Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 35

Θέμα: Νεα έκδοση WIN10 απαλλαγμένη κατασκοπευτικών στοιχειων στην Κίνα

  1. #21
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Ananias
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.independent.co.uk/life-st...-a7643426.html

    Με λίγα λόγια όσοι έχουμε windows 10 και δεν διαθέτουμε αυτή την έκδοση πως πρέπει να νοιώθουμε? [...] Να δω πως θα το καλύψουν που αναγκάστηκαν να βγαλουν ασφαλή έκδοση για να μην χάσουν την τεράστια κινέζικη αγορα, έτσι ώστε να μην το πληρώσουν χάνοντας όλη την υπόλοιπη αγορα.
    Το άρθρο αναφέρει ότι αυτή η έκδοση των Windows 10 είναι για την κινεζική κυβέρνηση, όχι για το ευρύ κοινό.

    Οπότε όσοι έχουν Windows 10 μπορούν να νιώθουν ακριβώς όπως και οι αντίστοιχοι κινέζοι πολίτες...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    [...]η apple το εκανε αυτο για χρωνια με το mac οs της για τι δεν την εκραζε κανεις ?
    Κάποια πηγή; Τί ακριβώς έκανε η Apple;

    0 Not allowed! Not allowed!
    sı ɯǝ1qoɹd ɹnoʎ ʇɐɥʍ ǝǝs ı ʞuıɥʇ ı

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ananias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άρθρο αναφέρει ότι αυτή η έκδοση των Windows 10 είναι για την κινεζική κυβέρνηση, όχι για το ευρύ κοινό.
    Το ότι η κυβέρνηση της Κίνας αγοράζει το συγκεκριμένο λειτουργικό, δεν το λες και ήττα ή χαστούκι για την Microsoft!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι η κυβέρνηση της Κίνας αγοράζει το συγκεκριμένο λειτουργικό, δεν το λες και ήττα ή χαστούκι για την Microsoft!
    Ούτε λες ότι δεν τα έσκασε η Microsoft για να τα βάλουν σε παρακατιανούς υπολογιστές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μερικά εργαλεία που έχουν αναπτύξει για το μπλοκάρισμα της κατασκοπίας στα window$. https://www.ghacks.net/2015/08/14/co...privacy-tools/
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιος σου είπε ότι κράζουμε τα windows; Μάλλον δεν κατάλαβες καλά! Τη micro$oft και τις ύπουλες και υποχθόνιες πολιτικές της κράζουμε! Το προϊόν δεν μας φταίει αυτό καθαυτό, αλλά η εταιρία που το δημιούργησε να λειτουργεί για ύποπτους και σκοτεινούς σκοπούς!


    Το αν έχουμε ή όχι να κρύψουμε κάτι είναι το θέμα; Εσύ γιατί έχεις τοίχους, σκεπή, πόρτες, παράθυρα, παντζούρια και κουρτίνες στο σπίτι σου; Έχεις να κρύψεις κάτι; Η λέξη ιδιωτικότητα σου λέει τίποτε ή μπααα...?
    Το ότι εσύ και όλοι οι «δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα άλλωστε» δεν έχετε πρόβλημα να σας ρουφιανεύει το λειτουργικό όπου μπορείτε και δεν μπορείτε να φανταστείτε για το παραμικρό που κάνετε με αυτό, δεν σημαίνει ότι αυτό ισχύει και για τους υπόλοιπους!


    Δε σου λέει τίποτα ότι η αρμόδια ευρωπαϊκή επιτροπή έχει ρίξει πολλά πρόστιμα σε αυτές τις εταιρίες (micro$oft, apple, google, facebook κλπ) για θέματα όπως:
    μονοπωλιακές τακτικές που έχουν σκοπό τον αθέμιτο ανταγωνισμό, πολιτικές που παραβιάζουν κατάφωρα την προστασία προσωπικών δεδομένων, τις ελευθερίες και την ιδιωτικότητα των χρηστών?
    Να σε ρωτήσω κι εγώ κατι...ΜΟΝΟ τα windows είναι? Το android τι νομίζεις ότι κάνει? Ή ο chrome-και το κάθε τι της google-και τα NSAmsung? (για ψάξτε λίγο να δείτε τι έχει κανει η εταιρία και τι παραδέχτηκε).
    Γενικά για τη microsoft βλέπω πολλά..αλλα για τη google σχεδόν τίποτα. Και δεν αντιδράει κανένας επίσης.
    Δεν αντιλέγω σε όσα λες αλλά μάλλον η κατάσταση είναι μονόπλευρη μου φαίνεται.... Αλλά το γεγονός ότι η ιδιωτικότητα των χρηστών έχει αρχίσει να εξαφανίζεται ισχύει....ποιός ξέρει τι θα δούμε ακόμα....
    Όσο για την apple το μόνο που ξέρω είναι η κοροϊδία με τα ipod πριν απο κατι χρόνια,δεν έχω ακούσει κατι αλλο.(Mac...το pc του χιπστερά....πλέον τουλάχιστον...οκ εργαλεία μεν αλλα για 1-2 σκοπούς το πολύ δε. Βέβαια δεν έχω δουλέψει πολύ αλλα δεν ενθουσιάστηκα) Ούτε για το facebook κάτι τώρα πρόσφατα(όχι ότι δεν έχει παρόμοιες τακτικές ή κάτι παρόμοιο).

    Στην ερώτηση των υπολοίπων απανταω. Ε, βάλτε το κόλπο του κοκαρ με τα xp όσοι εχετε ακόμη και άντε γεια. Οι Κινέζοι δεν είναι χαζοί, έχουν καταλάβει τι γίνεται και απλά θέλουν να πάρουν αυτοί την παγκόσμια αγορά

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Papas00zas : 28-03-17 στις 21:51 Αιτία: Ορθογραφικά
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  5. #25
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη HliasX
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Κάτι άκυρο με το θέμα αλλά με αφορμή την απορία του Δημήτρη περι ιδιωτικότητας, μου ήρθε στο μυαλό ένα άρθρο που είχα διαβάσει και έλεγε πως στο Λονδίνο είχαν τοποτεθήσει κάτι "κάδους σκουπιδιών" οι οποιοι κατασκόπευαν τους περαστικούς με κάμερες και κατέγραφαν τα νούμερα τους για να τους βομβαρδίζουν ύστερα με διαφημιστικά μηνύματα. Οπότε Δημήτρη θα συμφωνήσω η ιδιωτικότητα μας έχει αρχίσει να παίρνει την κατήφορο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ρωτήσω κι εγώ κατι...ΜΟΝΟ τα windows είναι? Το android τι νομίζεις ότι κάνει? Ή ο chrome-και το κάθε τι της google-και τα NSAmsung? (για ψάξτε λίγο να δείτε τι έχει κανει η εταιρία και τι παραδέχτηκε).
    Γενικά για τη microsoft βλέπω πολλά..αλλα για τη google σχεδόν τίποτα. Και δεν αντιδράει κανένας επίσης.
    Δεν αντιλέγω σε όσα λες αλλά μάλλον η κατάσταση είναι μονόπλευρη μου φαίνεται.... Αλλά το γεγονός ότι η ιδιωτικότητα των χρηστών έχει αρχίσει να εξαφανίζεται ισχύει....ποιός ξέρει τι θα δούμε ακόμα....
    Μην τα λες σε μένα αυτά, να τα πεις στους: "και τι έγινε που με παρακολουθούν, δεν έχω να κρύψω τίποτα"!
    Αλλά δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει και πολύ παρ' όλες τις αποκαλύψεις που έχουν γίνει και θα γίνονται. Και κάτι ακόμη για να το ξέρεις. Η ιδιωτικότητα δεν εξαφανίζεται από μόνη της, εμείς την παραδίδουμε με το να μην αντιδρούμε σε όλα αυτά που συμβαίνουν και να ενδίδουμε σε αυτά που μας πλασάρουν.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον matthew για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (29-03-17)

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τα λες σε μένα αυτά, να τα πεις στους: "και τι έγινε που με παρακολουθούν, δεν έχω να κρύψω τίποτα"!
    Αλλά δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει και πολύ παρ' όλες τις αποκαλύψεις που έχουν γίνει και θα γίνονται. Και κάτι ακόμη για να το ξέρεις. Η ιδιωτικότητα δεν εξαφανίζεται από μόνη της, εμείς την παραδίδουμε με το να μην αντιδρούμε σε όλα αυτά που συμβαίνουν και να ενδίδουμε σε αυτά που μας πλασάρουν.
    Γενικά μιλάω, απλά πήρα εσένα ως παράδειγμα. Και πριν από 13 χρόνια είχα διαβάσει τι είχε γράψει ένας πρώην χακεράς ή κατι σχετικο,δεν θυμάμαι τι ακριβώς,στο RAM πάνω σε αυτό το θέμα. Αν βρω το περιοδικο θα την αναρτήσω. Ότι ενδίδουμε,ισχύει....εδώ πλέον ως πρωτοετής όταν μου ζητησαν ηλεκτρονικα τα στοιχεία ζήτησα να μαθω που πανε και ποιος τα κραταει.
    Βέβαια είπα τι με ενοχλει....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ η micorsoft σε αυτό το θέμα αλλα ΜΟΝΟ αυτήν κοιτάνε.
    Βέβαια ειναι ποιος το κάνει...απλά γίνεται κατω απο τη μύτη μας.
    Θα τους πειράξει μόνο σε μία περίπτωση...αν ενας χακερ μπει στο κινητο τους πχ και παρει τα στοιχεία θα ενοχληθουν. Εδώ που είναι μαζεμένες 3-4 υπηρεσίες δεν πειραζει. Ωραία λογική....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ενας χακερ μπει στο κινητο τους πχ και παρει τα στοιχεία θα ενοχληθουν.
    Γιατί ποιος σου είπε ότι θα το καταλάβουν?
    Στα κινητά οι Κινέζοι (Xiaomi) έχουν ενσωματωμένο permission manager, χαζοί είναι?
    Το ίδιο είχα δει και αρκετά παλαιότερα από τους XDA για rooted, δεν ξέρουν?
    Το stock android δεν ξέρω αν έχει, στην 4.4 δεν είχε. Google play ασφάλεια, μέχρι και το freedom είχε ένα διάστημα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Αφού έχουν βγει αποδεδειγμένα ότι η NSA παρακολουθεί τα πάντα , μέχρι είναι μέτοχος σε εταιρείες υποβρυχίων οπτικών ινών και το Google ξέρει τα πάντα , αν δείτε τα δικαιώματα που είναι κρυμμένα μέσα στις ρυθμίσεις του λογαριασμού θα καταλάβετε

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα κινητά οι Κινέζοι (Xiaomi) έχουν ενσωματωμένο permission manager, χαζοί είναι?
    Το ίδιο είχα δει και αρκετά παλαιότερα από τους XDA για rooted, δεν ξέρουν?
    Το stock android δεν ξέρω αν έχει, στην 4.4 δεν είχε. Google play ασφάλεια, μέχρι και το freedom είχε ένα διάστημα!
    Αυτό είναι το SE Linux (Security Enhanced Linux) και υπάρχει στο android εδω και κανα δυο εκδόσεις. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχουν root δικαιώματα σε άλλες "υπηρεσίες"/εφαρμογές χωρίς να σε ρωτά.

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κεραία Yagi 4 στοιχείων
    By anepanaliptos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-19, 10:51
  2. ενφανηση στοιχειων
    By kleima in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-16, 01:56
  3. O.T.E Και διαβιβαση προσωπικων στοιχειων.
    By The Professor in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-10, 16:50
  4. ΣΥΜΒΟΛΑ ΟΠΤΟΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ?
    By dj_mike in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-09, 10:06
  5. Διπολο, με διαφορετικο μηκος στοιχειων
    By Γιώργος 231 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-08, 13:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας