Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Προβλημα με dremel

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή Προβλημα με dremel

    Καλημερα σε ολους. Εχω ενα dremel 300i το οποιο το χω 3-4 χρονια πριν κανα μηνα πηγα να το βαλω σε λειτουργεια αλλα δεν γυρναγε σαν να σκαλωνε καπου το μοτερ. Τελικως το δινα μια στροφη με το χερι το τσοκ και επερνε μπρος κανονικα. Εχτες ενω το δουλευα εβγαλε μια μυρωδια ετσι σαν πλαστικο αλλα οχι εντονη και το κλεισα. Μετα δεν ξαναλειτουργησε ποτε... Το ανοιξα ολο εβγαλα τα καρβουνακια και τα ελατηρια αλλα βλεπω δεν ειναι φαγωμενα αρκετα. Υπαρχει περιπτωση να ναι απο εκει η παει καηκε? Δεν το ζοριζα γενικα... Σας ευχαριστω προκαταβολικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    κάπως ετσι ξεκίνησε και ο αργός θάνατος του δικου μου. παρόλο που άλλαξα καρβουνάκια για κάποιο λόγο οι φωλιες τους παραμορφοθήκαν και καπουτ. εγω τα ειχα με τους γερμανους και τα bosch μετα απο την κοροιδια που συναντησα και στην αντιπροσωπεια για το ντρεμελ τελειωσαν αυτοι απο μένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Το ότι έπρεπε να του δώσεις ένα σπρώξιμο, πιθανά να υπάρχει θέμα, είτε με τα τυλίγματα είτε με τα καρβουνάκια. Ελεγξε τα τυλίγματα με ένα πολύμετρο να δεις...
    Πάντως άκρη θα βγάλεις, αλλά θα πληρώσεις το σέρβις.

    Η ποιότητα τους έχει πέσει πολύ. Εχω ένα ίδιο και το έχω στείλει 2 φορές για επισκευή, την μία είχε σπάσει το pin που λοκάρει τον άξονα (αντικαταστάθηκε ολος ο άξονας) και την άλλη απλα εκεί που δούλευε, σταμάτησε, χωρίς καμμία ένδειξη (αφου νόμιζα προς στιγμή ότι είχε γίνει διακοπή ρεύματος). Στην δεύτερη περίπτωση αντικαταστάθηκαν τα τυλίγματα.
    Πήραμε dremel για την ποιότητα και την αξιοπιστία υποτίθετε και τα έχουμε πληρώσει 3πλά....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    εχω ενα dremel (δεν θυμάμαι μοντέλο) αλλά αγοράστηκε το 1988 αθάνατο δουλεύει ακόμη χωρίς ρυθμιστή στροφών και αν έχει σκαλίσει, τροχίσει, τρίψει κλπ....Κάπου το 1997 έκανα δώρο στον εαυτό μου εκανα το νεωτατο μοντέλο που βγήκε τότε με ρυθμιση στροφών και ψηφιακή ένδειξη (το πρώτο που βγήκε με οθόνη και ρύθμιση) Δούλεψε ασταμάτητα μέχρι το 2015. Μέχρι και βάρκα εφτιαξα με αυτό (και μιλάμε για μεγάλη βάρκα όλη από πέυκο). Κάποια στιγμή άρχισε να χανει την ψηφιακή ενδειξη αλλά δούλευε και μια μέρα σταμάτησε χωρίς άλλη προειδοποιηση. Οτσν το α΄νοιξα όλα ήταν σε εξαιρετική κατάσταση απλά ένα πυκνωτής και μια διοδος την είχαν ακούσει. Αλλάχτηκαν και απο τότε δουλεύει και πάλι όπως παλιά. Το μόνο που άλλαξα ήταν μια αντικατασταση του ρουλεμαν. Κάπου το 2014 ο πατέρας μου πήρε το dremel εκέινης της χρονιάς. δούλεψε για τρία χρόνια και όχι πολύ θα έλεγα ελάχιστα και όχι βαριές δουλειές και έβγαλε ξφνικά καπνό και άρπαξε φωτιά....το άνοιξα και τα τυλίγματα είχαν διαλυθει!!!! πράγμα που επιβεβαιώνει την πτώση ποιότητας.

    Για τις πρόχειρες καθημερινές δουλιές έχω ένα κλώνο του lidl και με κύκλωμα που ενισχύει τις στροφές δεν σταματάει με τίποτα και βγάζει δουλειά του dremel . προχθές έκοψα μαντεμένια σωλήνα 3mm πάχος με αυτό και την έκοψε σαν βούτυρο. οπότε είμαι καλυμένος

    1 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Αρα δηλαδη πρεπει να το παω σε ηλεκτρονικο να μετρησει? Αν αξιζει αλλιως παιρνω ενα αλλο. Απλα λεω μηπως ηταν κανα καρβουνακι μην το πεταξω τσαμπα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PIPERIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα δηλαδη πρεπει να το παω σε ηλεκτρονικο να μετρησει? Αν αξιζει αλλιως παιρνω ενα αλλο. Απλα λεω μηπως ηταν κανα καρβουνακι μην το πεταξω τσαμπα

    το κύκλωμα στο δικό μου ήταν σχετικά απλό και η διάγνωση εύκολη οποτε ακόμα και ένας χομπίστας με τα ηλεκτρονικά μπορεί να το φτιάξει

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Οι μπομπίνες είναι ευπαθείς αν τα ζορίζεις εξωφρενικά μόνο.
    Σε μια περίπτωση με ένα πολύ ακριβό της σειράς τους που είχε πρόβλημα η σειρά έγινε αλλαγή στην μπομπίνα δίς, την πρώτη φορά το κάλυψαν στην εγγύηση την δεύτερη έγινε ολόκληρο θέμα.
    Επειδή θεωρώ πως είναι τα καλύτερα στο είδος τους δεν θα τα άλλαζα.
    Οποιος έχει πρόβλημα με το εδώ service και όχι αδίκως αλλά προσοχή...είναι σίγουρος ότι δεν του αλλάζει τα φώτα στο ζόρι μπορεί να απευθύνετε απ' ευθείας στον εδώ Product Manager ή στην μαμά εταιρεία στην Γερμανία.
    Οι άνθρωποι και ακούνε και καταλαβαίνουν...

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μπομπίνες είναι ευπαθείς αν τα ζορίζεις εξωφρενικά μόνο.
    Δεν νομίζω... εμένα σταμάτησε να δουλεύει ξαφνικά την ώρα που δεν έκανα τίποτε απολύτως. Το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για κόψιμο κια τρύπημα PCB πλακετών. Ε, Δεν είναι δύσκολη δουλειά για dremel. Ουτε κάν στις φουλ στροφές δεν το είχα.... Εκει που είχα τελειώσει την μια πλακέτα και ήταν στον αέρα το dremel μέχρι να βάλω την άλλη στο τραπέζι, σταμάτησε...
    Οσο για το pin που κλειδώνει τον άξονα, τι να πω..... για παιδιά τα φτιάχνουν, ή για να κάνουμε την δουλειά μας???? Ουτε ζορίστηκε ποτέ ούτε τίποτα... Το γνήσιο τσοκ έχει και γνήσια τρυπάνια και γνήσια δισκάκια... καμμία δικαιολογία... Κινεζιές και πάλι κινεζίες... τουλάχιστον δεν αισθάνεσε μαλάκας που πήγες και πλήρωσες τόσα λεφτά...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Βασίλη βγάλε καμιά φωτό από την πλακέτα του να δούμε, μπορεί απλά να έχει κάψει καμιά δίοδο π.χ ή κανένα triac.

    Και καμιά από το ρότορα (και συγκεκριμένα στο σημείο που εφάπτονται τα καρβουνάκια).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω... εμένα σταμάτησε να δουλεύει ξαφνικά την ώρα που δεν έκανα τίποτε απολύτως. Το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για κόψιμο κια τρύπημα PCB πλακετών. Ε, Δεν είναι δύσκολη δουλειά για dremel. Ουτε κάν στις φουλ στροφές δεν το είχα.... Εκει που είχα τελειώσει την μια πλακέτα και ήταν στον αέρα το dremel μέχρι να βάλω την άλλη στο τραπέζι, σταμάτησε...
    Οσο για το pin που κλειδώνει τον άξονα, τι να πω..... για παιδιά τα φτιάχνουν, ή για να κάνουμε την δουλειά μας???? Ουτε ζορίστηκε ποτέ ούτε τίποτα... Το γνήσιο τσοκ έχει και γνήσια τρυπάνια και γνήσια δισκάκια... καμμία δικαιολογία... Κινεζιές και πάλι κινεζίες... τουλάχιστον δεν αισθάνεσε μαλάκας που πήγες και πλήρωσες τόσα λεφτά...
    μα ποιος είπε ότι τότε ΔΕΝ ζορίζεται. το αντίθετο συμβαίνει. όσο μειώνεις τις στροφές τόσο ποιο εύκολα μπορεί να σου πάθει κάτι σε ένα ζόρισμα (πλακέτα ή μοτέρ ή και τα δύο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή Dremel
    By Googlis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 19:09
  2. Τι dremel.
    By michaelcom in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-14, 21:21
  3. αγορα dremel
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 23:01
  4. εργαλειο dremel
    By monk13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-13, 17:20
  5. dremel
    By grg_e46 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-10, 21:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας