Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 62

Θέμα: ρολοι ΔΕΗ που δεν γραφει!!!!

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Άνοιξη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω συντομα θα ερθουν για ελεγχο:
    Ο καταμετρητής, κάνοντας λάθος, καταχωρεί στο Φορητό Τερματικό την ένδειξη 42078 αντί της ορθής 42278 με αποτέλεσμα να φαίνεται ότι ο πελάτης έχει καταναλώσει 500 kWh (= 42078 - 4157 αντί των πραγματικών 700 kWh (= 42278 - 4157.
    Η ένδειξη αυτή, επειδή η μέτρηση συνάδει με τις καταναλωτικές συνήθειες του πελάτη, θα περάσει με επιτυχία τόσο τον έλεγχο που διενεργείται από το Φορητό Τερματικό όσο και από αυτόν που διενεργείται μετέπειτα, πριν την τιμολόγηση της κατανάλωσης, από το μηχανογραφικό σύστημα.

    πηγη:
    https://www.dei.gr/el/oktwvrios-2008/erwtimata-kai-apantiseis-sxetika-me-tin-katametrisi-kai-timologisi-twn-katanalwsewn-ilektrikou-reumatosbr
    τα εχω διαβασει και εγω αυτα στο site της ΔΕΗ και αναφερονται στις περιπτωσεις οπου αυτος που κανει τη καταμετρηση κανει λαθος και πως αυτο διορθωνεται με την επομενη καταμετρηση χωρις ουσιαστικα να γινει επιβαρυνση στο καταναλωτη...

    Εδω δεν εχουμε τετοια περιπτωση γιατι και την επομενη φορα που θα ερθει ο καταμαετρητης παλι σωστα θα μετρησει!!!

    Εννοειται οτι δεν εχω πειραξει τιποτα στο ρολοι...... (Nestoras)

    Τις επομενες ημερες θα κοιταξω να δω πως γυριζει ο δισκος.......

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Ποιές καταναλωτικές συνήθειες λέτε....
    εφόσον πληρώνεις αυτά που λέει ο μετρητής είσαι εντάξει. Η ΔΕΗ δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα εκτός από την βλάβη του μετρητή οοοοοοταν την πάρει χαμπάρι. Δεν μπορεί να σε χρεώσει τίποτα παραπάνω. Ούτε αναδρομικά ούτε Διαφυγόντα κέρδη ούτε τίποτα. Που ξέρει πχ αν το σπίτι ήταν άδειο για χψ μήνες για οποιοδήποτε λόγο.
    Επίσης, ο μετρητής είναι ιδιοκτησία της ΔΕΔΗΕ. Αν δεν τον έχεις πειράξει είναι δικιά της ευθύνη η σωστή λειτουργία του. Ας τα βρει η ΔΕΗ με αυτούς εσυ δεν φταις σε τίποτα...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Κατανοω οτι θελεις να εισαι ενταξει/ανησυχεις μη σκασει αργοτερα.Αλλα ουτε υποχρεωμενος εισια να τσεκαρεις μετρητες καταναλωσεις,ουτε κατι αλλο.Αφου πληρωνεις οτι σου λενε,ουτε ξερουν αν λειπεις,αν ζεις με μια λαμπα η αν θες 5 σομπες σε καθε δωματιο.Οι υπαλληλοι ειναι 7-3 κ παμε σπιτια μας.Δε νομιζω οτι θα κατσει κανεις να κανει τον ντετεκτιβ,αλλα κ συ φυσικα μη το πολυκυκλοφορας το νεο,γιατι ολο κ καποιος καλοθελητης θα βρεθει στη γειτονια..
    Ειδικα τωρα που οι λογαριασμοι εχουν γινει διπλοι κ τριδιπλοι με τελη ΑΠΕ ρυπων κυκλοφοριας δημοτικα γυμνασια λυκεια ερτ δημο κλπ τα 100ε ρευμα γινονται 200 στρογγυλα.

    Κ ακομα το συζηταμε??

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xifis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (25-03-17)

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioaniskal Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα εχω διαβασει και εγω αυτα στο site της ΔΕΗ και αναφερονται στις περιπτωσεις οπου αυτος που κανει τη καταμετρηση κανει λαθος και πως αυτο διορθωνεται με την επομενη καταμετρηση χωρις ουσιαστικα να γινει επιβαρυνση στο καταναλωτη...

    Εδω δεν εχουμε τετοια περιπτωση γιατι και την επομενη φορα που θα ερθει ο καταμαετρητης παλι σωστα θα μετρησει!!!

    Εννοειται οτι δεν εχω πειραξει τιποτα στο ρολοι...... (Nestoras)

    Τις επομενες ημερες θα κοιταξω να δω πως γυριζει ο δισκος.......
    Δεν το αναρτησα για το σκελος οτι εγινε λαθος καταγραφης.Το αναρτησα οτι μεσω συστηματος ελεγχουν προηγουμενες χρεωσεις και θα φαινεται οτι κατι δεν παει καλα με αυτη την καταμετρηση.
    Το τι θα ακολουθησει νομιζω εξαρταται απο το εκαστοτε γραφειο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Το παίρνει χαμπάρι γιατί συγκρίνει καταναλώσεις μην λέμε ότι θέλουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Είναι άλλο θέμα να αποδείξει η ΔΕΗ ότι χάλασε ο μετρητής της κι άλλο να αποδείξει ότι ο Γιάννης κατανάλωσε περισσότερο ρεύμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Ακριβώς... τα πράγματα είναι απλά. Χάλασε ο μετρητής... φταίει ο πελάτης? Σαφώς και όχι... end of story, πάμε παρακάτω.

    ΥΓ. Καθότι γιος υπαλλήλου της ΔΕΗ, μέχρι πρότεινος δεν υπήρχε καμμία πιθανότητα να συγκρίνουν λογαριασμούς.... δεν ξέρω αν τελευταία έχουν βάλει κάποιο risk management software...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παίρνει χαμπάρι γιατί συγκρίνει καταναλώσεις μην λέμε ότι θέλουμε
    Για εμενα το λες αυτο;τι διαφορετικο ειπα δηλ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι άλλο θέμα να αποδείξει η ΔΕΗ ότι χάλασε ο μετρητής της κι άλλο να αποδείξει ότι ο Γιάννης κατανάλωσε περισσότερο ρεύμα.
    Δεν μπορω να θυμηθω τι,ακριβως,για αυτο αλλωστε δεν το εγραψα αλλα η δεη μπορει να χρεωσει χωρις την αναγκη να αποδείξει τίποτα:
    Με βαση παλιοτερες καταχωρησεις
    Με βαση τετραγωνικα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioaniskal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοειται οτι δεν εχω πειραξει τιποτα στο ρολοι...... (Nestoras)

    Τις επομενες ημερες θα κοιταξω να δω πως γυριζει ο δισκος.......
    Μπορείς να αναφέρεις τις συγκεκριμένες μετρήσεις κανονικού και μειωμένου (νυχτερινού) τιμολογίου σου που φαίνεται η διαφορά των 2 KWH ?

    Σε περίπτωση δική μου να σας πω είχε κολλήσει ο δίσκος πέρασε μια βδομάδα περίπου να το αντιληφθώ, είχα παλιό κιβώτιο του 62 ήταν, το άφησα κανα δυόμέρες ακόμα επανήλθε μετά και το ανέφερα στο συνεργείο τους.

    Αυτοί μου είπαν να κάνω μια δήλωση για αντικ/ση μετρητή που έτσι και έγινε και την άλλη μέρα το αντικατέστησαν (πολύ γρήγορα !)
    Το συνεργείο ούτε καν ήρθε να ελέγξει τον παλιό μετρητή. Το επιβεβαίωσα αυτό με τον εργοδηγό τους.

    Θέλω να πώ αν το άφηνα κάποιο διάστημα έτσι το πιο πιθανό να το έβλεπαν συγκριτικά με περσυνές καταναλώσεις και προπέρσυνες. Κατά αυτό τον τρόπο ενεργούν.
    Εγώ απλά ήθελα να αλλάξω κιβώτιο και να βελτιώσω λιγο την πρόσοψη του σπιτιού μου!
    Και αυτή η δυσλειτουργία του μετρητή με εξυπηρέτησε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  11. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Άνοιξη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Σημερα πηγα και ελεγξα αν γυριζει ο δισκος.
    Αναψα θερμοσιφωνα και ηλεκτρικη κουζινα και πηγα ρολοι.....
    Ο δισκος γυριζε σαν τρελος!!!!!
    Ο μετρητης απο πανω ομως κολλημενος σταθερα. Εκατσα κανα 10λεπτο και δεν αλλαξε ουτε γραμμη!!!!

    Με δυο τρια φιλαρακια που το συζητησα οι αποψεις ειναι δυφορουμενες.
    Ο ενας λεει αστο (μεχρι και πουλα ρευμα στους γειτονες) και ο αλλος αναφερε το μην εχεις μπελαδες.

    Ειλικρινα ειμαι σε μεγαλο δειλημα καθοτι πολυμελης οικογενεια και η Δεη ειναι μια σημαντικη ελαφρυνση για τα οικονομικα μας. Αλλα τι γινεται στη περιπτωση που με καποιο τροπο μου τα χρεωσουν μαζεμενα;

    οεο;;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν γραφει καθόλου νυχτερινο ρεύμα
    By aekaras21 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 20:51
  2. Ρολοι ΔΕΗ - Ασφαλεια
    By Lilou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-15, 23:38
  3. ΡΟΛΟΙ ΔΕΗ???
    By irenedur in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-13, 10:34
  4. ρολοι δεη
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-12, 18:04
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-12, 20:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας