Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Κατασκευή με arduino

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Το - της μπαταρίας με το GND του arduino τα έχεις συνδεδεμένα, έτσι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Νομίζω σας ζάλισα αρκετά... μου έβαλε όμως σκέψης ο MacGyver με την γη (-)...



    όλα τα καλώδια που χρησιμοποιώ είτε για εντολές, είτε για να δώσω ρεύμα στα 7812- 09 – 05 είναι σαν το παρακάτω. Μόλις άρχισα να δίνω με άλλο καλωδιo άρχισε να έχει μικρότερο ανεβοκατέβασμα. Σίγουρα θα αλλάξω όλα τα καλώδια που δίνουν ρεύμα προς τους σταθεροποιητές αλλά και προς το κάθε εξάρτημα. Για τις εντολές η για αισθητήρες πιστεύετε ότι πρέπει να τα αλλάξω και εκεί?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το - της μπαταρίας με το GND του arduino τα έχεις συνδεδεμένα, έτσι?
    Ναι μαζί τα έχω αλλά μόλις έκανα μέτρηση και από αρνητικό σε αρνητικό τραβάει κάπου στα 80 mA. Όπως είπα και παραπάνω θα αλλάξω όλα τα καλώδια που είναι για ρεύμα. Πιστεύω να είναι αυτό...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Κάποιες σκέψεις.

    Υποθέτω ότι σαν τάση αναφοράς για το ADC έχεις τα 5 volts του επεξεργαστή και το pin 21 το έχεις την τάση των 5 volts. Στον κώδικα που έδωσες για δώσε στο setup() και την εντολή:

    Κώδικας:
    analogReference(DEFAULT);
    Παλιά όταν πρωτοασχολήθηκα με το arduino, όταν ξεχνούσα να βάλω αυτή την εντολή, είχα πολλά προβλήματα με μετρήσεις σε αναλογικές τάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα λύθηκε με αρκετά μεγάλη επιτυχία θα έλεγα. Άλλαξα όλα τα καλώδια ρεύματος με μεγαλύτερα και σταμάτησε αυτό το τρελό ανεβοκατέβασμα... 6 mV ανεβοκατεβαίνει τώρα (θα το υποστώ). Με την εντολή του alefgr είναι πλέον στην σωστή μέτρηση χωρίς πολλά πειράγματα στον κώδικα.
    Σας ευχαριστώ όλους!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Καρδιτσα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας,
    πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ και συγχωρέστε μου πιθανά λάθη.
    Με ενδιαφέρει να μάθω κάποια βασικά για τα arduino Θέλω να ξεκινήσω από το 0 της γνώσης, δεν ξέρω πως και τι κάνει, πως γίνεται.
    Έψαξα σε διάφορα site αλλά όλοι γράφουν πράγματα που ένας που δεν έχει ασχοληθεί δεν μπορεί να τα καταλάβει.

    Αν υποθέσουμε ότι αγοράζω ένα arduino....
    http://www.ebay.com/itm/UNO-R3-Rev3-...3D232166876215
    Τι το κάνω;;;; πως το προγραμματίζω να κάνει αφού δεν ξέρω; Απαντήσεις δεν βρήκα.
    Να σας πω τι θέλω να κάνει, θέλω να το χρησιμοποιήσω ως χρονοδιακόπτη, πχ να κάνει έναρξη στις 06:00 και να σβήνει στις 20:00. Αυτό βέβαια το κάνω και με έναν απλό χρονοδιακόπτη 12 ή 220v.
    Το ζήτημα είναι ότι θέλω να μπορώ να ρυθμίσω την αυτόματη μεταβολή της έναρξης, δηλ κάθε μέρα για πχ 30 ημέρες να ξεκινά 2 λεπτά νωρίτερα. Δηλ σήμερα 06:00 αύριο 05:58... μεθεύριο 05:56 κλπ.
    Αυτό να μπορώ να το κάνω και στην ώρα του σβησίματος αν χρειαστεί.
    Ακόμη θα ήθελα αν γίνεται να κάνει το εξής, σε μια καθορισμένη ώρα να αρχίζει (σε ρυθμιζόμενη διάρκεια) να ανεβάζει πολύ αργά μια μικρή τάση, πχ από 1 έως 12V και το αντίθετο

    Ας πούμε ότι γράφεται ο κώδικας και φορτώνεται, μετά με τι θα γίνεται ο χειρισμός τους θα πρέπει να είναι συνδεμένο με κομπιούτερ; Υπάρχει τρόπος χειρισμού με κάποια μπουτόν; είναι δυνατόν αυτά τα στοιχεία να φαίνονται σε κάποια μικρή οθόνη display;

    Δεν ξέρω αν κάποιος έχει την πρόθεση και τον χρόνο να απαντήσει,

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SunsetZone : 29-03-17 στις 23:38

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Αν θέλεις να ξεκινήσεις απ' το 0 αυτό που θες να κάνεις θα μπορείς να το κάνεις σε μερικούς μήνες. (Ανάλογα πόσο γρήγορα μαθαίνεις)

    Αρχικά μαθαίνεις λίγη C. Τι είναι μεταβλητές, τι είναι "if" τι είναι μια επανάληψη κλπ...
    Μετά μαθαίνεις λίγο μΕ τα βασικά, τι είναι, πως λειτουργεί κλπ...
    Μετά σιγά σιγά προσθέτεις πάνω σε αυτά που ξέρεις για να μπορείς να κάνεις τα προτζεκτάκια...
    Με τον καιρό θα βελτιωθείς αλλά πολύ δύσκολα να πας σε κάτι άλλο πέρα από arduino.

    Το arduino είναι ένας μικροΕλεγκτής, έχει Rom, Ram και άλλα διάφορα. Σκοπός των μΕ είναι να του περάσεις το πρόγραμμα μια φορά και μόλις το τροφοδοτείς με οποιοδήποτε τρόπο θα κάνει ότι λέει το πρόγραμμα. Κανονικά θέλεις καλές γνώσεις για να γράψεις κώδικα και εργαλεία για να το περάσεις αλλά το arduino έχει άπειρες βιβλιοθήκες και μπορείς να κάνεις κάτι με το 1/10 των γνώσεων και έχει τα "εργαλεία" για να το φορτώσεις πάνω του, μόνο usb θέλεις και τον compiler στον οποίο γράφεις το πρόγραμμα.

    Βέβαια όλα τα προβλήματα που ανέφερες δεν μπορεί να τα λύσει μόνο του. Για τις ημέρες θέλεις και ένα RTC (Real Time Clock) τα οποία είναι IC για αυτήν την δουλειά. έχει πολύ φτηνά έτοιμα πλακετάκια στο ebay.

    Για τον χειρισμό μπορείς από μπουτόν μέχρι wifi και app στο κινητό. Αν ρυθμίσεις τον έλεγχο μέσω σειριακής τότε ναι θα χρειάζεται υπολογιστή.
    Οθόνες πάρα πολλές, χαρακτήρων, γραφικών, αφής, μονόχρωμες, έγχρωμες (HDMI και τέτοια δεν μπορεί να χειριστεί).

    Δεν βλέπω τον λόγο να μην βάλεις χρονοδιακόπτη, αν μόνο αυτή η εφαρμογή είναι ο σκοπός σου θα παιδευτείς αρκετά μέχρι να το κάνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SunsetZone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υποθέσουμε ότι αγοράζω ένα arduino....
    http://www.ebay.com/itm/UNO-R3-Rev3-...3D232166876215
    Τι το κάνω;;;; πως το προγραμματίζω να κάνει αφού δεν ξέρω; Απαντήσεις δεν βρήκα.
    Να σας πω τι θέλω να κάνει, θέλω να το χρησιμοποιήσω ως χρονοδιακόπτη, πχ να κάνει έναρξη στις 06:00 και να σβήνει στις 20:00. Αυτό βέβαια το κάνω και με έναν απλό χρονοδιακόπτη 12 ή 220v.
    Το ζήτημα είναι ότι θέλω να μπορώ να ρυθμίσω την αυτόματη μεταβολή της έναρξης, δηλ κάθε μέρα για πχ 30 ημέρες να ξεκινά 2 λεπτά νωρίτερα. Δηλ σήμερα 06:00 αύριο 05:58... μεθεύριο 05:56 κλπ.
    Αυτό να μπορώ να το κάνω και στην ώρα του σβησίματος αν χρειαστεί.
    Ακόμη θα ήθελα αν γίνεται να κάνει το εξής, σε μια καθορισμένη ώρα να αρχίζει (σε ρυθμιζόμενη διάρκεια) να ανεβάζει πολύ αργά μια μικρή τάση, πχ από 1 έως 12V και το αντίθετο

    Ας πούμε ότι γράφεται ο κώδικας και φορτώνεται, μετά με τι θα γίνεται ο χειρισμός τους θα πρέπει να είναι συνδεμένο με κομπιούτερ; Υπάρχει τρόπος χειρισμού με κάποια μπουτόν; είναι δυνατόν αυτά τα στοιχεία να φαίνονται σε κάποια μικρή οθόνη display;
    Μην περιμένεις ότι με το που θα πάρεις το Arduino στα χέρια σου θα μπορέσεις να κάνεις αμέσως αυτά που περιγράφεις. Όπως όταν πρωτοπήγες στο σχολείο ξεκίνησες από το Άλφα, έτσι και με την γλώσσα C και με τους μικροεπεξεργαστές, θα πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή.

    Το πρόγραμμα που συνοδεύει το arduino έχει από μόνο του μικρά σκετσάκια για να κάνεις τα πρώτα βήματα. Εκτός από το arduino, καλό είναι να παραγγείλεις και ένα breadboard μαζί με καλώδια σύνδεσης ή τζαμπεράκια, κάποια LEDs μαζί με κάποιες αντιστάσεις, για να μπορείς επάνω σε αυτό να υλοποιείς τις πρώτες σου απόπειρες στον κώδικα των μικροεπεξεργαστών.

    Και να θυμάσαι πως κανείς δεν γεννήθηκε προγραμματιστής. Όλοι όσοι ασχοληθήκαμε με τον προγραμματισμό, το κάναμε στην αρχή από περιέργεια και σιγά-σιγά ήρθε και το πάθος για δημιουργικότητα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fubar.gr
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Είδα πρόσφατα στο Facebook σεμινάρια για Arduino. http://korelko.gr/seminario/arduino-robotiki/

    Δεν διευκρινίζει αν είναι δωρεάν ή όχι, αλλά φαίνεται ενδιαφέρον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή


    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-17, 01:24
  2. Κατασκευή εκπαιδευτικής πλακέτας για Arduino
    By orestis82 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-13, 20:53
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-13, 23:17
  4. Κατασκευή Arduino controller σε Breadboard
    By dikos in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-13, 19:08
  5. arduino
    By βασιληςΧΑ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-13, 23:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας