Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: usb charger για χρήση μόνιμης τροφοδοσίας συσκευής - τι να προσέξω;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή usb charger για χρήση μόνιμης τροφοδοσίας συσκευής - τι να προσέξω;

    sorry για το βομβαρδισμό θεμάτων, λύνω συγκεκριμένο πρόβλημα κι έχω απορίες, δεν γίνεται άσκοπα
    (*δεν έχω γνώσεις ούτε εμπειρία, δεν είμαι επαγγελματίας)




    σε συσκευή που παίρνει ρεύμα από usb 2.0 θύρα του pc, θέλω να το αλλάξω και να της δώσω ρεύμα από εξωτερική τροφοδοσία, μόνιμα, λογικά χρησιμοποιώντας ένα usb charger στην πρίζα


    τι προδιαγραφές χρειάζομαι; 5v 500mA ή περισσότερα ampere είναι σωστά;
    η συσκευή που θα τροφοδοτηθεί είναι πολύ ακριβή, ποιο usb charger να πάρω; τι μάρκα;
    η διαφορά μεταξύ του κινέζικου των 2 ευρώ και του samsung/sony κτλ είναι ότι το ακριβό δίνει περισσότερα ampere για φόρτιση; γιατί εμείς το θέλουμε για τροφοδοτικό, όχι για φορτιστή

    ή διαφέρουν και σε θέματα ασφάλειας/σταθερότητας/ανοχές υπέρτασης/διάρκεια ζωής;
    γενικά, ένα usb charger αντέχει να είναι μόνιμα σε λειτουργία ως τροφοδοτικό;
    νομίζω είναι εύκολη ερώτηση για εσάς που γνωρίζετε, τι μου προτείνετε;
    ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    1. Για το τι πρέπει να προμηθευτής θα σε καθοδηγήσει η συσκευή που θέλεις να τροφοδοτήσεις, πρέπει να γνωρίζεις τις απαιτήσεις ενέργειας που χρειάζεται και εν συνεχεία αποφασίζεις τι θα προμηθευτής.
    2. Εαν η συσκευή που θέλεις να τροφοδοτήσεις διαθέτει και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες τότε, δεν σου χρειάζεται τροφοδοτικό αλλά φορτιστής.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    ta 5v ειναι σιγουρα.Ποσα Α εξαρταται απο την συσκευη σου που δεν αναφερεις.
    Αντεχει να ειναι σε μονιμη παροχη,αρκει να παρεις καποιο επωνυμο .Θα προτεινα να παρεις καποιο μεγαλο https://www.skroutz.gr/c/581/fortist...se=usb+charger
    επωνυμο και 2,4Α μαξ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ήμουν σε κατάστημα ηλεκτρονικών για άλλη δουλειά και καθυστερήσαμε, συγνώμη για την καθυστέρηση

    χρειάζεται να βρω τις προδιαγραφές της συσκευής; δεδομένου ότι αυτή τη στιγμή τροφοδοτείται από απλή (όχι charging) usb 2.0 θύρα υπολογιστή αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι τραβάει 5v και το πολύ 500 mA αφού αυτό είναι το max που δίνει η θύρα; επομένως αν έψαχνα για τροφοδοσία που να δίνει 5v και πχ 1A δεν θα ήταν ok; κάνω λάθος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Δεν κάνεις λάθος, επομένως ψάξε για τροφοδοτικό 5V 1Α.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Πες μας τι συσκευή είναι για να σου πούμε αν θέλεις φορτιστή η όχι, αν και αν παίρνει από USB ήδη μάλλον μόνο τροφοδοτικό θέλεις.

    3 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905


    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, συγνώμη για την αργοπορία

    η συσκευή είναι εξωτερική επαγγελματική κάρτα ήχου που χρησιμοποιεί (ένα) usb καλώδιο το οποίο συνδέεται στη θύρα usb 2.0 του υπολογιστή και παίρνει ρεύμα και δεδομένα
    δεν θέλουμε φορτιστή με την έννοια ότι δεν χρειαζόμαστε λειτουργία φόρτισης, δεν έχουμε μπαταρίες - οι λόγοι που ψάχνω για charger είναι πρακτικοί (βλέπε προτελευταία πρόταση***)

    θέλω να κάνω μετατροπή και να παίρνει ρεύμα μόνο από εξωτερική τροφοδοσία (πρίζα) ενώ η σύνδεση με τον υπολογιστή να μεταφέρει μόνο δεδομένα και καθόλου ρεύμα

    σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχω μέχρι τωρα, σκοπεύω να φτιάξω ένα usb καλώδιο τύπου Υ
    έτσι, από το βύσμα της συσκευής που έχει τέσσερα καλώδια (data+/data-/ground/5v αν δεν κάνω λάθος),
    τα d+/d-/g θα πηγαίνουν σε ένα δεύτερο βύσμα usb που θα συνδέεται με τον υπολογιστή και θα μεταφέρει μόνο δεδομένα,
    τα 5v/g θα πηγαίνουν σε τρίτο βύσμα που θα συνδέεται σε τροφοδοτικό, πρίζα και θα μεταφέρουν μόνο ρεύμα
    το ground του βύσματος της συσκευής διάβασα ότι πρέπει να είναι συνδεδεμένο και με το ground του usb του υπολογιστή και το ground του usb του τροφοδοτικού

    *** οι λόγοι που σκέφτομαι για usb charger είναι πρακτικοί γιατί οι usb charger δεν έχουν ενσωματωμένα καλώδια αλλά έτοιμη υποδοχή usb κι έτσι δεν θα χρειαστεί να κόψω τίποτα, απλά θα φτιάξω το usb καλώδιο και θα το συνδέσω

    δεν έχω ολοκληρώσει την έρευνα στο θέμα, παρακαλώ πολύ αν έχετε κάποια υπόδειξη να την κάνετε αλλά να έχετε λίγη υπομονή γιατί δεν έχω τις γνώσεις που έχετε εσείς
    ευχαριστώ και πάλι

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχουν USB charger είναι όλα τροφοδοτικά 5V οπότε βρες ένα αρκετά δυνατό και κάντο.

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξωτερική τροφοδοσία USB συσκευής
    By Dbnn in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-16, 18:31
  2. Πείραγμα USB charger για αλλαγή τάσης ;
    By kplgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-15, 13:19
  3. Mini USB lithium li-ion charger
    By anskotid in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-14, 20:49
  4. mppt charger για μπαταρια Li-ion
    By maverick in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-10, 14:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας