Καλημέρα συμφορουμίτες,

Εχω ενα President Lincoln I , πομποδέκτη στα 10 και 11 μέτρα .
Προσπαθώ να το αναστήσω , δεν φαίνεται να έχει κάποια φθορά σε υλικά , μέχρι στιγμής εχω αντικαταστήσει το τμήμα εξόδου που είχε μπουρλοτιάσει,
την είσοδο rf του δέκτη που είχαν καεί οι δίοδοι , μερικούς πυκνωτές ηλεκτρολυτικούς που εδειχναν συνέχεια κλπ κλπ.

Τελικά λαμβάνει και εκπέμπει αλλά με μειωμένη ισχύ , απο λήψη δεν γνωρίζω θα δώ παρακάτω .

Φαίνεται οτι το έχουν κατσαβιδιάσει κ έχει πρόβλημα. Το πόσο ασχημα θα δώ στην πορεία .

Διαθέτω παλμογράφο 100Mhz, συχνόμετρο, γεννήτρια 0-60Mhz, γεννήτρια ακουστικών , πολύμετρο .

Στο θέμα μας , κατέβασα το βιβλίο του , και για παράδειγμα στην σελίδα 25 αναφέρεται στην ευθυγράμμιση του πομπού , στην παράγραφο 3 χρησιμοποιεί :
RF VTVM ,
FM Linear Detector
RF Power Meter
Oscilloscope

Και ερωτώ , σαν RF VTVM μπορώ να χρησιμοποιήσω ενα πολύμετρο και να κατασκευάσω ενα Rf Probe? η μπορώ να χρησιμοποιήσω τον παλμογράφο?
Αυτό το FM Linear Detector δεν το κατέχω , αλλά έχω δεί κατασκευές στο διαδύκτιο, μπορώ να το κατασκευάσω η αδικος κόπος?
Σαν RF Power Meter έχω μια γέφυρα ισχύος/στασίμων αξιόπιστη κ πιστευω θα κάνω δουλειά μου .

Τώρα αυτό : << During this step, set the AF oscillator so that the output is lessthan 20V.>> απο το μυαλό τους το βγάλανε? Μη πώ τπτ και για αυτο το <<Ditto>>

Αυτα , ευχαριστώ TX align P25.jpg