Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: αλλαγή θύρας φόρτισης micro USB-B σε tablet

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή αλλαγή θύρας φόρτισης micro USB-B σε tablet

    Καλησπέρα.

    Ήθελα τη βοήθειά σας. Πρόκειται για το tablet αυτό. Λόγω επιμονής τού μικρού γιού τού κατόχου να βάλει το καλώδιο φόρτισης στην αντίστοιχη θύρα, η θύρα διαλύθηκε, και χρειάζεται αντικατάσταση. Απ' ό,τι βλέπω και γω από κοντά, πρόκειται για Micro USB-B. Είναι ίδια με τη θύρα φόρτισης τού κινητού μου SAMSUNG Galaxy Plus GT-S7580. Το δίνω σαν στοιχείο, για να καταλάβετε τη θύρα, σε περίπτωση που κάποιος έχει το ίδιο κινητό.

    α. Επειδή δεν έχω ξαναγοράσει, υπάρχει κάποια λεπτομέρεια στην αγορά της συγκεκριμένη θύρας; Εννοώ, υπάρχουν διαφορετικές micro USB-B ή υπάρχει μία μόνο; Γιατί, εδώ, η 1η είναι 3.8mm, ενώ η 3η ειναι 4.0mm. Ελάχιστη διαφορά, μεν, αλλά, μπορεί κανείς για τη συσκευή του να πάρει όποια να 'ναι, και δεν θα έχει πρόβλημα, λόγω των 0.2 μόνο mm;

    γ. Γνωρίζει κάποιος κάποιο κατάστημα (ή καταστήματα) στον Πειραιά, που θα μπορούσα να βρω τέτοια θύρα; Αν ναι, κάποιο link;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    δλδ δεν μπορεις να ξανα κολησεις την ιδια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Δεν έχει ξεκολλήσει. Έχει στραπατσαριστεί εντελώς από μέσα, και σίγουρα χρειάζεται αντικατάσταση. Όπως φαίνεται από έξω, 2-3 pins στο εσωτερικό της θύρας, έχουν, πως να το πω, από τη δύναμη και την επιμονή να μπει το καλώδιο ανάποδα, έχουν, λοιπόν, σαν φύγει από τη θέση τους, και στραβώσει από μέσα. Αλλά, δεν είναι ακριβώς, στραβά, και πήρα π.χ. το κατσαβιδάκι και με υπομονή τα έβαλα στη θέση τους, και όλα ok. Εϊναι σίγουρα για αντικατάσταση η θύρα. Έχει διαλυθεί εσωτερικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    κοιτα ενα τετοιο ανταλακτικο κανει ενα ευροπουλο .... χρειαζονται καποια εργαλεια πχ μικροσκοπιο ... και ... εμπειρια .... διαφορετικα ειναι πιθανο να προκαλεσεις και ανεπανορθωτη ζημια ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Έχω μία μικρή εμπειρία. Έχω φτιάξει επιτυχώς ένα σειριακό καλώδιο με πάστα και κολλητίρι. Με το καλώδιο 10 και μπλεντάζ κόλλησα σωστά και επιτυχώς τα 9 pins σε κάθε πόρτα του καλωδίου από τις δύο άκρες. Επίσης, σε ένα laptop, έχω κολλήσει επιτυχώς στη μητρική μία αντίσταση με κολλητήρι.

    Έχω το κολλητίρι, πάστα και σύρμα-flux. Έχω και διάφορες κάρτες (π.χ. δικτύου) που δεν τις χρειάζομαι. Μπορώ, πριν την κόλληση στο tablet, να κάνω λίγο εξάσκηση με solder-desolder σε κάρτες δικτύου σε μικρά parts επάνω σε αυτές, και μετά να δοκιμάσω με το tablet.
    Απ' ό,τι είδα στο youtube, κάνεις αποκόλληση, καθαρισμό, κόλληση της νέας θύρας. Βάζουν και αυτήν την πορτοκαλί ταινία kapton. Τέτοια δεν έχω. Αλλά, νομίζω, εάν βάλω αλουμινόχαρτο, θα έχω την ίδια προστασία. Εδώ ήθελα μία πρώτη βοήθεια.

    Δεν λέω ότι χωρίς π.χ. μικροσκόπιο, όπως λέτε, θα είναι απλό. Αλλά λέω να δοκιμάσω.

    Αυτό που δεν κατάλαβα, αν και είδα πολλά βίντεο, είναι, αφού κάποιος κολλήσει τη θύρα, γιατί κάνουν επιπλέον το εξής:κάνουν ξανά solder στα 5-pins στο πίσω μέρος της θύρας. Άλλος εκεί ξαναβάζει και το παλεύει για λίγα λεπτά με το πιστολάκι αέρος. Άλλος βάζει στο πρώτο και το πέμπτο pin λίγο flux-σύρμα, και σαν να κάνει και πάλι κόλληση. Σαν να θέλουν να ενεργοποιήσουν τα pins. Καί σε αυτό θα ήθελα μία βοήθεια-απάντηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μία μικρή εμπειρία. Έχω φτιάξει επιτυχώς ένα σειριακό καλώδιο με πάστα και κολλητίρι. Με το καλώδιο 10 και μπλεντάζ κόλλησα σωστά και επιτυχώς τα 9 pins σε κάθε πόρτα του καλωδίου από τις δύο άκρες. Επίσης, σε ένα laptop, έχω κολλήσει επιτυχώς στη μητρική μία αντίσταση με κολλητήρι.

    Έχω το κολλητίρι, πάστα και σύρμα-flux. Έχω και διάφορες κάρτες (π.χ. δικτύου) που δεν τις χρειάζομαι. Μπορώ, πριν την κόλληση στο tablet, να κάνω λίγο εξάσκηση με solder-desolder σε κάρτες δικτύου σε μικρά parts επάνω σε αυτές, και μετά να δοκιμάσω με το tablet.
    Απ' ό,τι είδα στο youtube, κάνεις αποκόλληση, καθαρισμό, κόλληση της νέας θύρας. Βάζουν και αυτήν την πορτοκαλί ταινία kapton. Τέτοια δεν έχω. Αλλά, νομίζω, εάν βάλω αλουμινόχαρτο, θα έχω την ίδια προστασία. Εδώ ήθελα μία πρώτη βοήθεια.

    Δεν λέω ότι χωρίς π.χ. μικροσκόπιο, όπως λέτε, θα είναι απλό. Αλλά λέω να δοκιμάσω.

    Αυτό που δεν κατάλαβα, αν και είδα πολλά βίντεο, είναι, αφού κάποιος κολλήσει τη θύρα, γιατί κάνουν επιπλέον το εξής:κάνουν ξανά solder στα 5-pins στο πίσω μέρος της θύρας. Άλλος εκεί ξαναβάζει και το παλεύει για λίγα λεπτά με το πιστολάκι αέρος. Άλλος βάζει στο πρώτο και το πέμπτο pin λίγο flux-σύρμα, και σαν να κάνει και πάλι κόλληση. Σαν να θέλουν να ενεργοποιήσουν τα pins. Καί σε αυτό θα ήθελα μία βοήθεια-απάντηση.
    Βαζει Flux συρμα γιατι τα βραχυκυκλωσε. Δεν θα σε βοηθησει ιδιαιτερα η εξασκηση σε απλα εξαρτηματα smd για να αντικαταστησεις το βυσμα πρεπει να βρεις καμια παλια συσκευη με micro usb να δοκιμασεις κολληση αποκολληση. Δεν ξερω τι εννοεις πιστολακι αερος αλλα για να το ξεκολλησεις σωστα θελεις σταθμο θερμου αερα και οχι θερμοπιστολα. Τα samsung δεν φορουν απλους usb connector εχουν παραλαγες σε ποδια και pins οπως πχ αυτο
    Samsung-Galaxy-S3-Mini-i8190-Charging-Dock-Connector-Port-s3m-US.jpg
    πρεπει να παρεις αυτο που αντιστοιχει στο μοντελο.
    Τα pads της πλακετας ειναι μικρα και μπορει ευκολα να προκαλεσεις ανεπανορθωτη ζημια οπως πολυ σωστα ειπαν και ποιο πανω

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Η αλήθεια είναι πως δεν είναι ιδιαίτερης δυσκολίας η αντικατάσταση που θέλεις να κάνεις αλλά χωρίς θερμό αέρα θα δυσκολευτείς κυρίως στην αποκόλληση. Και αυτό γιατί τα 4 ground pads που συνήθως έχουν αυτά τα micro usb για να μένουν σταθερά στη θέση τους δεν θα μπορέσεις να τα ζεστάνεις ταυτόχρονα μαζί με τα μικρά pins. Και ούτε θα μπορέσεις να τραβήξεις την κόλληση από πάνω τους με wick..

    Ανεπανόρθωτη ζημιά θα προκαλέσεις μόνο αν σπάσεις την πλακέτα. Ακόμα και pad να ξηλώσεις (πράγμα εύκολο χωρίς θερμό αέρα) επισκευάζεται εύκολα (από κάποιον με σχετική εμπειρία).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να το ξεκολλησεις σωστα θελεις σταθμο θερμου αερα και οχι θερμοπιστολα.
    Δυστυχώς και γω αυτό έχω. Θερμοπίστολο. Αλλά, είδα, πως, λόγω τού ότι πρόκειται για απλό θερμποπίστολο, θέλει περισσότερο χρόνο για να ξεκολλήσει, απ' ό,τι ο σταθμός. Μπορεί να χρειάζεται αρκετός χρόνος, αλλά θα ξεκολλήσει.
    Το αλουμινόχαρτο θα προστατέψει όπως η ταινία kapton;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα samsung δεν φορουν απλους usb connector εχουν παραλαγες σε ποδια και pins οπως πχ αυτο

    πρεπει να παρεις αυτο που αντιστοιχει στο μοντελο.
    θέλω να κάνω αλλαγή σε tablet. Το μοντέλο είναι το MLS iQTab - model:iQ1310b.
    Δίνοντάς σας αυτά τα στοιχεία, υπάρχει περίπτωση να μου πείτε ποιό connector χρειάζομαι; Και κάποιο link με φωτό και χαρακτηριστικά connector;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά υπάρχουν πάνω από 60-70 παραλλαγές του συγκεκριμένου βύσματος.πχ










    για το ξεκόλλημα δεν ξέρω τη χώρο έχει τριγύρω του αλλά μια λύση είναι να βάλλεις πάρα πολύ κόλληση επάνω στο βύσμα που να πιάσει όλα τα ποδάρια του και τα πιν του ώστε να ξεκολλήσουν όλα μαζί. μετά καθάρισμα με σύρμα( φυτήλη ) και μετά τα δύσκολα στο κόλλημα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις και οι πληροφορίες σας. Και σας ευχαριστώ!!

    Αυτό που έχω απορία είναι, εάν κόλληση ξεφύγει από το μεταλλικό χώρο που μπαίνει επάνω το κάθε pad, και πάει επάνω στο πράσινο της πλακέτας, και μείνει εκεί, δεν καταφέρω να την καθαρίσω, καταστρέφει την πλακέτα; Ή η λειτουργία είναι κανονική; Αυτό, εκτός της συγκεκριμένης περίπτωσης, το έχω γενική απορία.

    Βάζω και τις εικόνες για να δείτε περί τίνος πρόκειται.


    20170321_091826.jpg20170321_093629.jpg20170321_094143.jpg20170321_094216_3.jpg

    Στη δεύτερη και τρίτη εικόνα φαίνεται κάπως η καταστροφή που έχει γίνει στο εσωτερικό της θύρας.
    Βέβαια, από την εικόνα δεν νομίζω να μπορέσετε να μου πείτε για ποιά θύρα πρόκειται. Αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Micro usb to hdmi
    By iperkinitikos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-17, 19:26
  2. Αλλαγή μπαταρίας ΛΙθιου σε Tablet
    By mack53 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 01:55
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-09, 11:03
  4. Ενίσχυση ισχύος USB θύρας
    By tgi in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 23:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας