.-1280.jpg Εμφανίσεις:  128 Μέγεθος:  102,3 KB

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalarakis : 16-05-17 στις 09:07

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Το poject του διακόπτη έχει προχωρήσει αρκετά. από το αρχικό μέγεθος (πράσινο κουτί στις Φώτο) συρρικνώθηκε στο μέγεθος μιας πρίζας αποθήκης. Η εξωτερική κεραία δεν είναι απαραίτητη. Υπάρχει εσωτερική κεραία, η εξωτερική αυξάνει την εμβέλεια σχεδόν στο διπλάσιο. Στο κουτί υπάρχουν μικρές ατέλειες αλλά θα διορθωθούν στο μέλλον. Προέχει ότι εχω πλέον έτοιμο προιόν.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_2767.jpg Εμφανίσεις:  95 Μέγεθος:  147,3 KB
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_2766.jpg Εμφανίσεις:  64 Μέγεθος:  139,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_2765.jpg Εμφανίσεις:  60 Μέγεθος:  135,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_2770.jpg Εμφανίσεις:  74 Μέγεθος:  135,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P4180038_resize.jpg Εμφανίσεις:  69 Μέγεθος:  148,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_2768.jpg Εμφανίσεις:  52 Μέγεθος:  142,0 KB  

    3 Not allowed! Not allowed!

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον kalarakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (25-05-17), vasilllis (25-05-17)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. RTC/CTS Bluetooth απορία
    By acmilangr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 20:29
  2. Βοηθεια με το M41T94 RTC
    By bchris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-12, 12:50
  3. RTC (ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΟ) ΣΕ 0-10V
    By GALIATSATOS THEO in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-10, 10:53
  4. Ενα ακομα RTC με lcd
    By HeavenNHell in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-10, 10:10
  5. ds1302 RTC
    By billtech in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-08, 21:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας