Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Μη-γραμμική σχέση δύο τιμών σε Arduino

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν το βρίσκω λογικό
    Οι δυο πυκνωτές του 1μF που έχεις βάλει είναι ηλεκτρολυτικοί; Αν ναι κάνε μια δοκιμή με την αρχική αντίσταση των 4.7kΩ και με πυκνωτές 1μF πολυεστερικούς
    Τί να πω, δουλεύει... Μάλλον δεν είναι το πρόβλημα η αποφόρτιση του πυκνωτή αλλά το ότι σε χαμηλό Duty Cycle οι παλμοί είναι πολύ σύντομοι για να φορτίσουν τον πυκνωτή και "ο στραγγαλισμός" του 1mΑ με την 4.7Κ δεν βοήθαγε τα πράγματα...
    Τώρα με πιο πολύ ρεύμα φόρτισης ο πυκνωτής φορτίζει πιο γρήγορα κατά την θετική περίοδο του παλμού από ότι ξεφορτίζει κατά την χαμηλή (μηδέν βόλτ) περίοδο, αυτό καταλαβαίνω ότι συμβαίνει εγώ τουλάχιστον :/

    Στην σύντομη δοκιμή που έκανα τώρα με "Vout=PWMout / 2.81" στον κώδικα, ο υπολογισμός είναι αρκετά καλός, με λίγη δουλειά θα γίνει ακόμα καλύτερος πιστεύω:

    01 cap.jpg03 final.jpg

    Οι πυκνωτές δεν είναι ηλεκτρολυτικοί, 1000nF/63V φιλμ είναι.
    Παλμογράφο δεν έχω δυστυχώς, αλλά έχω ένα gadget παλμογράφο με bandwidth μόνο 20KHz ή 200KHz από ότι θυμάμαι, και με αυτό δουλεύω...

    Περισσότερες φωτό εδώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    αν εχεις φτάσει ενα ψηλο ικανοποιητικό επίπεδο υπάρχει το εξής κόλπο. Βάλε στο excel se στήλες έξοδο / είσοδο. Πλόταρε και έχεις την χαρακτηριστική του κυκλώματος. Με γραμμή τάσης βάλε να εμφανίζει και τον τύπο. Αυτόν τον τύπο εφάρμοσέ τον στον κόδικά σου. Αν δεν το έπιασες, το βράδυ θα επανέλθω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Με 2,8139 έδωσε R^2 ~1 οπότε μάλλον είσαι οκ. Δηλ PWM(counts) = V(mV) * 2.8139 αντίστοιχα V(mV)= 0,35538 * PWM(counts)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχεις φτάσει ενα ψηλο ικανοποιητικό επίπεδο υπάρχει το εξής κόλπο. Βάλε στο excel se στήλες έξοδο / είσοδο. Πλόταρε και έχεις την χαρακτηριστική του κυκλώματος. Με γραμμή τάσης βάλε να εμφανίζει και τον τύπο. Αυτόν τον τύπο εφάρμοσέ τον στον κόδικά σου. Αν δεν το έπιασες, το βράδυ θα επανέλθω....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 2,8139 έδωσε R^2 ~1 οπότε μάλλον είσαι οκ. Δηλ PWM(counts) = V(mV) * 2.8139 αντίστοιχα V(mV)= 0,35538 * PWM(counts)
    Δυστυχώς δεν μιλάω κινέζικα XD

    Δεν έχω δουλέψει ποτέ MS Excel και οτιδήποτε πέρα από το να βάλω τιμές σε "κελιά" μου ακούγονται κινέζικα...
    Πάντως αυτό που έχεις γράψει το βλέπω ίδιο με αυτό που κάνω εγώ, δηλαδή στην μορφή "x * ψ = ω" ή "x / Ψ = ω", δεν βλέπω κάτι σε καμπύλη κάπου.
    Εγώ είχα σκεφτεί ότι αν δεν βρω κάτι εδώ ή στο Google, θα έκανα κάτι στο στυλ:
    if (PWMout <= 200) {Multiplier=2.7;}
    if (PWMout > 200 && PWMout <= 400) {Multiplier=2.73;}
    if (PWMout > 400 && PWMout <= 600) {Multiplier=2.75;}
    .
    .
    Vout = PWMout / Multiplier
    κτλ, αλλά εκτός ότι είναι κάπως άκομψη λύση, θα υπήρχε και σαφές "σκαλοπάτι" όταν θα άλλαζε η PWMout τιμή πχ από 199 σε 200.

    Πάντως με 820Ω/1μF + 270Ω/1μF RC, ίδιο 680Κ/56Κ διαιρέτη και "Vout = PWMout / 2.8" δουλεύει μια χαρά (για εμένα) το κύκλωμα: γράφω στην LCD σε mV και έχω ακρίβεια μέχρι τον πρώτο δεκαδικό σε σχεδόν όλο το φάσμα. Δηλαδή από 3mv μέχρι τα ~290mV είναι στο +-100μV που είναι ΟΚ για εμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Στειλε με πμ το mail σου να σου στειλω ενα αρχειο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχέση RF Ampere/ RF Watt
    By atatas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-13, 21:36
  2. Επικοινωνία μεταξύ δύο Arduino μέσω ethernet
    By rkiller in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-13, 15:02
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 13:20
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-09, 00:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας