Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 56

Θέμα: Καθαρισμός επαφών ρελέ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή Καθαρισμός επαφών ρελέ

    Παίρνω μια επίπεδη πλάκα μετάλλου στερεώνω ένα ντουκόχαρτο 500άρι παίρνω την επαφή από 110 KW ρελέ ισχύος και την τρίβω επάνω δύο περασιές πάνω και κάτω.

    Βάζω λίγη γλυκερίνη επάνω στο δουλεμένο χαρτί και περνάω άλλη μια φορά πάνω και κάτω.

    Τελειώνοντας, καθαρίζω τα ρέστα από κάπνες μαυρίλες σε ότι απέμεινε στις επαφές και στους φλογοκρύπτες με ψιλό συρματοβουρτσάκι.

    Θα ήθελα την εμπειρία των συναδέλφων σε αυτό το ζήτημα γιατί ένα σετ από ανταλλακτικές επαφές για το συγκεκριμένο ρελέ το βρίσκω στα 180€ + για καινούργιο δεν το συζητώ φτάνει τα 600€+

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 29-03-17 στις 15:41
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Θα πρότεινα όταν τελειώσεις να προσθέσεις γραφίτη στις επαφές περνώντας το με μπατονέτες ωστε να ανανεωθεί ο γραφίτης στις επαφές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρότεινα όταν τελειώσεις να προσθέσεις γραφίτη στις επαφές περνώντας το με μπατονέτες ωστε να ανανεωθεί ο γραφίτης στις επαφές.
    είσαι σίγουρος ότι έχουν γραφίτη οι επαφές τον ρελε και μάλιστα τα ισχύος? όσα έχω ανοίξει δεν θυμάμαι να είχαν ποτέ κάτι τέτοιο για επίστρωση.

    Αντώνη καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά από την στιγμή που μιλάμε για τέτοιου μεγέθους ρελε άρα μιλάμε για εγκατάσταση που απαιτεί τεράστια ισχύ μήπως τελικά τα 180 ευρώ δεν είναι πολλά και να είσαι με το προβλεπόμενο σωστό ανταλλακτικό?
    το ρελε από τη είναι από τροφοδοσία κάποιου μοτερ - μηχανήματος ή σε αυτοματισμό εναλλαγής ΔΕΗ <> ΗΖ ?

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Εχεις δίκιο Γιάννη μου ξέφυγε οτι ήτσν ισχύος σορρυ

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντώνη καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά από την στιγμή που μιλάμε για τέτοιου μεγέθους ρελε άρα μιλάμε για εγκατάσταση που απαιτεί τεράστια ισχύ μήπως τελικά τα 180 ευρώ δεν είναι πολλά και να είσαι με το προβλεπόμενο σωστό ανταλλακτικό?
    το ρελε από τη είναι από τροφοδοσία κάποιου μοτερ - μηχανήματος ή σε αυτοματισμό εναλλαγής ΔΕΗ <> ΗΖ ?
    Τα ρελέ εξυπηρετούν εκκινητή αστέρα τριγώνου κινητήρων παραγωγής και θα πάρουν αρκετά σειρά σε συντήρηση, αφορούν στο τρίγωνο και στο γενικό ρελέ και δε βγαίνει πια η παλιά σειρά (Α185-30 της ΑΒΒ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Και 180 και 600 και 1200 να κάνει, το καλύτερο είναι να γίνει αντικατάσταση. Τα ρεύματα είναι μεγάλα και ο κίνδυνος υπερθέρμανσης (άρα και φωτιάς) μεγάλος. Και μετά θα αλλάξεις και ρελέ και καλώδια ή μπάρες και ότι αρπάξει γύρω γύρω... να παρακαλάς να μην είναι τίποτα ψιλοκαλώδια απο βοηθητικά... Ειδικά αν δεν έχεις σχέδιο του πίνακα.
    Η συντήρηση που περιγράφεις είναι μια λύση ανάγκης που θα βάλει μπροστά την παραγωγή, αλλά εγώ μακροπρόθεσμα δεν θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και 180 και 600 και 1200 να κάνει, το καλύτερο είναι να γίνει αντικατάσταση. Τα ρεύματα είναι μεγάλα και ο κίνδυνος υπερθέρμανσης (άρα και φωτιάς) μεγάλος. Και μετά θα αλλάξεις και ρελέ και καλώδια ή μπάρες και ότι αρπάξει γύρω γύρω... να παρακαλάς να μην είναι τίποτα ψιλοκαλώδια απο βοηθητικά... Ειδικά αν δεν έχεις σχέδιο του πίνακα.
    Η συντήρηση που περιγράφεις είναι μια λύση ανάγκης που θα βάλει μπροστά την παραγωγή, αλλά εγώ μακροπρόθεσμα δεν θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο.
    Το σωστό είναι η αντικατάσταση αλλά αυτή τη δουλειά καθαρισμού την έκανα όπως πολλοί άλλοι συνάδελφοι και στο καράβι και μια και δυο φορές έως ότου μειωθεί το πάχος των επαφών αρκετά ή τουλάχιστον σε ασφαλή επίπεδα....(ποτέ δεν ξέρουμε ποια είναι αυτά) και μετά αντικ/ση.

    Αρχικά ρώτησα εάν υπάρχει κάποιος πιο ακριβής τρόπος καθαρισμού που έχει εφαρμόσει κάποιος έτσι ώστε να μη χαθεί μεγάλο μέρος της παραγωγής έως ότου έρθουν τα δύο πρώτα σετ επαφών που μόλις παράγγειλα και έμαθα πως έχουν 2 τελευταία κομμάτια.
    Μετά θα χώσουν το χέρι βαθιά στην τσέπη για τα νέα μοντέλα.
    Θα κοιτάξω βέβαια εάν βγαίνουν τπτ σε πιο φθηνά.....κινέζο δεν ξέρω.. θα δούμε

    Υ.Γ. Εχω στο παρελθόν ενεργήσει μ αυτόν τον τρόπο χωρίς να έχω παρατράγουδα. Θέλει συνεχή έλεγχο όμως δε το αρνούμαι!
    Δεν υπάρχουν και συνεχείς εκκινήσεις , μπορεούν τα μοτέρ να δουλεύουν και 1 και 2 μήνες ασταμάτητα. Αν γίνει μονάχα καμιά διακοπή από ΔΕΗ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    κακως τα ακουμπατε αυτα.αυτη η επιστρωση που λες στην ακρη είναι ασημι .τρίβοντας την το αφαιρείται.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    κακως τα ακουμπατε αυτα.αυτη η επιστρωση που λες στην ακρη είναι ασημι .τρίβοντας την το αφαιρείται.
    το ασήμι μου φαίνεται ποιο λογικό. και μάλιστα σε μεγάλες ασφάλειες μαχαιροτές (τουλάχιστον σε παλιότερες παρτίδες) η ΑΒΒ το λαμάκι που είχε μέσα ήταν καθαρό ασήμι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    κακως τα ακουμπατε αυτα.αυτη η επιστρωση που λες στην ακρη είναι ασημι .τρίβοντας την το αφαιρείται.
    Η γνώμη σου είναι σεβαστή.
    Οταν εχεις πρόβλημα σε 3 ή και 4 ρελέ και δε μπορείς να αφήσεις κάτω την παραγωγή, κάνεις τα αδύνατα δυνατά να βάλεις μπροστά με το λιγότερο κόστος....
    Το θέμα μου είναι πως θα πετύχω να εφάπτονται καλύτερα οι επαφές η μια με την άλλη ΄΄ετσι με τους "κρατήρες" που έχουν δημιουργηοεί από τα απανωτά άρκ των προηγούμενων εκκινήσεων.
    Θα ανεβάσω αύριο φωτο με τις επαφές

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μέγιστη Τάση Επαφών Ρελέ
    By diamadiss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-17, 17:42
  2. Προστασία επαφών ρελέ
    By ΠΕΤΡΟΣ Κ. in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-11, 11:23
  3. Προστασία επαφών ρελέ
    By Mihos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-10, 17:14
  4. Καθαρισμός επαφών μπαταριοθήκης
    By Γαληνίτης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 22:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας