Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πολλαπλά τρανζίστορ TO-3 παράλληλα. Αραιή ή πυκνή τοποθέτηση στην ψήκτρα ?.

Ψήφισαν
3. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Πιο αραιά μεταξύ τους

    3 100,00%
  • Πιο πυκνά μεταξύ τους

    0 0%
  • Δεν υπάρχει διαφορά

    0 0%
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Πολλαπλά τρανζίστορ TO-3 παράλληλα: αραιή ή πυκνή τοποθέτηση στην ψήκτρα ?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή Πολλαπλά τρανζίστορ TO-3 παράλληλα: αραιή ή πυκνή τοποθέτηση στην ψήκτρα ?

    Καλησπέρα σε όλους.

    Παρόλο που εγώ δεν βλέπω μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο εκδοχές που είναι στις φωτό παρακάτω, τι πιστεύετε εσείς είναι καλύτερο:
    Λίγο πιο αραιά τοποθετημένα στην ψήκτρα (για καλύτερη κατανομή της θερμότητας στην ψήκτρα?) ή όσο πιο πυκνά μεταξύ τους γίνεται (για μικρότερο μήκος των καλωδίων που τα συνδέουν μεταξύ τους).

    Αναφέρομαι στην περίπτωση που τα τρανζίστορ είναι συνδεδεμένα παράλληλα μεταξύ τους, πχ όλοι οι Συλλέκτες μεταξύ τους και οι Εκπομποί πάλι το ίδιο μέσω αντιστάσεων 0.xΩ (ή το ανάποδο για PNP).






    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 30-03-17 στις 00:11

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Απλά μία ομοιόμορφη κατανομή, τίποτα περισσότερο. Ένα - δύο εκατοστά παραπάνω σύρμα στο dc δεν σημαίνουν τίποτα.
    Δεν χρειάζονται και ψηφοφορία τα αυτονόητα. Αν επιμένεις, βάλε επιπλέον και το: Δεν ξέρω - δεν απαντώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Ο,τι βολευει θα προτεινα, κλάιν
    Τα επαγγελματικα συνηθιζουν να τα εχουν διπλα διπλα διαγωνια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά μία ομοιόμορφη κατανομή, τίποτα περισσότερο. Ένα - δύο εκατοστά παραπάνω σύρμα στο dc δεν σημαίνουν τίποτα.
    Δεν χρειάζονται και ψηφοφορία τα αυτονόητα. Αν επιμένεις, βάλε επιπλέον και το: Δεν ξέρω - δεν απαντώ!

    Σεβαστή η άποψή σου MacGyver, αλλά τουλάχιστον στο "Δεν Ξέρω - δεν απαντώ" διαφωνώ: όποιος δεν θέλει απλώς δεν απαντά.

    Εκτός του θέματος λίγο τώρα, αν υπήρχε και η επιλογή "όσο πιο διάσπαρτα γίνεται" όπως στην παρακάτω φωτό, τι θα απαντούσες? Είναι και αυτό κατά της γνώση σου στην κατηγορία "λίγα cm παραπάνω δεν έχουν διαφορά" ?

    Ευχαριστώ




    Edit:
    Αυτό που θα έπρεπε να είχα συμπεριλάβει απ' ότι βλέπω είναι το "Πρακτικά δεν υπάρχει διαφορά", αλλά δεν μπορώ να το αλλάξω τώρα :/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 30-03-17 στις 00:13

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Πρέπει να είναι σχετικά αραιά ώστε ο θερμοαπαγωγός να μην έχει ψυχρές περιοχές, οι οποίες δεν συνεισφέρουν αρκετά στην μετάδοση της θερμότητος προς το περιβάλλον και ταυτόχρονα πολύ θερμές περιοχές κοντά στα τρανζίστορ οι οποίες ανεβάζουν το Tj.

    Στην ανάγκη, αν πρόκειται για κάποιο ειδικό κύκλωμα (μάλλον ξεφεύγει από τα μεγέθη του TO-3) και αν φοβάσαι την πτώση τάσεως, οι συνδέσεις μπορούν να γίνουν με μπάρες.

    Γενικά το θερμικό πρόβλημα είναι δυσκολότερο από το ηλεκτρικό και καθορίζει την διαμόρφωση. Μπορείς να πάρεις μια πολύ κατατοπιστική εικόνα με θερμογραφική κάμερα στο πρωτότυπο.

    0 Not allowed! Not allowed!


  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.

    Καταρχήν έχει να κάνει με την απαγωγή θερμότητας του κάθε transistor πάνω στην ψήκτρα.
    Γιατί είναι άλλο να "φεύγουν" στην ψήκτρα 4x10W=40W (α), και άλλο 4x50W=200W (β). Έχει
    να κάνει και με την ποιότητα της ψήκτρας, αλλά Οκ ας μην το πάμε τόσο "πέρα" ...

    Στην πρώτη περίπτωση
    (α) αυτή η ψήκτρα (φωτό) με όλα αυτά τα ισχύος ... θα ήταν υπερβολή.
    Ενώ στην δεύτερη περίπτωση
    (β) αυτή η ψήκτρα με αυτά τα ισχύος όπως είναι και οι φέτες σε
    οριζόντια διάταξη, χωρίς χρήση FAN ... θα ήταν λίγη.

    Αν όμως (όπως βλέπω) θα χρησιμοποιηθεί για φορτίο, που μάλλον σημαίνει λίγος χρόνος check,
    τότε είναι Οκ. Αν όμως έχεις σκοπό να testάρεις στο συγκεκριμένο φορτίο για συνεχόμενες και
    πολλές ώρες χωρίς χρήση FAN ... μάλλον θα έχεις πρόβλημα. Εξαρτάται λοιπόν και απο τον χρόνο
    που θα κάνει "test".

    Όλο αυτό βέβαια είπαμε, έχει να κάνει με το ρεύμα που διαρρέει τα transistors που μετατρέπεται
    σε θερμότητα πάνω στην ψήκτρα. Αν πχ μιλάμε για 2Α σύνολο, δεν χρειάζεται να ανησυχείς ποτέ.

    Το αν λοιπόν είναι πυκνή ή αραιή η διάταξη των transistor, σαφώς και μετράει, αλλά δεν είναι
    ο μόνος καθοριστικός παράγοντας για την σωστή λειτουργία του Dummy (αν είναι φορτίο).

    2 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.

    Καταρχήν έχει να κάνει με την απαγωγή θερμότητας του κάθε transistor πάνω στην ψήκτρα.
    Γιατί είναι άλλο να "φεύγουν" στην ψήκτρα 4x10W=40W (α), και άλλο 4x50W=200W (β). Έχει
    να κάνει και με την ποιότητα της ψήκτρας, αλλά Οκ ας μην το πάμε τόσο "πέρα" ...

    Στην πρώτη περίπτωση
    (α) αυτή η ψήκτρα (φωτό) με όλα αυτά τα ισχύος ... θα ήταν υπερβολή.
    Ενώ στην δεύτερη περίπτωση
    (β) αυτή η ψήκτρα με αυτά τα ισχύος όπως είναι και οι φέτες σε
    οριζόντια διάταξη, χωρίς χρήση FAN ... θα ήταν λίγη.

    Αν όμως (όπως βλέπω) θα χρησιμοποιηθεί για φορτίο, που μάλλον σημαίνει λίγος χρόνος check,
    τότε είναι Οκ. Αν όμως έχεις σκοπό να testάρεις στο συγκεκριμένο φορτίο για συνεχόμενες και
    πολλές ώρες χωρίς χρήση FAN ... μάλλον θα έχεις πρόβλημα. Εξαρτάται λοιπόν και απο τον χρόνο
    που θα κάνει "test".

    Όλο αυτό βέβαια είπαμε, έχει να κάνει με το ρεύμα που διαρρέει τα transistors που μετατρέπεται
    σε θερμότητα πάνω στην ψήκτρα. Αν πχ μιλάμε για 2Α σύνολο, δεν χρειάζεται να ανησυχείς ποτέ.

    Το αν λοιπόν είναι πυκνή ή αραιή η διάταξη των transistor, σαφώς και μετράει, αλλά δεν είναι
    ο μόνος καθοριστικός παράγοντας για την σωστή λειτουργία του Dummy (αν είναι φορτίο).
    Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν έχω το φορτίο αυτό, στο Google βρήκα αυτές τις φωτό και τις έβαλα για να δείξω τι εννοώ...
    Εμένα το DC φορτίο μου έχει πιο πολλούς ημιαγωγούς, αλλά το έχω ακόμα χύμα... Μπορεί να το κάνω Arduinάτο όμως, αν μετρήσω μία τάση σωστά κάποια στιγμή XD

    Το θέμα το έκανα πιο πολύ για την δημοσκόπηση, φαντάστηκα ότι εύκολα κάποιος μπορεί να κάνει ένα κλικ και να ψηφίσει, έτσι για να δω προς τα που κλείνουν οι περισσότεροι.
    Αυτό γιατί εγώ δεν είμαι σίγουρος πιο είναι το πιο σωστό, βλέπω προτερήματα και μειονεκτήματα και στα δύο και όχι καθαρό νικητή.
    Πάντως μιας και είσαι Διαχειριστής, αν μπορείς πρόσθεσε και μία επιλογή "Δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα δύο" σε παρακαλώ, αν δεν είναι κόπος

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Οκ Γιάννη. Μπήκε η πρόσθετη επιλογή.

    Τώρα σχετικά με αυτό που λες. Δεν υπάρχει "καθαρός νικητής".
    Απλά θα πρέπει να το φέρεις στα μέτρα σου ή στις ανάγκες σου.

    Τι να το κάνεις το απόλυτο Dummy όταν το δουλεύεις μια φορά
    στο ποτέ, με <5Α max.

    Δες τις ανάγκες σου, και φτιάξε το πιο βολικό για σένα.
    Αν επιτρέπεται ... τι θα testάρεις και πόσο φορτίο ?. Απλά απο
    περιέργεια για να μην μιλάμε θεωρητικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Απλά απο περιέργεια για να μην μιλάμε θεωρητικά.
    Ευχαριστώ για την αλλαγή!

    Σχετικά με το φορτίο, είδα πριν καιρό το βίντεο του Dave (EEVBlog) και είπα να φτιάξω ένα αφού το είδα εύκολο, για 5-10Α όμως να είναι πιο χρήσιμο. Δεν υπολόγισα όμως ότι ούτε πως πολώνονται τα MOSFET δεν ξέρω και επίσης η ιδέα βάλω μία μεγάλη σε Watt αντίσταση να καταναλώνει το μεγαλύτερο μέρος του φορτίου και το MOSFET ένα μικρότερο μέρος, απλώς ήταν λάθος. Τελικά το έκανα με έναν OpAmp και ένα MOSFET για λίγα αμπέρ και φυσικά το άφησα χύμα (χωρίς κουτι κτλ) όπως ότι κάνω...
    Όταν λοιπών ήθελα να κάνω δοκιμές στον 0-40V/0-25A κλώνο/φρανκενστάιν του K7200 που φτιάχνω, που είναι έτοιμο 100% στο breadboard αλλά πρέπει να κάτσω να δω πως θα το βάλω σε διάτρητη (δεν βάζω φωτό λόγο ακαταστασίας), και έπρεπε να τραβάω 20-25Α στα 20V+ για να δω μέχρι ποια τάση αντέχει το χαμηλό τύλιγμα του μετ/στη, προσπαθούσα να προσθέσω στο ίδιο κύκλωμα ελένχου πιο πολλά MOSFET παράλληλα, με 0.1Ω/5W αντιστάσεις σαν τρανζίστορ, αλλά αν και δύο MOSFET κουτσοδουλέψανε και πίστεψα ότι παίζει, όταν έκατσα και έβαλα 6 έγινε ο κακός χαμός, δεν μοιραζότανε το φορτίο με τίποτα
    Είχα ανεβάσει στο Youtube και ένα βίντεο τότε, όπου φαίνονται τα 100Hz με φορτίο (λόγο μικρού πυκνωτή εξομάλυνσης) αλλά και "τα περίεργα", τουλάχιστον ότι μπορεί να δείξει το gadget-παλμογράφος, γιατί έλεγα να ζητήσω βοήθεια εδώ, αλλά μετά από λίγο ακόμη Googlάρισμα το βρήκα: Κάπου σε ένα Application Note αν θυμάμαι καλά, έλεγε ότι πολλαπλά MOSFET παράλληλα δεν μπορούν να μοιραστούν το φορτίο σε αν δεν οδηγούνται παλμικά (πχ κύκλωμα εδώ), δηλαδή ότι προσπαθούσα να κάνω εγώ.
    Μετά από δοκιμές που με έπεισαν ότι αυτό είναι το θέμα και όχι κάτι άλλο, δεν γίνεται να δουλέψουν σαν τρανζίστορ και να οδηγώ όλες τι Πύλες από μία "εντολή", είπα να κάνω την καρδία μου πέτρα και να βάλω έναν OpAmp για κάθε MOSFET και αυτό έκανα αλλά με άλλα 6, σύνολο 12x MOSFET με 3x LM324 (τετραπλοί OpAmp) για οδήγηση. Τότε πέρασα και το Proteus γιατί δεν ήθελα να ξεκινήσω να κολλάω υλικά στην διάτρητη και στην μέση να καταλάβω ότι δεν είναι η καλύτερη διάταξη αυτή που φτιάχνω... Τα "έβγαλε τα λεφτά του" το Proteus, όταν μου ξανάρθει η όρεξη θα φτιάξω και τον κλώνο του Velleman....

    Όσο για την αρχική ερώτηση, τα 6x ΤΟ-3 του τροφοδοτικού θα βιδωθούν σε μία αλουμινένια γωνία, η οποία θα βιδωθεί σε μία ~ 30x27εκ ψήκτρα. Κάθε TO-3 έχει ~4εκ μήκος και έχω ~30εκ για να τα βάλω, οπότε μπορώ να τα έχω λίγο πιο διάσπαρτα ή να ακουμπάνε το ένα το άλλο, αν και δεν πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά όπως έγραψα και στο πρώτο ποστ.
    Και όταν μιλάμε για πχ 4 ΤΟ-3 σε ψήκτρα, εννοείτε ότι μιλάμε για υψηλό dissipation, αλλιώς ποιος ο λόγος να βάλεις 4 και όχι ένα, σωστά? Στο τροφοδοτικό τα έχω υπολογίσει για περίπου 20Vce@4.5Α max στο κάθε ένα, στο Dummy Load δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά είναι πολλά τα MOSFET οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Αυτό που δεν είμαι σίγουρος ακόμα πως θα γίνει η σύνδεση στους Συλλέκτες, τα TR σίγουρα θα βιδωθούν είναι χωρίς μίκα, οπότε θα υπάρχει κάποια σύνδεση μέσω της ψήκτρας, αλλά μπορεί να βάλω και χοντρό (4mm μονόκλωνο) καλώδιο αν χρειαστεί, που δεν νομίζω. Από την μέρα που είδα το K7200 που έφτιαξε ο leosedf το παλεύω αυτό το τροφοδοτικό και ακόμα έχω "τεστ" να κάνω...

    Αυτά, για να μην μιλάμε θεωρητικά
    Ευχαριστώ και πάλι!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 30-03-17 στις 20:41

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Τα πεταλα συνηθως θελουν ΧΟΝΤΡΑ καλωδια, καλυτερα ακομα ΜΟΝΟΚΛΟΝΑ και αναλογα τις απαιτησεις βαζεις ψυκτρα. Μπακαλιστικη προσεγκιση αν πιανεις την ψυκτρα που ειναι στις προδιαγραφες της εφαρμογης σου και ψηνεται βαζεις βεντιλατερ. Παρακολουθεις. Αν ψηνεται και παλι αλλαζεις ψυκτρα σε μεγαλυτερη. Ολα με δοκιμες φιλε μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψήκτρα για LM3875TF
    By Zer0C))L in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-14, 22:57
  2. Παράλληλα TRIAC ??
    By JIM_6146B in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-13, 15:36
  3. Πολλαπλό Τροφοδοτικό Πάγκου : 1.5V-24V/10A & 5,6,9,12,15,18V /1.5A
    By karnab in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-11, 20:07
  4. Orcad Layout 9.1 - Πολλαπλά Copper Pour σε μια πλακέτα
    By gsmaster in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-11, 23:55
  5. Πρόβλημα με ψήκτρα τροφοδοτικού pc
    By mastronikolas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-10, 22:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας