Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 62

Θέμα: ρολοι ΔΕΗ που δεν γραφει!!!!

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ηρθαν?
    εσεις τους καλεσατε?
    Αφήνω μια πιθανότητα να ενοχλήθηκε η Ξαδερφη του πατερα μου που μένει απέναντι και να έκανε την κουτσουκελα,αλλα θεωρώ οτι πρεπει να χτύπησε το σύστημα του εργολάβου και το γεγονός οτι έβλεπαν κόσμο να μένει.απο την αλλη υπαρχει το ίδιο σκηνικό σε αλλο σπίτι κοντά σε αυτο των γονιών μου που εχει την ίδια ζημιά,αλλα ειναι εδω και χρονια σε ανακαίνιση και ο ιδιοκτήτης σπάνια χρησιμοποιεί το ρεύμα με μια λάμπα ή ενα τρυπάνι ή ενα πλυστικο για να καθαρίζει την αυλή και δεν του εχουν αλλάξει ρολόι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριν λίγο μίλαγα με ένα φίλο μου που ενώ όλοι οι λογαριασμοί του είναι στις 1000 μονάδες το τετράμηνο ξαφνικά του ήρθε 2000. υποθετικά σύμφωνα με όλα τα παραπάνω που είπανε πολλοί θα έπρεπε να χτυπήσει μέσα στην ΔΕΗ από την καταμέτρηση ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά επειδή είναι αν εισπράξουν παραπάνω στα @@ τους. πήρε τηλέφωνο στην ΔΕΗ και του είπανε ότι αν θέλει να του ελέγξουν τον μετρητή θα πρέπει να πληρώσει 30 ευρώ. Αν έχει πρόβλημα ο μετρητής δεν θα του τα χρεώσουν αλλιώς θα τα πληρώσει(για το αν θα του αφαιρέσουν τις 1000 αν έχει πρόβλημα δεν του είπανε). οπότε αν σου πούνε τίποτα πες τους και εσύ ότι δεν έχεις τα 30 ευρώ σε περίπτωση που δεν είχε πρόβλημα ο μετρητής και γιαυτό δεν ασχολήθηκες.
    Αρκετά προσφάτως έτυχε να παρίσταμαι σε διαδικασία ελέγχου στην ΔΕΔΗΕ! Το κόστος που χρεώνεται ο χρήστης για έλεγχο ρολογιού εφ' όσον το ζητήσει Ο ΙΔΙΟΣ είναι - αγγίζει τα 300 ΕΥΡΩ!!!!!!!
    Αν μάλιστα βρεθεί πρόβλημα "περίεργης" φύσεως καταλήγει στα 500 !

    Τώρα εν σχέση με το θέμα του νηματοθέτη... και εφ' όσον ΔΕΝ έχει ΠΟΤΕ παρέμβει στο ρολόι για οιοδήπότε λόγο... δεν βλέπω γιατί πρέπει να ενοχλήσει ο ίδιος την ΔΕΗ για το ότι το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟΪ (ιδιοκτησίας τους είναι) έχει βλάβη!
    Όπως είπε και έταιρος φίλος εδώ, αν ήταν ΑΣΧΕΤΟΣ με ηλεκτρικά θέματα, πχ ένας υπερήλιξ, θα ήξερε τι να κοιτάξει και πότε είναι ορθόν ή όχι απ' όσα θα κοιτάει?
    Είναι υποχρέωση του πελάτη να ελέγχει αν χάλασε ή όχι ο μετρητής της ΔΕΗ? Από πότε και από που εξάγεται κάποια τέτοια υποχρέωση?

    Κατ' εμέ λοιπόν ΜΗΝ ΑΝΑΚΙΝΗΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ ΕΠ' ΑΥΤΟΥ!
    Αν βεβαίος ΔΕΝ έχει ποτέ "επέμβει" στον μετρητή του ΚΑΝΕΝΑΣ ως τώρα!

    2 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    300 είσαι σίγουρος ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να νιώθω ενοχές άμα ο κλέφτης δεν μου τα πάρει όλα.

    Να
    φοβάμαι δηλαδή ότι αφού δεν τα πήρε όλα θα γυρίσει κάποια μέρα να μου πάρει τα υπόλοιπα και να ρίξει και καμία φάπα.


    Συμπέρασμα.


    Αν
    δεν τους κλέβεις ..............κλέφτους .


    Αν σου κόψουν το ρεύμα
    ξανά σύνδεσε το.


    Αν σου
    ξηλώσουν το καλώδιο............. ρίξε δικό σου (αλλά GIPSY).


    Αλλά
    μη γίνεις κότα ............

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioaniskal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως να το αφησω ετσι;;;;;;
    Ελπίζω φιλε να μην ασχοληθηκες περεταίρω...




    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Εγώ νομίζω πως θα σε επιβραβεύσουν με δωρεάν ρεύμα μέχρι το καλοκαίρι! Μπορεί και με δωρεάν συσκευές κινητών

    Εμένα απ ότι βλέπω τώρα μου κολλάει η επιλογή το βελάκι στο μειωμένο τιμολόγιο μου κάνει feedback και το λαμπάκι του ουδετέρου στο πίνακα που έχω βάλει....μήπως να κάνω τον κινέζο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εμένα απ ότι βλέπω τώρα μου κολλάει η επιλογή το βελάκι στο μειωμένο τιμολόγιο μου κάνει feedback και το λαμπάκι του ουδετέρου στο πίνακα που έχω βάλει....μήπως να κάνω τον κινέζο?
    οχι βρε πες τους το προβλημα και τονισε τους οτι το χεις καιρο γιατι ο σοιμπλε δεν εχει ψωμι να φαει το τυρι του



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι βρε πες τους το προβλημα και τονισε τους οτι το χεις καιρο γιατι ο σοιμπλε δεν εχει ψωμι να φαει το τυρι του



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Συμβαίνει ...τώρα δεν κάνω πλάκα!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  9. #39
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας γιατί έχω περίπου το ίδιο προβλημα! Το Φεβρουάριο του 2020 αγορασα ένα ακινητο από την πρώτη μέρα επέλεξα έναν πάροχο εκτός της ΔΕΗ τον Απρίλιο διαπιστώνω πως έρχεται ανθρωπος της δεδδηε για καταμέτρηση και γράφει 9 κιλοβατώρες πάνω από αυτές που έγραφε ο μετρητής και ενημερωνω άμεσα τον πάροχο μου. Έρχεται ο Ιούνιος και βλέπω ότι δεν γράφει τπτ ο μετρητής ενώ η ρόδα που έχει γυρναει κανονικά ειδοποιώ πάλι τον πάροχο και με παραπέμπει στο δεδδηε, στο τηλεφώνημα που είχα με υπάλληλο ακολούθησε ο εξής διάλογος:- τους λεω το προβλημα μπλα μπλα και μου απανταει::: ααα ναι το ξέρουμε από το 2008 δεν το έχουν φτιαξει ακομα;;; Και λεω ορίστε;;;; Και τι θα γινει τώρα που είμαι ο καινούργιος ιδιοκτήτης ; Μην ανησυχείτε εσας θα μετραει από την ημερομηνία κατοχής του ακινήτου άλλωστε το βλέπω και εδώ στο σύστημα! - ωραία κεω και με τον μετρητή τι θα κάνουμε ; Και μου απανταει η κυρία: θα στείλω εγώ τώρα αμέσως καινουργια ειδοποίηση κατεπείγον και Αν δεν τον φτιαξουν μέχρι το Σεπτέμβριο πάρτε μας πάλι τηλεφωνο!!! Όπως καταλαβαίνετε δεν το έφτιαξαν Ποτε!!! Πως να κινηθώ πλεον τα φώτα σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Η διαφορά των 9 μονάδων είναι κλασσικό μαθηματικό θέμα όταν γίνει αναριθμητισμός στα τελευταία ψηφία, πχ γράψει 76 αντί 67. Αντίστοιχα 90 μονάδες στα προτελευταία ψηφία, πχ 763 αντί 673, και πάει λέγοντας.
    Μη δίνεις σημασία, στην επόμενη καταμέτρηση θα διορθωθεί (ή θα γίνει κι άλλο λάθος!).
    Για το ρολόϊ σου, προτείνω να τους πιέσεις στην ΔΕΔΗΕ να το διορθώσουν για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να είσαι και σωστός με τον εαυτό σου. Αυτές οι γελοίες δικαιολογίες κάποιων που λένε πχ οτι επί 3 χρόνια δεν είχαν λάβει λογαριασμό αλλά το θεώρησαν φυσιολογικό, με κάνουν και αηδιάζω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν γραφει καθόλου νυχτερινο ρεύμα
    By aekaras21 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 21:51
  2. Ρολοι ΔΕΗ - Ασφαλεια
    By Lilou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 00:38
  3. ΡΟΛΟΙ ΔΕΗ???
    By irenedur in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-13, 11:34
  4. ρολοι δεη
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-12, 19:04
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-12, 21:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας