Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 43

Θέμα: Phone swith with RTC

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    H κατασκευή μπορεί να μικράνει περετέρω , αλλά η οικονομική μου κατασταση δεν επιτρέπει μια τέτοια δράση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Μπορείς αντί για μπαταρία λιθίου να βάλεις super cap

    Αντί για ρελέ , triac , υπάρχουν και logic level triac πλέον .που να είναι και snaber less

    Αν μου έρθει κάτι άλλο θα στο πω

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 25-05-17 στις 14:14

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    για τροφοδοτικό κοίτα σε off line regulator, χωρίς μετασχηματιστή

    https://www.monolithicpower.com/Prod...tors_1W/MP100L


    https://www.monolithicpower.com/Prod...yID=2#filters=

    με τα παραπάνω θα πας στη μισή πλακέτα σίγουρα

    https://www.monolithicpower.com/Desk...cument?id=3450

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά τα έχω συμπεριλάβει αλλά μου βγαίνει πολύ μεγάλο. αναφέρομαι ότι πρέπει να επενδυσω χρήμα για να σχεδιάσω δικό μου τροφοδοτικό 220 στα 5ν ώστε να μου βγει το μισό από του κινέζου (ήδη το κινέζικο αν του αφαιρέσω τα περιτά βυσματα και είχα την δυνατότητα να κόψω την πλακέτα στα δυο θα έκανα δουλειά.(σχέδιο εχω)
    Επίσης πρέπει να κατέυω τεχνολογικά σε επίπεδο 603 το λιγότερο με πολλαπλά επίπεδα, vias άρα: δοκιμαστικές πλακέτες με συναρμολόγιση στο εξωτερικό κτλ ώστε να χωρέσω μέσα στο ίδιο το κουτί της μπρίζας (οπότε λογικά θα μπορέσω να χωρέσω στο κουτί τοίχου για διακόπτη . . . καταλαβαίνεις που πάει το πράμα ??)
    Αν την δεις εσωτερικά έχει αφθονο χώρο. Η πρίζα που εχω χρησιμοπποιήσει ειναι τουρκική. Η αντίστοιχη της Legrand έχει ποιο ψηλούς αλλα στενού χώρους (είναι και 50 λεπτά ποιο ακριβή) Το καλύτερο θα ήταν να φτιάξω δικό μου κουτί - εδώ ξεφεύγω ""τρελά"" ή να βρω κουτί σαν αυτά που έχουν οι suco χρονοδιακόπτες. Αν ξέρετε link μπορείτε να μου το απαντήσετε ή κουτάκι για ράγα μέσα στον πίνακα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ο Κινέζος το πουλάει με το κουτί κομπλέ, στα 6€, πως μπορεί να τον συναγωνιστεί κάποιος;

    http://www.electrodragon.com/product...6/#prettyPhoto

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Αυτά που πουλάνε οι Κινέζοι είναι σάπια ,
    Έχω ένα φάρο με led εντάξει μην πούμε για τη κατασκευή πάμε στο κύκλωμα , για τροφοδοτικό έχει ένα regulator χωρίς κανένα πυκνωτή , ούτε καν decoupler και χωρίς απομόνωση από τα 220volt απευθείας , απλά ρίχνει την τάση με τους κλασσικούς τρόπους .
    Ασφάλεια δεν πήρε το μάτι μου κτλ κτλ.
    Σχεδιάζω και εγώ έναν τώρα με led driver infineon, led osram rgbw, πλακέτα αλουμινίου , mcu και ένα κάρο αλλά , το οποίο όμως θα κάνει εκατοντάδες ευρώ.
    Το θέμα είναι να έχεις πρόσβαση στην αγορά γιατί παντα υπάρχει μια αγορά

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 25-05-17 στις 22:15

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Τόσο είναι πάνω κάτω το κόστος για τον απλό διακόπτη. Η διαφορά με τον ανταγωνισμό είναι οτι ο δικός μου διακόπτης έχει RTC. Πρίν ξεκινήσω την δική μου κατασκευή μελέτησα την υπάρχουσα αγορά. Βρήκα module με 6 Ευρώ μόνο το διακόπτη, είναι σειράς - όπως το Link που δίνεις , δηλ πρέπει ο πελάτης να κόψει το καλώδιο του κτλ. Αρχικά σκεφτηκα να στηρίξω την κατασκευή μου σε ένα έτοιμο module των 6 ευρω , να γράψω το δικό μου software και να προσθέσω το ρολόι. Τελικά είναι ποιο ευκολο να γίνει όλη η κατασκευή από την αρχή. Στη συζήτηση όλοι προτοιμούσαν μια plug and play συσκευή Τη βάζεις στην πρίζα , βάζείς τη δική σου πρίζα στη συσκευή, προγραμματίζεις και τέλος. Πού να κόβεις και να ράβεις ή να ψάχνεις κουτί να την βάλεις και τροφοδοτικό... Εκτός από την εκδοση πρίζας δουλέυω παράλληλα και το διακόπτη σειράς δηλ κόβεις το καλώδιο - βάζεις το διακόπτη - βαζεις το φορτίο.
    Επίσης συμφωνώ με τον picdev για τα chip που δίνει στα λινκ και τις λύσεις με triac κτλ . Στην παρούσα φάση το AC-Dc αγοραζω από τον κινέζο 1Ε και το ρελέ κοστίζει 0,50 Για να φτιάξω το AC_DC με υλικά από το Mouser (σαφώς ανώτερα από το κινεζικο) θα ερθεί στα 3-4 ευρώ ενώ η λύση triac μου ήρθε στα 2 περίπου.
    Η καλύτερη λυση προώθησης είναι η επιδηξη στο συνδεσμο ηλεκτρολόγων - αυτοι μετά θα το ζητήσουν από τις αποθήκες και πάει λέγοντας
    Επειδη δεν έχω χρηματοδότιση, ούτε τιμολόγιο μάλλον το μέλλον θα έχει την παρακάτω εξέλιξη:
    Χρήση του εν σειρά διακόπτη περιστασιακά (με μικρές μετατροπές στο soft ώστε να δεκτεί δέυτερο push button για αμεση ενεργοποιηση του instant timer) στα φωτιστικά που κατασκευαζω (σε άλλους αρέσουν σε άλλους οχι), για το χρονοπρογραματισμό τους.
    Από τα 6 μέχρι τώρα πρότυπα τα 2 είναι σε εμπορική μορφή ( ο 30Α και η μεγάλη μπρίζα)και θα τα διαθέσω μέσω ebay στα 20 ευρώ το ένα
    το 6 δηλ η ολοκληρωμένη πρίζα - θα χρησιμοποιηθεί στο πληντήριο των ρούχων
    Θα φτιάξω μερικά κομμάτια πρίζα ακόμη για διάθεση στο ebay - να δω πως πάει ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΕΛΟΣ για αυτό το project

    KAI MHN ΞΕΧΝΩ , ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ , ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ, ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalarakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλύτερη λυση προώθησης είναι η επιδηξη στο συνδεσμο ηλεκτρολόγων - αυτοι μετά θα το ζητήσουν από τις αποθήκες και πάει λέγοντας
    Επειδη δεν έχω χρηματοδότιση, ούτε τιμολόγιο μάλλον το μέλλον θα έχει την παρακάτω εξέλιξη:
    Χρήση του εν σειρά διακόπτη περιστασιακά (με μικρές μετατροπές στο soft ώστε να δεκτεί δέυτερο push button για αμεση ενεργοποιηση του instant timer) στα φωτιστικά που κατασκευαζω (σε άλλους αρέσουν σε άλλους οχι), για το χρονοπρογραματισμό τους.
    Από τα 6 μέχρι τώρα πρότυπα τα 2 είναι σε εμπορική μορφή ( ο 30Α και η μεγάλη μπρίζα)και θα τα διαθέσω μέσω ebay στα 20 ευρώ το ένα
    το 6 δηλ η ολοκληρωμένη πρίζα - θα χρησιμοποιηθεί στο πληντήριο των ρούχων
    Θα φτιάξω μερικά κομμάτια πρίζα ακόμη για διάθεση στο ebay - να δω πως πάει ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΕΛΟΣ για αυτό το project

    KAI MHN ΞΕΧΝΩ , ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ , ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ, ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ
    Φίλε Μηνά, εντελώς φιλικά και χωρίς διάθεση κριτικής, θα σου συνιστούσα να ξανασκεφτείς το θέμα "διάθεση προϊόντος". Η κατασκευή απέχει πολύ από το σημείο, έτοιμο προϊόν προς διάθεση.
    Θα το επιδείξεις σε επαγγελματίες και δεν θα μπορείς να κόψεις τιμολόγιο; Διάθεση μέσω e-bay (και γενικότερα ιντερνετ) χωρίς παραστατικό = εκτίθεσαι προς τις φορολογικές αρχές.
    Για πλυντήριο ρούχων εμπιστεύεσαι το κινέζικο ρελεδάκι επειδή γράφει επάνω 30Α; αν το ζητήσεις από τον κινέζο θα σου γράψει και 100Α.

    Περνάω και στο πιο σοβαρό θέμα. Χωρίς ελέγχους (από φορέα) και πιστοποίηση CE "βάζεις το κεφάλι σου στον τουρβά" και μάλιστα με σκοπό να πουλήσεις λίγα κομμάτια. Σε περίπτωση που συμβεί κάποιο ατύχημα, ακόμη και από καθαρή βλακεία του χρήστη, δεν πρόκειται να ελέγξει κάποιος αν η συσκευή είναι ασφαλής αλλά θα ζητήσει τα χαρτιά που το πιστοποιούν. Και μιλάμε για συσκευή που έχει σχέση με 220V τάση.
    Το δικό πλυντήριο κάποια στιγμή πήρε φωτιά. Ευτυχώς είμασταν σπίτι και το σώσαμε (το σπίτι). Σκέψου να είχα μια τέτοια συσκευή να το εκκινούσα από μακριά και να εύρισκα το σπίτι καμένο. Θα πίστευα ότι 100% φταίει η συσκευή.

    Ενδεχομένως θα μπορούσες να διαθέσεις μερικά σε φίλους για να ελέγξεις και την αντοχή του στο χρόνο και αν όλα πάνε καλά ή στο ζητάνε τότε κάνεις τα απαιτούμενα για εμπορική διάθεση.

    Φιλικά πάντα
    Μάρκος

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Μου φαινεται οτι έχει δίκιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Οταν η συσκευή ειναι 220v σου κάνουν απλά κάποια παραπάνω τεστ , που εξομοιώνουν κεραυνούς , μοτέρ , Ενώ γινεται και έλεγχος για το θορυβο που βγαζει η συσκευή στο δίκτυο.
    Τουλαχιστον οταν ειχα παει μια συσκευη με ρελέ, δεν ειδα κάτι άλλο σε σχέση με τα υπόλοιπα.
    Τωρα για να πάρει φωτιά η συσκευή μονο αν αναπτίξει θερμοκρασία που δεν έχει προβλεφθεί , απο εκει και πέρα σιγουρα θα μπει μια ασφάλεια σε σχέση με το triac και φυσικά το διάδρομο της πλακέτας.
    Επισης τα πλαστικα των μπριζών, καλωδίων κτλ ειναι όλα άκαυστα για να μην πέρνει φωτιά

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. RTC/CTS Bluetooth απορία
    By acmilangr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 20:29
  2. Βοηθεια με το M41T94 RTC
    By bchris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-12, 12:50
  3. RTC (ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΟ) ΣΕ 0-10V
    By GALIATSATOS THEO in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-10, 10:53
  4. Ενα ακομα RTC με lcd
    By HeavenNHell in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-10, 10:10
  5. ds1302 RTC
    By billtech in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-08, 21:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας