Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: 25η ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΟ ΗΠΕΙΡΟΣ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή 25η ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΟ ΗΠΕΙΡΟΣ

    Θέλεις επειδή η καταγωγή μου είναι από τα Ιωάννινα, θέλεις επειδή ο συγχωρεμένος ο παππούς μου πολέμησε το 40 στην Αλβανία, μπήκε ελευθερωτής στην Β.Ήπειρο και έφερε τραύμα από Ιταλικό βλήμα στον αυχένα, θέλεις για να προβληματίσω τους Νεότερους Έλληνες που δεν γνωρίζουν καλά την Ιστορία, αλλά και το σήμερα στην Βόρειο Ηπειρό μας, επιτρέψτε μου να ανεβάσω αυτό το βίντεο από τον πρόσφατο εορτασμό της 25ης Μαρτίου σε αυτή. https://www.youtube.com/watch?v=M3pmNlDQNq0
    Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το "πρωτόκολλο της Κέρκυρας'' του 1914, το βορειοηπειρωτικό ζήτημα παραμένει "ΑΝΟΙΧΤΟ" και οποτεδήποτε θελήσει η Ελληνική Κυβέρνηση το επαναφέρει στα Διεθνή Φόρα.

    3 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ΑΘΑΝΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (29-03-17), picdev (29-03-17)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Δύσκολα.Και να το επαναφέρουμε δεν θέλουν άλλοι....και δεν είναι άλλοι από τους ΔΗΘΕΝ φίλους μας....Εδώ για το Κυπριακό βάζουν πλάτες,εδώ να δουμε. Σε καταλαβαίνω πάντως γιατί κι εγώ έχω μια ιδέα απο Βόρειο Ηπειρο στην οικογένεια....
    Μάκάρι πάντως να λυθεί το θέμα κάποια στιγμή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    το θεμα της βορειας ηπειρου εχει σταματησει να αναφερεται στα σχολικα βιβλια υστερα απο συμφωνια με την Αλβανια η οποια δεν εχει τηρηθει εκ μερους της.
    θελω να θυμισω οτι ο καθε λαος ειναι ο αποκλειστικος υπεθυνος για οσους ψηφιζει και για την πολιτικη που ασκουν. ο ελληνικος λαος εχει αποδειξει πολλες φορες οτι δεν εχει τις απαιτησεις που εχουν αλλοι ευρωπαιοι απο αυτους που τους κυβερνουν.
    νομιζω οτι απο γεωστρατηγικης αποψης δεν εχει σημασια η βορεια ηπειρος για τον ελληνισμο παρα μονο ιστορικη
    εχω την εντυπωση οτι οταν διαλυθει η ΠΓΔΜ η Ελλαδα
    θα ειναι ο μονος χαμενος αναμεσα στην Αλβανια και Βουλγαρια αλλα και σε αυτη την περιπτωση θα φταιει αποκλειστικα ο λαος και η ανοχη που δειχνει και κανεις αλλος. η δημιουργια μιας Μ. Αλβανιας με προσαρτηση κοσσοβου και πγδμ ειναι ενας υπαρκτος κινδυνος. οι αλβανοι εχουν καποιο δικιο σε αυτο, ειναι ο μονος λαος που μετα την διαλυση της οθωμανκης αυτοκρατοριας δεν μπορεσαν να μαζεψουν σε ενα ενιαιο κρατος τους απανταχου αλβανους των βαλκανιων

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xristos2 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (29-03-17)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Δημήτρη, όσο υπάρχουν βορειοηπειρωτόπουλα σαν αυτά στο βίντεο που μας δίνουν μαθήματαΙστορίας Παράδοσης και Λεβεντιάς είμαι βέβαιος ότι κάποια μέρα θα ξαναέχουμε Βορειοηπειρώτες Βουλευτές στο Ελληνικό Κοινοβούλιο όπως έγινε το 1916. Αλήθεια πόσοι από εμάς το γνωρίζουν αυτό; http://www.protothema.gr/stories/art...-koinovoulio-/

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα της βορειας ηπειρου εχει σταματησει να αναφερεται στα σχολικα βιβλια υστερα απο συμφωνια με την Αλβανια η οποια δεν εχει τηρηθει εκ μερους της.
    θελω να θυμισω οτι ο καθε λαος ειναι ο αποκλειστικος υπεθυνος για οσους ψηφιζει και για την πολιτικη που ασκουν. ο ελληνικος λαος εχει αποδειξει πολλες φορες οτι δεν εχει τις απαιτησεις που εχουν αλλοι ευρωπαιοι απο αυτους που τους κυβερνουν.
    νομιζω οτι απο γεωστρατηγικης αποψης δεν εχει σημασια η βορεια ηπειρος για τον ελληνισμο παρα μονο ιστορικη
    εχω την εντυπωση οτι οταν διαλυθει η ΠΓΔΜ η Ελλαδα
    θα ειναι ο μονος χαμενος αναμεσα στην Αλβανια και Βουλγαρια αλλα και σε αυτη την περιπτωση θα φταιει αποκλειστικα ο λαος και η ανοχη που δειχνει και κανεις αλλος. η δημιουργια μιας Μ. Αλβανιας με προσαρτηση κοσσοβου και πγδμ ειναι ενας υπαρκτος κινδυνος. οι αλβανοι εχουν καποιο δικιο σε αυτο, ειναι ο μονος λαος που μετα την διαλυση της οθωμανκης αυτοκρατοριας δεν μπορεσαν να μαζεψουν σε ενα ενιαιο κρατος τους απανταχου αλβανους των βαλκανιων
    Χρήστο, από γεωστρατηγική άποψη και αν έχει τεράστια σημασία. Μη ξεχνάμε την μέχρι πρότινος Ναυτική βάση των Ιταλών στο λιμάνι της Αυλώνας και την κατοχή της νήσου Σάσων δίπλα από αυτή. Για να μην αναφέρω για τα πετρέλαια που υπάρχουν βορείως της Κέρκυρας και στην ενδοχώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρόνια Πολλά - 25η Μαρτίου!!!
    By DGeorge in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-14, 20:16
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 11:36
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-11, 12:51
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 19:50
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-05, 18:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας