Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: power bank με 18650 απο λαπτοπ, ερωτηση συνδεσμολογιας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή power bank με 18650 απο λαπτοπ, ερωτηση συνδεσμολογιας

    Καλημερα παιδια εχω 13 18650 που καθονται απο παλια λαπτοπ και αφου εχουμε πολλες διακοπες ρευματος εδω ειπα να φτιαξω ενα power bank για χρηση σε μικρες ηλεκτρικες συσκευες οπως πχ το router.

    μια ερωτηση εχω μονο σχετικα με την συνδεσμολογια των μπαταριων.

    θα τις εβαζα ολες παραλληλα με ενα πλακετακι φορτισης με προστασια υπερφοτισης - αποφοφορτισης αλλα οι 18650 ειναι παλιες και προερχονται απο χαλασμενες μπαταριες λαπτοπ οποτε δεν ειναι σε καλη κατασταση.
    ολες κρατανε πανω απο 4,1v αλλα αν βαλεις φορτιο 1amp πανω στην καθεμια κανουν μεγαλη πτωση τασης και αποδιδουν μονο 700mah η καθεμια, αν κανεις αποφορτιση με 0,5amp η λιγοτερο δινουν περισσοτερο απο 1ah η καθε μια.
    επισης καποιες τραβανε 1amp απο τον φορτιστη ενω αλλες 0,5amp και γενικα η χωριτηκοτητα τους μπορει πλεον να μην ειναι η ιδια για την καθε μπαταρια εφοσον εχουν πεσει τοσο πολυ.

    οποτε σκεφτηκα οτι μαλλον ειναι ασφαλεστερο αντι να συνδεθουν ολες παραλληλα μεταξυ τους, να ειναι ολες απομονωμενες και να βαλω ενα κυκλωματακι προστασιας φορτισης/αποφορτισης για την καθε μια απο αυτες.

    13 κυκλωματακια προστασιας δηλαδη οι εισόδοι-εξοδοι των κυκλωματων φορτισης αποφορτισης προστασιας θα ειναι συνδεμενοι παραλληλα, οποτε καθε μια μπαταρια θα φορτιζετε και εκφορτιζεται ανεξαρτητα απο τις αλλες και θα μπορει να απομονωνετε οποτε φορτιστει η αποφορτισει πληρως χωρις να επηρεαζονται οι αλλες.


    τι λετε? συμφωνειτε με το να συνδεθουν ανεξαρτητα η ακομα και ολες μαζι παραλληλα αν θα ηταν δεν θα υπηρχε προβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Εγώ δεν θα ασχολούμουνα περισσότερο με αυτές διότι πλέον είναι αναξιόπιστες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikosp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilisd (31-03-17)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    1Α ειναι ενα φορτιο που οι 18650 ενος λαπτοπ θα επρεπε να το δινει γιαα πλακα και να παρατηρεις αμελητεα πτωση τασης.
    Θα σου ελεγα και εγω να μην ασχοληθεις καθως οι μπαταριες πνεοουν τα λοισθια και στην καλυτερη περιπτωση θα αφιερωσεις κοπο για να φορτιζεις το κινητο σου μεχρι το 40% και μετα τελος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    οι μπαταριες ειναι οντως σε πολυ κακη κατασταση ομως εχω πολυ ελευθερο χρονο και μου αρεσει να ασχολουμε με κατασκευες και απο την στιγμη που ολοκληρωθει η κατασκευη θα εχω παντα την δυνατοτητα απλα να αλλαξω τις μπαταριες με καινουριες και να κανω την δουλεια μου.
    οποτε θα ηθελα να συνεχισω την κατασκευη ασχετα με το αν θα χρειαστει να πεταξω τις παλιες μπαταριες μετα απο λιγο. (η και αμεσως)

    ποια συνδεσμολογια πιστευετε ειναι πιο ασφαλης και λιγοτερο πιθανο να δημιουργησει προβληματα?
    ολες οι μπαταριες συνδεμενες παραλληλα με ενα πλακετακι προστασιας?
    η ενα πλακετακι φορτισης αποφορτισης-προστασιας για κατε μια μπαταρια ξεχωριστα και οι εξοδοι των κυκλωματων συνδεμενοι παραλληλα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimacid Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    ολες οι μπαταριες συνδεμενες παραλληλα με ενα πλακετακι προστασιας?
    η ενα πλακετακι φορτισης αποφορτισης-προστασιας για κατε μια μπαταρια ξεχωριστα και οι εξοδοι των κυκλωματων συνδεμενοι παραλληλα?
    Κανένα απο τα δύο.
    Σε σειρά τα στοιχεία, φτάνεις 2-3V πάνω απο την τάση που θες και μετά ρυθμίζεις ανάλογα με ενα step down παλμοτροφοδοτικό. εννοείται ότι θα βάλεις και ελεκτή φόρτισης/εκφόρτισης.
    για 5V υπάρχει πλακετάκι που κάνει φόρτιση ενα στοιχείο και μετά κάνει step-up. http://www.ebay.com/itm/130918041193

    Παράλληλα αν τις βάλεις όπως είναι και ταλαιπωρημένες θα γίνει της μουρλής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα απο τα δύο.
    Σε σειρά τα στοιχεία, φτάνεις 2-3V πάνω απο την τάση που θες και μετά ρυθμίζεις ανάλογα με ενα step down παλμοτροφοδοτικό. εννοείται ότι θα βάλεις και ελεκτή φόρτισης/εκφόρτισης.
    για 5V υπάρχει πλακετάκι που κάνει φόρτιση ενα στοιχείο και μετά κάνει step-up. http://www.ebay.com/itm/130918041193

    Παράλληλα αν τις βάλεις όπως είναι και ταλαιπωρημένες θα γίνει της μουρλής.
    Γιαννη αυτη ηταν η μονη απαντηση που δεν περιμενα να παρω. απο τα λιγα που θυμαμαι οταν βαζεις μπαταριες σε σειρα πρεπει οι μπαταριες αυτες να εχουν ιδια χωρητικότητα ακριβως και να ειναι στην ιδια (καλη κατασταση) ολες τους
    αλλιως και η μπαταρια θα χανει την ταση της αμεσως λογω εστω και μιας μπαταριας που ειναι σε χειροτερη κατασταση απο τις αλλες και υπαρχει κίνδυνος υπερφορτισης- υπερ αποφορτισης. γιαυτο και δεν σκέφτηκα καν την συνδεσμολογια σειρας που ανεφερες.
    για να φτασω τα 12v εξοδο και να χρησιμοποιησω 12 απο τις 13 μπαταριες που εχω, πρεπει να τις χωρισω σε τετραδες, να βαλω την καθε τετραδα σε σειρα και μετα τις 3 αυτες τετραδες μεταξυ τους συνδεμενες παραλληλα

    ακομα και κυκλωματακι φορτισης 4s μπαταριων να βρω και να βαλω δεν νομιζεις πως ειναι παρακινδυνευμένο να εχω τοσες μισο πεθαμενες μπαταριες συνδεμενες σε μικτή περιπλοκη συνδεσμολογια?

    δεν αντιλεγω πως για μια καινουρια κατασκευη με καινουριες μπαταριες αυτο που εγραψες ειναι η καλυτερη δυνατη υλοποιηση ομως ισχυει το ιδιο και για τις ψοφιες μπαταριες που αρχικα θα χρησιμοποιησω η θα παρω καμια φωτια/θα εχω μονο την μιση χωριτηκοτητα απο οτι θα ειχα με συνδεσμολογια σε σειρα?

    αν καπου το χανω και εχω αδικο ενημερωσε με.

    αν ο λογος που εγραψες να μπουν σε σειρα ειναι για να εχω τις μικροτερες δυνατες απωλειες αποφευγοντας την χρηση ενος step up booost converter δεν ειναι απλα λιγοτερο επικίνδυνο η συνδεσμολογια να ειναι μια απο αυτες που ανεφερα προηγουμενος ειτε ολες παραλληλα ειτε η καθε μια αυτονομη μονη της με δικο της κυκλωμα φορτισης και ας εχω παραπανω απωλειες απο το boost converter?
    ακομα και 4-5amp να τραβαει το boost converter για 1 amp καταναλωσης απο την συσκευη που θα συνδεσω, το ρευμα ειναι μηδαμηνο αν το διερεσεις στις 13 μπαταριες που εχω και εστω και ετσι με 13000mah συνολικη χωριτηκοτητα η αυτονομεια θα ειναι παραπανω απο 2μιση ωρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Είχα δει πριν μερικούς μήνες στο eBay να υπάρχουν πάρα πολλά DIY Power Banks χωρίς μπαταρίες, που παίρνανε από μία έως και 8 μπαταρίες 18650. Εκτός από το κουτί που φιλοξενούσε τις μπαταρίες (στα περισσότερα μάλιστα χωρίς κόλληση αλλά με ελατήρια για άμεσα αντικατάσταση και αλλαγή των μπαταριών), είχε την πλακέτα όπου και δεχόταν και έβγαζε τα 5 volt σε βύσματα usb. Οι τιμές πολύ καλές. Αυτό που με προβλημάτισε τελικά και δεν πήρα κάποιο, ήταν ότι δεν μπορούσα να βρω όπως το θέλω με αλουμινένιο case. Οπότε παίρνεις ένα τέτοιο και βάζεις τις πεσμένες μπαταρίες που έχεις και σιγά-σιγά στη πορεία τις αντικαθιστάς με καινούργιες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    οταν συνδεεις λιθιου παραλληλα,εξαληφεις την αναγκη του balance στη φορτιση.η οπως ειπες,3αδες σε σειρα και μεταξυ τους παραλληλα.αν χρησιμοποιησεις bms δε θα εχεις προβλημα,επειδη θα ελεγχει τις 3αδες χωριστα.η εξισσοροπιση στις παραλληλες γινεται αυτοματα,ακριβως επειδη ειναι παραλληλες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    πάρε μια τέτοια πλακετίτσα και φτιάξε αυτό που θες. φορτίζει από το μικρο USB και παίρνεις από τα απλά.
    http://www.ebay.com/itm/Dual-USB-5V-...-/171404149586
    http://www.ebay.com/itm/Dual-USB-5V-...3D171404149586
    http://www.ebay.com/itm/Dual-USB-5V-...3D171404149586

    βλέπω γίνετε χαμός τώρα ποια και δεν θυμάμαι ποιο από τα τρία έχω. έτσι έφτιαξα και εγώ ένα με 5 πεθαμένες μπαταρίες παράλληλα.
    επειδή έχω μαζέψει αρκετές από λαπτοπ (καμιά 30ρια) φτιάχνω τώρα με αυτό
    http://www.banggood.com/20X-TP4056-5...?rmmds=myorder
    αυτό
    https://www.youtube.com/watch?v=KoHtxZG7leQ

    και με την βοήθεια αυτού
    http://www.banggood.com/ZB2L3-Batter...?rmmds=myorder

    μετράω τη χωρητικότητα έχει η κάθε μια.

    εντάξει δεν είναι η τρελή κατασκευή και η άκρος αξιόπιστη αλλά παίρνω μια αρκετά καλή εικόνα την κατάσταση της κάθε μπαταρίας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimacid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη αυτη ηταν η μονη απαντηση που δεν περιμενα να παρω. απο τα λιγα που θυμαμαι οταν βαζεις μπαταριες σε σειρα πρεπει οι μπαταριες αυτες να εχουν ιδια χωρητικότητα ακριβως και να ειναι στην ιδια (καλη κατασταση) ολες τους
    αλλιως και η μπαταρια θα χανει την ταση της αμεσως λογω εστω και μιας μπαταριας που ειναι σε χειροτερη κατασταση απο τις αλλες και υπαρχει κίνδυνος υπερφορτισης- υπερ αποφορτισης. γιαυτο και δεν σκέφτηκα καν την συνδεσμολογια σειρας που ανεφερες.
    για να φτασω τα 12v εξοδο και να χρησιμοποιησω 12 απο τις 13 μπαταριες που εχω, πρεπει να τις χωρισω σε τετραδες, να βαλω την καθε τετραδα σε σειρα και μετα τις 3 αυτες τετραδες μεταξυ τους συνδεμενες παραλληλα
    .....
    wiring.gif

    Αναλυτικά:
    - Στοιχεία παράλληλα:
    - - Βραχυκυκλωμένο ένα στοιχείο (ή χάνει την χωρητικότητα του): Εκφορτίζει και τα υπόλοιπα. Η μπαταρία δεν κρατάει ποτέ φορτίο.
    - - Ανοιχτοκυκλωμένο στοιχείο (δεν φορτίζει καθόλου): Κανένα πρόβλημα, απλά χάνεις την χωρητικότητα του στοιχείου.
    Ενδείκνειται για περιπτώσεις που τα στοιχεία είναι ολόιδια μεταξύ τους. Η παραμικρή διαφορά μεταξύ τους έχει σαν αποτέλεσμα την αυτοεκφόρτιση της συστοιχίας. Η δυνατότητα παροχής ρεύματος της συστοιχίας ειναι το σύνολο της παροχής ρεύματος όλων των στοιχείων.


    - Στοιχεία σε σειρά:
    - - Βραχυκυκλωμένο ένα στοιχείο (ή χάνει την χωρητικότητα του): πιθανότητα υπερφόρτισης των υπολοίπων. Αν ο φορτιστής είναι σταθερού ρεύματος, κανένα πρόβλημα.
    - - Ανοιχτοκυκλωμένο στοιχείο (δεν φορτίζει καθόλου): Δεν φορτίζει καθόλου και η συστοιχία. Αλλάζεις το προβληματικό στοιχείο και ολα ΟΚ.
    Ενδείκνειται σε περιπτώσεις όχι όμοιων στοιχείων. Όσο πιο κοντά είναι τα στοιχεία στα χαρακτηριστικά τόσο το καλύτερο. Ένα πιο ψόφιο στοιχείο θα τα παίξει πιο γρήγορα. Η δυνατότητα παροχής ρεύματος της συστοιχίας ειναι ίση με αυτή του μικρότερου στοιχείου.



    Γενικά αυτά ισχύουν, διαλέγεις και παίρνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Power bank με 18650
    By finos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-20, 21:30
  2. NON STOP POWER BANK
    By gkaltsid in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-17, 22:47
  3. Power bank
    By Πατέντες in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-17, 18:37
  4. Power Bank 5V 9000mah
    By KOKAR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-15, 01:17
  5. προβλημα με power bank?
    By makis 20 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-15, 16:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας