Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: ΑΓΟΡΑ inverter 12v στα 220v

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΜΗ
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή ΑΓΟΡΑ inverter 12v στα 220v

    Καλησπέρα και απο εμένα..Ονομάζομαι Γιάννης, είμαι νέο μέλος της ιστοσελίδας αυτής και το θέμα που με απασχολεί και ζητώ τις γνώσεις σας, είναι το εξής.
    θέλω να αγοράσω ένα inverter 12v στα 220v και έχω απορία: α)Ποιά η διαφορά μεταξύ καθαρού & τροποποιημένου ημιτόνου β) Το inverter που λέω να πάρω είναι 2000W με σιγμιαίο peak στα 4000W και η κύρια χρήση του θα είναι για μιά αντλία νερού στα 450W. Γι΄αυτή την χρήση νομίζω με καλύπτει άνετα. Θα μπορεί όμως να τροφοδοτήσει και μία inverter ηλεκτροκόληση στα 1.5Kw που είναι αν δεν κάνω λάθος 1.5KwΧ700W=1050Watt περίπου και κάποια άλλα εργαλεία? γ)Θα χρειαστώ καθαρού ή τροποποιημένου ημιτόνου? δ)Η μπαταρία που θα παίρνει ρεύμα το inverter είναι 55Ah και στα χαρακτηριστικά της η ηλεκτροκόληση λέει 10Α. Θα έχω κάποιο πρόβλημα και αν ναι ποιό? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας και συγνώμη αν έγραψα πολλά και σας κούρασα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    477

    Προεπιλογή

    Μονο με το καθαρου ημιτονιου θα κανεις δουλεια.Το τροποιημένου ειναι για καμια λαμπα 60-80 watt. Εχω ενα τροποποιημένου ημιτ. 1500 watt και με αυτό αναβω μια λαμπα 60 watt.τίποτε άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kostas-21 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnmour (02-04-17)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    modified.gif
    παραπανω φαινεται η διαφορα μεταξυ των δυο κυματομορφων.
    Εφοσον θα χρησιμοποιησεις το ινβερτερ για μοτερ μαλλον θες ημιτονοειδη εξοδο. Ειναι ατιμο πραγμα ομως τα μοτερ ειδικα οταν εκιννουν με πολυ φορτιο ανετα γονατιζουν τα ινβερτερ πολλαπλασιας ισχυος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 02-04-17 στις 00:26

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον eleCtroAsxetos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (03-04-17), johnmour (02-04-17)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Για "δύσκολα" φορτία χρειάζεσαι ένα πολύ καλό DC / AC inverter με τα εξής βασικά χαρακτηριστικά.
    - Καθαρό ημίτονο
    - Ονομαστική ισχύς τουλάχιστον όσο η ονομαστική ισχύς της ηλεκτροκόλλησης και λίγο παραπάνω.
    - Να διαθέτει οπωσδήποτε μετασχηματιστή χαμηλής συχνότητας (50Hz) στην έξοδό του (πρόχειρα το καταλαβαίνεις από το βάρος του). Η ύπαρξή του σημαίνει αυξημένες δυνατότητες στιγμιαίας υπερφόρτωσης και αντοχή υπό αυτές τις συνθήκες.

    Τα 55Ah είναι πολύ λίγα για την εφαρμογή. Τα ρεύματα εκφόρτισης θα ξεπερνούν εύκολα τα 300Α.
    Προτείνω όχι λιγότερα από 200Ah και μπαταρίας καλής ποιότητας / βαθιάς εκφόρτισης.

    Τέλος, να θυμάσαι ότι "ότι πληρώνεις παίρνεις". Δεν γίνεται ένα τέτοιο μηχάνημα να είναι φθηνό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (03-04-17), johnmour (06-04-17)

  8. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    κοζανη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο εμένα..Ονομάζομαι Γιάννης, είμαι νέο μέλος της ιστοσελίδας αυτής και το θέμα που με απασχολεί και ζητώ τις γνώσεις σας, είναι το εξής.
    θέλω να αγοράσω ένα inverter 12v στα 220v και έχω απορία: α)Ποιά η διαφορά μεταξύ καθαρού & τροποποιημένου ημιτόνου β) Το inverter που λέω να πάρω είναι 2000W με σιγμιαίο peak στα 4000W και η κύρια χρήση του θα είναι για μιά αντλία νερού στα 450W. Γι΄αυτή την χρήση νομίζω με καλύπτει άνετα. Θα μπορεί όμως να τροφοδοτήσει και μία inverter ηλεκτροκόληση στα 1.5Kw που είναι αν δεν κάνω λάθος 1.5KwΧ700W=1050Watt περίπου και κάποια άλλα εργαλεία? γ)Θα χρειαστώ καθαρού ή τροποποιημένου ημιτόνου? δ)Η μπαταρία που θα παίρνει ρεύμα το inverter είναι 55Ah και στα χαρακτηριστικά της η ηλεκτροκόληση λέει 10Α. Θα έχω κάποιο πρόβλημα και αν ναι ποιό? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας και συγνώμη αν έγραψα πολλά και σας κούρασα.

    1.5Kw που γραφεις ειναι 1500w δεν ειναι 1,5 hp.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    κοζανη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    η ηλεκτροκόληση λέει 10Α *230v 2300w +30% ανοχη το λιγοτερο και καθαρου ημητ σιγουρα και θελης 200ah καταναλωση/ωρα δηλαδη οι μπαταριες που χρειαζεσαι πρεπει να μπορουν να δωσουν τετοιο ρευμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον πετροςπ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnmour (06-04-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. Inverter 12v to 220v 800w
    By markisi13 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-13, 21:17
  2. inverter 12v 220v
    By takis3653 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-12, 13:49
  3. inverter 12V σε 220V
    By mtzag in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-12, 11:52
  4. inverter 12v dc - 220v ac
    By Κώστας87 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-10, 13:13
  5. 12v dc to 220v ac inverter με pic
    By ziorange in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-10, 20:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας