Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Ορτυκοφον !!!!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή Ορτυκοφον !!!!

    Πριν πολλα χρονια ενας πελατης στο παλιο μας μαγαζι εφερε να του φιαξουμε μια σακουλα κραχτες για πουλια Για οσους τυχον δεν ξερουν ειναι ηλεκτρονικες συσκευες που παραγουν ηχους σαν αυτους των πουλιων τα προσελκυουν για να τα σκοτωσουν οι κυνηγοι ...Εκτιμηση μου ειναι οτι οι συσκευες αυτες πρεπει να ειναι παρανομες .
    Οταν ο πελατης ηρθε να τα παρει καπου κολωσε να τα ζητησει ως κραχτες και ενα απο τα παιδια που ειχα στο μαγαζι γυρισε μεταξυ σοβαρου και αστειου και τα αποκαλεσε Ορτυκοφον !!!

    Γελαγαμε μερες για αυτο και ολοι θεωρησαμε την εκφραση πολυ αστεια !!!

    Παραληλα ετρεχε και μια αλλη φαση ...

    Ενας πελατης ερχοταν σχεδον καθε αρχη καλοκαιριου συγκριτικα μεγαλης ηλικιας τυπου 65 plus και μας επρηζε επι ωρες για πληροφοριες για επιγεια ληψη τηλεορασης στην περιοχη της Νεας Μακρης .

    Για να σας βαλω στην εικονα εκεινη την εποχη σε διαφορα σημεια στην παραλια κυριως της Νεας Μακρης επαιζαν τα απιστευτα κουφα

    ----Αρχικα ο εθνικος σχεδιασμος ελεγε αναμεταδοτης απεναντι δλδ στα Νεα στυρα που βλεπει καθρεφτη μεχρι Τζια και με ληψη πανευκολη Ομως τα προβληματα ηταν οτι ο αναμεταδοτης αυτος ειχε μονο 6 καναλια και με καθε ευκαιρια ηταν χαλασμενος απο ρευμα η απο τον καιρο και τα χιονια .

    --- Υπηρχαν σημεια στην περιοχη που μπορουσες να κανεις οριακα ικανοποιητικη ληψη απο Παρνηθα με τουλαχιστον 30 καναλια ομως εκει και φυσικα Λογω Εθνικου σχεδιασμου σαφως υπηρχαν καναλια στην Παρνηθα τα οποια επεφταν πανω στα καναλια που επαιζαν απο τα στυρα να χιονια να γραμμες ΠΧ το star εδειχνε στο 56 στα Στυρα ενω παραληλα στο 56 επαιζε η ΕΤ1 απο την Παρνηθα .

    ---ΒΑλε τωρα στην εικονα οτι σε καποιες περιοχες της Νεας ΜΑκρης πολυ οριακα υπρχε και ικανοποιητικη ληψη απο τον υμμητο σαφως με παρομοια προβληματα ...


    Αντε τωρα να εξηγησεις στον πελατη με απλα λογια την καταταση που επικρατει και ποιος ειναι ο τροπος να εκμεταλευτει την κατασταση με τον καλυτερο δυνατο τροπο .

    ΚΑθε χρονο επι τρια χρονια ερχοταν και με επρηζε με τα ιδια ερωτηματα χωρις βεβαια να με καλεσει ποτε να δω τι ακιρβως συμβαινει εκει .

    ΚΑποια στιγμη με παιρνει να παω απο εκει να του αλλαξω την κεραια ...

    Παω και βλεπω το απιστευτο :
    Ο πελατης εχει μια κεραια τυπου χελιδονα παρα πολλα στοιχεια τυπου 96 εναν ενισχυτη ο οποιος ψιλοδουλευε αλλα με το twist οτι η χελιδονα κεραια δεν ειχε πλεον τους ανακλαστηρες ( ειχαν σαπισει ) ΚΑΙ Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΛΗΨΗ ΑΠΟ ΠΑΡΝΗΘΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΕΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΛΗΨΗ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΑ ΣΤΕΙΡΑ ....Μοναδικος και απιστετυτος συνδυασμος απιθανο να το πετυχει καποιος τεχνικος ...

    ΤΩρα η μαγκια ηταν οτι ο πελατης πιστευε οτι αλλαζωντας την κεραια με μια ακομα καλυτερη θα ελυνε τα προβληματα του οτι τα καναλια της Παρνηθας ταπωνουν τα καναλια απο τα στυρα και παει λεγωντας ... προσπαθω να του το εξηγησω αν και το ειχα κανει ηδη για 3 ολοκληρα χρονια αλλα φυσικα δεν ηθελε να καταλαβει.

    Οποτε προσπαθω να βρω μια λυση ωστε να αποφυγω το μπλεξιμο και την προστριβη με τον πελατη και ενω εχουμε ξεφορτωσει εργαλεια καλωδια κλπ και μου ερχεται στο μυαλο το παρακατω κουφο που λεω στον βοηθο μου :
    ΠΑντελη μαζευε τα παντα φευγουμε να κανονισουμε να ερθουμε αλλη φορα εχουμε φερει λαθος κεραια δεν κανει για τον πελατη !!!
    Γιατι ????Ρωταει ο πελατης ...
    Γιατι η κεραια που εχουμε φερει δυστυχως δεν εχει ορτυκοφον ....
    Ορτυκοφον ??? τι ειναι αυτο λεει ο πελατης
    Προσαρμογεας του λεω για τελεια ληψη ....
    Με κοιταει ο πελατης καταλαβαινει οτι κατι δεν παει καλα και μας ρωταει ποτε θα ξαναρθουμε
    Οταν μας ερθει κεραια με ορτυκοφον του λεω .....



    Πονηρος ομως ο βλαχος παιρνω καπακι το συναδελφο Βασιλη που ειχε μεινει ακομα να δουλευει στην Νεα Μακρη και του λεω οταν σε παρει ο ταδε για κεραια θα του πεις οτι δεν μπορεις να πας γιατι αυτη την στιγμη δεν εχεις διαθεσιμη κεραια με ορτυκοφον ..... Ετοιμος ο Βασιλης να τον γλεντησει ακολουθησε αμεσως ...


    Μερικες μερες μετα αφου ο πελατης εχει φαει πλεον πορτα απο δυο τεχνικους με παιρνει και μου λεει οτι εχει κουμπαρο με δικια του βιοτεχνια κεραιας στον Βυρωνα να του πω τι πρεπει να παει να αγορασει και οταν την παρει να παμε εμεις να του την βαλουμε ( ναι καλα λεω εγω .... )
    ΑΑΑ του λεω πολυ απλο θα ζητησεις μια κεραια χελιδονα 96 στοιχειων που να εχει και ορτυκοφον.....

    Μετα απο δυο τεχνικους ο πελατης εχει πεισθει οτι το ορτυκοφον υπαρχει και ειναι απαραιτητο για να λειτουργει σωστα η κεραια ....

    Μερικες μερες μετα με παιρνει καποιος τηλεφωνο απο το Βυρωνα απο καποια βιοτεχνια κεραιων και με ρωταει τι στο διαλο ειναι το ορτυκοφον και του απανταω οτι ο πελατης εχει ερθει εκει να αγορασει μια κεραια ΦΜ για το ραδιοφωνο του τι ορτυκοφον και μαλακιες μου λες ?

    Του δινουν μια κεραια FM την παιρνει ο πελατης και ερχεται στην Νεα Μακρη αλλα δεν πηρε εμας να την βαλουμε μαλλον πηρε καποιον αλλο τεχνικο απο καπου αλλου ....Καταλαβαινεις Γλεντι ναι ?????






    7 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (06-04-17)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    .

    ...........ΕΛΥΩΣΑ !!!!!


    ..
    .


    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    τα παιδιά που έχουν την βιοτεχνία στον Βύρωνα τα ξέρω και φτιάχνουν πολύ καλά ποιοτικά προϊόντα σε κεραίες. αν τώρα ο κύριος δεν ήξερε τη του γίνετε και εσύ έβαλε και σε μπελάδες και τα παιδιά εκεί είναι άλλου είδους συζήτηση.
    και το ορτυκοφον και διάφορα τέτοια μπιχλιμπίδια πραγματικά απαγορεύονται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #4
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    και απο που μπορω να αγορασω ενα ορτυκοφον ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή ζρηρ

    Για σας Κ Σακη .ναι ο κραχτης λενε οτι ειναι παρανομος .μπωρει να γεινι κατι αντιστιχο να (διωχνει ετσι?) για περιστερια και ποντικια-κατσαριδεσ που ερχονται απο το διπλανο σπιτι.ευχαριστω και καλο πασχα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πάρος
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα παιδιά που έχουν την βιοτεχνία στον Βύρωνα τα ξέρω και φτιάχνουν πολύ καλά ποιοτικά προϊόντα σε κεραίες.
    Λες να σε είχα συναντήσει; Κι εγώ όταν έμενα σύνορα Καρέα-Ηλιούπολης, σύχναζα εκεί. Τώρα από εδώ που είμαι, μία φορά το χρόνο να δω τι κάνουν τα αδέρφια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Αν και δεν ήμουν ποτέ κυνηγός θυμάμαι συζητήσεις από φίλους του πατέρα μου στα μέσα δεκαετίας του 80... όπου είχαν κασέτα με ήχους από πουλιά και το ζητούμενο ήταν ποιος έχει το πιο δυνατό μαγνητόφωνο με μικρές διαστάσεις... Ο κράχτης σαφώς και είναι παράνομος και φυσικά κατάσχονταν μαζί με το όπλο! Ενώ θυμάμαι ότι έλεγαν για περίπτωση που κάποιος θεώρησε έξυπνο να βάλει την κασέτα στο αυτοκίνητο και να το αφήσει με τις πόρτες ανοικτές οπότε είχε τον πιο δυνατό κράχτη! Δυστυχώς όμως τον έπιασαν οπότε... μαζί με το όπλο κατασχέθηκε το αυτοκίνητο!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (07-04-17)

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν πολλα χρονια ενας πελατης στο παλιο μας μαγαζι εφερε να του φιαξουμε μια σακουλα κραχτες για πουλια Για οσους τυχον δεν ξερουν ειναι ηλεκτρονικες συσκευες που παραγουν ηχους σαν αυτους των πουλιων τα προσελκυουν για να τα σκοτωσουν οι κυνηγοι ...Εκτιμηση μου ειναι οτι οι συσκευες αυτες πρεπει να ειναι παρανομες .
    Οταν ο πελατης ηρθε να τα παρει καπου κολωσε να τα ζητησει ως κραχτες και ενα απο τα παιδια που ειχα στο μαγαζι γυρισε μεταξυ σοβαρου και αστειου και τα αποκαλεσε Ορτυκοφον !!!

    -

    Γελαγαμε μερες για αυτο και ολοι θεωρησαμε την εκφραση πολυ αστεια !!!

    Παραληλα ετρεχε και μια αλλη φαση ...

    Ενας πελατης ερχοταν σχεδον καθε αρχη καλοκαιριου συγκριτικα μεγαλης ηλικιας τυπου 65 plus και μας επρηζε επι ωρες για πληροφοριες για επιγεια ληψη τηλεορασης στην περιοχη της Νεας Μακρης .

    Για να σας βαλω στην εικονα εκεινη την εποχη σε διαφορα σημεια στην παραλια κυριως της Νεας Μακρης επαιζαν τα απιστευτα κουφα

    ----Αρχικα ο εθνικος σχεδιασμος ελεγε αναμεταδοτης απεναντι δλδ στα Νεα στυρα που βλεπει καθρεφτη μεχρι Τζια και με ληψη πανευκολη Ομως τα προβληματα ηταν οτι ο αναμεταδοτης αυτος ειχε μονο 6 καναλια και με καθε ευκαιρια ηταν χαλασμενος απο ρευμα η απο τον καιρο και τα χιονια .

    --- Υπηρχαν σημεια στην περιοχη που μπορουσες να κανεις οριακα ικανοποιητικη ληψη απο Παρνηθα με τουλαχιστον 30 καναλια ομως εκει και φυσικα Λογω Εθνικου σχεδιασμου σαφως υπηρχαν καναλια στην Παρνηθα τα οποια επεφταν πανω στα καναλια που επαιζαν απο τα στυρα να χιονια να γραμμες ΠΧ το star εδειχνε στο 56 στα Στυρα ενω παραληλα στο 56 επαιζε η ΕΤ1 απο την Παρνηθα .

    ---ΒΑλε τωρα στην εικονα οτι σε καποιες περιοχες της Νεας ΜΑκρης πολυ οριακα υπρχε και ικανοποιητικη ληψη απο τον υμμητο σαφως με παρομοια προβληματα ...


    Αντε τωρα να εξηγησεις στον πελατη με απλα λογια την καταταση που επικρατει και ποιος ειναι ο τροπος να εκμεταλευτει την κατασταση με τον καλυτερο δυνατο τροπο .

    ΚΑθε χρονο επι τρια χρονια ερχοταν και με επρηζε με τα ιδια ερωτηματα χωρις βεβαια να με καλεσει ποτε να δω τι ακιρβως συμβαινει εκει .

    ΚΑποια στιγμη με παιρνει να παω απο εκει να του αλλαξω την κεραια ...

    Παω και βλεπω το απιστευτο :
    Ο πελατης εχει μια κεραια τυπου χελιδονα παρα πολλα στοιχεια τυπου 96 εναν ενισχυτη ο οποιος ψιλοδουλευε αλλα με το twist οτι η χελιδονα κεραια δεν ειχε πλεον τους ανακλαστηρες ( ειχαν σαπισει ) ΚΑΙ Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΛΗΨΗ ΑΠΟ ΠΑΡΝΗΘΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΕΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΛΗΨΗ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΑ ΣΤΕΙΡΑ ....Μοναδικος και απιστετυτος συνδυασμος απιθανο να το πετυχει καποιος τεχνικος ...

    ΤΩρα η μαγκια ηταν οτι ο πελατης πιστευε οτι αλλαζωντας την κεραια με μια ακομα καλυτερη θα ελυνε τα προβληματα του οτι τα καναλια της Παρνηθας ταπωνουν τα καναλια απο τα στυρα και παει λεγωντας ... προσπαθω να του το εξηγησω αν και το ειχα κανει ηδη για 3 ολοκληρα χρονια αλλα φυσικα δεν ηθελε να καταλαβει.

    Οποτε προσπαθω να βρω μια λυση ωστε να αποφυγω το μπλεξιμο και την προστριβη με τον πελατη και ενω εχουμε ξεφορτωσει εργαλεια καλωδια κλπ και μου ερχεται στο μυαλο το παρακατω κουφο που λεω στον βοηθο μου :
    ΠΑντελη μαζευε τα παντα φευγουμε να κανονισουμε να ερθουμε αλλη φορα εχουμε φερει λαθος κεραια δεν κανει για τον πελατη !!!
    Γιατι ????Ρωταει ο πελατης ...
    Γιατι η κεραια που εχουμε φερει δυστυχως δεν εχει ορτυκοφον ....
    Ορτυκοφον ??? τι ειναι αυτο λεει ο πελατης
    Προσαρμογεας του λεω για τελεια ληψη ....
    Με κοιταει ο πελατης καταλαβαινει οτι κατι δεν παει καλα και μας ρωταει ποτε θα ξαναρθουμε
    Οταν μας ερθει κεραια με ορτυκοφον του λεω .....



    Πονηρος ομως ο βλαχος παιρνω καπακι το συναδελφο Βασιλη που ειχε μεινει ακομα να δουλευει στην Νεα Μακρη και του λεω οταν σε παρει ο ταδε για κεραια θα του πεις οτι δεν μπορεις να πας γιατι αυτη την στιγμη δεν εχεις διαθεσιμη κεραια με ορτυκοφον ..... Ετοιμος ο Βασιλης να τον γλεντησει ακολουθησε αμεσως ...


    Μερικες μερες μετα αφου ο πελατης εχει φαει πλεον πορτα απο δυο τεχνικους με παιρνει και μου λεει οτι εχει κουμπαρο με δικια του βιοτεχνια κεραιας στον Βυρωνα να του πω τι πρεπει να παει να αγορασει και οταν την παρει να παμε εμεις να του την βαλουμε ( ναι καλα λεω εγω .... )
    ΑΑΑ του λεω πολυ απλο θα ζητησεις μια κεραια χελιδονα 96 στοιχειων που να εχει και ορτυκοφον.....

    Μετα απο δυο τεχνικους ο πελατης εχει πεισθει οτι το ορτυκοφον υπαρχει και ειναι απαραιτητο για να λειτουργει σωστα η κεραια ....

    Μερικες μερες μετα με παιρνει καποιος τηλεφωνο απο το Βυρωνα απο καποια βιοτεχνια κεραιων και με ρωταει τι στο διαλο ειναι το ορτυκοφον και του απανταω οτι ο πελατης εχει ερθει εκει να αγορασει μια κεραια ΦΜ για το ραδιοφωνο του τι ορτυκοφον και μαλακιες μου λες ?

    Του δινουν μια κεραια FM την παιρνει ο πελατης και ερχεται στην Νεα Μακρη αλλα δεν πηρε εμας να την βαλουμε μαλλον πηρε καποιον αλλο τεχνικο απο καπου αλλου ....Καταλαβαινεις Γλεντι ναι ?????




    Αχ τι μου θυμίζεις βρε Σάκη την δεκαετία 86 - 96 είχα τη τύχη ή ατυχία να δουλεύω σε μαγάλη εταιρεία τηλεοράσεων πόσα τέτοια!! πόσα τέτοια είχα αντιμετωπίσει!! με τη λήψη βέβαια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Για πειτε ποια ειναι τα αδερφια που ακόμα φτιάχνουν κεραίες να τα προτιμάμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017


    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας