Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: προστασία πόλωσης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Στουπα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή προστασία πόλωσης

    Έχω ένα ροοστάτη για ρύθμιση στροφών σε μοτέρ 12 Βολτ 30 αμπέρ και θα ήθελε να το προστατέψω το ροοστάτη από λάθος πολικότητα θα ήθελα να μου πείτε το ποιο απλό τρόπο μιας και δεν είμαι ηλεκτρονικός άλλα μηχανικός Ευχαριστώ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    βάλε μια τέτοια στην είσοδο και βάζε μετά όπως θέλεις την τροφοδοσία σου.

    http://www.antoniadis.com.gr/product...oducts_id=3364

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Στουπα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ . Εγώ έβαλα μια δίοδο 50 αμπέρ στο μείον του ντιμερ και αν βαλεις ανάποδα τα καλώδια δεν λειτουργεί βέβαια η δίκη σου λύση είναι καλύτερη γιατί όπως και να τα βάλεις λειτουργεί .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    εξαρτάτε από την τάση εισόδου διότι με ολόκληρη την γέφυρα θα έχεις πτώση τουλάχιστον 1 βολτ. οπότε μπορεί να είναι σημαντικό για το κύκλωμά σου. από την άλλη θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση στην γέφυρα αν περνάνε πολλά Α σε σύγκριση με την μία δίοδο λόγο ακριβός της διπλάσιας διαφοράς στην πτώση τάση που θα υπάρχει επάνω στην γέφυρα. επίσης θα έλεγα καλύτερα να πάει στο + η δίοδο διότι ανάλογα την κατασκευή σου μπορεί το (-) να βρεθεί και μέσο της κατασκευής αν είναι μεταλλική από την άλλη πλευρά οπότε θα είναι σαν αν μην υπάρχει. φυσικά αυτό όπως είπα εξαρτάτε από την συνολική κατασκευή σου και πως γειώνονται και ενώνονται όλα επάνω(ενδεχομένως να κάνω και λάθος σε αυτό) αυτό που έκανες με την μία δίοδο είναι το ποιο απλό και καλύτερο(προσωπική μου άποψη).

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (05-04-17)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Στουπα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Χρησιμοποίησα αυτή τη δίοδο άλλα αφού υπάρχει με τα ίδια χρήματα 70 αμπέρ θα πάρω αυτή και θα της περάσω δυο θερμόσυστελλόμενα για ασφάλεια γιατί η κατασκευή είναι ανοξείδωτη , έχεις καμιά καλύτερη ιδέα !!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Στουπα
    Μηνύματα
    38


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Ναι, βέβαια το σχήμα βίδας το έχει για να τη στερεώσει κανείς πάνω σε κάποια μεταλλική επιφάνεια για ψύξη και όχι για να τη δουλεύει έτσι όπως είναι στα 30Α...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Στουπα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Ναι έχεις δίκιο το κατάλαβα σήμερα στη πράξη και είδα ότι είχε μεγάλη θερμοκρασία {έκαιγε } το σασί είναι ανοξείδωτο 2,5 χιλιοστά μπορώ να το βιδώσω εκεί για ψύξη ? και σε ποιο πολικότητα είναι το ποιο ιδανικό να το βάλω ? σήμερα δοκίμασα και τα δυο στο + και στο - και διαφορά δεν κατάλαβα . Αυτή η δίοδος λέει 50 αμπέρ στα 600 βολτ άλλα εγώ την έχω στα 12 βολτ άρα αλλάζουν και τα αμπέρ ? Μήπως στα 12 βολτ τα αμπέρ είναι πολλή λιγότερα και για αυτό ανεβάζει θερμοκρασία ? Βέβαια εγώ την δοκίμασα σκέτη Χωρής ψήκτρα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ddddimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχεις δίκιο το κατάλαβα σήμερα στη πράξη και είδα ότι είχε μεγάλη θερμοκρασία {έκαιγε } το σασί είναι ανοξείδωτο 2,5 χιλιοστά μπορώ να το βιδώσω εκεί για ψύξη ? και σε ποιο πολικότητα είναι το ποιο ιδανικό να το βάλω ? σήμερα δοκίμασα και τα δυο στο + και στο - και διαφορά δεν κατάλαβα . Αυτή η δίοδος λέει 50 αμπέρ στα 600 βολτ άλλα εγώ την έχω στα 12 βολτ άρα αλλάζουν και τα αμπέρ ? Μήπως στα 12 βολτ τα αμπέρ είναι πολλή λιγότερα και για αυτό ανεβάζει θερμοκρασία ? Βέβαια εγώ την δοκίμασα σκέτη Χωρής ψήκτρα .
    Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς μονή δίοδο ή γέφυρα, αλλά πρόσεξε το εξής: οι περισσότερες γέφυρες έχουν το (μεταλλικό) περίβλημά τους απομονωμένο από οποιονδήποτε ακροδέκτη, και αυτό επαληθεύεται πολύ εύκολα με πολύμετρο. Οι δίοδοι ισχύος όμως σαν τους 40Hxx ή 70Hxx κτλ έχουν σίγουρα το ένα τους άκρο ενωμένο με είτε την άνοδο (70HFR60) ή με την κάθοδο (70HF60) της διόδου! Οπότε το (γειωμένο ίσως?) σασί θα ενωθεί κι αυτό!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ddddimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχεις δίκιο το κατάλαβα σήμερα στη πράξη και είδα ότι είχε μεγάλη θερμοκρασία {έκαιγε } το σασί είναι ανοξείδωτο 2,5 χιλιοστά μπορώ να το βιδώσω εκεί για ψύξη ? και σε ποιο πολικότητα είναι το ποιο ιδανικό να το βάλω ? σήμερα δοκίμασα και τα δυο στο + και στο - και διαφορά δεν κατάλαβα . Αυτή η δίοδος λέει 50 αμπέρ στα 600 βολτ άλλα εγώ την έχω στα 12 βολτ άρα αλλάζουν και τα αμπέρ ? Μήπως στα 12 βολτ τα αμπέρ είναι πολλή λιγότερα και για αυτό ανεβάζει θερμοκρασία ? Βέβαια εγώ την δοκίμασα σκέτη Χωρής ψήκτρα .
    Δεν αλλάζουν τα Αμπέρ, αλλά στο είπε ο lepouras στο #4: Η κάθε δίοδος έχει μία πτώση τάσης στα άκρα της, ας πούμε πάντα 0.7V για ευκολία. Αν εσύ περάσεις πχ 10Α από αυτήν, ο Νόμος του Ωμ μας λέει ότι θα έχουμε 0.7 x 10 = 7W πάνω στην δίοδο. Δεν γίνεται να μην βάλεις κάποιου είδους ψήκτρα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 06-04-17 στις 04:30

  11. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    αν έχεις πάρει σίγουρα την GD-70HFR60 (πρόσεχε στο λέω γιατί η άνοδος σε αυτήν είναι το κομμάτι που βιδώνει) τότε βίδωσε την επάνω στην μεταλλική κατασκευή σου και δώσε στον ακροδέκτη της το (-) η μεταλλική σου κατασκευή αυτόματα θα δουλέψει σαν ψήκτρα και θα είναι και παντού το (-) όπως ακριβός και στα αυτοκίνητα(φυσικά δεν θα βασιστείς στο σασί αλλά θα βάλεις κάποιο κος εσωτερικά και θα πάρεις το (-) να το δώσεις στα ηλεκτρονικά σου).


    ΑΛΛΑ αν πρόκειται να βάλεις την κατασκευή επάνω σε κάνα όχημα και σκοπεύεις από εκεί να τροφοδοτήσεις τότε ΔΕΝ σου κάνει αυτή η ιδέα.
    και θα πρέπει να πάρεις κάποια ψύκτρα αλουμινίου πχ
    http://www.pilianidis.gr/ProductDeta...6a16d5749.aspx
    και την GD-70HF60 (πρόσεξε είναι χωρίς το R) πχ
    https://www.alifragis.com.gr/ell/pro...f%82-GD-70HF60
    και θα βιδώσεις την δίοδο στην ψήκτρα και θα είναι όλη το (+) όπου και θα τροφοδοτήσεις τα ηλεκτρονικά σου. πρόσεξε. η ψύκτρα δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με την μεταλλική σου κατασκευή (εφόσον μιλάμε ότι θα τοποθετηθεί σε κάποιο όχημα) οπότε θα πρέπει να την τοποθετήσεις επάνω σε κάποιους μονωτήρες για σταθερότητα πχ
    http://www.topelcom.gr/catalog.aspx?mnu=5958
    και φυσικά σε σημείο που θα υπάρχει ροή αέρα για να ψύχεται.

    Υ.Γ με πρόλαβε ο συνονόματος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (06-04-17)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-13, 20:47
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-12, 18:11
  3. Mηχανική αλλαγή πόλωσης κεραίας Yagi
    By Γαληνίτης in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-09, 01:44
  4. Κεραία FM κυκλικής πόλωσης.
    By mits in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-09, 00:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας