Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: καλώδιο usb data/power split στην ελλάδα;

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Επειδή με προβλημάτισες εάν δεν βρεις αυτό που θες σε έτοιμο
    Σε ένα κλασικό καλώδιο split εμπορίου κάνε το παρακάτω απλό
    images (1).jpg
    Η υπάρχουν καλώδια στο εμπόριο USB TO USB data only και power only
    https://www.alibaba.com/product-deta...507547123.html
    και τα συνδέεις σε ένα usb Hub
    https://www.aliexpress.com/store/pro...217548751.html

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    το ground (-) από την τροφοδοσία το χρειάζεσαι

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (04-04-17)

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή με προβλημάτισες εάν δεν βρεις αυτό που θες σε έτοιμο
    Σε ένα κλασικό καλώδιο split εμπορίου κάνε το παρακάτω απλό
    στην πρώτη λύση, νομίζω το ένα από τα δύο προς αφαίρεση pin είναι γείωση και σύμφωνα με την μέχρι τώρα πιο αναλυτική αναφορά που έχω διαβάσει, πρέπει να παραμείνει συνδεδεμένο, κάνει λάθος; αν αφαιρέσω μόνο το άλλο;
    στη δεύτερη, λογικά τα μόνο data/μόνο power καλώδια έχουν κι αυτά γείωση; άρα με αυτά που ξέρουμε μέχρις στιγμής, είμαστε ok; όλες οι γειώσεις θα συνδέονται μεταξύ τους μέσω του Y και με το PC, σωστά;

    η αλήθεια είναι ότι βρήκα ακριβώς τα εξαρτήματα που χρειάζονται (η συσκευή παίρνει usb type b) κι επειδή με προβληματίζει τι προβλήματα θα έχω με τις ενδιάμεσες συνδέσεις που χρειάζονται και στις δύο παραπάνω λύσεις, σκέφτομαι να ρίξω πρώτα το απαραίτητο διάβασμα και να το φτιάξω μονοκόμματο
    προς το παρόν προσπαθώ να κατανοήσω κάτι που διάβασα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αφορά την περίπτωσή μας

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Αν μας έκανες λίγο πιο ξεκάθαρο την χρήση αυτού και κάποιες φωτογραφίες, αν είναι δυνατόν, ίσως μπορούσαμε να σου πούμε βήμα βήμα τι να κάνεις.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Αν έχεις Android κινητό κατέβασε αυτήν την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/d...mi.elettronica
    Εγώ αυτό το έχω σαν οδηγό για διάφορα θέματα.
    Έχει και για τα καλώδια πληροφορίες.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    χαίρετε, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, συγνώμη για την καθυστέρηση είχα πάει σε κατάστημα ηλεκτρονικών
    -
    δεν έκανα περιγραφή όλου του εγχειρήματος σκόπιμα γιατί δεν ήθελα να μπουν όλα τα θέματα με μιας για να μη μπερδευτούμε

    καλώδιο USB συνδέει θύρα USB του PC με θύρα USB TYPE-B περιφερειακής συσκευής/επαγγελματικής κάρτας ήχου μεταφέροντας και POWER και DATA
    η κάρτα δεν έχει εξωτερική τροφοδοσία δηλαδή, μόνο αυτό το ένα USB
    όμως το πρόβλημα είναι ότι σε κάποιο σημείο το POWER φαίνεται πως δημιουργεί 'θόρυβο' στο σήμα DATA
    το πιο πιθανό είναι οι παρεμβολές να συμβαίνουν στην πλευρά του PC και όχι στην κάρτα ούτε στο καλώδιο
    αυτό λύνεται δίνοντας ρεύμα με εξωτερική τροφοδοσία, πράγμα που αποδείχτηκε πειραματικά από χρήστες κι από μένα αλλά επιβεβαιώθηκε και με την κατάργηση του προϊόντος από την εταιρεία και την έκδοση καινούργιου με μόνη διαφορά την εξωτερική παροχή ρεύματος από τροφοδοτικό αντί μέσω του ίδιου USB από το οποίο μεταφέρεται το DATA
    μια λύση για αυτό είναι ο διαχωρισμός του USB καλωδίου σε δύο καλώδια, ένα που πάει στο PC αλλά μεταφέρει μόνο DATA και ένα δεύτερο που θα πηγαίνει σε ένα USB CHARGER στην πρίζα και παίρνει μόνο POWER
    η λύση κατά την γνώμη μου (ατεκμηρίωτη όμως) δεν είναι λόγω του διαχωρισμού των δύο καλωδίων αλλά μόνο και μόνο γιατί δεν περνάει POWER από τη θύρα USB της μητρικής του PC, εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα

    ε, κατά σειρά προτίμησης λύσεων, πρώτα έρχεται το έτοιμο καλώδιο αλλά μονοκόμματο
    δεύτερη έρχεται η κατασκευή γιατί χρειάζεται λίγο διάβασμα και χρόνο από μέρους μου
    μετά έρχονται οι δύο λύσεις που πρότεινε ο φίλος γιατί παρόλο που είναι έτοιμα προϊόντα, και ήταν τρομερή η ιδέα του - και οι δύο λύσεις χρειάζονται extension που σημαίνει ενδιάμεσες συνδέσεις
    μεταξύ ενδιάμεσων συνδέσεων και διαβάσματος για κατασκευή του καλωδίου προτιμώ την κατασκευή γιατί το σήμα μεταφέρει δεδομένα ήχου που θα ενισχυθούν και μαζί τους θα ενισχυθεί και ο 'θόρυβος' που όπως καταλαβαίνετε μετατρέπεται σε πραγματικό θόρυβο στον ήχο

    αυτά, φοβόμουν ότι δεν πρόκειται να βρω βύσματα στην ελλάδα αλλά τελικά τα βρήκα όλα, και USB TYPE-B οπότε γενικά υπάρχουν όλα τα υλικά που χρειάζονται για αυτό και μάλλον πάω για κατασκευή

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Φίλε μου εφόσον το καλώδιο μεταφέρει δεδομένα USB (που είναι ψηφιακά) δεν μπορούμε να κάνουμε λόγο για παρεμβολές θορύβου από τις γραμμές τροφοδοσίας

    Το αν η συσκευή χρειάζεται για τη λειτουργία της περισσότερη ισχύ από όση μπορεί να δώσει μια θύρα USB ενός PC είναι κάτι το τελείως διαφορετικό

    Εφόσον λοιπόν εσύ θέλεις να την τροφοδοτήσεις από εξωτερικό τροφοδοτικό, πάρε ένα καλώδιο USB με ένα βύσμα Α στη μια άκρη και Β στην άλλη και σε ένα κατάλληλο για σένα σημείο γδύσε το και κόψε τον κόκκινο εσωτερικό αγωγό. Το άκρο του κόκκινου αυτού αγωγού που έρχεται από το PC θα το μονώσεις και στο κόκκινο που πάει προς την κάρτα ήχου θα συνδέσεις το + ενός εξωτερικού τροφοδοτικού (με έξοδο 5V), ενώ το - του τροφοδοτικού θα το συνδέσεις με το μαύρο αγωγό του USB καλωδίου χωρίς να τον κόψεις, δηλ. το μαύρο που πάει στην κάρτα ήχου, το μαύρο που έρχεται από τον υπολογιστή και το - του τροφοδοτικού των 5V θα είναι ενωμένα όλα μαζί.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Για σου φίλιππα κατατοπιστικός όπως πάντα

    teoepi2 την μέθοδο Ferrite την δοκίμασες
    http://www.ebay.co.uk/itm/35A-Snap-O...-/231803689932

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις και για το ενδιαφέρον
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    όταν γράφω για 'θόρυβο' δεν μιλάω για παρεμβολές θορύβου αλλά για παρεμβολές σήματος αφού μιλάμε για ψηφιακό σήμα δεδομένων όπως έγραψες κι εσύ, για αυτό έβαλα και εισαγωγικά, νομίζω είναι ευνόητο

    η θύρα USB του PC δεν έχει κανένα πρόβλημα να καλύψει τις ανάγκες τροφοδοσίας της συσκευής ούτε βλέπω πως θα μπορούσε να προκαλέσει το πρόβλημα που παρουσιάζεται το οποίο είναι η διαφορά noise floor μεταξύ χρήσης αρχικής τροφοδοσίας και εξωτερικής τροφοδοσίας, πως το συνδέεις;

    αφού βρήκα όλα τα εξαρτήματα καλύτερα δεν είναι να φτιάξω το καλώδιο; γιατί να αγοράσω δύο καλώδια και να τα χω ξεκοιλιασμένα;
    δεν έχει σημασία σε ποιο σημείο θα συνδεθούν οι γειώσεις/μαύρα έτσι; φτιάχνοντας καλώδιο λοιπόν, μπορώ να φτιάξω ένα Υ καλώδιο και να συνδέονται όλα τα μαύρα απευθείας στο τέλος δηλαδή μέσα στο βύσμα που πάει στη συσκευή;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    teoepi2 την μέθοδο Ferrite την δοκίμασες
    http://www.ebay.co.uk/itm/35A-Snap-O...-/231803689932
    όχι, έχω διαβάσει επανειλλημένα ότι δεν συνίσταται η χρήση του αν δεν έχει από τη μάνα του, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες όμως
    όσες φορές έχει ανακύψει θέμα θορύβου σε forum ηχοληπτικής/μουσικών και κάποιος αναφέρει αυτή τη λύση, οι απαντήσεις είναι αρνητικές

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Εγώ δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως μια λογικά σταθερή στάθμη στην οποία καμία συσκευή δεν έχει πρόβλημα είναι ικανή να μεταβάλει το λογικό επίπεδο ενώς σήματος μιας σωστά σχεδιασμένης συσκευής.

    Εγώ είμαι σίγουρος πως είναι δικιά τους μλκια γιατί επίσης δεν μου φαίνεται λογικό το να αποσύρουν προϊόν ενώ η λύση είναι 1 καλώδιο.

    Όσο για την κατανάλωση εσύ λες ότι φτάνει, ok, εγώ σου λέω ότι κάνει ακαριαιες βυθίσεις και έχουν πρόβλημα οι μητρικές χωρίς μεγάλους πυκνωτές στα usb και στους υπολογιστές της εταιρείας δεν φάνηκε ποτέ, υπάρχει κάποιος που το έψαξε εις βάθος με παλμογράφο και λογικό αναλυτή?

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλώδιο usb mini type a male to usb 2.0 female .
    By andreasmon in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-15, 23:53
  2. Πουλάνε Ελλάδα high-power LED (10W)?
    By selectronic in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-13, 00:06
  3. αλλαγη data στην εντολη lookup..
    By rep in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-12, 23:21
  4. Wi MAX στην Ελλάδα.
    By moutoulos in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-06, 10:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας