Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 81

Θέμα: Arduino:Πάλι μη-γραμμικότητα, κάνω κάτι λάθος?

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Από οτι θυμάμαι καλά adc σε dip σπανίζουν. Αλλά μην το δένεις κόμπο. Αύριο θα ρωτήσω τους ειδήμονες μήπως έχουν κατά νου κανένα "εύκολο" chip

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από οτι θυμάμαι καλά adc σε dip σπανίζουν. Αλλά μην το δένεις κόμπο. Αύριο θα ρωτήσω τους ειδήμονες μήπως έχουν κατά νου κανένα "εύκολο" chip
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Πανε σε οποιδηποτε Site (πχ Mouser) και βαλε τα καταλληλα φιλτρα (TH,χρονος μετατροπης,16bit ή οτι θες,SPI,κτλ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστό αυτό που λες, αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερο αν ρωτήσεις κάποιον που ξέρει και έχει δουλέψει τέτοια ολοκληρωμένα.
    Πχ αν κάποιος θέλει έναν Liner Regulator στα 5V, με τον τρόπο που λες θα βρεθεί μπροστά σε μία λίστα με 50 διαφορετικούς, ενώ αν ρωτήσεις κάποιον, θα σου πει "πάρε ένα 7805" και τελείωσες (ή κάποιο άλλο νεότερο).

    Έχω ψάξει έτσι, πχ για Logic Level MOSFET (5Vgs) σε ΤΟ-220 και βρήκα αμέτρητα (σε Digikey ή RS νομίζω), αλλά επειδή δεν με συμφέρει εμένα να παραγγείλω 2-3 MOSFET από αυτά τα μαγαζιά, έπρεπε να δω ξανάψαξω να δω ποία από αυτά έχει σε eBay (και να προσευχηθώ ότι δεν θα έρθουν μαϊμούδες). Τελικά βρήκα και πήρα IRLZ24.

    Ξαναλέω ότι ο τρόπος που λες είναι σωστός, αν δεν έχεις κάποιον πιο πεπειραμένο να ρωτήσεις και πρέπει να το ψάξεις μόνος σου. Όχι να κάτσει κάποιος άλλος να κάνει την ίδια δουλειά για εσένα, εννοώ να ξέρει να σου πει "πάρε το Χ". Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 02-04-17 στις 23:46

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Εαν βαλεις ακριβως τα χαρακτηριστικα που θελεις, δεν βγαζει τοσα.

    Για αυτο που θελεις σε TH, η Mouser βγαζει < 10.Αν δεις και τις τιμες...οι επιλογες σου γινονται 2-3.


    Θα σου προτεινα να πας σε SMD με 'ευκολο' package (ADS8319).Οι επιλογες σε σχεση με τα TH ειναι x20 σε τετοια ολοκληρωμενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SProg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (03-04-17)

  7. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Έκανα μια πρωτη έρευνα.
    http://export.farnell.com/texas-inst...p16/dp/1097415 4 καναλια Χ 12 bit ~6euro
    http://export.farnell.com/maxim-inte...dip/dp/2513557 2 καναλια Χ 16 bit ~12euro

    Ψάξε παραμετρικά και σίγουρα θα ακούσεις προτάσεις από "δουλεμένους" ADC.
    Σκέψου και την περίπτωση άλλων packages, φτιάχνοντας μικρή "daughterboard". Κολλάς το "εξωτικό" chip και βάζεις pins ώστε να το καρφώσεις στο breadboard για δοκιμές

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (03-04-17)

  9. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι καταλαβαίνω δεν θα έχω την ακρίβεια που θέλω απλώς μετρώντας με τον ενσωματωμένο ADC όπως πίστευα... :/
    Ακόμα θέλω όμως να φτιάξω το όργανο για το τροφοδοτικό με Arduino, γιατί εκτός από Βολτ και Αμπέρ θέλω να υπολογίζει και τα Βατ, οπότε μάλλον θα πρέπει να μάθω και πως δουλεύει η επικοινωνία με I2C/SPI και το κάνω με εξωτερικό ADC.

    Έχω είδη πάρει 16bit DACs να έχω να παίζω, έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο "απλό" ADC σε DIP πάντα, να δοκιμάσω να το δουλέψω?


    EDIT:


    Από τα όσα βρήκα και διάβασα στον μαγευτικό κόσμο του internet, η εσωτερική ~1.1V Vref (για ΑΤmega32 είναι αρκετά σταθερή... Επίσης ένα "απλό" LM385 έχει 2% ακρίβεια ενώ ένα LT1086 Linear Regulator στα πχ 5V μπορεί να είναι και κάτω από 1%. Όχι ότι δεν υπάρχουν πολύ καλύτερα από το LM385 για αυτούς που δεν φτιάχνουν απλός ένα "LCD βολτόμετρο" και όχι ότι θα έχω εγώ 0.1% ακρίβεια an χρησιμοποιούσα το LT1086, αλλά αν το φορτίο είναι μικρό και σταθερό, ένα LT1086 δεν θα μπορούσε να κάνει για Vref, με τα χαρακτηριστικά που έχει (Line/Load/Thermal regulation, Ripple Rejection κτλ)... Αν είμαι λάθος παρακαλώ διορθώστε με, να μαθαίνω

    Δεν θα ψάξεις για linear regulator αλλά για voltage reference
    Μάλιστα αν το πονηρευτείς πάρε με έξοδο 2.048 V ή κάτι άλλο ""στρογγυλό" , ώστε να μειώσεις ακόμα περισσότερο το υπολογιστικό σφάλμα. Βέβαια όλα τα καλά κυκλοφορούν σε SOT23, δεν είναι δύσκολο να τους κολλήσεις τρία συρματάκια.....

    Ισως το μόνο βολικό για breadboard to LM4040 στα 4.096V σε TO-92

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pstratos : 03-04-17 στις 00:23

  10. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα ψάξεις για linear regulator αλλά για voltage reference
    Μάλιστα αν το πονηρευτείς πάρε με έξοδο 2.048 V ή κάτι άλλο ""στρογγυλό" , ώστε να μειώσεις ακόμα περισσότερο το υπολογιστικό σφάλμα. Βέβαια όλα τα καλά κυκλοφορούν σε SOT23, δεν είναι δύσκολο να τους κολλήσεις τρία συρματάκια.....
    Σωστά αυτά που λες, αλλά το εξωτερικό ADC δεν θα θέλει Vref έτσι? Θα μετράει τάση σε δύο ποδαράκια και θα στέλνει την μέτρηση στον Arduino μέσω X επικοινωνίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Με μία απλή και γρήγορη αναζήτηση, βρήκα φθηνό Quad Channel 16bit ADC με I2C επικοινωνία: ADS1115, ένα από τα πάμπολα modules για Arduino. Datasheet



    εδώ το μικρότερο 12bit ADS1015:


    1 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο. Τελικά σε arduino module έχουν φτιάξει σχεδόν τα πάντα . Εγκυκλοπαδικά πολλοί ADC έχουν ενσωματωμένη την Vref. Στις καλές όμως εφαρμογές προτιμούμε την εξωτερική ώστε να έχουμε οτι επιλογή θέλουμε σχετικά με τιμή, ακρίβεια, σταθερότητα, κλπ,κλπ. Μην σας πώ και για εφαρμογές που πραγματικά δεν μας νοιάζει η Vref αυτή καθ'αυτή αλλά ο λόγος δύο τάσεων (ratiometric input), οπότε η ίδια η Vref είναι μια ακόμα είσοδος (μακραν offtopic)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργαλείο πρεσαρίσματος UTP (Κάνω κάτι λάθος;)
    By fragment in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-13, 21:53
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-12, 11:54
  3. Λάθος IP σε PC. Τι να κάνω;
    By Hary Dee in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-11, 13:51
  4. Μετρήσεις-Κάνω κάτι λάθος
    By ba99297 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 23:00
  5. Σκέφτηκα κάτι.. Πώς θα το κάνω?
    By egmajo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-10, 20:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας