Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 43 από 43

Θέμα: Phone swith with RTC

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν η συσκευή ειναι 220v σου κάνουν απλά κάποια παραπάνω τεστ , που εξομοιώνουν κεραυνούς , μοτέρ , Ενώ γινεται και έλεγχος για το θορυβο που βγαζει η συσκευή στο δίκτυο.
    Τουλαχιστον οταν ειχα παει μια συσκευη με ρελέ, δεν ειδα κάτι άλλο σε σχέση με τα υπόλοιπα.
    Τωρα για να πάρει φωτιά η συσκευή μονο αν αναπτίξει θερμοκρασία που δεν έχει προβλεφθεί , απο εκει και πέρα σιγουρα θα μπει μια ασφάλεια σε σχέση με το triac και φυσικά το διάδρομο της πλακέτας.
    Επισης τα πλαστικα των μπριζών, καλωδίων κτλ ειναι όλα άκαυστα για να μην πέρνει φωτιά
    Άκη δεν κατάλαβες το νόημα του μηνύματος μου.
    Δεν μίλησα για την αξιοπιστία και την ασφάλεια της συσκευής. Μπορεί να είναι η ασφαλέστερη του κόσμου. Όταν όμως κάτι συμβεί δεν πιάνουν να εξετάσουν αν είναι όντως ασφαλής, απλά λένε δεν έχει πιστοποίηση άρα δεν είναι κατάλληλη συσκευή.
    Αν κάποιος πηδήξει στις ρόδες του αυτοκινήτου σου για αυτοκτονία και σκοτωθεί, δεν ανακρίνουν τον σκοτωμένο, εσένα εξετάζουν αν είχες δίπλωμα αν έτρεχες αν πήγαινες παράνομα κλπ.
    Παρόμοιο ήταν και το παράδειγμα με το πλυντήριο. Το δικό μου πήρε φωτιά χωρίς καμιά τέτοια συσκευή. Αν όμως είχα μια τέτοια συσκευή μετά την φωτιά από τις στάχτες δεν θα μπορούσα να συμπεράνω τι ακριβώς έφταιξε και σίγουρα θα πίστευα ότι έφταιγε η συσκευή (αγνώστου προελεύσεως) και όχι το πλυντήριο που είναι γνωστή και καλή μάρκα με πιστοποιήσεις.

    Δίκαιο ή άδικο δεν έχει σημασία. Είναι η συνήθης πρακτική. Εγώ απλά μετέφερα τις σκέψεις μου στον Μηνά ότι για λίγα κομμάτια που ανέφερε ότι έχει σκοπό να διαθέσει, δεν αξίζει να διακινδυνεύσει το οτιδήποτε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Για ce για μια normal συσκευή , όχι κάτι ειδικό , μαζί με μετρήσεις σε θάλαμο εκπομπών θες 3 με 3500€

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Πιστοποίηση. elektronio έχεις δίκιο σε ότι αναφέρεις. ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ γενικά στο θέμα πιστοποίησης. Θα αναφερθώ σε γεγονότα που συνέβησαν από Παρασκευή 2-6-2017 έως και Δευτέρα 5-6-2017 , του Αγ. Πνέυματος. θα πλατιάσω στο γράψημο πολύ , πάρα πόλύ, στο τέλος όλα θα καταλήξουν στην πιστοποίηση.
    Ξεκινώ λοιπόν. Ο μακαρίτης ο κυρ Γιωργης, ο πατέρας μου ήταν υδραυλικός στο επάγγελμα, από τους καλούς κατα γενική ομολογία. Πανε τωρα κοντά 35 χρόνια που κάθε καλοκαίρι με το τελέιωμα του σχολείου, την επόμενη κιόλας - πρωινο ξυπνημα και στην οικοδομή. Δεν είχε άσε από αυριο. Μαζί μετον αδερφό μου απαραιτητα ξύπνημα στις 7:30, το αργότερο 8:00 ήμασταν στην οικοδομή. Ανάθετε εργασίες , πήγαινε για υλικά κτλ Εχει πέσει σφυροκάλεμο να φάνε και οι κότες..... Βλέπε κανε ... μπορώ να πω ότι στα υδραυλικά το έχω. Με ασφάλεια μπορώ να πω ότι σπούδασα από τα υδραυλικά Τότε το Ηράκλειο είχε έλεψη νερού και τα μοντέρ έδειναν τη δική του συναβλία καθε που έιχε νερό η γειτονιά. Με τον αδερφό είχαμε σχεδιασει κιτ μοτερ νερού . Το Σαββατο 2 τοποθετήσεις την Κυριακή 1. Ευγαιναν τα έξοδα της εβδομάδας Γεμίσαμε τα καμίνια και τον πόρο μοτερ. Την επόμενη χρονια ήρθε το δηλλειμα γραμματα ή υδραυλικά Διάλέξαμε και οι δύο τα γραμματα. Περάσαν τα επόμενα χρόνια και στο μεταξύ εφτιαξα τρεις εγκαταστάσεις καλοριφέρ, το καινουργιο μου σπίτι αποχετέυσεις υδραυλικά. Α !!! να πω ότι πρόλαβα λίγο την εποχή της σιδηροσωλήνας, όλη την εποχή του χαλκού. πλασικές σωλήνες δεν πρόλαβα --> σπουδαζα ειπαμε. (πως την εβγαλα στις σπουδές είναι άλλη ιστορία θα την πούμε αλλη φορά).
    Με όλα αυτά θέλω να πω ότι το εχω .. το αθλημα . .
    Μη βιάζεστε θα φτάσω και στην πιστοποίηση.
    Πρό κρισης πήραμε δανειο και φτιάξαμε μια οικογενειακή πολυκατοικία. Τι ποιο φυσικό, μικρο επισκευες , μικροφραξίματα να περνάνε από τα χέρια μου.
    Μέχρι που .... Μεχρι που την τελευταία φορά χαλασε ο αυτόματος του βατραχου. Επειδή ο υδραυλικός δεν είχε βαλει διακόπτη απομόνωσης του αυτόματου έπερεπε να αδειάσει η εγκατάσταση για να μην γενώ λούτσα στα νερά , είχε και πίεση ... πώς να σταματήσω το νερό. Η όλη διαδικασία διάρκεσε περίπου 30 λεπτά . Τοτε όλοι κάτι πάθανε Η μια είχε καλεσμένους και δεν μπορούσε να μαγυρέψει, στον τρίτο ήθελε να λουστεί, αλλος τον έπιασε κόψιμο . Τρελή κατάσταση για μισή ώρα (εβαλα και βανάκι απομονωσης για την επόμενη ώστε να μη χρειαστεί αδειασμα η εγκατασταση) Η πίεση ρυθμίστικε στο 2.5 όσο ήταν δηλ. Μα γιατί τόσο τρέχει πολύ νερό, ο πρώτος. Ο τρίτος σα τη ρακί τρέχει. Με γ@@@νε Αν είχαμε καλέσει τον κκ Γιώργο τον τρέχον υδραυλικό της οικοδομής τότε κανείς δεν θα μιλούσε ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ μα τα ίδια δε θα έκανε και αυτός , αναρωτιεμαι εγω ΝΑΙ ΜΑ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΒΟΥΛΑ ----ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ---- ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ. η άλλη τοχει , λεω, και γω.
    ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΕΦΤΑΣΕ την Παρασκευή 2-6-2017.
    Μέρες πρίν ξεκίνησαν εργασίας πλακωστροσης με κύβους και η μια δουλεια εφερε την άλλη. Από την πρώτη κατοικηση στην πολοικατοικία υπήρχε θέμα κρύου νερού, με την ευκαιρία που ειναι ο υδραυλικός εδω να δούμε και αυτό το θεματάκι. Τη συνέβαινε : Εχωμε δυο μποιλερ για το ξεστό νερό 1κ και 0,5 κ
    στο 1κυβικό ο υδραυλικό , πριν από 7 χρονια) ξεχασε να βαλει αντεπίστοφη στην είσοδο του κρύου νερού. το καλοκαιρι τα ηλιακά φέρνου το νερό στους 70 βαθμούς ενω το χειμώνα με το καζάνι δεν το αφηνω ανα παέι πάνω από 50. Μη εχοντας αντεπίστροφη το καυτό νερό έμπενε στο κρυο Στους νεροχύτες είχαμε μονο καυτό νερό 70 βαθμών Οτι εμεπενε για πλυσιμο , βλύτα πειπεριες νοτμάτες αγγουρια κτλ εβαινε βρασμένο. Στο λουτρό δεν ηταν τόσο εντονο, μετά από κανα δυο κουβαδες ερχόταν σε λογαριασμό και παιζαμε μπαλα. Αφού διαπιστώθηκε η λύση για αλλη μια φορά μου λέει την Πεμπτη ο κκ Γιώργος Μηνά έχω πολύ δουλεια , ευκολο είναι κάνε το . Οντως κόψιμο με το φλεξιμ ,αφού αδιασει η εγκατασταση ρακορ με δακτυλίδια , αντεπίστρωφη (εγω θα εβανα και εξτρα διακότπη για απομονωση μια και σε 10 χρόνια θα χρειαστεί αλλαγη - ο κκ Γιωργος δεν εβαλε) και Οκ σε 1 ωρίτσα το πολύ.
    ΟΧΙ κκ ΓΙΩΡΓΟ , ΕΓΩ ΤΑ ΠΑΡΑΙΤΗΣΑ ΔΕεεε.... ΕΣΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. Εγινε λοιπόν η δουλειά την Παρασκεύη απογεματάκι. Σαββατο 3/6 πάει να κάνει ο πρώτος μπάνια. Καυτό και αμέσως κρύο χλιαρό και αμέσσως καυτό και αμέσως κρυο. Για να πλυθω ο βατραχος πήρε τεσσερεις φορές μπρόστα. Αναστάτωση.
    ΜΗΝΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ , εγώ δεν έκανα τίποτα. ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ. Βρε ο κωδωνας θα έχει ΄χασει τον αερα. καμμια ώρα με κυνηγούσανε, εγω δεν ξέρω. παρε τον υδραυλικό
    τηλέφωνο στον κκ Γιωργο. Απάντηση : κατι θα έχει η εγκατατάσταση , τώρα δεν μπορώ να ερθω, είμαι στο χωριό. Θα ερθω τη Δευτέρα κατα τις 4.
    ΜΟυγκαμαρα, όλοι ευχαριστοιμενοι.Ο Υδραυλικός του εκελισε ραντεβου. Ενω εγω επρεπε να τρεξω ΣαββατοκΚυριακατικα να ξεσκιστω η απάντηση του ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥ επεφερε την ειρηνη και την καρτερικότητα μέχρι την Δευτέρα στις 4 ΚΑΙ Ω ΝΑΙ εχει τρυπίσει η σαμπρελα του κωδωνα.
    Η πιστοποιηση λοιπόν με εσωσε την παρούσα στιγμή.
    Για την συσκευη μου θα ακουσω το elektronio και την εμπειρια από τα παραπάνω ώστε πρώτα πιστοιποιηση και μετά διαθεση στην αγορά.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. RTC/CTS Bluetooth απορία
    By acmilangr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 19:29
  2. Βοηθεια με το M41T94 RTC
    By bchris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-12, 11:50
  3. RTC (ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΟ) ΣΕ 0-10V
    By GALIATSATOS THEO in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-10, 09:53
  4. Ενα ακομα RTC με lcd
    By HeavenNHell in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-10, 09:10
  5. ds1302 RTC
    By billtech in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-08, 20:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας