Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ρύθμιση φορητού VHF

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή Ρύθμιση φορητού VHF

    παιδία καλησπέρα έχω ένα φορητό alan ct-180 vhf και αντιμετωπίζω τo εξής (να σημειώσω ότι τον χρησιμοποιώ στην υπηρεσία) ενώ μπορώ να μιλάω με αλλά πληρώματά δεν με ακούει το κέντρο ενώ εγώ το ακούω έχω βάλει την σωστή συχνότητα και υπότονο αλλά δεν μπορώ να ανοίξω το κέντρο να διευκρινίσω ότι το manual λέει ότι οι διαθέσιμοι τόνοι είναι μόνο αν διαθέτω προαιρετική μονάδα squelch τι είναι αυτό.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    [QUOTE=GM1;804602]παιδία καλησπέρα έχω ένα φορητό alan ct-180 vhf και αντιμετωπίζω τo εξής (να σημειώσω ότι τον χρησιμοποιώ στην υπηρεσία) ενώ μπορώ να μιλάω με αλλά πληρώματά δεν με ακούει το κέντρο ενώ εγώ το ακούω έχω βάλει την σωστή συχνότητα και υπότονο αλλά δεν μπορώ να ανοίξω το κέντρο να διευκρινίσω ότι το manual λέει ότι οι διαθέσιμοι τόνοι είναι μόνο αν διαθέτω προαιρετική μονάδα squelch τι είναι αυτό.

    Γιώργο,γιατί δεν πας εκεί που το αγόρασες να σε βοηθήσουν ή γιατί δε συμβουλεύεσαι το manual μαζί τους να βρείτε λύση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Από ότι φαίνεται η μονάδα του υποτόνου δεν είναι ενσωματωμένη, και είναι extra, οπότε θα πρέπει να την αγοράσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GM1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδία καλησπέρα έχω ένα φορητό alan ct-180 vhf και αντιμετωπίζω τo εξής (να σημειώσω ότι τον χρησιμοποιώ στην υπηρεσία) ενώ μπορώ να μιλάω με αλλά πληρώματά δεν με ακούει το κέντρο ενώ εγώ το ακούω έχω βάλει την σωστή συχνότητα και υπότονο αλλά δεν μπορώ να ανοίξω το κέντρο να διευκρινίσω ότι το manual λέει ότι οι διαθέσιμοι τόνοι είναι μόνο αν διαθέτω προαιρετική μονάδα squelch τι είναι αυτό.

    Ευχαριστώ
    Έχω ένα ζευγάρι από αυτά και το σίγουρο είναι πως για να παίξεις με repeater (κοινώς αναμεταδότη), θα πρέπει οπωσδήποτε να του βάλεις το πλακετάκι των υποτόνων, γιατί από την μάνα του δεν είχε. Ούτε αυτό, ούτε το πλακετάκι για το DTMF. Επειδή όμως πρόκειται για μοντέλο της δεκαετίας του 90 (θυμάμαι ότι τα χρησιμοποιούσε η παρέα στο σεισμό του ’99), θα είναι λιγάκι δύσκολο να καταφέρεις να το βρεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Ρώτησε στην PDS Electronics, τηλέφωνο 210-9566401, μπορεί να έχουν αυτό που χρειάζεσαι. Αν και φοβάμαι ότι η πλάκέτα υποτόνων θα κοστίζει όσο ένα κινέζικο ραδιοτηλέφωνο TYT ή Baofeng.

    0 Not allowed! Not allowed!


  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ παιδία μάλον παίζει ότι δεν είναι ενσωματωμένη η μονάδα του υπότονου αν βρώ άκρη θα σας ενημερώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Αν θυμάμαι καλά μας είχαν κοστίσει τότε η κάθε πλακέτα (Subtone και DTMF), γύρω στα 20 με 21 χιλιάρικα, όταν το μηχανάκι το είχαμε πάρει στα 65 χιλιάρικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά φορητού δέκτη
    By PARKER in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-17, 11:19
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-16, 01:44
  3. -Περι φορητού
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-15, 01:52
  4. Τροφοδοτικό Φορητού Η/Υ
    By midakos in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-13, 16:33
  5. Οθόνη Φορητού Υπολογιστή
    By intellectual in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-09, 23:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας