Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Eρώτηση για ασφάλεια πολυμέτρου

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή Eρώτηση για ασφάλεια πολυμέτρου

    Εχώ κάψει την ασφάλεια του πολυμετρου μου (UNIT-139C) ειναι 600 ma 600v και δεν βρίσκω ιδια στα ιδια βολτ. Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω μια 600ma στα 220?
    Υγ φαντάζομαι πως ναι απλά για να μαι σιγουρος ρωταει μηπως υπαρχει και καμια αλλη παράμετρος πχ(θερμικη).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Βάλε αυτή που βρήκες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggeros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχώ κάψει την ασφάλεια του πολυμετρου μου (UNIT-139C) ειναι 600 ma 600v και δεν βρίσκω ιδια στα ιδια βολτ. Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω μια 600ma στα 220?
    Υγ φαντάζομαι πως ναι απλά για να μαι σιγουρος ρωταει μηπως υπαρχει και καμια αλλη παράμετρος πχ(θερμικη).
    Είσαι σύγουρος οτι είναι 600ma 600v;;Δευτέρα πρωί πρωί πάρε στον βενιέρη...έχει 100%.. στην σελίδα τους δεν τα έχουν....και εγώ αυτήν είχα κάψει και περίμενα 1,5 μηνα για να φέρουν ασφάλειες...την προηγούμενη βδομάδα τις παρέλαβα.. πάρε 3-4 να έχεις και πάρε και 2-3 απο την άλλη ασφάλεια που εχει μέσα το 139c.
    εμένα αυτές έχει
    6*25 600V 10A κεραμική 2€ η μία αν θυμάμαι καλά..
    6*32 600V 0.2A κεραμική 4€ η μία..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paulk : 25-03-17 στις 14:12

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Γενικά, η αμπερομέτρηση με πολύμετρο είναι ένας σίγουρος τρόπος για να καταστρέψει κανείς το όργανο, όσο και άν προσέχει, όσο και αν είναι έμπειρος.
    Η ασφάλεια στην προκειμένη περίπτωση σίγουρα θα πρέπει να είναι στην τιμή των Α που πρέπει, έτσι ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος μεγάλης βλάβης στο όργανο.
    Η τάση, όσο τα πράγματα πάνε καλά δεν παίζει κανένα ρόλο, παρά μόνο αμέσως μετά τη διακοπή.
    Το ερώτημα είναι: να βάλω από το χάρτινο κουτάκι (ένα ευρώ οι 10) η όχι και να περιμένω ένα μήνα να έρθουν οι δικές του (10€ η μία);
    Η απάντηση βρίσκεται όταν ξέρουμε σε τι διαφέρουν οι μεν από τις δε και γιατί διαφέρουν τόσο και στην τιμή.
    Εγώ προσωπικά βάζω τις πρώτες μιας και πάνω στη δουλειά χρησιμοποιώ το αμπερόμετρο του πολυμέτρου με διαφορετικό, ανορθόδοξο τρόπο (ποτέ σχεδόν για αμπερομέτρηση) και συνεπώς δεν με ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες και οι πολυτέλειες του 10€ η μία.

    Όπως είπα παλαιότερα η αμπερομέτρηση δεν είναι πρωτεύουσα ανάγκη για έναν ηλεκτρονικό, και για τον ηλεκτρολόγο υπάρχει ο ασφαλής τρόπος της τσιμπίδας.
    Το πρόβλημα δημιουργείται στα "μικρά" ρεύματα, όπου η τσιμπίδα δεν είναι τόσο λεπτομερής, και εκεί γίνεται η ζημία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα δημιουργείται στα "μικρά" ρεύματα, όπου η τσιμπίδα δεν είναι τόσο λεπτομερής, και εκεί γίνεται η ζημία.
    Κάπως έτσι την πάτησα και εγώ με το Mastech. Είχα μείνει με την εντύπωση από ένα παλιό που είχα, πως στα χαμηλά ρεύματα έχει 2A ασφάλεια, αλλά αυτό είχε μόλις 250mA και φυσικά στα 400mA που πήγα να μετρήσω, πήρα την ασφάλεια στο χέρι. Μιας και δεν μπόρεσα να βρώ την ίδια, κόλλησα απλά ένα συρματάκι επάνω της για να κάνω την δουλειά μου, γιατί δεν μου μετρούσε ούτε καν τις τάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    πάντως το 139c έχει 600v 10A απλά εγώ έκανα βλακεία και μέτρησα μια μπαταρία και την έκαψα...άρχισε να σφυρίζει σαν προειδοποίηση αλλά δεν έδωσα σημασία και την έκαψα...
    έκανα 1,5 μήνα για να βρω την ίδια..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη diamadiss
    Όνομα
    Διαμαντής
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    313


    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασφάλεια προστασίας πολυμέτρου
    By Nickmanak in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-14, 11:28
  2. Eρώτηση για αγορά ESR meter
    By angel_grig in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-12, 15:20
  3. Eρώτηση για VLSI
    By Marios_91 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-12, 00:29
  4. Eρώτηση για Inverter καθαρού ημιτόνου.
    By alekos22 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-12, 12:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας