Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 129

Θέμα: Υπολογισμός εξαρτημάτων σε ένα κύκλωμα

  1. #11
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Ενας τέτοιος πύραυλος θα σου βγει γυρω στα 5 μέτρα υψος (η διάμετρος του πυραύλου εξαρτάται απο τον τυπο του πυραύλου που θα φτιάξεις) και φυσικα πρεπει να είναι απο υλικο αντοχής ετσι ωστε να μην συντριβεί στην ατμοσφαιρα κατι που σαν αποτελεσμα θα ήταν η έκρηξη του! Χρειαζεσαι μια κάμερα σε HD ανάλυση που θα σε βοηθησει να δεις τη γη απο το διάστημα! Αλλα για αυτο χρειαζεται μια καλη μεγαλη κονσόλα 500GHz τουλαχιστον για να μπορεις να ελέγχεις το πύραυλο σου απο τοσο μακρια! Εκτος και αν θες εναν πύραυλο για ερασυτεχνες που κανει διαδρομη μονο μεχρι τα 30-40 μετρα, κατι που δεν έχει πολύ πλάκα! Νομιζω θα ειναι το πρωτο τηλεχειριζομενο που θα κανει διαδρομη γη/διαστημα μεχρι στιγμής κανενα τηλεχειριζομενο δεν έχει πάει τόσο μακριά! Αλλά εχει κοστος αυτο αρκετο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.751

    Προεπιλογή

    ΕΝΤΑΞΕΙ εγώ το κατάλαβα δεν μπορώ να το φτιάξω με τις δικές μου γνώσεις μιας και αυτό είναι το ζητούμενο.Θέλει πολλά κοκοψίνια κι άλλα τόσα κοκοκόψαρα κι εγώ δεν τα έχω.
    Πάμε τώρα και σε κάτι χρήσιμο. ΜΑΚΡΙΑ από τους 32MHz και τουλάχιστον μέχρι και τους 45 Mhz γιατί θα σε βάλουν μέσα. Ούτε για πειραματισμό δεν επιτρέπεται.https://www.ntia.doc.gov/files/ntia/.../section3a.pdf διότι είναι μέσα στο φάσμα επικοινωνίας της πολεμικής αεροπορίας.Στην Αμερική επιτρέπονται μόνο με άδεια κάτι πομποδέκτες από 42-50 MHz .....αυτά
    Ασχολήσου με συχνότητες που επιτρέπεται 433Mhz για παράδειγμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 10-04-17 στις 14:33

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νόμιζα ότι θα με βοηθήσεις.Εσύ ξέρεις μόνο να βγάζεις συντονιζόμενα κυκλώματα R/C ακρίβειας PLL και θα δώσεις οδηγίες κατασκευής στον φίλο πιο πάνω...??Χαλάρωσε και πρότεινέ του να αγοράσει κάνα έτοιμο Modul πομποδέκτη διότι πολύ απλά μόνο τα όργανα που θα χρειαστεί για να το συγχρονίσει στο τέλος είναι πιο πολλά από το να φτιάξη πύραυλο και αν δεν έχει την ανάλογη εμπειρία χάνει τον χρόνο του κι εσύ μαζί του..
    Εγώ να σε βοηθήσω ήθελα. Αλλά μάλλον δεν πρόσεξες τα σχόλια στον σύνδεσμο που σου έδωσα. Θα έπρεπε να τα διαβάσεις τουλάχιστον μέχρι το τέταρτο στη σειρά. Εδώ ξανά, μήπως και το έχασες. Και καλό θα ήταν να σταματήσεις να τρολλάρεις το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.751

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να σε βοηθήσω ήθελα. Αλλά μάλλον δεν πρόσεξες τα σχόλια στον σύνδεσμο που σου έδωσα. Θα έπρεπε να τα διαβάσεις τουλάχιστον μέχρι το τέταρτο στη σειρά. Εδώ ξανά, μήπως και το έχασες. Και καλό θα ήταν να σταματήσεις να τρολλάρεις το θέμα.
    Πίστεψες σοβαρά ότι θέλω να φτιάξω πύραυλο...???και ότι αυτό είναι το παιδικό απωθημένο μου...???Εντάξει ΟΚ τότε συγνώμη ΝΑΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ δεν λέω αλλά όσον αφορά το συγκεκριμένο νήμα ο φίλος θέλει κάτι που γίνεται ΣΩΣΤΑ μόνο με εργοστασιακά Modul και λόγω του ότι οι συχνότητες που ζητάει δεν έχουν δοθεί στο κοινό για πειραματισμούς δεν υπάρχει και κάτι έτοιμο εννοώ κάτι εμπορικό.Προσπαθώντας λοιπόν να του το εξηγήσω (γενικά δεν είμαι είρωνας) αλλά προσπαθώντας να του το εξηγήσω ότι δεν ζητάει κάτι βατό κάτι πολύ πολύ εύκολο είπα (αυτό που είπα). Εδώ δεν είναι θέμα ποιος την έχει πιο μεγάλη τη γνώση απλά νομίζω ότι δεν είναι και πολύ σωστό να προτείνω τρόπους και μεθόδους για πομποδέκτη σε περιοχές συχνοτήτων ακατάλληλες για όλους μας. Βρέθηκες κι εσύ να μου δείχνεις πως να φτιάξω πύραυλο οπότε ο ένας τρολάρει τον άλλο. Τέλος πάντων δεν υπάρχει παρεξήγηση άλλωστε καμιά φορά η υπερβολή είναι δείγμα αστειότητας κι όχι παρεξήγησης.
    .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύεις σοβαρά ότι θέλω να φτιάξω πύραυλο...???..........Τέλος πάντων δεν υπάρχει παρεξήγηση άλλωστε καμιά φορά η υπερβολή είναι δείγμα αστειότητας κι όχι παρεξήγησης.
    Όχι βρε...Δεν πιστεύω ότι θέλεις να φτιάξεις πύραυλο. Αλλά είναι αρκετος καιρός που στο φόρουμ παρατηρείται η τάση να "αρπάζουμε" κάποιους που ζητάνε πληροφορίες προτού καλά - καλά να καταλάβουμε τι ακριβώς ζητάνε.

    Επί του θέματος:

    ΜΑΚΡΙΑ από τους 32MHz και τουλάχιστον μέχρι και τους 45 Mhz γιατί θα σε βάλουν μέσα. Ούτε για πειραματισμό δεν επιτρέπεται.https://www.ntia.doc.gov/files/ntia/.../section3a.pdf διότι είναι μέσα στο φάσμα επικοινωνίας της πολεμικής αεροπορίας.Στην Αμερική επιτρέπονται μόνο με άδεια κάτι πομποδέκτες από 42-50 MHz .....αυτά
    Ασχολήσου με συχνότητες που επιτρέπεται 433Mhz για παράδειγμα.
    Αυτό είναι σωστό. Οι συχνότητες αυτές είναι εκχωρημένες στις ΕΔ στο μεγαλύτερο μέρος. Επίσης στην περιοχή των 75 ΜHz λειτουργούν ραδιοβοηθήματα των αεροδρομίων και η παρεμβολή τους θα μπορούσε να είναι πολύ επικίνδυνη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    λοιπόν επειδή βαριέμαι να διαγράφω μηνύματα θα ήθελα να σταματήσει εδώ η αμπελοφιλοσοφία. το σωστό ερώτημα είναι όπως το έθεσε ο Γιώργος (Ακρίτας) στο #6 να μας πει ο PaulEngineer (βάλε και ένα όνομα βρε αδερφέ να συνεννοούμαστε ... αν θέλεις φυσικά) τη γνώσεις και εμπειρία και γενικά από εργαλεία έχεις που θα σε βοηθήσουν και εσένα αλλά και τους άλλους να μπορέσουν να δώσουν ποιο σωστές λύσεις και καθοδήγηση.


    να διευκρινίσουμε και κάτι ακόμα. η ικανότητα κατασκευής ενός κυκλώματος που μπορεί να μας δώσουν το σχέδιο, απέχει από αρκετά έως πάρα πολύ από την μελέτη, σχεδίαση και τον υπολογισμό του κάθε εξαρτήματος που θα τοποθετηθεί. οπότε έχουμε δύο ξεχωριστά πράγματα. θέλεις να μάθεις πως υπολογίζονται κάποια πράγματα γενικά ώστε να φτάσει μέχρι εκεί που θες ή θες να κατασκευάσεις κάτι συγκεκριμένο? οπότε δύσκολα θα μάθεις όλη την θεωρία που χρειάζεται μέχρι να φτάσεις να το σχεδιάζεις μόνος σου. αποδεκτά είναι και τα δύο αλλά δεν μπορούν να γίνου εύκολα , ταυτόχρονα και σύντομα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 10-04-17 στις 16:08
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    27mhz-walkie-talkie.gifΕΔΩ ΕΙΣΑΙ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Λοιπον θελω να μαθω πως υπολογιζονται τα εξαρτηματα αυτο και μονο ειναι το βασικοτερο που χρειαζεται να μαθω! Το αν φτιαξω στο μεταξυ κυκλωμα δικο μου ή αντιγραφο αυτο εξαρταται απο τη μελετη που θα κανω! Οπως ειπες πολυ σωστα φιλε μου η κατασκευη του κυκλωματος ειναι δυσκολη υποθεση αν δεν μελετησεις καλα! Και κατι αλλο ρε παιδες δεν σας περναει απο το μυαλο σας να διαβασετε το ονομα μου? Παυλο με λενε ρε παιδες. Το ονομα μου ειναι PaulEngineer επειδη ειμαι μηχανικος αυτοκινητων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    443

    Προεπιλογή

    Ποια εξαρτήματα; Αποφασίζεις τι θέλεις να φτιάξεις, αποφασίζεις τις προδιαγραφές, επιλέγεις τοπολογία κυκλώματος βάση προδιαγραφών, υπολογίζεις εξαρτήματα. Μετά το πετάς και πας από την αρχή γιατί σκέφτηκες κάτι καλύτερο/πιο εύκολο, πιο φτηνό κτλ.

    Παράδειγμα υπολογισμού εξαρτημάτων σε απλό ενισχυτή (θα μπορούσε να είναι το τμήμα ήχου σε αυτό που θέλεις).

    https://alexkaltsas.wordpress.com/20...1%ce%b1%ce%bd/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  10. #20
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Φιλε κανεις δεν ειπε οτι θα ειναι ευκολη και συντομη η μελετη αλλα οποιος θελει να μαθει θα πεσει με τα μουτρα στο διαβασμα! Εγω τυχενει να ειμαι γνωστης πολλων εξαρτηματων στα ηλεκτρονικα (εκτος των ολοκληρομενων κυκλωματων που δεν πιανω μια) καθως γνωριζω τα περισσοτερα εργαλεια που χρησιμοποιει ο ηλεκτρονικος, οπως το πολυμετρο, το αγαπημενο μου εργαλειο (βεβαια θελω να αγωρασω ενα καλο με ολα τα σετ των λειτουργειων και σε καλη τιμη οποτε οποιος ξερει κατι παρακαλω να το αναφερει), το οποιο πρεπει να εχει ο καθε ηλεκτρονικος υπο την κατοχη του! Τελος παντων ας αφησω τα πολυμετρα κι ας παμε στο θεμα μας! Οπως ειπα δεν ειναι ευκολη η μελετη και ειναι ζητημα αν θα καταλαβεις ή οχι το τι μελετας! Για αυτο υπαρχει μια μεθοδος που συχνα αποκαλειται "ερευνα"! Εαν ερευνας μαθαινεις, κι αν μαθαινεις το μετατρεπεις σε πραξη του οποιου η λειτουργια του ειναι σε πραγματικο χρονο! Καλα δεν τα λεω? Εγω για να μαθω καλα καλα πως λειτουργει το τρανζιστορ, η διοδος, ο πυκνωτης, το πηνιο, κ.α. χρειαστηκα 4 χρονια συνεχους μελετης! Που να ηξερες ποσο χρειαζομουν για να μαθω τι στο καλο κανει την κεραια να λειτουργει (η διαταξη LC) χρειαστηκα 9 και κατι χρονια! Εγω αν θελω να μαθω κατι, δεν το γυρευω ετοιμο! Παω κατευθειαν στα δυσκολα, τα αναλυω, τα ερευνω πολυ σκληρα, και οταν νοιωσω ετοιμος κανω πειραματα απο τα οποια μαθαινω, και στο τελος κανω ενα ολο δικο μου κυκλωμα (μην φανταστεις να κανω πολυπλοκα κυκλωματα! Κανω ερασιτεχνικους ενισχυτες μεχρι το πολυ 20W, ραδιοπομπους ερασιτεχνικους 88-108MHz σε εμβελεια μεχρι 500 μ. (Μπορω βεβαια να διαβασω ηλεκτρονικο σχεδιο για να χτισω ενα ετοιμο κυκλωμα οποτε ενταξει), πιο πολυ αυτα! Παραπερα δεν προχοραω διοτι ειναι περα των δυνατοτητων μου οποτε μεχρι ραδιοπομπους περιοριζομαι (βεβαια δεν ειπα οτι δεν μπορω να διαβασω! Θα διαβασω οταν προκειται να ασχοληθω με τοω συγκεκριμενο θεμα οποτε εκεινες τις στιγμες τις αφιερωνω στο διαβασμα)!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια σε ένα κύκλωμα με LEDS
    By acmilangr in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 11:46
  2. Βοήθεια για ένα κύκλωμα!
    By Kwstas_A in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 15:56
  3. Ισχύς ρεύματος σε ένα κύκλωμα
    By Nasicornis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 22:50
  4. Βοήθεια για ένα κύκλωμα
    By gantonakis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-10, 23:22
  5. Ερωτήσεις για ένα κύκλωμα με LED
    By djastral232 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-10, 13:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας