Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 56

Θέμα: Καθαρισμός επαφών ρελέ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Aντωνη τι προβλημα ακριβως εχουν τα ρελε?
    εννοειται στην εσχατη λυση κανεις οτι περναει απο το χερι σου και εννοειται βεβαια οτι μια πατεντα που δουλευει ειναι πετυχημενη.
    Η λυση ομως ειναι δυστηχως ειναι μια.Αντικατασταση των κυριων επαφων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Αυτές είναι οι επαφές .
    Φαίνονται οι ακάθαρτες με αρχικό καθαρισμό και οι πιο καθαρές.
    Το θέμα μου Βασίλη είναι ότι δεν έχω σπεαρ και αναγκάζομαι να καθαρίζω για να βάλω μπροστά τις μονάδες που κάθονται.Δεν πατάνε καλά οι επαφές από ορισμένα ρελέ και μου ρίχνουν θερμικό στοιχείο.
    Με την πρώτη αμπερομέτρηση κατα την εκκινηση ενος απ αυτα φάνηκε το προβλημα.
    17623116_665766803610411_902760544_o.jpg17623017_665766736943751_1968290032_o.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    ε αφου το κάνεις και δουλευει δεν το συζηταμε.ισως βοηθαει το γεγονος οτι δεν εχεις πολλα on-off. πλεον και εγω σκεφτομαι πολυ την επισκευη ενος ρελε.εμενα ειναι γενικων φορτιων τα περισσοτερα με χιλιαδες ωρες ζωης στην πλατη και το ενοχλητικο βουισμα.Καποια στρωνουν,αλλα παλι μετα απο 5-6 μηνες ξαναρχιζουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι μιλάς για contactor, αλλά το 500 μου φαίνεται μεγάλο.
    Εγώ σε όλα, ακόμα και μικροτερα ιδιομορφα που δεν μπορώ να βρω η ακόμα όταν η κατάσταση με πιέζει, προτιμώ το 1000 η 1200 αλλά αν μπορώ περνάω ένα δύο χημικά με βατονετα, πχ το πορτοκαλί καθαριστικό του λιντλ η ακόμα και οξύ για άλατα . Έτσι έχω εικόνα του τι ζημιά έχει.
    Μεγάλα νούμερα δεν κάνουν καλό αφού αφαιρουν το αργυρουχο μείγμα που έχει η επαφή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (31-03-17)

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Υπάρχει και η λύση του soft starter βέβαια ,αλλά κοστίζει

    Παλιά είχα βάλει από ένα σε κινητήρες 55KW και 110KW όμως ο λόγος που τα έβαλα ήταν πως υπήρχαν πολύ τακτικές εκκινήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε αφου το κάνεις και δουλευει δεν το συζηταμε.ισως βοηθαει το γεγονος οτι δεν εχεις πολλα on-off. πλεον και εγω σκεφτομαι πολυ την επισκευη ενος ρελε.εμενα ειναι γενικων φορτιων τα περισσοτερα με χιλιαδες ωρες ζωης στην πλατη και το ενοχλητικο βουισμα.Καποια στρωνουν,αλλα παλι μετα απο 5-6 μηνες ξαναρχιζουν.
    Εντάξει αν πρόκειται για μικρά ρελέ δεν το συζητώ τα αλλάζω με το 1ο βούισμα (αν κ με τον θόρυβο που υπάρχει δεν ακούω τπτ ούτε τα ρουλμάν των μοτέρ)

    Το πιο σημαντικό είναι η δοκιμή των επαφών τους ωμομετρικά ( με προσωρινή διακοπή δλδ) και αν δεν παίρνω σημαντικές τιμές αντίστασης (ας πούμε πάνω από 2 ή 3 Ωμ) τότε τα αφήνω λίγο ακόμη σε λειτουργία.

    Για τα μεγάλα δεν το συζητώ καθαρίζονται συχνά έως ότου να φθαρεί το πάχος της επαφής τους. Πα0ράλληλα παίρνω και αμπερομετρήσεις αλλά και αντίσταση τυλιγμάτων.
    Καμιά φορά αρπάνε και τα καλώδιά τους στις κλεμμες τα 35άρια που κακώς έβαλε ο εργολάβος εξαρχής. Έπρεπε να είναι τουλάχιστον 50άρια ή και 70άρια και σε απόσταση στη σχάρα μεταξύ τους γιατί ζεσταίνονται...
    Έχουμε και αυτό το θέμα, κάποια στιγμή πρέπει να τα αντικ/στήσω (πιάνουν ακόμα και 55 βαθ. Κελσίου τους καλοκαιρινούς μήνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι μιλάς για contactor, αλλά το 500 μου φαίνεται μεγάλο.
    Εγώ σε όλα, ακόμα και μικροτερα ιδιομορφα που δεν μπορώ να βρω η ακόμα όταν η κατάσταση με πιέζει, προτιμώ το 1000 η 1200 αλλά αν μπορώ περνάω ένα δύο χημικά με βατονετα, πχ το πορτοκαλί καθαριστικό του λιντλ η ακόμα και οξύ για άλατα . Έτσι έχω εικόνα του τι ζημιά έχει.
    Μεγάλα νούμερα δεν κάνουν καλό αφού αφαιρουν το αργυρουχο μείγμα που έχει η επαφή.
    Ναι για contactor μιλώ της τάξης (το ανέφερα πριν) 110kw
    Ναι χρησιμοποιώ και 1000άρια και 1300άρια ακόμα. Επειδή στο χώρο υπάρχει και θειικό οξύ σε υγρή μορφή έχω χρησιμοποιήσει και αυτό για να καθαρίσω τις καπνίλες για να βλέπω καθαρά πόση ζημιά προκάλεσαν τα αρκ στην επιφάνειά τους.
    Καθαρίζει και μαυτό ακόμη και με σπρευ αφαιρετικό των γράσσων και άλλα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η λύση του soft starter βέβαια ,αλλά κοστίζει

    Παλιά είχα βάλει από ένα σε κινητήρες 55KW και 110KW όμως ο λόγος που τα έβαλα ήταν πως υπήρχαν πολύ τακτικές εκκινήσεις

    Είναι σε μας αρκετό κόστος να μπούν softstarters σε όλες τις μονάδες υπάρχει μια που φοράει σε μοτέρ αντλίας υψηλής πίεσης στα 130 kw και πάει μια χαρά.
    Τελευταία τεχνολογική βελτίωση των αντλιών/μοτέρ Grundfos τοποθέτησαν μονάδα με κινητήρα 160kw 5000rpm με iverter ντουλάπα ολόκληρη.

    Το ζήτημά μου παραμένει και είναι στο πως μπορώ να βελτιώσω την επιφάνεια των επαφών κάνοντάς τες όσο πιο δυνατόν πιο λείες (γυαλί ας πούμε)..ίσως να ρωτήσω και σε κανα μηχανουργείο, γιατι με το ντουκόχαρτο και στο χέρι δεν πετυχαίνω το βέλτιστο αποτέλεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Υπόψιν, υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν και ανταλλακτικά (contact kit);
    Αν είσαι σε σταθερό εργασιακό περιβάλλον και συνεπής - μερακλής, τότε μπορείς να κάνεις και προληπτική συντήρηση για να προλάβεις τις μεγαλύτερες φθορές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013


    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alpha uk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (31-03-17)

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μέγιστη Τάση Επαφών Ρελέ
    By diamadiss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-17, 18:42
  2. Προστασία επαφών ρελέ
    By ΠΕΤΡΟΣ Κ. in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-11, 12:23
  3. Προστασία επαφών ρελέ
    By Mihos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-10, 18:14
  4. Καθαρισμός επαφών μπαταριοθήκης
    By Γαληνίτης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 23:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας