Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Αύξηση ρεύματος σε ένα 75W Constant Current Electronic Load!

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Κάθε άποψη,γνώμη δεκτή...
    Δεν ξέρω αν αυτό είναι που φταίει στην περίπτωσή σου, αλλά να το αναφέρω γιατί κι εμένα με παίδεψε το θέμα "MOSFET παράλληλα σε Dummy Load":

    Είχα φτιάξει κι εγώ ένα απλό Dummy Load (ουσιαστικά το ίδιο με του Dave) που δούλεψε με ένα MOSFET και με δύο στην περίπτωσή μου αλλά με παραπάνω μου καιγόντουσαν κι εμένα, και μετά από ψάξιμο στο Google έμαθα ότι όταν δουλεύεις MOSFET παράλληλα γραμμικά ("όχι παλμικά") δεν μοιράζονται καλά το φορτίο!

    Δεν θυμάμαι και δεν έχω αποθηκεύσει τις σελίδες που είχα βρει τις πληροφορίες αλλά αν ψάξεις περί του θέματος θα βρεις τα ίδια με εμένα, δες πχ αυτό.
    Τελικά εγώ έβαλα από έναν τελεστικό και μία αντίσταση σε κάθε MOSFET και δούλεψε μια χαρά (μετρημένα κάτω από 3-4% διαφορά τάσης σε κάθε αντίσταση shunt)...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    andreasmon (22-04-17)

  3. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον η Vcc είναι 12V η D2 μάλλον δεν χρειάζεται
    Έχεις δίκιο, αλλά γιατί έχει 5.1V Zener και όχι κάτι ανάμεσα σε 10-18V που βάζουνε συνήθως όταν θέλουν να προστατέψουν από υψηλή Vgs. Το IRFP250 είναι "νορμάλ" (όχι Logic Level) MOSFET με μέγιστη Vgs 20V και μετρήσεις Id/RdsON με "Vgs=10V", άρα μήπως έχει βάλει την πύλη να μην φτάνει τα 10V (άρα RdsON>MinimunRdsON) σαν "προστασία βραχυκυκλώματος" της πηγής που συνδέεις (της V+ όχι της Vcc)?
    Ρωτάω για να μαθαίνω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 22-04-17 στις 00:56

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Ξέχασα να αναφέρω ότι από το πολύ ρεύμα κόπηκε μια νησίδα από το τυπωμένο αλλά όχι ισχύος!!!!
    Δηλαδή δεν κόπηκε από υπερβολικό ρεύμα καμιά λωρίδα που ενώνει σε σειρά τα +V με το drain mosfet ή το source mosfet με την 0.01 αντίσταση ισχύος ή την αντίσταση ισχύος 0.01 με το -V !!!
    Κόπηκε η νησίδα που ενώνει το όλα τα -V του σχηματικού(εκτός από το σημείο που η τάση φορτίου -V ενώνεται με το άκρο της αντίστασης ισχύος).Είναι το κομμάτι της νησίδας που ενώνει το -V με την μια πλευρά της αντίστασης ισχύος και έμεινε ανέπαφο!!! κατά παράδοξο τρόπο.....ενώ ένα κομμάτι αυτής της νησίδας συνέχιζε και ενώνονταν με όλα τα -V του σχηματικού! και κάηκε.....ενώ οι κόμβοι που τροφοδοτεί δεν απαιτούν πολύ75w load3.jpgρεύμα!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasmon : 22-04-17 στις 01:18

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Τυχαία διάβασα το θέμα και ομολογώ ότι και μένα παλαιοτερα με είχε απασχολήσει παρεμφερες σχηματικό σε dummy load που ειχε 2 μοσφετ παράλληλα και επίσης ειχα πρόβλημα με καμμενα μοσφετ. Σε μενα ενω σε τάση στο drain εως 18 V είχα απροσκοπτη λειτουργία ανεξαρτητως (καταβυθιζομενου) στα μοσφετ ρευματος, σε ταση απο 20-24V ειχα αστοχίες σε ενα απο τα 2 παραλληλα μοσφετ, οπου καιγόταν. Διαβαζοντας διαφορα φόρουμ δεν μπόρεσα να βγαλω ακρη για το ποιος μηχανισμος καιει το μοσφετ καθως φαινοταν να βρισκομαι πολυ μακρυα απο τα όρια του βασει datasheet. δοκιμασα διαφορα μοσφετ IRFZ44 IRLZ44 IRLB3034PBF IRF540 και δεν ειδα βελτίωση. Διαβαζοντας σε διαφορα σημεια στο ιντερνετ δεν μπόρεσα να βγάλω ακρη.
    Ειδα σχετική βελτίωση στην ''ασφαλη'' τάση με χρηση ζευγους μοσφετ STP65NF06 που τυχαια χρησιμοποιησα.
    Δεν ξερω αν βοηθησα. Μαλλον οχι και πολυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι στο θέμα που άνοιξα.

    Αφού παρέλαβα τα mosfet n-channel irf250 έκανα τις αλλαγές που μου είπατε.Στην πρώτη δοκιμή που έκανα,αφού έφτασα τα 12Α φορτίο κάηκαν και τα δύο μοσφετ!!!Τόσο τάση τροφοδοσίας δοκιμής κυκλώματος, όσο και η τάση του εφαρμοζόμενου φορτίου ήταν 12.5 βολτ.Ανεβάζω το σχηματικό από το δικό μου,προτού κάνω τις αλλαγές για 2 mosfet για περισσότερο ρεύμα.Αυτό που ανέβασα στο πρώτο μου ποστ έχει πολύ μικρές διαφορές σε σχέση με το δικό μου.

    Σχηματικό από το δικό μου κύκλωμα φορτίου.


    Συνημμένο Αρχείο 69523


    Οι αλλαγές που έκανα ήταν οι εξής:

    Οι R8,R9 έγιναν 12ΚΩ(με πολύμετρο μετράω 11,8ΚΩ).Και σύνδεσα και το 2 μοσφετ παράλληλα με το πρώτο.
    Επίσης τα 2 μοσφετ που έβαλα είναι τα irfp250 (και όχι irfp250n) δεν το βρήκα..

    Μήπως έπρεπε να προσθέσω και μια αντίσταση 1ΚΩ(βλέπε R4)για να τροφοδοτήσω την πύλη του δεύτερου μοσφετ; ή είμαι λάθος;Εγώ από την R4 τροφοδότησα και τις 2 πύλες των μόσφετ!!!Να κάνα αυτήν την πατάτα λέτε ή είναι κάτι άλλο;

    Κάθε άποψη,γνώμη δεκτή
    Μηπως το φορτιο ηταν επαγωγικο????

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSAKALI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως το φορτιο ηταν επαγωγικο????
    Δεν μιλάμε για τροφοδοτικο αλλα για dummy load, το μοναδικο ''φορτίο'' εκτός τα μόσφετ ειναι η ''sense'' R6 αντισταση. Το ρευμα καταβυθιζεται μεσω των μοσφετ και της αντιστασης sense άμεσα στη γείωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 22-04-17 στις 12:31

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    1) σίγουρα τα παραλλήλισες σωστά?
    2) σίγουρα τα μέτρησες κ είναι κατεστραμμένα κ τα δύο?
    3) είναι εκτός ψύκτρας έτσι δεν είναι?
    4) δοκίμασε πάλι άλλα μέτρα ταυτόχρονα το ρεύμα σε κάθε ενα απο τα δύο. (αν κ αποκλίσεις είναι λογικές, θα πρεπε θερμικώς να εξισορροπούνται)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkoudiaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) σίγουρα τα παραλλήλισες σωστά?
    2) σίγουρα τα μέτρησες κ είναι κατεστραμμένα κ τα δύο?
    3) είναι εκτός ψύκτρας έτσι δεν είναι?
    4) δοκίμασε πάλι άλλα μέτρα ταυτόχρονα το ρεύμα σε κάθε ενα απο τα δύο. (αν κ αποκλίσεις είναι λογικές, θα πρεπε θερμικώς να εξισορροπούνται)
    1)Ναι τα παραλλήλισα σωστά.Μόνη απορία μου είναι αν είναι σωστό που από την αντίσταση R4 και μόνο τροφοδοτώ τις δύο πύλες των μοσφετ;
    2) ναι τα μέτρησα και είναι βραχυκυκλωμένα.Στο ένα μάλιστα ξεκόλλησε κομμάτι από το κάψιμο.
    3)Τα έχω σε μεγάλες ξεχωριστές ψύκτρες,με θερμοαγώγιμη πάστα και μίκα στο καθένα.
    4)Αυτό θα κάνω σήμερα άμα προλάβω,έχω άλλα 4 irfp250.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Ναι ειναι σωστό δεν ειναι εκει το προβλημα, γενικα οσο λιγότερα παθητικα στοιχεια βαζεις στις πυλες τόσο το καλύτερο καθως μειωνονται πιθανες παρασιτικες χωρητικoτητες που μπορει να προκαλεσουν ανεπιθυμητες συμπεριφορες οπως ''ringing'' στις πυλες.
    Στη θεση σου ομως θα μειωνα την R4 στα 220 ohm σε σχεση με τα 1Κ που χρησιμοποιεις τώρα. Απο εκεί και πέρα εχοντας περάσει με αντιστοιχη τοπολογία ότι περνάς σου εύχομαι καλύ τύχη χωρίς ίχνος ειρωνείας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Το ξέρω ότι αυτό που θες είναι να κρατήσεις την πλακέτα που έχεις, αλλά αν έχεις breadboard κάνε μία δοκιμή: βάλε ένα LM358/LM258 για να έχεις έναν τελεστικό+Rshunt για κάθε MOSFET και θα δεις ότι θα παίξει μια χαρά.

    Εγώ είχα για τάση αναφοράς την Vcc και μπορείς για δοκιμή να κάνεις το ίδιο αν έχεις πχ 12Vcc από ένα 7812 (κάπως σταθερά) ή να βάλεις ένα TL431 όπως έχει το κύκλωμά σου, που είναι και το σωστό.
    Το έχω φτιάξει με ένα MOSFET και δούλεψε, με δύο και με τέσσερα (με ένα LM324) σε breadboard και με 12 και δουλεύει.

    Την ίδια συνδεσμολογία δείχνει και σε αυτό το pdf της IXYS (χωρίς Pull-Down που εγώ έβαλα και με Rg's που εγώ δεν έβαλα γιατί το LM358 δεν έχει πρόβλημα από όσο κατάλαβα):





    Κάτι άλλο: στα datasheet του IRFP250 της Vishay και της IR η καμπύλη για την ασφαλή περιοχή λειτουργίας (SOA) σταματάει στους παλμούς 100ms, αλλά στο datasheet της Fairchild φτάνει μέχρι την συνεχή λειτουργία (DC) για Tc=25c, που είναι ακόμα χαμηλότερη (λιγότερη ισχύς):

    Μήπως ζητάς υπερβολικό ρεύμα για την θερμοκρασία MOSFET/ψήκτρας που έχεις?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 22-04-17 στις 20:59

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 23:40
  2. Προταση DC/DC Constant Current 5Α IC
    By picdev in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-16, 12:29
  3. Ισχύς ρεύματος σε ένα κύκλωμα
    By Nasicornis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 22:50
  4. Σχετικά με shift register CONSTANT-CURRENT
    By acmilangr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-10, 16:45
  5. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-10, 13:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας